Europa - Srbsko - Serbia / Čierna Hora -Montenegro

všeobecná diskusia o diaľniciach a RK vo svete (okrem EÚ)

Moderátor: Moderátori

Europa - Srbsko - Serbia / Čierna Hora -Montenegro

Odoslaťod Adaios » 07. Nov 2005 21:56

Ponukam dalsi link na stat v Europe. Federacia Srbsko a Cierna Hora. Zlozita historia, zlozita sucasnost a snad lepsia buducnost - aj ked su tu naznaky problemov okolo odtrhnutia Ciernej Hory a Kosova. Uvidime.

Ponukam linku na Riaditelstvo ciest:

http://www.dzp.co.yu/

Je tu moznost anglickeho jazyka. :wink:

Najdete tu vsetko, co hladate v cestnej oblasti v tejto krajine.

Z obsahu:

Historia - http://www.dzp.co.yu/english/basic/history.html

Useky v rekonstrukci a vo vystavbe - http://www.dzp.co.yu/english/basic/constr.html

Projekty - MOTORWAY E-75 - http://www.dzp.co.yu/english/projects/01-index.html

...

Osobne odporucam. 8)
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Branco » 10. Nov 2005 20:02

Adoas, napísal si komplexný a fajn príspevok.

Ja pridám moje skúsenosti ako vodiča - cestou z Chorvátska som si vybral trasu cez Čiernu horu a Srbsko.

V Čiernej hore sú cesty všeobecne v dobrom stave, podľa mňa iba o niečo horšie, ako v Chrovátsku, najmä dopravné značenie tam nie je na takej úrovni.
V Srbsku som prechádzal do Belehradu cestami prvej triedy, tie tiež nie sú najhoršie, v prípade obchádzky však cesty druhej triedy mi pripadali ako v treťom svete-diery na vozovke, neopravené...
Diaľnica Belehrad-Nový Sad bola pred troma rokmi iba dvojprúdová. Bola to však a možno aj je stará betónová diaľnica, napriek relatívne vysokému mýtu tiež neudržiavaná aspoň 15 rokov. Služby okolo diaľnice - odpočívadlá, benzínky.... nezodpovedali komfortu na ktorý sme možno zvyknutý inde.

Napriek tomu je Srbsko a Čierna Hora krásnou krajinou, ktorú som rád navštívil. Diaľnice však majú, resp. mali v horšom stave.
Branco
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 06. Feb 2005 01:54

Odoslaťod Andrej » 10. Nov 2005 22:04

Branco napísal:Diaľnica Belehrad-Nový Sad bola pred troma rokmi iba dvojprúdová. Bola to však a možno aj je stará betónová diaľnica, napriek relatívne vysokému mýtu tiež neudržiavaná aspoň 15 rokov. Služby okolo diaľnice - odpočívadlá, benzínky.... nezodpovedali komfortu na ktorý sme možno zvyknutý inde.

Napriek tomu je Srbsko a Čierna Hora krásnou krajinou, ktorú som rád navštívil. Diaľnice však majú, resp. mali v horšom stave.


Tento rok som mal tiež možnosť prejsť naprieč Srbskom od Maďarských hraníc po Bulharsko po diaľnici. Čo ma prekvapilo, že napriek chudobe Srbska majú takmer pozdĺž celej E75-ky diaľnicu, dlho v 1/2 profile (mimochodom pripravenom na stavbu 2. profilu). Povrch nič moc. Služby sa však pomaly začínajú zlepšovať, pri diaľnici je zopár úplne nových benzíniek OMV s odpočívadlami :)
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Odoslaťod eucitizen » 12. Nov 2005 00:30

Bohuzial Chudobna krajna kvoli vojne. Ked pred 20 rokmy juhoslovania ( a to myslim teraz celu YU) zarabali 2000 DM tak teraz bohuzial zarabaju horko tazko 250 EUR ( a to hlavne v Belehrade). Nastastie sa Srbsko pomali zotavuje a je teraz ako Slovensko bolo po pade komunizmu. Uvidime , ja len dufam ze im to pojde uz len dobre. Inac cesta od Nisu k hranice MK je velmi dobra. 100 km je na normalnej ceste, ale toto leto bola urobena kompletna rekonstrukcia, tak sa islo super. Dialnica medzi NS a BG sa konecne stavia v plnom profile, aj ked posledny usek bude urcite most nad dunajom, tam je to dost narocne. Potom zacnu dostavbu na plny profil usek NS- MAdarsko, kde slubili termin 2008, no ale to uvidime.:)
Obrázok používateľa
eucitizen
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 04. Feb 2005 00:43

Odoslaťod Adaios » 12. Nov 2005 11:36

Srbsko a Cierna Hora to su uz vlastne dva staty. Cierna Hora ma dobre, udrziavane cesty, zije z turistickeho rozvoja.

Celkovo dialnice v Srbsku su malo opravovane a de facto chyba dialnicne prepojenie statu a kvoli velkym hospodarskym problemom to nebude dlho lepsie. Ale bezpecnostne problemy typu: prepadnu vas ked idete autom atd. - to uz by nemalo existovat. Dovodom su caste policajne hliadky pri cestach. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod eucitizen » 13. Nov 2005 00:51

Adoas,
ja si myslim ze nikdy nehrozilo take veci ako ty hovoris. Bol som tam aj po bombardovani a stale bolo vsetko v pohode, ako doteraz. Ano je tam vela policie a hlavne casto pokutuju, ja uz ich poznam a viem kde priblizne meraju.
Jedine dialnicne prepojenie z inou krajnou je s HR. Na HR strane sa prave teraz dokoncuje posledny usk k hraniciam. S Madarskom maju 1/2 profil dialnicu az ku hraniciam, zatial co madari culo stavaju na plny profil dialnicu. Mala by byt hotova v marci 2006.
Ked sa nemylim, tak este za casu Milosevica, jednagrecka stavebna spolocnost vyhrala tender na dostavbu dialnici az na hranicu s Macedonskom, ale asi z toho nic. Nevies o tom nahodou?:)
Obrázok používateľa
eucitizen
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 04. Feb 2005 00:43

Odoslaťod Caesar » 14. Nov 2005 23:35

NATO zbombardovalo, ale akosi sa zabúda na obnovu krajiny. :roll:
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Adaios » 26. Nov 2005 16:35

eucitizen,

ja si myslim ze nikdy nehrozilo take veci ako ty hovoris


Mozes si byt isty ze na vedlajsich cestach to bolo dost bezne. Ale da sa to pochopit, krajina bola po vojne, ludia nemali co jest atd. Casto stacilo dat nejake USD alebo jedlo a mohol si ist dalej.

Bol som tam aj po bombardovani a stale bolo vsetko v pohode, ako doteraz.


Asi si nejazdil po skutocne vedlajsich cestach alebo si mal stastie alebo spravne auto alebo ...

Ano je tam vela policie a hlavne casto pokutuju, ja uz ich poznam a viem kde priblizne meraju.


Tak vidis - ja som napriklad pokutu v tejto krajine nikdy nedostal a bol som tam viackrat. Policia len dohliada na bezpecnost premavky. Vacsinou.

Jedine dialnicne prepojenie z inou krajnou je s HR.


Prepojenie s HR je v dost zlom stave, malo sa investuje aj na dialnici a nejake vyrazne opravy tak skoro nebudu. To je podobna situacia ako na ceskej a slovenskej D2 napriklad. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Adaios » 26. Nov 2005 16:43

Caesar napísal:NATO zbombardovalo, ale akosi sa zabúda na obnovu krajiny. :roll:


Ciastocne mas pravdu, ale podla mna to bolo spravne. Teraz je na rade EU, ktora by mala financne pomoct, len je tu problem skutocne vysokej korupcie, presnejsie korupcie na najvysich miestach.

Ale z hladiska energetiky a infrastruktury by mala EU pomoct Srbsku.

Horsia oblast je Kosovo. Tam bude este dlho OSN a mozno aj NATO znovu niekedy. Nie je to dobre pre celu EU tato oblast, lebo je to ohnisko nestability pre Srbsko a Ciernu Horu (aj tu budu mozno este raz problemy, ked sa bude chciet Cierna Hora odtrhnut) a Albansko. Zasiahne to potom aj pokojne a priatelske Macedonsko a samozrejme ze to bude mat vplyv aj na dalsie staty ako Chorvatsko, Grecko atd. Snad nikdy nebude takyto velky problem v Europe. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod eucitizen » 26. Nov 2005 17:25

Adoas,
Ja som isiel po celom Srbsku a nidky som nemal tie problemy, mozno aj preto ze viem jazik, mozno aj SPZ auta nieco urobila ale nikdy sa mi nic nestalo.
Raz zivote som dostal pokutu a len obci a inac som nikdy nemal problem s policiou.
Je to chudobna krajna bohuzxial, ale kedysi bola na tom lepsie nez GR a dokonca na urovny IT.Potom sa stalo co sa stalo.
Nemyslim ze Srbi urobia nieco ked CH sa bude chciet odtrhnut, uz ich maju plne zuby, a dokonca zije viac ciernohorcov v Belehrade nez celej CH a ti nebudu mat ani pravo rozhodovat.
Stejne S a CH su dva staty, malo co uz maju spolocneho.
Obrázok používateľa
eucitizen
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 04. Feb 2005 00:43

Odoslaťod Adaios » 26. Nov 2005 20:03

eucitizen napísal:Nemyslim ze Srbi urobia nieco ked CH sa bude chciet odtrhnut, uz ich maju plne zuby, a dokonca zije viac ciernohorcov v Belehrade nez celej CH a ti nebudu mat ani pravo rozhodovat.
Stejne S a CH su dva staty, malo co uz maju spolocneho.


eucitizen,

to je tvoj nazor ako Slovaka/Italiana.

Nebude to este take jednoduche ako o tom 90% Europanov sniva (nic proti takym ani tebe - je to vas nazor).

Srbsko nikdy nepovoli aby sa C.H. len tak odtrhla a to co ty tvrdis, kde kolko Srbov zije - vies, ja poznam mentalitu Srbov lepsie nez si myslis, ze by Grek mohol poznat. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Branco » 12. Apr 2006 11:07

Mapa diaľničnej siete Srbska je na linke:
http://img208.imageshack.us/img208/7642/apn9rr1kr.jpg

Podľa informácií z mapy prebieha súťaž na koncesiu diaľnice Belehrad-hranice s Čiernou Horou. V plánoch je aj výstavba diaľnice na rumunské hranice.

Ďalšia linka najmä na foto a informácie o srbských diaľniciach: http://www.beobuild.co.yu/index.php?subaction=showfull&id=1144612475&archive=&start_from=&ucat=29&strana=specov
Branco
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 06. Feb 2005 01:54

Odoslaťod Dialniciar » 22. Máj 2006 22:20

Tu by som odporúčal už zmeniť názov tejto témy a založiť novú tému len o Čiernej Hore. :lol:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Branco » 22. Máj 2006 22:38

Možno, Dy :wink: Zatiaľ však toto rozdelenie ostáva. Uvidíme, ako sa situácia vyvinie ďalej.
Branco
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 06. Feb 2005 01:54

Odoslaťod Dialniciar » 22. Máj 2006 22:42

Branco napísal:Možno, Dy :wink: Zatiaľ však toto rozdelenie ostáva. Uvidíme, ako sa situácia vyvinie ďalej.


Ako sa vyvinie ?

Noooo, tak oddelí sa postupne aj Kosovo a možno potom aj Vojvodina.

Nikto so Srbmi násilím nevydrží, dôkazom sú dnes už slobodné štáty Slovinsko, Chorvátsko, Bosna a Hercegovina a Macedónsko. Teraz to bude aj Čierna Hora.

A Čiernohorci budú stavať diaľnicu pri pobreží, teda niečo ako sever-juh, to je jasné. K nim postaví HR cez Dubrovnik diaľnicu a spojenie s Belehradom takisto bude celé.

Ale ja samozrejme rešpektujem rozdelenie, aké tu založil Adaios a aké ty máš teraz. :lol:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Branco » 22. Máj 2006 22:51

Dy napísal:
Ako sa vyvinie ?

Noooo, tak oddelí sa postupne aj Kosovo a možno potom aj Vojvodina.

Nikto so Srbmi násilím nevydrží, dôkazom sú dnes už slobodné štáty Slovinsko, Chorvátsko, Bosna a Hercegovina a Macedónsko. Teraz to bude aj Čierna Hora.

A Čiernohorci budú stavať diaľnicu pri pobreží, teda niečo ako sever-juh, to je jasné. K nim postaví HR cez Dubrovnik diaľnicu a spojenie s Belehradom takisto bude celé.

Ale ja samozrejme rešpektujem rozdelenie, aké tu založil Adaios a aké ty máš teraz. :lol:


Je to Balkán ľudia tam často majú horúce hlavy, zatiaľ je známy len výsledok referenda, nič viac, takže si počkáme na ďalší vývin situácie.

A, mimochodom, most cez kotorkú boku je už naprojektovaný, myslím, že už prebehol aj tender na zhotoviteľa, ale stavať sa ešte nezačalo. Bude to prvá lastovička v kvalitnom cestnom a diaľničnom napojení Čiernej hory na budúcu chorvátsku diaľnicu pri Dubrovníku.
Branco
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 06. Feb 2005 01:54

Odoslaťod Dialniciar » 29. Jún 2006 20:52

Srbsko žiada o odpustenie miliardy USD. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=4232

"Chceme požiadať Parížsky klub o podmienečné odpustenie 1 miliardy USD z nášho dlhu," oznámil na tlačovej konferencii srbský minister financií Mladjan Dinkič a dodal, že ostáva na členoch klubu, či všetky, alebo len niektoré veriteľské štáty vyhovejú žiadosti. "Potrebujeme peniaze, aby sme dokončili diaľničný úsek 10. koridoru, medzi Leskovacom a macedónskou hranicou a medzi Nis a hranicou s Bulharskom. Diaľnica by uľahčila prepravu medzi západom a východom, severom a juhom Európy," povedal minister. :shock: :shock: :shock:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Andrej » 29. Jún 2006 22:58

Dy napísal:Srbsko žiada o odpustenie miliardy USD. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=4232

"Chceme požiadať Parížsky klub o podmienečné odpustenie 1 miliardy USD z nášho dlhu," oznámil na tlačovej konferencii srbský minister financií Mladjan Dinkič a dodal, že ostáva na členoch klubu, či všetky, alebo len niektoré veriteľské štáty vyhovejú žiadosti. "Potrebujeme peniaze, aby sme dokončili diaľničný úsek 10. koridoru, medzi Leskovacom a macedónskou hranicou a medzi Nis a hranicou s Bulharskom. Diaľnica by uľahčila prepravu medzi západom a východom, severom a juhom Európy," povedal minister. :shock: :shock: :shock:


Tuto dialnicu Srbsko uz nevyhnutne potrebuje, lebo v poslednych rokoch je tu vyrazny narast dopravy na E75. Su to v podstate 2 vetvy dialnice, ktore chybaju dialnicnemu spojeniu SZ-JV, ktore je inak z väcsej casti postavene - sice od hranic s Madarskom takmer az po Belehrad len v 1/2 profile.
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Odoslaťod eucitizen » 30. Jún 2006 07:58

Medzi Novom Sade a Belehrade sa stavia dialnica, p30km uz je v plnom profile. JEdiny usek ktory sa zatial nezacal stavat je most cez dunaj, asi najnarocnejsi a najdrahsi usek. Na juhu zatial sa nestavia, ani pri hranici.. Dodam ze Belehrad potrebuje aby sa dokoncil dialnicny okruh ktory bude spajat S-J.
Obrázok používateľa
eucitizen
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 04. Feb 2005 00:43

Odoslaťod Andrej » 30. Jún 2006 09:15

eucitizen napísal:Medzi Novom Sade a Belehrade sa stavia dialnica, p30km uz je v plnom profile. JEdiny usek ktory sa zatial nezacal stavat je most cez dunaj, asi najnarocnejsi a najdrahsi usek. Na juhu zatial sa nestavia, ani pri hranici.. Dodam ze Belehrad potrebuje aby sa dokoncil dialnicny okruh ktory bude spajat S-J.


A ten most, ktory ide cez Dunaj a ma 2+1 pruh, ten nie je dialnicny? Alebo presnejsie 1/2 profil dialnice?
Cez Belehrad vedie zatial len komunikacia podobna nasej Einsteinovej v BA. Ale jeho obchvat sa uz buduje.
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Odoslaťod eucitizen » 30. Jún 2006 19:05

Ten most je 1/2 profila dialnice, tam som zatila nevidel stavat druhy most...tak asi to nechaju na konci. No to v Belehrade by som nebral ako okruh, skor len pripojka medzi severnou dialnicoun a M1...Jasne jedna cast obchvatu je hotova ale zatial ide len na smer Mladenovac tak to pouzivaju len domaci.
Obrázok používateľa
eucitizen
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 04. Feb 2005 00:43

Odoslaťod Branco » 07. Aug 2006 19:22

V Čiernej hore neexistujú diaľnice, viacpruhové cesty však áno: :arrow:
http://www.dialnice.info/album_page.php?pic_id=1364.

Na druhej strane je v dobrom stave komunikácia z jadranského pobrežia na Cetinje - veľké stúpania, ale väčšina trasy je vedená ako trojpruh.
Branco
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 06. Feb 2005 01:54

Odoslaťod Dialniciar » 07. Aug 2006 20:36

Branco napísal:V Čiernej hore neexistujú diaľnice, viacpruhové cesty však áno: :arrow:
http://www.dialnice.info/album_page.php?pic_id=1364.

Na druhej strane je v dobrom stave komunikácia z jadranského pobrežia na Cetinje - veľké stúpania, ale väčšina trasy je vedená ako trojpruh.


Čierna Hora dnes stojí na rázcestí. Ekonomika nie je silná a je vo veľkej časti založená na spolupráci so Srbskom. Rast však môže byť v turistickom ruchu. Chorvátsko stavia A1 Zagreb-Dubrovnik, dnes je po Split, v r. 2007 pribudne 37 km úsek po Makarsku. Plánuje sa stavať dlhý most cez pobrežie v oblasti Neum (BiH). Čierna Hora uvažuje stavať diaľnicu od chorvátskych hraníc cez pobrežie až k hlavnému mestu. Najlepšie z EU peňazí. Na druhej strane viac financií by priniesla diaľnica so Srbskom, Podgorica-Belehrad, pretože by to bolo napojenie na ďalšie krajiny na Balkáne. Ťažké rozhodnutie pre krajinu, ktorá nemá na obe riešenia do 20 rokov. :idea:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod eucitizen » 14. Aug 2006 21:01

Tak som sa dopocul od srbskeho znameho ze vraj 1. Oktobra bude hotova na plny profile dialnica Novi Sad-Belehrad, samozrejme okrem mostu Beska, na ktorom uz bol tender a vyhrala ho rakuska firma.
Obrázok používateľa
eucitizen
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 04. Feb 2005 00:43

Odoslaťod Ike » 16. Aug 2006 12:55

Eucitizen, nevies kedy bude usek Novi Sad - Szeged? a ci otvoria ten hranicny prechod v Subotici? (btw. uz dva roky stoji, preco ho nechcu otvorit?)
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Diaľnice a RK vo svete

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 11 hostí.