Stavebné spoločnosti všeobecne

sekcia venovaná stavebným a projekčným firmám ako aj mechanizmom a technike využívanej pri stavbách, respektíve údržbe diaľničnej a cestnej siete.

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod Dialniciar » 24. Okt 2007 09:29

Najziskovejšou oblasťou v stavebníctve sa pre stavebné firmy stali stavebné zakázky pre energetickú oblasť:

1. Výstavba ropovodov, pokiaľ na to bola oslovená špeciálne stavebná firma a nie dcérska firma ropného gigantu. Zisk tvorí na celkových nákladoch cca. 15%. Stavia sa non-stop s použitím špeciálnych metód. Riziká ako geologické problémy (nestabilné územie atď.) sa vopred riešia zmluvne, takže prípadné sankcie sú minimálne.

2. Výstavba elektrární. Tu je základom fakt, že sa stavia niekoľko rokov a stále sa potrebuje veľa robotníkov, techniky a stavebného materiálu. Vzhľadom na to, že často sa niektoré časti výstavby musia utajovať, náklady neprimerane rastú len v prospech ziskovosti.

3. Poslednou oblasťou je budovanie základov pre prenosné siete elektrickej energie a prípadné umiestňovanie stožiarov (čo však dnes väčšinou robí na to špeciializovaná firma). Tu je totiž základom použitie vysoko presnej a špecializovanej techniky a vysoko špecializovaných pracovníkov, čím je zisk znovu vyšší ako 10% z celkových nákladov.

Pred rokom 1990 sa na prvé pozície dostali aj bane na uhlie a urán, v ktorých sa budovala cestná sieť. Dnes si tieto cesty v najväčších baniach sveta stavajú samotné ťažobné spoločnosti, prípadne ich dcérske stavebné firmy.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Dialniciar » 30. Okt 2007 10:39

Stavebné firmy na Slovensku čaká najbližších päť rokov zlaté obdobie. Rozbeh doteraz najrozsiahlejšej výstavby diaľnic, boom výstavby bytov im zabezpečí dosť práce. Chýbajú im však robotníci. Podľa prezidenta Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Jána Majerského sa to dá zvládnuť. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=8309
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod konstrukt » 07. Nov 2007 21:04

Slovensko sa zmenilo na veľké stavenisko :arrow: www.dialnice.info/viewtopic.php?t=8293
Odbor dopravné staviteľstvo
Obrázok používateľa
konstrukt
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 255
Založený: 28. Dec 2006 23:23
Bydlisko: BRATISLAVA

Odoslaťod Dialniciar » 08. Nov 2007 22:30

Stavbári po lete zvýšili obrátky :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=8418

Holcim zdraží cement o 6 percent :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=8419
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod konstrukt » 09. Nov 2007 23:14

Istrokapitál zvučné mená do stavebníctva nepritiahol. :arrow: www.stavba.sk/clanok.asp?id=2493 Trochu starší článok, ale zaujimavý.Nadpis článku už neplatí, pritiahol sem francúzsky Colas do Inžinierskych stavieb,a.s. KE
Odbor dopravné staviteľstvo
Obrázok používateľa
konstrukt
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 255
Založený: 28. Dec 2006 23:23
Bydlisko: BRATISLAVA

Odoslaťod Dialniciar » 10. Nov 2007 12:04

Najväčšie stavebné podniky v SR (Podľa individuálnych údajov za rok 2006) :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=8428
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Dialniciar » 22. Nov 2007 17:24

V stavebníctve je nedostatok kvalifikovaných pracovníkov :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=8599

Problémy zamestnanosti v stavebníctve by malo pomôcť riešiť zriadenie centier vzdelávania, v každom kraji by malo byť jedno
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Dialniciar » 26. Dec 2007 00:06

Manažérska poradňa: Prečo meškajú platby v stavebníctve. Keď nezaplatí odberateľ, zaplatí poisťovňa vďaka poisteniu pohľadávky pred rizikom nesplácania. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=8896

... a teraz si predstavte, že štát už do zmlúv napíše, že môže meškať s platbami 2 mesiace (preto aj v tednri žiada rôzne finančné ukazovatele firmy) a katastrofa nastáva ak sa mešká s platbou dlhšie ... :twisted:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod konstrukt » 26. Dec 2007 00:59

Dialniciar napísal:Manažérska poradňa: Prečo meškajú platby v stavebníctve. Keď nezaplatí odberateľ, zaplatí poisťovňa vďaka poisteniu pohľadávky pred rizikom nesplácania. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=8896

... a teraz si predstavte, že štát už do zmlúv napíše, že môže meškať s platbami 2 mesiace (preto aj v tednri žiada rôzne finančné ukazovatele firmy) a katastrofa nastáva ak sa mešká s platbou dlhšie ... :twisted:
Hlavne NDS a SSC má z týmto problémy už dlhší čas a preto sa stavia tak ako stavia. Doprastav už veľakrát musel zatiahnúť stavbu zo svojich zdrojov.
Odbor dopravné staviteľstvo
Obrázok používateľa
konstrukt
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 255
Založený: 28. Dec 2006 23:23
Bydlisko: BRATISLAVA

Odoslaťod Dialniciar » 26. Dec 2007 01:06

doprastavak napísal:Hlavne NDS a SSC má z týmto problémy už dlhší čas a preto sa stavia tak ako stavia. Doprastav už veľakrát musel zatiahnúť stavbu zo svojich zdrojov.


Celkovo štát od r. 1998. A nie je to vina NDS alebo SSC, ale MDPT. :wink: Dzurinda začal načas neplatiť v r. 1998 a kríza vyvrcholila v r. 1999, kedy štát dlhoval cez 4 mld. SKK. :shock:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod konstrukt » 26. Dec 2007 01:44

Dialniciar napísal:
doprastavak napísal:Hlavne NDS a SSC má z týmto problémy už dlhší čas a preto sa stavia tak ako stavia. Doprastav už veľakrát musel zatiahnúť stavbu zo svojich zdrojov.


Celkovo štát od r. 1998. A nie je to vina NDS alebo SSC, ale MDPT. :wink: Dzurinda začal načas neplatiť v r. 1998 a kríza vyvrcholila v r. 1999, kedy štát dlhoval cez 4 mld. SKK. :shock:
Stavebné firmy ktoré realizujú diaľničné stavby musia s týmto súhlasiť a mať rezervy na výpadky spôsobené štátom. Nevýhoda je v tom, že niekedy musia čakať aj 4-5 mesiacov kým štát pošle peniaze a stavebná firma si nesmie nárokovať popritom penále z omeškania. Jednoducho stav. firma nemá na výber, ak stavbu chce realizovať musí s tým súhlasiť je to dané aj zmluvne.
Odbor dopravné staviteľstvo
Obrázok používateľa
konstrukt
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 255
Založený: 28. Dec 2006 23:23
Bydlisko: BRATISLAVA

Odoslaťod Dialniciar » 27. Dec 2007 10:34

doprastavak napísal:Stavebné firmy ktoré realizujú diaľničné stavby musia s týmto súhlasiť a mať rezervy na výpadky spôsobené štátom. Nevýhoda je v tom, že niekedy musia čakať aj 4-5 mesiacov kým štát pošle peniaze a stavebná firma si nesmie nárokovať popritom penále z omeškania. Jednoducho stav. firma nemá na výber, ak stavbu chce realizovať musí s tým súhlasiť je to dané aj zmluvne.


doprastavak,

toto ja všetko viem. Ale nemáš pravdu, že v r. 1998-1999 bolo v rámci zmlúv napísané, že sa nemusí platiť. Vtedy ostro vystúpili v médiách p. Šesták a p. Mráz, ktorí tento systém neplatenia tvrdo kritizovali. Nakoniec však žiadne penále DPS neuplatnil.

A max. lehota neplatenia zo strany štátu je 3 mesiace, ak je to viac firma má právo nárokovať si penále a aj sa to dnes už robí. :wink:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod konstrukt » 27. Dec 2007 11:00

Dialniciar napísal:
doprastavak napísal:Stavebné firmy ktoré realizujú diaľničné stavby musia s týmto súhlasiť a mať rezervy na výpadky spôsobené štátom. Nevýhoda je v tom, že niekedy musia čakať aj 4-5 mesiacov kým štát pošle peniaze a stavebná firma si nesmie nárokovať popritom penále z omeškania. Jednoducho stav. firma nemá na výber, ak stavbu chce realizovať musí s tým súhlasiť je to dané aj zmluvne.


doprastavak,

toto ja všetko viem. Ale nemáš pravdu, že v r. 1998-1999 bolo v rámci zmlúv napísané, že sa nemusí platiť. Vtedy ostro vystúpili v médiách p. Šesták a p. Mráz, ktorí tento systém neplatenia tvrdo kritizovali. Nakoniec však žiadne penále DPS neuplatnil.

A max. lehota neplatenia zo strany štátu je 3 mesiace, ak je to viac firma má právo nárokovať si penále a aj sa to dnes už robí. :wink:
Ja viem, že ty to ovládaš, ale ja neprispievam iba pre teba, je tu množstvo iných užívateľov, ktorí to nevedia. A o žiadnych rokoch 98-99 som nepísal, tak neviem skade si to nabral. Pisal som všeobecne, nie na teba konkrétne, ak si to tak myslel.
Odbor dopravné staviteľstvo
Obrázok používateľa
konstrukt
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 255
Založený: 28. Dec 2006 23:23
Bydlisko: BRATISLAVA

Odoslaťod Dialniciar » 27. Dec 2007 11:36

doprastavak napísal:Ja viem, že ty to ovládaš, ale ja neprispievam iba pre teba, je tu množstvo iných užívateľov, ktorí to nevedia. A o žiadnych rokoch 98-99 som nepísal, tak neviem skade si to nabral. Pisal som všeobecne, nie na teba konkrétne, ak si to tak myslel.


Neviem, čo sa hneď urážaš. :wink:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod konstrukt » 27. Dec 2007 12:04

Dialniciar napísal:
doprastavak napísal:Ja viem, že ty to ovládaš, ale ja neprispievam iba pre teba, je tu množstvo iných užívateľov, ktorí to nevedia. A o žiadnych rokoch 98-99 som nepísal, tak neviem skade si to nabral. Pisal som všeobecne, nie na teba konkrétne, ak si to tak myslel.


Neviem, čo sa hneď urážaš. :wink:
Ja som sa neurazil ani náhodou 8) 8) 8)
Odbor dopravné staviteľstvo
Obrázok používateľa
konstrukt
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 255
Založený: 28. Dec 2006 23:23
Bydlisko: BRATISLAVA

Odoslaťod konstrukt » 31. Dec 2007 16:13

Niečo o slovenských stavebných firmách :arrow: www.voy.com/195032/17.html
Odbor dopravné staviteľstvo
Obrázok používateľa
konstrukt
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 255
Založený: 28. Dec 2006 23:23
Bydlisko: BRATISLAVA

Odoslaťod konstrukt » 31. Dec 2007 17:26

Začala tu pôsobiť rakúska stavebná firma Teerag-Asdag Slovakia,s.r.o. Bratislava :arrow: www.teerag-asdag.sk V Českej republike vlastní materská spoločnosť Pražské silniční a vodohospodářske stavby,a.s. Praha :arrow: www.psvs.cz

Materská spoločnosť: :arrow: www.teerag-asdag.at
Odbor dopravné staviteľstvo
Obrázok používateľa
konstrukt
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 255
Založený: 28. Dec 2006 23:23
Bydlisko: BRATISLAVA

Odoslaťod Dialniciar » 11. Jan 2008 21:59

Stavebný trh sa začína otriasať pod plánmi výstavby diaľnic :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=9037
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod konstrukt » 15. Jan 2008 15:59

Nová stránka Zvazu stavebných podnikateľov Slovenska :arrow: www.zsps.sk
Odbor dopravné staviteľstvo
Obrázok používateľa
konstrukt
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 255
Založený: 28. Dec 2006 23:23
Bydlisko: BRATISLAVA

Odoslaťod Dialniciar » 18. Jan 2008 11:14

Stavbárov je naďalej nedostatok, hoci ich počet rastie. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=9113

Prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Ján Majerský považuje za podstatný problém, že pracovníci chýbajú aj v manažérskych pozíciách, najmä v strednom manažmente, ak by prišlo 5 tis. až 6 tis. stavbárov, mohli by sa umiestniť.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Dialniciar » 26. Jan 2008 16:56

Stavia sa znovu vo veľkom ako na jar :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=9168
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Dialniciar » 13. Feb 2008 21:18

Korupciu zažila polovica stavbárov :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=9340
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Dialniciar » 14. Feb 2008 22:21

Stavebným podnikom sa opäť darilo :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=9364

*tržby rástli o 8%, počet zamestnancov o 6%
*produktivita práce kleska o 0,2%
*priem. mzda reálne vzrástla o 4%
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Peter Olejár » 19. Mar 2008 21:12

Stavebne spolocnosti nie a nie pochopit ze pri vystavbe dialnic su povinne aby ich tazka stavebna technika ktora prechadza cez cesty a dialnice ktore uz stoja boli umyte a to tak aby nezanechavali sa sebou znacne zablatene stopy. Podobne su povinne zabezpecit aby pocas obdobia sucha sa neprasilo a nesiril sa stavebny bordel po cestach takymto sposobom. Rad za radom vsetky na to kaslu, vynimocne sa snazi Doprastav alebo Inzinierske stavby s tym nieco spravit ale aj to az vzdy po dobrej pokute ktoru za to dostanu a o par dni uz je to tam kde to bolo. Pokuty su smiesne nizke .. a firmy na to kaslu. Od PB po ZA je to stale s tymto problem. Najlepsie to riesila Skanska v BA, tam sa ozaj snazili aby ich tatrovky isli ciste na cesty. To je jedine co mi vadi na stavbaroch. A je mi uplne jedno ci to je ignorancia sefov alebo lenivost robosov.
fh gratulujem
Peter Olejár
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 896
Obrázky: 22
Založený: 05. Mar 2008 13:02

Odoslaťod Tomas PO » 20. Mar 2008 09:42

Peter Olejár napísal:Stavebne spolocnosti nie a nie pochopit ze pri vystavbe dialnic su povinne aby ich tazka stavebna technika ktora prechadza cez cesty a dialnice ktore uz stoja boli umyte a to tak aby nezanechavali sa sebou znacne zablatene stopy. Podobne su povinne zabezpecit aby pocas obdobia sucha sa neprasilo a nesiril sa stavebny bordel po cestach takymto sposobom. Rad za radom vsetky na to kaslu, vynimocne sa snazi Doprastav alebo Inzinierske stavby s tym nieco spravit ale aj to az vzdy po dobrej pokute ktoru za to dostanu a o par dni uz je to tam kde to bolo. Pokuty su smiesne nizke .. a firmy na to kaslu. Od PB po ZA je to stale s tymto problem. Najlepsie to riesila Skanska v BA, tam sa ozaj snazili aby ich tatrovky isli ciste na cesty. To je jedine co mi vadi na stavbaroch. A je mi uplne jedno ci to je ignorancia sefov alebo lenivost robosov.

Je to praveze vyskou nizkych pokut. Je naivne si mysliet, ze firmy taketo nieco budu robit dobrovolne.
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Stavebné a projektové firmy + Stavebné a údržbové stroje

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 23 hostí.