Kartelové dohody medzi stavebnými firmami

sekcia venovaná stavebným a projekčným firmám ako aj mechanizmom a technike využívanej pri stavbách, respektíve údržbe diaľničnej a cestnej siete.

Moderátor: Moderátori

Myslite si, ze vyska sankcii za kartel stavebnych firiem pri vystavbe dialnic je dostatocna???

Ano
15
34%
Nie
19
43%
Mne je to jedno, som zamestnancom kartelu
10
23%
 
Celkový počet hlasov : 44

Kartelové dohody medzi stavebnými firmami

Odoslaťod Koksolam » 12. Jan 2006 16:52

Tak a nieco zvlastne sa stalo. Prasklo, preco je tu taka kvalitna cena za dialnice. Aky je na to Vas nazor????

Úprava: Zmenil som názov témy, aby sa stala viac všeobecnou. Dy
Obrázok používateľa
Koksolam
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 821
Obrázky: 2
Založený: 05. Dec 2005 01:43

Odoslaťod wazari » 12. Jan 2006 17:30

ako sme sa raz uz o comsi podobnom bavili, firmy zalobovali a vyuzili moznosti
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod Adaios » 12. Jan 2006 17:44

Koksolam,

ale ved toto je tak stara zalezitost - len neskoro prisla pokuta.

Tu nie je co riesit - ale tu pokutu tak skor nikto nezaplati a hlavne: Premietne sa to do cien dalsich dialnic. Tie pokuty - to su takmer ciste zisky danych firiem za 1 rok. Samozrejme ze je to spravny postup - pokuty treba davat ked je kartelova dohoda.
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Koksolam » 12. Jan 2006 20:58

Adoas napísal:Koksolam,

ale ved toto je tak stara zalezitost - len neskoro prisla pokuta.

Tu nie je co riesit - ale tu pokutu tak skor nikto nezaplati a hlavne: Premietne sa to do cien dalsich dialnic. Tie pokuty - to su takmer ciste zisky danych firiem za 1 rok. Samozrejme ze je to spravny postup - pokuty treba davat ked je kartelova dohoda.


V tomto pripadne vysla na javo slabost celeho systemu vystavby dialnic, ked skoro vsetky zucastnene strany porusili pravidla hospodarskej sutaze a vlastne len oni budu dostavovat uz rozostavane useky, dufam, ze sa neplanuju zucastnit aj PPP, to by bola katastrofa.

A to Adoas, ze sa to premietnie do cien dalsich dialnic.....musis uznat, ze vo vacsine vyspelych krajin by si tie firmy uz pri vystavne dialnic ani neskrtli. A tu svoju pokutu by zaplatili cim skor, aby im neostali iba zakazky typu pucovanie zachodov na odpocivadlach. :wink:
Obrázok používateľa
Koksolam
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 821
Obrázky: 2
Založený: 05. Dec 2005 01:43

Odoslaťod Dialniciar » 12. Jan 2006 21:03

Koksolam napísal:V tomto pripadne vysla na javo slabost celeho systemu vystavby dialnic, ked skoro vsetky zucastnene strany porusili pravidla hospodarskej sutaze a vlastne len oni budu dostavovat uz rozostavane useky, dufam, ze sa neplanuju zucastnit aj PPP, to by bola katastrofa.

A to Adoas, ze sa to premietnie do cien dalsich dialnic.....musis uznat, ze vo vacsine vyspelych krajin by si tie firmy uz pri vystavne dialnic ani neskrtli. A tu svoju pokutu by zaplatili cim skor, aby im neostali iba zakazky typu pucovanie zachodov na odpocivadlach. :wink:


Koksolam,

nemáš pravdu ... vo "svojich krajinách" takéto firmy nemajú až takéto problémy a oficiálne toto sú len rôzne pobočky, nie priamo materské firmy.

Toto je svet, kde sa točia obrovské peniaze. Stavebníctvo hýbe týmto svetom - už od praveku keď človek prišiel na to že bývať v jaskyni to nie je ideálne ... :lol: ... ale aj tam bol prelom, keď ten pračlovek prišiel na to, že taká jaskyňa je výborné miesto - dnes by sa to nazvalo dom.

Adoas v tomto "robí" a ja len tak "strieľam" ... tým chcem povedať, že možno nemám pravdu a asi len Adoas z celého fóra ti tu môže reálne napísať viac. Ale vzhľadom na jeho zdravie by som povedal že to má čas.

A mimochodom ... kto by mal podľa teba stavať diaľnice?
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod junior » 12. Jan 2006 21:06

Dy napísal:
Koksolam napísal:V tomto pripadne vysla na javo slabost celeho systemu vystavby dialnic, ked skoro vsetky zucastnene strany porusili pravidla hospodarskej sutaze a vlastne len oni budu dostavovat uz rozostavane useky, dufam, ze sa neplanuju zucastnit aj PPP, to by bola katastrofa.

A to Adoas, ze sa to premietnie do cien dalsich dialnic.....musis uznat, ze vo vacsine vyspelych krajin by si tie firmy uz pri vystavne dialnic ani neskrtli. A tu svoju pokutu by zaplatili cim skor, aby im neostali iba zakazky typu pucovanie zachodov na odpocivadlach. :wink:


Koksolam,

nemáš pravdu ... vo "svojich krajinách" takéto firmy nemajú až takéto problémy a oficiálne toto sú len rôzne pobočky, nie priamo materské firmy.

Toto je svet, kde sa točia obrovské peniaze. Stavebníctvo hýbe týmto svetom - už od praveku keď človek prišiel na to že bývať v jaskyni to nie je ideálne ... :lol: ... ale aj tam bol prelom, keď ten pračlovek prišiel na to, že taká jaskyňa je výborné miesto - dnes by sa to nazvalo dom.

Adoas v tomto "robí" a ja len tak "strieľam" ... tým chcem povedať, že možno nemám pravdu a asi len Adoas z celého fóra ti tu môže reálne napísať viac. Ale vzhľadom na jeho zdravie by som povedal že to má čas.

A mimochodom ... kto by mal podľa teba stavať diaľnice?


J&P Avax :P , Dragados, OHL, ...
junior
návštevník
 
Príspevky: 24
Obrázky: 14
Založený: 03. Jan 2006 19:13

Odoslaťod Koksolam » 12. Jan 2006 21:14

Dy napísal:
Koksolam napísal:V tomto pripadne vysla na javo slabost celeho systemu vystavby dialnic, ked skoro vsetky zucastnene strany porusili pravidla hospodarskej sutaze a vlastne len oni budu dostavovat uz rozostavane useky, dufam, ze sa neplanuju zucastnit aj PPP, to by bola katastrofa.

A to Adoas, ze sa to premietnie do cien dalsich dialnic.....musis uznat, ze vo vacsine vyspelych krajin by si tie firmy uz pri vystavne dialnic ani neskrtli. A tu svoju pokutu by zaplatili cim skor, aby im neostali iba zakazky typu pucovanie zachodov na odpocivadlach. :wink:


Koksolam,

nemáš pravdu ... vo "svojich krajinách" takéto firmy nemajú až takéto problémy a oficiálne toto sú len rôzne pobočky, nie priamo materské firmy.

Toto je svet, kde sa točia obrovské peniaze. Stavebníctvo hýbe týmto svetom - už od praveku keď človek prišiel na to že bývať v jaskyni to nie je ideálne ... :lol: ... ale aj tam bol prelom, keď ten pračlovek prišiel na to, že taká jaskyňa je výborné miesto - dnes by sa to nazvalo dom.

Adoas v tomto "robí" a ja len tak "strieľam" ... tým chcem povedať, že možno nemám pravdu a asi len Adoas z celého fóra ti tu môže reálne napísať viac. Ale vzhľadom na jeho zdravie by som povedal že to má čas.

A mimochodom ... kto by mal podľa teba stavať diaľnice?


Tu si s Tebou nedovolim suhlasit. Nikoho nezaujima, ci vo svojich materskych krajinach maju tieto problemy alebo nie. Tu ide o to, ze na ukor celeho Slovenska sa nehorazne snazili napakovat. Urobime s capa zahradnikom, no co, nech si stavaju. Toto je problem celeho Slovenska, tato mentalita, kradlil (inac by som to nenazval) a my im este dame dalsie zakazky....
Inac dialnice ma kto stavat, nikto nehovori, ze to musia byt prave tieto dotknute firmy, v europe je firiem habadej :wink:

Inac je mi luto, ze v tom zozname je aj Doprastav, s ktorym som v minulosti externe spolupracoval. Zdali sa mi prilis profesionalny....ale pravda je ina. :wink:
Obrázok používateľa
Koksolam
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 821
Obrázky: 2
Založený: 05. Dec 2005 01:43

Odoslaťod kaviarista » 13. Jan 2006 11:49

Adoas,
isteze sa o kartelovych dohodach na Slovensku v oblasti stavebnej vystavby vedelo davno. Ale nieco ine je suskanda pri pive , alebo na internetovych forach a nieco ine je vydanie rozhodnutia oficialnej statnej organizacie.
Myslim si, ze toto je obrovsky prelom pre spolocnost vo vytvarani protikorupcnej klimy v krajine a mnohi si zrejme este dnes nevedia uvedomit, aka zavazna udalost sa udiala. Nebol som nejako zvlast velky stupenec sucasnej vlady, ale tymito krokmi si ziskala u mna dost plusovych bodikov. Dufam este, ze to nie len predvolebna agenda ...
Obrázok používateľa
kaviarista
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 7
Založený: 10. Feb 2005 20:46
Bydlisko: Zem

Odoslaťod Koksolam » 13. Jan 2006 12:18

kaviarista napísal:Adoas,
isteze sa o kartelovych dohodach na Slovensku v oblasti stavebnej vystavby vedelo davno. Ale nieco ine je suskanda pri pive , alebo na internetovych forach a nieco ine je vydanie rozhodnutia oficialnej statnej organizacie.
Myslim si, ze toto je obrovsky prelom pre spolocnost vo vytvarani protikorupcnej klimy v krajine a mnohi si zrejme este dnes nevedia uvedomit, aka zavazna udalost sa udiala. Nebol som nejako zvlast velky stupenec sucasnej vlady, ale tymito krokmi si ziskala u mna dost plusovych bodikov. Dufam este, ze to nie len predvolebna agenda ...


Plne sa s Tebou stotoznujem :wink:
Obrázok používateľa
Koksolam
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 821
Obrázky: 2
Založený: 05. Dec 2005 01:43

Odoslaťod Adaios » 13. Jan 2006 15:41

Ja mam velmi malo casu (budem este pisat viac) ale strucne:

Koksolam - ja nespochybnujem pokutu. Ale vela ludi vratane teba nema jasnu predstavu o tom co hovoria:

Kto by mal podla teba stavat dialnice na Slovensku? Ked nie Skanska, Strabag, Doprastav, IS, ... kto? Ak aj najdes 1-2 firmy, tak to je na 20-30 km z hladiska rozostavanosti a to je malo.

Nie je tak vela firiem ako si ty myslis ochotnych stavat v SR. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Adaios » 23. Jan 2006 00:26

Velmi dobry clanok k danym problemom ohladom useku Mengusovce-Janovce, aj ohladom pokuty. Podrobne rozpisane problemy. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=2640
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Prosím reagovať na celý môj príspevok inak to nemá význam.

Odoslaťod Flintstone » 30. Jan 2006 21:41

Koksolam,

tvoj pohľad na stavebný sektor je značne skreslený asi ako tak že si pracoval v rôznych veľkých stavebných firmách typu Doprastav - prečo tam už nepracuješ alebo že si sa podieľal na sčítavaní dopravy a poznáš čo sa robí a čo sa robilo v týchto ohľadoch ako keby si sám vedel úplne všetko najlepšie čo sa ako robí akože aj sám dokazuješ svoju poctivosť napríklad tým ako podporuješ rôzne hackerské programy v IT atď. Nadávaš na mentalitu Slovákov pričom sám sa radíš myslením k nim/nám. Tvrdé? Ani nie.

Napíšeš sem túto tému a potom čakáš že sa s tebou všetci zhodnú. Hlasovanie ukázalo niečo iné, lebo tam hlavne chýba aj 4. možnosť, že s pokutou sa nesúhlasí. Lebo hlasovacia otázka nesmie byť stavaná "idealisticky na môj vzor" ale "celospoločensky". Ono napríklad ten argument k tomu že firiem je tu veľa (v Európe) alebo že vôbec nejde o materské firmy atď. tak to len dokazuje tvoju skvelú múdrosť. Vieč čo je to koeficient investovania pre tú-ktorú krajinu. Nikde to nie je napísané, ale všetci to poznajú - ako, dohodnú sa ale legálne a legálne si to všetci potvrdia cez EU. To chcem podotknúť že to nijako nesúvisú s touto témou.

1. V Európe je veľa stavebných firiem, ktoré zamestnávajú viac ako 10 000 ľudí, potom je tu veľa takých, ktoré zamestnávajú viac ako 5 000, viac ako 3 000, viac ako 1 000, viac ako 500 atď priamo alebo potom cez rôzne skupiny atď. To však neznamená, že sa dá aby každá mohla stavať kdekoľvek - na to potrebuje mať prístupnú techniku a ľudí a ak ich nemá tak cenovo neobstojí alebo potom ide pod zisk, ale tak aby to nebol dumping lebo musí dokázať vyhrávať tendre, mať zákazky a až za 10 rokov dosiahne zisk - a to sa týka všetkých ktorí na Slovensku nie sú zastúpení a tí ktorí sú - dostali pokutu. Dovolím si povedať že o tomto nevieš vôbec nič podobne ako 99% tohto fóra ale písať tu o cenách a podobne, to dokáže každý. A skús mi vyvrátiť vecne jeden nejaký argument z tohto bodu. Alebo aj z celého príspevku.

2. A že nejde o materské firmy? Skanska, Doprastav. Nad nimi je niekde "veľká" Skanska, veľký Strabag a veľké DDM Group, ďalej IS, ... a ďalší. To si skutočne myslíš že nejaké Slovensko dokáže niečo také ako je "odstavenie" týchto kolosov v Európe? Mimochodom, lídri v EÚ, pretože reprezentujú vyspelé štáty EÚ, kde sa mimochodom stavia lacno podľa tých rôznych tabuliek.

...

Stalo sa. Oficiálne sa poukázalo na akési dohody. A dala sa pokuta. Nástroje sú rôzne, spomalenie zaplatenia, zrušenie rozhodnutia atď., ale hlavne ponaučenie. Pretože aj malé dieťa spraví chybu, ale dostane za to "svoje" a podobne aj podnikatelia - dostanú pokutu, ale "ide sa ďalej", samozrejme malo by sa pokračovať bez chýb, lebo by nastal krach. Pokuta je dostatočná na medializáciu, dostatočná na odstrašenie a dostatočne vysoká aj pre samotné firmy. Pretože sa jedná o "dcérske firmy" alebo o menšie firmy svojím výkonom, svojim ziskom atď. Ale zase na druhú stranu, nie je to nič čo by ich malo "položiť". To je snáď jasné.

Ono hlavne, dnes je na vine "úradník" z jednej 100% firmy vlastnenou štátom ktorý kdesi zlyhal pri 1. úseku, kde hrozia súdy atď. Takže celý systém je tu potom asi zlý a najlepšie by bolo možno diaľnice nestavať. Ani cesty, ani nič.

...

A ešte sa to dá aj takto opísať. Nech sa "zatvoria" všetky poisťovne, všetky stavebné firmy, všetky ropné (ťažobné) spoločnosti, všetky banky atď. a najlepšie len na tomto Slovensku lebo len tu sú problémy. A potom tu skutočne nebude potrebné stavať diaľnice a nebude o SR ani záujem. Ekonomický nebude, ale bude tu záujem diplomatický a vojenský, pretože sa tu zastaví rozvoj všetkého.

Ja neodsudzujem pokutu, mohla byť aj vyššia, podobne ako aj nižšia. Ale ak niekto nechápe súvislosti tak nech o nich nepíše ostatným ktorí niečo o tom vedia. Stavebníctvo v EÚ je veľmi silná časť spoločnosti/smotánky podobne ako iné oblasti hospodárstva. A rozhodne nie je také ľahké "vybrať" si iné firmy z EÚ trhu, veď ten je obrovský, niekto by sa našiel, ale skôr ide o niečo iné. Áno, niekto sa nájde, ale cena sa nezmení pre hrozby aké tu dostali lídri a pre realitu: byrokracia, vyvolané investície, zmeny projektov, samospráva atď. a prečo štát nedá pokutu ÚVO a NDS za 1. úsek Mengusovce-Jánovce?
Fred
Flintstone
diskutujúci
 
Príspevky: 131
Obrázky: 1
Založený: 17. Jan 2006 20:25

Re: Prosím reagovať na celý môj príspevok inak to nemá význa

Odoslaťod Adaios » 10. Feb 2006 13:17

Flintstone napísal:Stavebníctvo v EÚ je veľmi silná časť spoločnosti/smotánky podobne ako iné oblasti hospodárstva.


Stavebnictvo v EU je dnes na velmi vysokej urovni a tato cast ludi rozhoduje o velmi vela veciach, pretoze tu sa nachadza viac skupin, ktore dokonca zamestnavaju viac ako 100 000 ludi. Je tu najvacsia koncentracia stavebnych firiem na svete, su tu zakazky, ktore rozhoduju aj o investovani v Afrike a Latinskej Amerike a toto je velmi velka a silna konkurencia stavebnictvu v USA.

V USA nie je vela firiem z EU a naopak plati to iste a zaroven si robia "vlady" (federalna v USA a bruselska v EU) obrovske prekazky pri vstupe "inej" firmy na svoj trh.

A ohladom takych oblasti ako je Azia sa dokazu vzdy USA a EU dohodnut a tym tu maju dominatny vplyv vacsi ako firmy z Ciny, Indie alebo Japonska. Dokonca aj UAE (Emiraty) dnes velmi vela stavaju a maju svoje firmy - ale odbornici sem chodia cez EU a USA firmy.

Ja som si dovolil reagovat len na tuto jednu vetu pretoze som ju len rozsiril. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Adaios » 26. Feb 2006 20:36

Stanovisko vedenia Doprastav, a. s., Bratislava k rozhodnutiu PMÚ SR. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=2994
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Adaios » 26. Feb 2006 20:45

Adoas napísal:Stanovisko vedenia Doprastav, a. s., Bratislava k rozhodnutiu PMÚ SR. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=2994


A tu je aj oficialny text spravy z PMU SR :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?p=18857#18857
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Branco » 02. Mar 2006 16:31

Sme malá krajina a vo vedení veľkých firiem sa každý pozná s každým navzájom. Preto nie je zlé, ak sa im sem-tam niekto pozrie na prsty.
Branco
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 06. Feb 2005 01:54

Odoslaťod Dialniciar » 08. Júl 2006 00:25

Táto téma bola preradená do tejto sekcie k stavebným firmám, pretože sa ich priamo dotýka. Mierne som upravil názov témy tak, aby bola použiteľná aj v budúcnosti, aj keď dúfam, že už nebude. :idea:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Koksolam » 08. Júl 2006 02:34

Dy napísal:Táto téma bola preradená do tejto sekcie k stavebným firmám, pretože sa ich priamo dotýka. Mierne som upravil názov témy tak, aby bola použiteľná aj v budúcnosti, aj keď dúfam, že už nebude. :idea:
\

Dakujem Dy, teraz som si az po dlhej odmlke vsimol reakciu Flintstona, niekedy sa k jeho dotazu rozpisem :wink: A co sa tyka toho, ze tema uz by nemala byt puzita v buducnosti, dufam aj ja :!:
Obrázok používateľa
Koksolam
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 821
Obrázky: 2
Založený: 05. Dec 2005 01:43

Odoslaťod Dialniciar » 10. Júl 2006 18:05

Koksolam napísal:
Dy napísal:Táto téma bola preradená do tejto sekcie k stavebným firmám, pretože sa ich priamo dotýka. Mierne som upravil názov témy tak, aby bola použiteľná aj v budúcnosti, aj keď dúfam, že už nebude. :idea:
\

Dakujem Dy, teraz som si az po dlhej odmlke vsimol reakciu Flintstona, niekedy sa k jeho dotazu rozpisem :wink: A co sa tyka toho, ze tema uz by nemala byt puzita v buducnosti, dufam aj ja :!:


Myslím si, že reagovať na Flintstona je tvoje právo. :lol:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod fh » 20. Okt 2006 09:20

fh
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 12
Založený: 06. Máj 2005 11:19

Odoslaťod fh » 23. Okt 2006 12:19

Stavebné firmy uvažujú o súde:
http://www.dialnice.info/viewtopic.php?p=30200#30200

Je tam zaujímavé, ako sa znížila rozdielne niektorým firmám výška pokuty :idea:
fh
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 12
Založený: 06. Máj 2005 11:19

Odoslaťod Dialniciar » 28. Okt 2006 11:51

Pozorovatel napísal:Stavebné firmy uvažujú o súde:
http://www.dialnice.info/viewtopic.php?p=30200#30200

Je tam zaujímavé, ako sa znížila rozdielne niektorým firmám výška pokuty :idea:


Hold je to tak. Domáce firmy si cestičky nájdu. Ale aj tak platia dosť.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod aquila » 27. Nov 2006 17:05

tak uz to buchlo, spomenute firmy maju 5 rocny distanc od statnych zakazok. t.j. nielen pre dialnice, ale aj zeleznice, zivotne prostedie, a X dalsich stavieb.

preco mam taky dojem, ze to v konecnom dosledku aj tak nebude znamenat ziadnu zmenu...

doprastav moze na to ist cez metrostav, colas cez cesty nitra, strabag zrejme cez cesku pobocku alebo centralu, skanska moze ist na to cez cesku centralu.

no bude zaujimave to sledovat, kedze teraz sa budu zrejme behom 5itch rokov rozdavat stavby za niekolko 10tok miliard.
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

kartelové dohody

Odoslaťod vlad » 27. Nov 2006 18:30

aquila napísal:tak uz to buchlo, spomenute firmy maju 5 rocny distanc od statnych zakazok. t.j. nielen pre dialnice, ale aj zeleznice, zivotne prostedie, a X dalsich stavieb.

preco mam taky dojem, ze to v konecnom dosledku aj tak nebude znamenat ziadnu zmenu...

doprastav moze na to ist cez metrostav, colas cez cesty nitra, strabag zrejme cez cesku pobocku alebo centralu, skanska moze ist na to cez cesku centralu.

no bude zaujimave to sledovat, kedze teraz sa budu zrejme behom 5itch rokov rozdavat stavby za niekolko 10tok miliard.


To znamená, že do súťaží sa budú prihlasovať Cesty Nitra za IS Košice, Metrostav za Doprastav atd, to bude riadne kocúrkovo, hlavná vec, že budeme lacnejšie a rýchlejšie stavať dialnice. Komu nahráva táto situácia, určite občanom Slovenska nie!

Vlad
vlad
diskutujúci
 
Príspevky: 64
Založený: 13. Máj 2005 19:47

Odoslaťod aquila » 27. Nov 2006 18:36

vlad, ako rozhodnutie je to velmi pozitivne. taketo neico bolo treba. to ze to je pre obcanov vysostne vyhodne sa ukazalo aj na tom useku mengusovce - janovce.

povodna ponuka tychto vsetkych firiem bola okolo 8 mich miliard. zrazu ked ten usek necakane rozdelili a neboli dohodnuty, tak padla cena o 4 miliardy dole! co je myslim, velky uspech.

a ako sa hovori, jen houst ;)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Ďalšia

Naspäť na Stavebné a projektové firmy + Stavebné a údržbové stroje

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.