Modernizácia uzla Žilina

sekcia venovaná železniciam

Moderátor: Moderátori

Re: Modernizácia uzla Žilina

Odoslaťod daphne » 22. Jan 2018 03:03

mam pocit ze zeleznice sa chcu z toho vyzut resp tu rozpadavajucu sa "kocku" - budovu (aj ked vhodnejsi termin by bol ostatu smradlavu búdu) ponechaju neskor sukromnemu investorovi aby zeleznice sa tomu vyhli a oni defacto spravia iba to co sa ich nutne pri modernizacii tyka a to kolajisko a nastupistia+podchody, na ostatne zrejme budu kakat zvysoka.. cize podobne ako sa budova rekonstruovala v Kosiciach, tam to robil achilles s.r.o. ,ktory vyhral tender na reko stanice z ktorej spravil niekolkopodlazne nakupne stredisko.. no este aj tam zabudli vymenit podlahu na prizemi ,ktoru nechali povodnu, comu sa doteraz smejem a nedokazem pochopit.. :lol: ..o predstanicnych priestoroch na stanicnom namesti sa radsej nejdem ani bavit, tam vsetko ostalo po starom, pricom si to priam ziada nejaky parcik s lavickami a chodnikmi s kamennou zamkovou dlazbou,ale tu nieco take cakat je asi utopia..
daphne
diskutujúci
 
Príspevky: 101
Založený: 28. Okt 2017 20:45

Re: Modernizácia uzla Žilina

Odoslaťod EmBe » 23. Jan 2018 16:13

Nové informácie od ŽSR:
Varín bude mať nakoniec 5 koľají.
1. Žilina (mimo) - Varín:
V súčasnosti sa mala uzatvárať zmluva o poskytnutí financií na realizáciu. Kedy bude vyhlásené VO?

Predpoklad druhý polrok 2018.

Kedy by sa mala začať realizácia?
Po ukončení VO predpoklad druhý polrok 2019.

Ako bola nakoniec naprojektovaná stanica Varín (bude to zastávka s odbočkou alebo stanica (koľko bude koľají, resp. čo sa z nej zachová)?
Stanica Varín je vyprojektovaná ako ŽST Varín. V ŽST Varín sa vybudujú nové nástupištia (pri koľaji č. 1a 2) s mimoúrovňovým prístupom vrátane prístupu i pre osoby so zníženou pohyblivosťou. Na Nástupištiach budú vybudované prístrešky pre cestujúcich spolu s informačným zvukovým, vizuálnym a kamerovým zariadením spolu s prvkami drobného mobiliáru. Vybuduje sa nové staničné a traťové zabezpečovacie zariadenie. Na zníženie emisii hluku budú realizované protihlukové opatrenia a to vybudovaním protihlukových stien, novým konštrukčným riešením železničného spodku (použitie geomreží a separačných vrstiev) a železničného zvršku (nové typy koľají budú upevnené k betónovým podvalom tzv. bezpodkladnicovým upevnením, zvarením koľajníc do bezstykovej koľaji). Ako je spomenuté, v ŽST Varín budú dve priebežné koľaje a 3 dopravné koľaje umožňujúce križovanie alebo odstavenie vlakov v závislosti od dopravnej situácie na trati, od stavu prác v zriaďovacej stanici Žilina – Teplička, príp. počas výlukových prác pri údržbe železničnej infraštruktúry. Zároveň do siete ŽSR budú zapojené existujúce vlečky v obvode ŽST Varín.

2. Uzol Žilina:
Podľa informácií z Mediaroomu by malo byť VO vyhlásené v 2. polroku roku 2018. Aké bude financovanie? Už je zabezpečené?

Financovanie sa uvažuje z Operačného programu integrovaná infraštruktúra.

Kedy by sa mohla začať realizácia?
Po ukončení VO predpoklad druhý polrok 2019.

Aké bude technické riešenie uzla Žilina?
Po modernizácii uzla Žilina bude v ŽST Žilina rýchlosť do 120km/hod (v súčasnosti je to 40 km/hod). Na dosiahnutie požadovanej rýchlosti bude vybudovaný nový železničný zvršok a spodok, nové staničné zabezpečovacie zariadenie - typu elektronické stavadlo (s technickými parametrami ako na predchádzajúcich modernizáciách), nové traťové zabezpečovacie zariadenia, dobuduje sa rádiová sieť, vybuduje sa nové trakčné vedenie , ktoré umožní zmenu trakčného napájania z 3kV jednosmerného prúdu napájania na 25kV striedavého prúdu spolu s novou trakčnou napájacou stanicou. Jeden z hlavných prvkov modernizácie je odstránenie úrovňových krížení pozemných komunikácii so železničnou traťou. V ŽST Žilina k existujúcim ostrovným nástupištiam pribudne ďalšie, tieto nástupištia budú mať zabezpečený mimoúrovňovým prístupom vrátane prístupu i pre osoby so zníženou pohyblivosťou. Taktiež sa upravia „rajecké“ nástupištia, aby vyhovovali príslušným štandardom. Existujúci podchod z ulice Národná bude predĺžený až za ulicu Uhoľná. Týmto prepojením sa výrazne prispeje k bezkolíznemu prístupu verejnosti do oblasti športových areálov Mesta Žilina, zároveň tento podchod bude slúžiť i k prístupu na nástupištia. Na nástupištiach budú vybudované informačné zvukové a vizuálne zariadenia spolu s kamerovým systémom a s prvkami drobného mobiliáru. Vybuduje sa nový podchod na ostrovné nástupištia , ktorý bude vyúsťovať v novej budove riadenia dopravy. Objekt budovy riadenia dopravy bude umiestnený v susedstve pošty. Na zníženie emisii hluku budú realizované protihlukové opatrenia, a to vybudovaním protihlukových stien, novým konštrukčným riešením železničného spodku (použitie geomreží a separačných vrstiev) a železničného zvršku (nové typy koľají budú upevnené k betónovým podvalom tzv. bezpodkladnicovým upevnením, zvarením koľajníc do bezstykovej koľaji). Jeden z významných prvkov modernizácie ŽST Žilina je i výstavba cestného mostu preklenujúci celú stanicu a spájajúci ulicu 1. Mája s Ľavobrežnou. V ŽST Žilina sa vybuduje 52 nových parkovacích miest. Taktiež sa vykonajú prekládky existujúcich inžinierskych sietí, ktoré sú v kolízii s modernizáciou.
V novej polohe v oblasti Strážova bude vybudovaná nová zastávka pre cestujúcich s mimoúrovňovým prístupom vrátane prístupu i pre osoby so zníženou pohyblivosťou. Na nástupištiach budú vybudované prístrešky pre cestujúcich spolu s informačným zvukovým a vizuálnym zariadením. Taktiež tu bude vybudovaný nový cestný nadjazd, ktorý umožní prístup do záhradkárskej oblasti (po odstránení existujúceho priecestia) a k rušňovému depu. Zároveň sprístupní lokalitu pri brehu Váh uvažovanú v ÚP Mesta Žilina ako s oddychovo-rekreačnou zónou.
Obrázok používateľa
EmBe
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 817
Obrázky: 959
Založený: 24. Jan 2010 21:33
Bydlisko: ZA/ZV

Re: Modernizácia uzla Žilina

Odoslaťod IceFox » 24. Jan 2018 17:31

daphne napísal:stanice z ktorej spravil niekolkopodlazne nakupne stredisko

To by bola tá najlepšia vec ktorá by sa mohla Žilinskej stanici stať.
S devilom sa nediskutuje. Nemá to zmysel. Aj keby človek použil xyz argumentov a všetky tvrdenia mu vyvrátil, tak bude robiť takú argumentačnú akrobaciu, že diskusia sa zvrhne do úplných nezmyslov. Len, aby nemusel priznať, že nemá pravdu.
-okorec 2k17
Obrázok používateľa
IceFox
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 491
Obrázky: 2
Založený: 09. Máj 2017 16:14
Bydlisko: CA

Re: Modernizácia uzla Žilina

Odoslaťod jarino » 24. Jan 2018 20:31

Boli také plány cca 6-7 rokov dozadu ale myslím že nebol záujem. Iba o Košice.
To že so stanicou sa nič dokopy robiť nebude je dávno známy fakt.
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 878
Založený: 12. Sep 2011 13:49

Re: Modernizácia uzla Žilina

Odoslaťod daphne » 25. Jan 2018 05:06

Je to dosť smutné že sa nebude nič diať nakoľko je to hlavný dopravný uzol na Slovensku vramci železníc a táto stanica je hádam jedna z najviac reprezentatívnych .. ide o to ako sa potom ďalej mesto Žilina,samotný primátor aj občania k tomu postavia, ti by mohli aspoň začať vyvíjať tlak na vedenie mesta či na štát za skorú generálnu rekonštrukciu žel.stanice, nakoľko tá budova si to už veľmi žiada ..podľa mňa by sa to malo robiť súbežne s rekonštrukciou nástupíšť kolajisk a podchodov a nečakať s tým a zbytočne to odkladať..
daphne
diskutujúci
 
Príspevky: 101
Založený: 28. Okt 2017 20:45

Re: Modernizácia uzla Žilina

Odoslaťod IceFox » 26. Jan 2018 06:49

Asi čakajú kým ľuďom začne padať omietka na hlavu (doslova)
S devilom sa nediskutuje. Nemá to zmysel. Aj keby človek použil xyz argumentov a všetky tvrdenia mu vyvrátil, tak bude robiť takú argumentačnú akrobaciu, že diskusia sa zvrhne do úplných nezmyslov. Len, aby nemusel priznať, že nemá pravdu.
-okorec 2k17
Obrázok používateľa
IceFox
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 491
Obrázky: 2
Založený: 09. Máj 2017 16:14
Bydlisko: CA

Re: Modernizácia uzla Žilina

Odoslaťod BoroZA » 17. Apr 2018 21:35

Páni, ak dovolíte, chcel by som sa vás opýtať niečo k objektom pri žilinskej vlakovej stanici smer Vrútky. Dnes som totiž po dlhšej dobe cestoval vlakom ZA-KE a späť, a zaregistroval som, že terminál Žilina ako aj blízke "multikoľajiská" (tuším sa volali Teplička a Váh) boli úplne prázdne - v čase prejazdu mojich vlakov tam nebol ani vozeň. Sú tieto objekty vôbec v prevádzke, alebo je to všetko len na okrasu? :D Díky za vysvetlenie... :)
BoroZA
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 348
Obrázky: 0
Založený: 29. Máj 2016 13:52
Bydlisko: ZA

Re: Modernizácia uzla Žilina

Odoslaťod EmBe » 18. Apr 2018 10:09

BoroZA napísal:Sú tieto objekty vôbec v prevádzke, alebo je to všetko len na okrasu? :D Díky za vysvetlenie... :)

TIP Žilina ešte nie je v prevádzke :) a pokiaľ viem, je tam len tento jeden.
https://nasadoprava.sk/zeleznice-sr-vyh ... ip-zilina/
Naposledy upravil EmBe dňa 18. Apr 2018 10:10, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
EmBe
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 817
Obrázky: 959
Založený: 24. Jan 2010 21:33
Bydlisko: ZA/ZV

Re: Modernizácia uzla Žilina

Odoslaťod sendvo » 18. Apr 2018 10:10

terminal zilina stal dva a pol roka prazdny kvoli poruseniu zakona zo strany zeleznic. ale prevadzkovatel uz sa nasiel tak by mal zacat fungovat v najblizsej dobe. hned prve kolajisko pri terminali je tzv. odchodova skupina - je mozne ze bolo prazdne ak sa tam ziadny vlak nechystal na odchod. tie ostatne kolajiska: bud si zle pozeral alebo si natrafil na nejaky specificky moment ked tam fakt ziadny vlak nebol :) kolajisko funguje - presunula sa tam vsetka nakladna doprava z vrutok a zo ziliny.
sendvo
diskutujúci
 
Príspevky: 55
Obrázky: 3
Založený: 24. Jan 2010 12:04
Bydlisko: Wien / Oesterreich (original Zilina)

Re: Modernizácia uzla Žilina

Odoslaťod BoroZA » 18. Apr 2018 20:30

Ďakujem vám veľmi pekne za vysvetlenie! ;) Pravdou je, že som cestoval skoro ráno a potom podvečer, no skutočne som nezaregistroval žiadnu stojacu súpravu medzi žilinskou stanicou a Varínom... Preto som si kládol otázku, aký je účel týchto objektov, no keď už teraz viem, že terminál Žilina vlastne ešte nefunguje, nedivím sa, že bol prázdny. :D A predpokladám, že účelom tých ďalších koľajísk je len slúžiť ako odstavná plocha, či majú aj nejaký ďalší význam, ktorý mi ako laikovi uniká? ;)
BoroZA
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 348
Obrázky: 0
Založený: 29. Máj 2016 13:52
Bydlisko: ZA

Re: Modernizácia uzla Žilina

Odoslaťod sendvo » 19. Apr 2018 10:33

sendvo
diskutujúci
 
Príspevky: 55
Obrázky: 3
Založený: 24. Jan 2010 12:04
Bydlisko: Wien / Oesterreich (original Zilina)

Re: Modernizácia uzla Žilina

Odoslaťod EmBe » 23. Apr 2018 07:20

Článok na ASB z 20.4.18 tvrdí:
Odbočka a Zastávka Varín
Existujúca ŽST Varín sa prebuduje na zastávku. Pri koľaji č. 2 sa zriadia nové krajné nástupištia a pri koľaji č. 1 nové ostrovné jednostranné nástupište s dĺžkou nástupištnej hrany 180 m.
https://www.asb.sk/inzinierske-stavby/z ... zla-zilina

Podľa vyjadrenia ŽSR z konca januára to má byť inak:
Ako bola nakoniec naprojektovaná stanica Varín (bude to zastávka s odbočkou alebo stanica (koľko bude koľají, resp. čo sa z nej zachová)?
Stanica Varín je vyprojektovaná ako ŽST Varín. V ŽST Varín sa vybudujú nové nástupištia (pri koľaji č. 1a 2) s mimoúrovňovým prístupom vrátane prístupu i pre osoby so zníženou pohyblivosťou. Ako je spomenuté, v ŽST Varín budú dve priebežné koľaje a 3 dopravné koľaje umožňujúce križovanie alebo odstavenie vlakov v závislosti od dopravnej situácie na trati, od stavu prác v zriaďovacej stanici Žilina – Teplička, príp. počas výlukových prác pri údržbe železničnej infraštruktúry.

Tak teda bude to žst alebo zastávka?
Obrázok používateľa
EmBe
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 817
Obrázky: 959
Založený: 24. Jan 2010 21:33
Bydlisko: ZA/ZV

Re: Modernizácia uzla Žilina

Odoslaťod BoroZA » 23. Apr 2018 17:01

sendvo napísal:tu mas o tom peknu reportaz ;)
https://www.vlaky.net/zeleznice/spravy/4993-VLAKYNET-os


Ďakujem ti veľmi pekne za link, prečítal som a už konečne chápem súvislosti. :)
BoroZA
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 348
Obrázky: 0
Založený: 29. Máj 2016 13:52
Bydlisko: ZA

Re: Modernizácia uzla Žilina

Odoslaťod eric987 » 23. Apr 2018 21:56

cize podobne ako sa budova rekonstruovala v Kosiciach, tam to robil achilles s.r.o. ,ktory vyhral tender na reko stanice z ktorej spravil niekolkopodlazne nakupne stredisko.. no este aj tam zabudli vymenit podlahu na prizemi ,ktoru nechali povodnu, comu sa doteraz smejem a nedokazem

nie zeby KE boli idilickym prikladom, ale toto myslis fakt vazne ? Vyhodit prirodny mramor, ktoremu nic nie je, maximalne je ho potrebne prelestit?
eric987
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 93
Založený: 16. Júl 2014 09:16

Re: Modernizácia uzla Žilina

Odoslaťod EmBe » 14. Júl 2018 13:42

https://www.asb.sk/inzinierske-stavby/m ... a-v-ziline
Nový cestný nadjazd na Ulici 1. mája v Žiline
Obrázok používateľa
EmBe
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 817
Obrázky: 959
Založený: 24. Jan 2010 21:33
Bydlisko: ZA/ZV

Re: Modernizácia uzla Žilina

Odoslaťod lolo » 15. Júl 2018 21:55

Vizual vyzera byt pekny, nevie nehodou niekto v akom stave je stavebne konanie ??
lolo
diskutujúci
 
Príspevky: 63
Založený: 29. Mar 2018 19:39

Re: Modernizácia uzla Žilina

Odoslaťod jarino » 15. Júl 2018 23:11

Prebieha. Už boli vydané aj prvé stavebné povolenia.
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 878
Založený: 12. Sep 2011 13:49

Re: Modernizácia uzla Žilina

Odoslaťod EmBe » 16. Júl 2018 00:23

jarino napísal:Prebieha. Už boli vydané aj prvé stavebné povolenia.

Takže vyhlásenie VO v 2. polke tohto roka (ktorá už začala) je reálne? Tak tvrdili ŽSR.
Obrázok používateľa
EmBe
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 817
Obrázky: 959
Založený: 24. Jan 2010 21:33
Bydlisko: ZA/ZV

Re: Modernizácia uzla Žilina

Odoslaťod magnus » 16. Júl 2018 07:08

EmBe napísal:https://www.asb.sk/inzinierske-stavby/mosty/novy-cestny-nadjazd-na-ulici-1.-maja-v-ziline
Nový cestný nadjazd na Ulici 1. mája v Žiline


Vizualizácia pekná ale teda ten chodník pre chodcov a cyklistov je úplne trápny. Keď už v meste idem robiť takúto investíciu tak by to malo byť komplexné riešenie.
magnus
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 860
Obrázky: 218
Založený: 11. Apr 2005 08:12
Bydlisko: Žilina

Re: Modernizácia uzla Žilina

Odoslaťod Peterman » 16. Júl 2018 07:58

Po prezreti Vizualizacie a článku som si i ja všimol, ze mi tam chyba cyklisticky pruh resp. Širšie chodníky, aby mohli byt aj pre bikerov a chodcov .... vie niekto viac k tomuto ?
Peterman
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 467
Obrázky: 0
Založený: 02. Okt 2013 21:38

Re: Modernizácia uzla Žilina

Odoslaťod jarino » 17. Júl 2018 15:48

EmBe napísal:Takže vyhlásenie VO v 2. polke tohto roka (ktorá už začala) je reálne? Tak tvrdili ŽSR.

To asi nikto nebude garantovať. Myslím, že sa spomínalo vypísať VO ešte počas prebiehajúcich stavebných konaní.
Pôvodne VO malo byť vyhlásené 5/2018. Ak tender bude prebiehať ako na modernizácia DNV - Kúty, rok 2023 je tu čo nevidieť a budú hľadať náhradné projekty...
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 878
Založený: 12. Sep 2011 13:49

Re: Modernizácia uzla Žilina

Odoslaťod EmBe » 16. Nov 2018 21:32

Uzavretá zmluva o dielo: Rušňové depo Vrútky – dostavba Technicko hygienickej údržby železničných
koľajových vozidiel
Malo by to byť aj z dôvodu plánovanej modernizácie Žiliny.

http://www.crz.gov.sk/index.php?ID=3752731&l=sk
Obrázok používateľa
EmBe
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 817
Obrázky: 959
Založený: 24. Jan 2010 21:33
Bydlisko: ZA/ZV

Re: Modernizácia uzla Žilina

Odoslaťod lolo » 18. Nov 2018 15:23

Co sa tyka tej hygienickej udrzby, neppocita sa s niecim aj v Za, aspon podla PD to bolo zakreslene v miestach starej zriadovacky v Strazove
lolo
diskutujúci
 
Príspevky: 63
Založený: 29. Mar 2018 19:39

Re: Modernizácia uzla Žilina

Odoslaťod EmBe » 19. Nov 2018 00:07

Áno, počíta sa. Má to byť pre všetkých dopravcov, tak ako ostatné STHÚ.
Toto vo Vrútkach je ale len dočasné a malo by slúžiť počas reko Žiliny.
Obrázok používateľa
EmBe
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 817
Obrázky: 959
Založený: 24. Jan 2010 21:33
Bydlisko: ZA/ZV

Re: Modernizácia uzla Žilina

Odoslaťod lolo » 19. Nov 2018 11:03

aha jasné rozumiem, dik za vysvetlenie
lolo
diskutujúci
 
Príspevky: 63
Založený: 29. Mar 2018 19:39

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Železničná infraštruktúra

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.