SPZ (ECV) na Slovensku

sekcia, ktorá sa venuje popisu technických aj netechnických záležitostí, postupov a pojmov dotýkajúcich sa infraštruktúry

Moderátor: Moderátori

Re: SPZ (ECV) na Slovensku

Odoslaťod sendvo » 09. Apr 2021 19:21

a co taky poltar :D mi to napadlo lebo som dneska videl poltar s koncovkou AX :P
https://freebitco.in/?r=41546130
Obrázok používateľa
sendvo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 505
Obrázky: 54
Založený: 24. Jan 2010 11:04
Bydlisko: Wien (A) / original Zilina

SPZ (EČV) na Slovensku

Odoslaťod KN.SK » 09. Apr 2021 20:33

sendvo napísal:a co taky poltar :D mi to napadlo lebo som dneska videl poltar s koncovkou AX :P
Je už minimálne na PT 207BF. :wink: Úplne najrýchlejšie sú Medzilaborce, za takmer štvrťstoročie (24 rokov) sú na ML 920AK, teda pomaly prekročia polovinu z AA → AZ. Ak pôjdu, presnejšie išli by, týmto tempom, tak by vyčerpali kombinácie asi za 1 200 rokov (2 x 25 rokov x 24 začiatočný sériových písmen). Uff.
Mimochodom Chorváti pridali jednu číslicu do formátu a tak Záhreb/ZaGreb prešiel zo ZG 999ZZ na ZG 0001AA, aj Split má niektoré "dlhšie". Podobne i Srbi pre Belehrad/BeoGrad predĺžili formát o číslicu na BG 1234AA. 1582
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: SPZ (ECV) na Slovensku

Odoslaťod pa3ck » 09. Apr 2021 22:48

Tak zase čo chceme od okresu, ktorý má menej obyvateľov ako 59 slovenských miest...
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 947
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: SPZ (ECV) na Slovensku

Odoslaťod rado » 20. Dec 2021 22:53

Česi ponúkli ešpézetky za polovičnú cenu. Predražený Turčan Delta však neodíde bez boja
:arrow: viewtopic.php?f=35&t=25912
Obrázok používateľa
rado
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 7
Založený: 27. Feb 2008 20:25
Bydlisko: Dolný Kubín

Re: SPZ (ECV) na Slovensku

Odoslaťod KN.SK » 21. Dec 2021 01:21

Páni "novinári", "ministri" ešpézetky už nie sú nejaký ten rok (od 01.04.1997 ).
rado napísal:Česi ponúkli ešpézetky za polovičnú cenu. Predražený Turčan Delta však neodíde bez boja
:arrow: viewtopic.php?f=35&t=25912
Teraz RZ (registrační značky ~= eč) vyrába SPM - Security Paper Mill, a. s., lenže sú neraz aj nekvalitné, majú rozhádzanú alfanumeriku alebo ak sú v linke, tak sú všetky znaky šikmo vyrazené - nie sú vo "vodováhe" - stúpajú alebo klesajú. Vraj aj plech je "lacnejší", ako od predchodcu fy. HICON, s. r. o. Aj reflexnú fóliu používajú "lacnejšiu" ako Turčan Delta. I doprava však niečo stojí, i peniažky pôjdu za rieku Moravu, neostanú v SR. :roll: ČR po 8. februári 1993 nedala/nenechala raziť mince v Mincovni Kremnica, ale najprv v Hamburgu a v kanadskom Winnipegu, až v polovici roka 1993 v podniku Bižuterie (teraz po oddelení-osamostatnení mincovne sa volá Česká mincovna) Jablonec nad Nisou...

Zopár skvostov lacného (mne to navodzuje, pripomína pachuť Dúha a spol.), pozrite:
47670 Reklamovať? A potom postrihať? Usporíme?
Už nenalepujú hologram chválenkári, ako na začiatku, asi to stojí nejaký groš.

Ďalšia z nezriedkavých krivorazieb slovutného výrobcu od susedov [1TZ 2096]:
Obrázok 1705
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

EČ na Slovensku — budú u nás takéto konvergencie/divergencie

Odoslaťod KN.SK » 21. Dec 2021 10:09

Niečo na ilustráciu:
47672
Veríte, že tabuľky zlacnejú pre majiteľov vozidiel? :wink: 1706
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: SPZ (ECV) na Slovensku

Odoslaťod Laco » 30. Dec 2021 11:30

Platnost zakona co rusi ecv podla okresov sa posuva minimalne na rok 2023.
Ked to uz bude po novom takto, tak by ani nevadilo, keby sme zostali pri firme turcan delta, najma ked vidom tie ceske nepodarky. Jednoducho kvalita nieco stoji. Ked sa navyse zrusi povinnost vymien ecv, tak to uz ani zdaleka nebude taka ryza.

Mimochodom, je evidentne, ze sa nikto nezamyslel, na co je nam 331 milionov kombinacii ecv. Madarov je 10 milionov a maju ecv v zlozeni 3 pismenka + 3 cislice, co je 13.8 miliona kombinacii. Zaviedli to v roku 1990 a aktualne tlacia seriu S. Ostavaju 3 pismenka. 30 rokov im to stacilo, nas je polovica, takze cca 60 rokov by to stacilo nam. Za tu dobu urcite pride k nejakej zmene. Onni teraz riesia co dalej. Pravdepodobne budu mat 4 znaky a 3 cisla, ale uvazuju aj nad 4 znakmi a 2 pismenami.

Ono sa to da aj pekne vyratat z doposial vydanych ecv na sk. BA samotna by zozrala AAA az BZZ plus nieco z Cckovej rady. Ostatne okresy dokopy neviem kolko, ale myslim, ze dalej, ako Jxx-Kxx by sme neboli. A tu treba brat do uvahy este aj kolko ecv sa zbytocne zosrotovalo.
Laco
diskutujúci
 
Príspevky: 203
Obrázky: 9
Založený: 10. Feb 2016 07:06
Bydlisko: NZ

EČ (ŠPZ) na Slovensku

Odoslaťod KN.SK » 31. Jan 2022 09:51

Priznám sa, že nie som priaznivec "zelených tabuliek" na elektrovozidlách, sú menej čitateľné, keď sú i trošku zašpinené. No nový výrobca z Česka (Security Paper Mill, a. s.) sa nám vyfarbil, nevyrába ich, tak "ekologickejšie" fasujú bežné biele (od 21:52). Ak náhodou, budú ich majitelia nástojiť na nich a po čase, ak sa budú opäť vyrábať (možno to "nový" výrobca časom predsa len dokáže), tak biele pôjdu pod nožnice, budú sa strihať. Sporíme, sporíme*. Ba vraj ešte nevyrába ani tzv. dvojriadkové tabuľky. Nevie asi. Či? :? Krásne sa vynímajú na vozidlách jednoriadkové, keď musia byť rôzne poohýbané... Dtto, možno sa bude časom tiež strihať, *. :( 1722
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: SPZ (ECV) na Slovensku

Odoslaťod IDV » 31. Jan 2022 22:45

Skarede su tie zelene znacky, hlavne napr cervene/modre/zlte auto a k tomu zelena znacka.. cisty cirkus. Ak ma byt hlavny dovod rozpoznanie elektroauta nech tam daju nejaku zelenu znacku alebo nieco ine, ale nie cele zelene
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

EČ (od nového výrobcu) na Slovensku

Odoslaťod KN.SK » 17. Mar 2022 09:43

No tak si dávajte pozor, aby ste ich cestou nepostrácali a potom si bude treba "kúpiť nové".
Tomu sa vraví u našich pos°ancov ÚSPORA (pre štát), nie pre občana. Aj čas a aj peňeži občanov to bude stáť.. Pôvodný výrobca ich vyrábal v rozmeroch 112 x 522 mm, hoci v "norme" je rozmer "110 x 520 mm". Nový výrobca šetrí na "plechu" a vyrába ich v rozmeroch 109 x 519 mm, teda z výšky i z dĺžky ukrojil po 3 mm:
47869

Nepodstatné oproti rozmerom:
Na novej je v "europruhu" okrúhlejšie písmeno "S" v SK (asi i menšie?) a bucľatejší/nižší znak SR. :|
47870 1738
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: SPZ (ECV) na Slovensku

Odoslaťod metelesku.blesku » 17. Mar 2022 11:16

Čo stále riešiš? Chýba ti Turčan Delta k životu?
Bojíš sa straty EČV? Tak si vymeň držiak za kvalitnejší alebo si daj obojstrannú lepiacu pásku pod značku. Mne z toho držiaka vypadla aj tá značka v presnom rozmere 112 x 522 mm, ale nevypisujem tu kvôli tomu každý mesiac jeden príspevok o tom, ako boli značky Turčan Delta na pitchu.
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: SPZ (ECV) na Slovensku

Odoslaťod KN.SK » 17. Mar 2022 11:53

metelesku.blesku napísal:Chýba ti Turčan Delta k životu?
Pokoj, pokoj, nejeduj sa nám! Nechýba mi, len akosi si robia výrobcovia, čo chcú. V tej slote sme stúpili z mláky do kaluže. Len som upozornil na možné straty... nielen tabuliek. :wink: 1739
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: SPZ (ECV) na Slovensku

Odoslaťod IDV » 17. Mar 2022 20:20

Kedy zmiznu okresy z ECV?
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: SPZ (ECV) na Slovensku

Odoslaťod metelesku.blesku » 18. Mar 2022 00:19

Ak zas neposunú účinnosť zákona, tak od 1.1.2023.
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: SPZ (ECV) na Slovensku

Odoslaťod rado » 21. Dec 2022 17:24

Nové EČV aj s grafickým návrhom a novým fontom - vedel som že sa rušia skratky okresov, ale nevedel som že sa bude meniť predsa len aj písmo, myslel som, že tam došlo ku dohode.

:arrow: viewtopic.php?f=35&t=26395
Obrázok používateľa
rado
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 7
Založený: 27. Feb 2008 20:25
Bydlisko: Dolný Kubín

EČ na Slovensku

Odoslaťod KN.SK » 21. Dec 2022 19:35

Dizajn značiek vznikal v ateliéri Typo pod vedením Michala Tornyaia, autorkou nového písma je študentka Simona Császárová.
No tak otrasný netechnologický typ písma nám zosmolili.
Asi si v tej "dielni" myslia, že razba do plechu zo zliatiny hliníka a ďalších kovov je to isté, ako tlačiť písmenká a číselká na papier. 1847
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: SPZ (ECV) na Slovensku

Odoslaťod Peter_CA » 22. Dec 2022 07:03

Tiež si myslím, že keď sme normy ohľadne dopravného značenia prebrali z Nemecka, mohli sme prebrať aj FE-Schrift (keď už teda cítili nutkanie meniť písmo).
LKV reduce travel time by Slovakia
Der Güterverkehr verkürzt die Reisezeit der Slowakei
Peter_CA
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 814
Obrázky: 47
Založený: 12. Jún 2017 12:40

Re: SPZ (ECV) na Slovensku

Odoslaťod expwy » 22. Dec 2022 08:14

FE-Schrift bol jeden z variant, ale chceli sme byť zase jedineční, tak budeme.
Inak toto písmo je odvodené od FE-Schriftu.
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Re: SPZ (ECV) na Slovensku

Odoslaťod Peter_CA » 22. Dec 2022 08:19

Aha, takže zase syndróm NIH (Not Invented Here).

Dosť ma prekvapuje, že sa podarilo pretlačiť aspoň vyhlášku v súčasnej podobe. V prostredí, kde si všetci myslia, že sú jedineční objavitelia, ktorí prišli na niečo, čo blbci z celého zvyšku Európy prehliadli.
LKV reduce travel time by Slovakia
Der Güterverkehr verkürzt die Reisezeit der Slowakei
Peter_CA
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 814
Obrázky: 47
Založený: 12. Jún 2017 12:40

Re: SPZ (ECV) na Slovensku

Odoslaťod eucitizen » 22. Dec 2022 09:44

Ja som nekde cital ze najprv musia vyuzit stare zasoby ECV, tak ze este par mesiacov si pockame. Paci sa mi ze si mozeme nechat ECV ked preda auto a da na nove vozidlo. Len som nepochopil ci to plati aj pre stare ECV, ci si mozem ponechat stare ECV s okresom a dat to na nove auto.
Obrázok používateľa
eucitizen
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 04. Feb 2005 00:43

Re: SPZ (ECV) na Slovensku

Odoslaťod badger-FB » 22. Dec 2022 23:38

dajte binderku a neodpadne nič ...
badger-FB
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 23
Založený: 27. Dec 2021 23:31

EČ na Slovensku

Odoslaťod KN.SK » 29. Dec 2022 18:21

Peter_CA napísal:Tiež si myslím, že keď sme normy ohľadne dopravného značenia prebrali z Nemecka, mohli sme prebrať aj FE-Schrift (keď už teda cítili nutkanie meniť písmo).
expwy napísal:FE-Schrift bol jeden z variant, ale chceli sme byť zase jedineční, tak budeme.
Inak toto písmo je odvodené od FE-Schriftu.
Hlavneže v Nemecku majú okresný systém. :wink:

eucitizen napísal:Ja som nekde cital ze najprv musia vyuzit stare zasoby ECV, tak ze este par mesiacov si pockame. Paci sa mi ze si mozeme nechat ECV ked preda auto a da na nove vozidlo. Len som nepochopil ci to plati aj pre stare ECV, ci si mozem ponechat stare ECV s okresom a dat to na nove auto.
Áno, vraj sa majú zásoby využiť, aj ja som to čítal, ale ktovie, pri týchto je všetko možné...
Aj o tom som čítal, že len "nové" sa budú dať ponechať. Veď treba čím skôr zaviesť zmenu. :| 1851
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

EČ na Slovensku

Odoslaťod KN.SK » 01. Jan 2023 21:53

expwy napísal:... Inak toto písmo je odvodené od FE-Schriftu.
Nemci nebudú protestovať, že je to vlastne také (huncútske), chytrácke, ba až drzé, šlohnutie duchovného vlastnictva? 1852
PF 2023
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: SPZ (ECV) na Slovensku

Odoslaťod expwy » 02. Jan 2023 15:57

Inak Maďari majú od júla 2022 takisto nové registračné značky
https://hu.wikipedia.org/wiki/Magyarors ... z%C3%A1mok
30/2020 & VL 6 & TP 117/118 - systémový prístup k pravidlám cestnej premávky a DZ
Obrázok používateľa
expwy
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 183
Založený: 08. Apr 2005 09:30

Re: EČ na Slovensku

Odoslaťod Hank » 02. Jan 2023 23:07

KN.SK napísal:
Peter_CA napísal:Tiež si myslím, že keď sme normy ohľadne dopravného značenia prebrali z Nemecka, mohli sme prebrať aj FE-Schrift (keď už teda cítili nutkanie meniť písmo).
expwy napísal:FE-Schrift bol jeden z variant, ale chceli sme byť zase jedineční, tak budeme.
Inak toto písmo je odvodené od FE-Schriftu.
Hlavneže v Nemecku majú okresný systém. :wink:


Zmienky o priklade z Nemecka sa tykali fontu pisma, nie systemu evidencnych cisel.

A ze Nemci maju okresny system je pomerne povrchne pomenovanie. V podstate maju iba system tvorby kombinacie pismen a cisel zalozeny na skratkach okresov, ale nic take ako povinne prepisy pri prestahovani ci pri predaji uz par rokov nemaju. Cize skratka okresu nevyjadruje vztah k pobytu drzitela vozidla, ale max. tak okres prvej evidencie vozidla a ani to samozrejme nemusi byt pravda, pretoze aj Nemci maju moznost si ponechat tabulky a dat si ho na svoje ine vozidlo, a to bez ohladu na aktualny pobyt.
Poloodborný portál najmä o dopravnom značení
http://www.ocestnejpremavke.sk
Obrázok používateľa
Hank
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 418
Obrázky: 20
Založený: 10. Nov 2016 19:18

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Glosár

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.

cron