EFSI - Európsky fond pre strategické investície

sekcia, ktorá sa venuje popisu technických aj netechnických záležitostí, postupov a pojmov dotýkajúcich sa infraštruktúry

Moderátor: Moderátori

EFSI - Európsky fond pre strategické investície

Odoslaťod jarino » 17. Nov 2016 00:28

Nástroj, ktorého účelom je podporovať v Únii investície resp. väčší prístup k financovaniu pre subjekty s maximálne 3 000 zamestnancami s osobitným dôrazom na malé a stredné podniky. Podpora prebieha prostredníctvom poskytnutia kapacity pre EIB na podstupovanie rizík.

EFSI riadi riadiaca rada. Riadiaca rada určuje napr. strategickú orientáciu EFSI, operačné politiky a postupy pre fungovanie EFSI. Tvoria ju 4 členovia, z toho troch menuje Komisia a jedného EIB. Riadiaca rada si volí svojho predsedu na dobu troch rokov, ktoré možno raz obnoviť. Rozhodnutia sa prijímajú na základe konsenzu. Pravidelne sa organizujú konzultácie s relevantnými zainteresovanými osobami, ako sú spoluinvestori, verejné orgány, vzdelávacie inštitúcie atď. o orientácii investičnej politiky.
Nástroje na vykonávanie operácií schvaľujú riadiaca rada a generálny riaditeľ po konzultácii s investičným výborom.

Za každodenné riadenie, prípravu a predsedanie zasadnutia investičného výboru zodpovedá generálny riaditeľ.
Každý štvrťrok predkladá správu o činnosti EFSI riadiacej komisii.

Investičný výbor zodpovedá za preskúmavanie potencionálnych projektov a za schvaľovanie podpory záruky EÚ pre operácie EIB na projekty, ktoré spĺňajú podmienky.
Skladá sa z ôsmich nezávislých expertov a generálneho riaditeľa. Expertov vymenováva riadiaca rada na obdobie maximálne tri roky a celkovo funkčné obdobie nemôže presiahnuť šesť rokov. Nezávislí experti musia mať vysokú úroveň relevantných trhových skúseností so štruktúrovaním a financovaním projektov a taktiež aj poznatky z mikroekonómie a makroekonómie.

Investičný výbor rozhoduje o využití záruky EÚ. Rozhodnutia sa prijímajú väčšinovo. Rozhodnutia o využití záruky EÚ sú verejné a prístupné. EIB predkladá dva krát ročne Európskemu parlamentu, Komisii a Rade zoznam všetkých rozhodnutí o zamietnutí využitia záruky EÚ.

Členské štáty môžu prispieť do EFSI vo forme záruk alebo hotovosti. Iné tretie strany iba vo forme hotovosti.

http://data.consilium.europa.eu/doc/doc ... NIT/sk/pdf
jarino
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 907
Založený: 12. Sep 2011 12:49

Naspäť na Glosár

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.