Premenné dopravné značenie

sekcia, ktorá sa venuje popisu technických aj netechnických záležitostí, postupov a pojmov dotýkajúcich sa infraštruktúry

Moderátor: Moderátori

Premenné dopravné značenie

Odoslaťod Ike » 02. Jan 2008 11:20

Popis:

Premenlivé dopravné značky (PDZ) poskytujú podstatné prednosti v riadení dopravy. Svojim vysokým jasom sa podstatne odlišujú od konvenčných dopravných značiek, ich rozpoznateľnosť a vnímanie účastníkom cestnej premávky je tak neporovnateľne väčšia.


Využitie:

PDZ majú tú prednosť, že môžu s vysokou intenzitou a spoľahlivosťou zobrazovať na jednej zobrazovanej ploche veľký počet symbolov. Vysokou aktívnou signalizáciou vzniká vysoký stupeň rozoznateľnosti a vnímavosti symbolov.

Premenlivé dopravné značky je možné umiestniť na:

* diaľnice, rýchlostné komunikácie
* parkovacie plochy veľkých obchodných centier
* priechody pre chodcov
* na miesta s nebezpečenstvom šmyku
* a iné

Spôsob použitia:

Premenlivá dopravná značka umožňuje v jednom štíte dopravnej značky zobrazovať postupne rôzne symboly v reálnom čase, čím je možné bezprostredne reagovať na aktuálnu situáciu v doprave. Špeciálnym snímaním údajov o premávke (npr. vozidlovým detektorom, meteo-stanicou, video-detekciou) môže by? účastník premávky priamo oslovený cez symbol PDZ (npr. pri prekročení povolenej rýchlosti, pri námraze na vozovke, pri tvorbe zápchy).

Základné výhody:

* rozoznateľnosť na veľkú vzdialenosť, viditeľnosť za každého počasia,
* vylúčenie možnosti vzniku neúplného alebo falošného symbolu,
* jednoduchá montáž a údržba, kompaktné prevedenie a ľahká prístupnosť,
* schopnosť okamžitej reakcie na aktuálnu dopravnú situáciu,
* prispôsobenie svietivosti potrebám okolia,
* úspora energie pomocou:
o halogénových žiaroviek
o LED diód
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Ike » 02. Jan 2008 11:30

Citoval som zo stránky Ardos AZ a.s. ktorá zhotovila premenlivé dopravné značenie aj na Slovenských dialniciach...


K tomu značeniu by som mal ale par otazok...

1) kto to ovlada? je na cestrale NDS nejaky dispecer co tam sedi, pozera na monitory, kde sa zobrazuju snimky kamier jemu prisluchajucemu useku a podla toho meni znacky?
2) preco nie je to nacenie zosuladene?
- napr na D1 zlte sipky blikaju... no nad niektorymi je udaj o rychlosti, nad niektorymi nie..
- na D2 nic neblika a taktiez niekde je info o MPR a niekde nie
3) preco neboli umiestnene tieto premenlive znacky aj pred krizovatky? (napr krizovatka Mlynska dolina smer Sitina... ked sa zavrie tunel, tak sa to na premenlivom znaceni (okrem premenlivych navesti) dozvie clovek bud pred pristavnym mostom, alebo pred sitinou, kde uz sa neda zist z dialnice)
4) preco nedali do ciselneho pola vsetky znaky ale len 40,60,80,100? co ak sa zmeni zakon? potom to budu cele premontovavat?
6) ake znacky a ake situacie mozno zobrazit?
zatial som videl
a31 - pozor ine nebezpecenstvo
a22 - kolona
a8 - nebezpecenstvo namrazy (nachadza sa aj na portaloch mimo mostov?)
b25ab, b26ab - predbiehanie
su aj ine?

napisy som zatial videl
KOLONA, NEHODA, HMLA, POZIAR (je aj mimo tunela sitina?)
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Dialniciar » 02. Jan 2008 20:19

1. Ovládanie je na centrálnom dispečingu NDS, prípadne na ďalších pracoviskách. Pracovník môže meniť nápisy a znaky podľa technických možností daného zariadenia.

2. Neviem. Toto by bolo dobré smerovať priamo na MH.

3. Z finančných dôvodov nie sú info zariadenia v dostatočnom počte.

4. toto dosť dobre nechápem, ... do ktorého číselného poľa ?

5. chýba

6. Ak ide o SR, tak neviem. Toto by bolo dobré smerovať na MH.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Ike » 02. Jan 2008 21:38

Dialniciar>

5) aspon vidis ze neviem ratat :lol:


tak 4)
ciselne polo na paneloch, kde sa zobrazuje MPRka (aspon v BA) nema diody usporiadane tak, ze by sa tam dalo zobrazit lubovolne cislo alebo znak... ale diody su zoradene tak, ze sa da zobrazit len 40,60,80,100...
cize ked bude treba zobrazit napriklad 50ku, tak to jednoducho nepojde...
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Dialniciar » 02. Jan 2008 21:50

Ike napísal:tak 4)
ciselne polo na paneloch, kde sa zobrazuje MPRka (aspon v BA) nema diody usporiadane tak, ze by sa tam dalo zobrazit lubovolne cislo alebo znak... ale diody su zoradene tak, ze sa da zobrazit len 40,60,80,100...
cize ked bude treba zobrazit napriklad 50ku, tak to jednoducho nepojde...


Aha. Toto som si ja nikdy ani nevšimol. Ale povedzme si úprimne, že stačí keď sa bude informovať o 40-60-80-100 km/h. :wink:

To sa totiž neodvíja od zákonov, ale od návrhovej rýchlosti a počasia.

Ike, ty si detailista. :wink:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Tomas PO » 03. Jan 2008 12:00

Dialniciar napísal:
Ike napísal:tak 4)
ciselne polo na paneloch, kde sa zobrazuje MPRka (aspon v BA) nema diody usporiadane tak, ze by sa tam dalo zobrazit lubovolne cislo alebo znak... ale diody su zoradene tak, ze sa da zobrazit len 40,60,80,100...
cize ked bude treba zobrazit napriklad 50ku, tak to jednoducho nepojde...


Aha. Toto som si ja nikdy ani nevšimol. Ale povedzme si úprimne, že stačí keď sa bude informovať o 40-60-80-100 km/h. :wink:

To sa totiž neodvíja od zákonov, ale od návrhovej rýchlosti a počasia.

Ike, ty si detailista. :wink:

Ale ma pravdu. Ved tabula by mala byt plne ledkova z moznostou zobrazenia cohokolvek, nie len preddefinovanych symbolov. Moznosti zmensovat, zvacsovat font, zobrazovat nielen rychlosti ale aj text, kombinacie, atd. Uplne je to normalne uz aj u MHD, kde sa daju zobrazit akekolvek piktogramy + text roznej velkosti, navyse rolujuci (vid letisko - lietadlo, autobusova stanica - vlak)
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Odoslaťod ELZ » 03. Jan 2008 14:19

A moze sa zacat nahanacka, ktora tabula bude mat viac zobrazovacich bodov, aby to krajsie vyzeralo, potom pride na rad pocet zobrazenych farieb ... hmm ... dejavu? :D
ELZ
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 968
Obrázky: 0
Založený: 13. Máj 2005 07:05

Odoslaťod Tomas PO » 03. Jan 2008 16:15

ELZ napísal:A moze sa zacat nahanacka, ktora tabula bude mat viac zobrazovacich bodov, aby to krajsie vyzeralo, potom pride na rad pocet zobrazenych farieb ... hmm ... dejavu? :D

Nie, pretoze to nebudu ovladat deti, ale zodpovedni pracovnici.
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Odoslaťod ELZ » 03. Jan 2008 20:46

.. ala v tej reklame, co sa s tym chlapik trosku hral :D Ale to som uz OT.
ELZ
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 968
Obrázky: 0
Založený: 13. Máj 2005 07:05

Odoslaťod Ike » 03. Jan 2008 23:56

hm ale to ze tam dali diodky len na 40 60 80 100 usetrili fakt minimum diodiek... to by sa podla mnadalo ratat aj na desiatky sk.... ked tak tak tam mohli dat take cislice ako su na budiku napr...
alebo zadiodovat cele pole aby tam mohli dat lubovolne znacky a napisy... napr "road closed" alebo neviem...
to tomu nevycitam.. no ten pocet diodiek pri MPRke tam fakt usetrili minimum
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Ike » 03. Jan 2008 23:59

Napr v pripade nehody... napisat

"Usek Pristavny Most - Viedenska cesta uzatvoreny! Pouzite Einsteinovu ulicu"
a pod tym
"Section Pristavny Most - Viedenska cesta closed! Use Einsteinova street"

v madarsku take maju... a dokonca na celej M1ke
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Dialniciar » 04. Jan 2008 00:12

Ike napísal:v madarsku take maju... a dokonca na celej M1ke


Maďarsko :?: To je tá krajina, čo už viac ako 4 roky po sebe dáva na diaľničnú sieť viac ako 2% HDP (spolu s PPP, EÚ) :?: To sa nečudujem, že si to môžu dovoliť ... :idea:

U nás to bolo dlho do 1% HDP, potom v jednom roku to presiahlo 1% HDP a dnes je to znovu pod ním, ...
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod sorgo » 04. Jan 2008 09:13

A v Madarsku su uzasne napisy v pripade, ze sa nic nedeje ako napr.

"Zakaz predbiehania z pravej strany" alebo "Vitajte na M3, Dialnicna spolocnost zela stastnu cestu"

Potom sa mi velmi pacia billboardy pri dialnici:
- vyobrazeny airbag a bezpecnostny pas s napisom "spolu fungujeme"
- 130 km/h limit s otazkou "kam sa ponahlas?"
- rozmazana fotka dialnice s napisom "unaveny?"
Obrázok používateľa
sorgo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 949
Obrázky: 19
Založený: 17. Okt 2005 14:20
Bydlisko: KE

Odoslaťod Tomas PO » 05. Jan 2008 15:20

sorgo napísal:A v Madarsku su uzasne napisy v pripade, ze sa nic nedeje ako napr.

"Zakaz predbiehania z pravej strany" alebo "Vitajte na M3, Dialnicna spolocnost zela stastnu cestu"

Potom sa mi velmi pacia billboardy pri dialnici:
- vyobrazeny airbag a bezpecnostny pas s napisom "spolu fungujeme"
- 130 km/h limit s otazkou "kam sa ponahlas?"
- rozmazana fotka dialnice s napisom "unaveny?"

Presne takto by to malo fungovat...
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Odoslaťod Tomas PO » 05. Jan 2008 15:22

Tomas PO napísal:
sorgo napísal:A v Madarsku su uzasne napisy v pripade, ze sa nic nedeje ako napr.

"Zakaz predbiehania z pravej strany" alebo "Vitajte na M3, Dialnicna spolocnost zela stastnu cestu"

Potom sa mi velmi pacia billboardy pri dialnici:
- vyobrazeny airbag a bezpecnostny pas s napisom "spolu fungujeme"
- 130 km/h limit s otazkou "kam sa ponahlas?"
- rozmazana fotka dialnice s napisom "unaveny?"

Presne takto by to malo fungovat...

Este dodam, ze takto moze zadarmo fungovat osveta. Tabule su uz nainstalovane, a v pripade, ze nie je potrebne zobrazovat nejake upozornenie, vuyziju sa na osvetu, ktora na SVK uplne absentuje.
ta neznam ci ne hej
Obrázok používateľa
Tomas PO
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 975
Založený: 03. Okt 2006 23:43
Bydlisko: Presov

Odoslaťod Ike » 08. Apr 2008 18:11

Preco je pri Sitine PDZ ako keby ziadna vyluka nebola?
Dnes som mal takmer koliziu s osobnym autom z ceska... na premennej tabuli totiz boli oba jazdne pruhy otvorene a 80kmh... navesti pred krizovatkou boli tiez nastavene ako keby bol tunel otvoreny...

naco to potom mame? :-/
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Peter Olejár » 08. Apr 2008 18:20

Ike napísal:Preco je pri Sitine PDZ ako keby ziadna vyluka nebola?
Dnes som mal takmer koliziu s osobnym autom z ceska... na premennej tabuli totiz boli oba jazdne pruhy otvorene a 80kmh... navesti pred krizovatkou boli tiez nastavene ako keby bol tunel otvoreny...

naco to potom mame? :-/


Myslim ze to bol MH kto pisal ze prave PDZ a informacny system sa menia, konkretne sa tam ma menit softver. :idea:
fh gratulujem
Peter Olejár
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 896
Obrázky: 22
Založený: 05. Mar 2008 13:02

Odoslaťod Ike » 08. Apr 2008 18:22

Peter Olejár napísal:
Ike napísal:Preco je pri Sitine PDZ ako keby ziadna vyluka nebola?
Dnes som mal takmer koliziu s osobnym autom z ceska... na premennej tabuli totiz boli oba jazdne pruhy otvorene a 80kmh... navesti pred krizovatkou boli tiez nastavene ako keby bol tunel otvoreny...

naco to potom mame? :-/


Myslim ze to bol MH kto pisal ze prave PDZ a informacny system sa menia, konkretne sa tam ma menit softver. :idea:


aha, to je usek, co patri este k Sitine? to som nevedel :oops: ale mohli to aspon prelepit
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Peter Olejár » 08. Apr 2008 18:24

Ike napísal:
Peter Olejár napísal:
Ike napísal:Preco je pri Sitine PDZ ako keby ziadna vyluka nebola?
Dnes som mal takmer koliziu s osobnym autom z ceska... na premennej tabuli totiz boli oba jazdne pruhy otvorene a 80kmh... navesti pred krizovatkou boli tiez nastavene ako keby bol tunel otvoreny...

naco to potom mame? :-/


Myslim ze to bol MH kto pisal ze prave PDZ a informacny system sa menia, konkretne sa tam ma menit softver. :idea:


aha, to je usek, co patri este k Sitine? to som nevedel :oops: ale mohli to aspon prelepit


tak to ja neviem ci to je usek ktory patri k tunelu .. v tom sa tak do detailov nevyznam ale predsa to je usek D2 Lamacska cesta-Stare Grunty a stavba sa dala predcasne do uzivania (tunel) a teraz sa nieco musi poriesit .. inac cele je to na hlavu ako to je .. :roll:
fh gratulujem
Peter Olejár
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 896
Obrázky: 22
Založený: 05. Mar 2008 13:02

Odoslaťod Ike » 08. Apr 2008 18:28

Hlavne je nezodpovedne to ze na zariadeni su otvorene dva jazdne pruhy a potom sa zuzuju... mali by to prelepit... to je ako keby mali vsetky smery na krizovatke zelene
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Ike » 09. Apr 2008 10:16

ponukam este video, ale je dost nekvalitne, no je to tam vidno (hlavne tie navesti a sipky)

http://www.youtube.com/watch?v=8C1IZ8z5mYY
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod racto » 09. Apr 2008 11:07

koľko môže stáť take premenlive značenie????
ach jaj
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Odoslaťod Ike » 19. Sep 2008 08:51

Neviem ci tam ti dispeceri spia, ale posledny mesiac sa mi stali dva pripady

1) isiel som po dialnicnom prietahu pekne 80 ako to kaze premenne znacenie a zrazu som musel brzdit pomaly usami, lebo bola kolona... isli sme krokom, napriek tomu na dalsom portali, pod ktorym som stal asi 3 minuty bola klasika 80/zakaz predbiehania nad 3,5t/80.

2) isiel som po dialnicnoom prietahu pekne 80 ked zrazu premenne znacenie ukazovalo ze sa treba radit do praveho pruhu pre nehodu... sipka sikmo dole-60/nehoda/60.

Kedze lavy pruh nebol uzavrety (x) ale len informacne bolo oznamovane ze sa bude pre nehodu ukonceny, isiel som v nom nadalej (kedze najvyhodnejsie pre zipsovanie je zipsovat sa priamo pred prekazkou).. Auta v pravom pruhu stali... idem idem... cakam kedy sa budeme zipsovat... a zrazu portal kde klasika 80/zakaz predbiehania nad 3,5t/80 a prekazka nikde... :-/

cize zapchu na dialnici sposobilo premenne znacenie a vodici co sa hned radili do praveho pruhu cim ho upchali...

to tam nemaju dost kamier na dispecingu?
Ike
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 815
Obrázky: 66
Založený: 15. Mar 2006 22:01
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod patriot » 19. Sep 2008 09:23

Istotne majú, ale tí "chudáčikovia" nemajú žiadne právomoci, lebo na povolenie zmeniť znaky na IDS potrebujú povolenie polície. Keď opravujú úsek cez špičku (nie v noci, nie cez víkend, nie v lete), dopravu má riadiť výhradne polícia, pracovníci NDS nemajú kedy ... :twisted:
patriot
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 256
Založený: 19. Máj 2008 20:52

Odoslaťod racto » 23. Júl 2009 14:16

hmm mam otázku je možne aby podklad pod PDZ mohol byť iny ako moddrý napriklad žltý ??
ach jaj
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Ďalšia

Naspäť na Glosár

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 10 hostí.