Madarsko - Hungary

všeobecná diskusia o diaľniciach a RK v EÚ (okrem SR a ČR)

Moderátor: Moderátori

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod okorec » 18. Jan 2022 22:53

svaco napísal: Z 10 najväčších firiem v indexe DowJones spred 100 rokov už existuje iba jedna

Máš k tomu nejaký zdroj? Len tak pre zaujímavosť. Nepríde mi to reálne.
Múdry to pochopí sám a hlúpemu to aj tak nevysvetlíš.
Obrázok používateľa
okorec
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 13. Jan 2011 19:45
Bydlisko: Martin

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod zvR7 » 18. Jan 2022 23:21

Vyhlásenie súťaže na projektovú dokumentáciu a získanie stavebného povolenia na severnú časť M0 v BP (8 km, prvá časť po cestu č.10)
na úseku budú dva tunely 2 km a 3,2 km
https://magyarepitok.hu/utepites/2022/0 ... ejlesztese

tento článok rieši odhadovanú cenu nákladov na tento úsek (na základe odhadov stavebnej firmy, ktorá sa podieľa na výstavbe tunelov v HU)
odhad ceny za 1 km v prepočte na 40 000 000 000 HUF = 112 044 817,93 EUR
https://magyarepitok.hu/iparagi-hirek/2 ... j-szakasza

rieši sa v ňom aj cena M100 - prečo je tam tak vysoká cena
zvR7
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 321
Obrázky: 0
Založený: 05. Máj 2013 15:13

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod svaco » 19. Jan 2022 12:03

okorec napísal:
svaco napísal: Z 10 najväčších firiem v indexe DowJones spred 100 rokov už existuje iba jedna

Máš k tomu nejaký zdroj? Len tak pre zaujímavosť. Nepríde mi to reálne.


https://en.wikipedia.org/wiki/Dow_Jones ... al_Average

Najstaršia je GE - pridaná v 1907, ale vyzerá, že už aj tá odtiaľ vypadla niekedy nedávno, keďže ju tam už nevidím, ale ešte v 2018 tam bola, 2. najstaršia je Procter & Gamble Co. pridaná v 1932, t.j. všetko po 1932 nižšie už neexistuje v DJ
Obrázok používateľa
svaco
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 788
Obrázky: 14
Založený: 29. Jan 2008 11:16
Bydlisko: Presov

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod pa3ck » 19. Jan 2022 12:40

Lenže to neznamená, že dané spoločnosti prestali existovať
pa3ck
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 947
Obrázky: 18
Založený: 30. Máj 2018 09:34
Bydlisko: VT/BA

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod cPalo » 19. Jan 2022 16:16

devil napísal:
Ak si supertalent a oproti tebe bude drevo podporované aj MLD €, tak ho porazíš.
... vacsinou vyhravaju sportovci zo velkym zazemim a podporou. aj v lige majstrov sa dlhodobo dostavaju najdalej kluby UK, GER, ESP, ITA, FRA....to je vsetko nahoda ?? asi nie...

To, že najbohatšie kluby zaplatia najlepších športovcov neznamená, že vyrastali aj v danom klube. Pozri si koľko naj klubov má koľko % odchovancov a porovnaj to s nejakým "neúspešným klubom ;) A to tam sú zarátaní hráči, čo boli kúpení v mladostí ako "supertalent". Takže, len si dokázal, že bohatí porazia chudobných, ale s tým, že za bohatých hrajú supertalenty a nie vytrénované dreva :idea:
cPalo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 483
Založený: 07. Jan 2020 15:32

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod cPalo » 19. Jan 2022 16:25

metelesku.blesku napísal:
LIDL je v progrese kvôli stratégii, niečo ako Xiaomi v potravinách

A ja že vďaka 1 mld. Eur štátnej podpory pre expanziu na východných trhoch...
Už si len zodpovedať, či by komisia rovnako schválila takú istú štátnu pomoc pre hociktorú slovenskú spoločnosť expandujúcu do celej EÚ?

Neviem, ja čítam niečo iné:
...že Lidl a Kaufland dostali za posledných desať rokov finančnú injekciu v objeme 900 miliónov dolárov od verejných inštitúcií - Svetovej banky a Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD)...
1. 900M
2. nie štátnu podporu, ale pôžičku
3. nielen LIDL, ale +Kaufland
Čo je ale dôležité, len si potvrdil moje slová:
Tu treba kapitál a hlavne manažment, ale obe sú podmienka ;) LIDL je v progrese kvôli stratégii, niečo ako Xiaomi v potravinách ;)
Peniaze im za výhodných podmienok požičali, skôr na expanziu ;)
Stratégia z nich ale urobila "žraloka"

Čo sa týka výhodnej pôžičky, to už samozrejme nie je kóšer oproti konkurencií ;)
cPalo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 483
Založený: 07. Jan 2020 15:32

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod metelesku.blesku » 19. Jan 2022 21:26

Čítaš niečo iné?
1. No lebo keď nedostali 1mld. ale IBA 900 mil. tak skoro skrachovali, že?
2. Výhodná pôžička z VEREJNEJ inštitúcie je de facto štátna pomoc pri vytláčaní konkurencie z trhu, pokiaľ takú pôžičku nedostanú aj iný konkurenti na trhu.
Už len to zdôvodnenie, preboha. V skratke: naučíme "východniarov" nakupovať z rozhádzaných krabíc v diskontoch, lebo doteraz nakupovali v kanáloch a ukážeme im ako vyzerá kapitalizmus. A EBRD dala. To, že by sa prachy na obnovu a rozvoj hodili skôr tým "východniarom" sa už nijako nerieši.
3. Tento svetový objav si nemyslel vážne, že nie :D Že nielen LIDL ale AJ Kaufland :lol: Jeden a ten istý majiteľ oboch obchodov, ktorý tu pôžičku získal a zhodou okolností tieto dva obchody rastú všade po celom Slovensku ako dvojičky vedľa seba. Stále nič? Nedochádza?

Keď dostaneš prakticky zadarmo kapitál na expanziu, z tvojho zvyšného kapitálu, ktorý by si inak musel stopiť na tú expanziu, si môžeš potom dovoliť také dobre zaplatené stratégie a marketingovú masáž, o akej tvoja konkurencia môže iba snívať. Lebo konkurencia si musí vybrať buď-alebo, prípadne do oboch investovať menej, pokiaľ zrovna neprehadzuje prachy vidlami ako strýko Držgroš vo svojom trezore.

Ešte jeden vtip na záver. Jedno zo zdôvodnení tej pôžičky:
Aj vďaka týmto financiám sa mali vytvárať v jednotlivých štátoch nové pracovné miesta, trhy sa mali otvoriť miestnym výrobcom a prinášať kvalitné a cenovo dostupné potraviny pre chudobnejších spotrebiteľov.
Rozmeníme na drobné:
Nové pracovné miesta = iba presun od konkurencie.
Otvorenie trhov miestnym výrobcom = zahltenie trhu výrobkami od svojich (nemeckých) a poľských výrobcov. Nižší podiel slovenských výrobcov na pultoch nemá nikto iný.
Prinášať cenovo dostupné potraviny pre chudobnejších spotrebiteľov = máme jeden z najdrahších lidlov. Aj v Taliansku je lidl lacnejší, ako u nás.
Naozaj xiaxiomi v potravinách. :roll:
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod cPalo » 20. Jan 2022 15:15

Písal si
LIDL
1MLD
štátna dotácia!

Netuším čo znamená slovné spojenie svetový objav v našej komunikácií ;)
a nedochádza :D

Apropo, ja neobhajujem LIDL a ani pôžičku, len som upozornil na tvoje omyly, ktoré ostávajú mylné aj po tvojom vysvetlení.

Napr TESCO expandovalo dávno predtým a nepotrebovalo už na expanziu žiaden kapitál a nepomohlo. Peniaze bez stratégie nie sú až tak dôležité!
HOWK
cPalo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 483
Založený: 07. Jan 2020 15:32

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod devil » 20. Jan 2022 16:10

vysvetli prosim co je to za strategiu. lebo ked mam vacsi kapital a mozem si dovolit predavat lacnejsie ako tsco ci billa tak vyhravam. neznie to prilis zlozito.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod cPalo » 20. Jan 2022 18:10

Stratégia, ako som písal sa trošku podobá s Xiaomi.
Majú takmer výhradne "svoj tovar" a ten majú zazmluvnený rovno v obrovských číslach u výrobcov. Takže si určujú aj kvalitu a pri veľkých odberoch za lacnejšie. Odpadá tam nejaký prostredník (niekto, kto by si len tak vzal z ceny zisk). LIDL má iba X produktov, tie čo idú menej (vyradia) skúšajú obmieňať za niečo iné (čo si myslia, že pôjde).
Ak si si všimol, po tom čo prišiel na SVK LIDL, tak aj ostatní predajcovia šli do "svojich značiek", lebo zistili, že sú nekonkurenčný v cene, ale len viac-menej okrajovo (väčšina je tovar od "svetových výrobcov" a ten cenou nekonkuruje cenami LIDL). V skratke asi toľko.
cPalo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 483
Založený: 07. Jan 2020 15:32

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod devil » 20. Jan 2022 19:31

velke odbery za lacnejsie nie je ziadna zlozita strategia ale bezna vec. obzvlast ked nasi vyrobcovia nedostavaju taku podporu ako na zapade pricom zapadny tovar sa vo velkom dovaza a teda nemaju taku silu vyjednavat rovna sa viac brat ponuku aka pride. to cele mi pride postavene na financnej sile a nie na nejakom originalnom napade.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod metelesku.blesku » 20. Jan 2022 21:56

cPalo napísal:LIDL
1MLD
štátna dotácia!

- LIDL a KAUFLAND je jedna a tá istá firma. Ja fakt neviem, ako ti to inak vysvetliť. To je ako keby si napísal, že prachy nedostala len Coca-cola ale aj Sprite. Stále ich však dostala The Coca-cola company akciová spoločnosť.
- 0,9 a 1 od seba nemajú až tak ďaleko, aby sa to v debate nedalo zaokrúhliť pre lepšiu predstavu. Oproti konkurencii získali stále o 900mil väčšiu komparatívnu výhodu, ako by si zdravý konkurenčný súboj vyžadoval.
- EBRD nie je súkromná banka. VEREJNÁ. Jej akcionármi sú ŠTÁTY. Výhodná pôžička od štátnej banky = štátna podpora (o dotácii som nenapísal ani slovo).

Keď si len tak z ničoho-nič zrazu silnejší o skoro miliardu peňazí oproti konkurencii, kecy o stratégiách si môžeš schovať za klobúk a valcuješ konkurenciu už len z pozície finančnej sily.

HOWK.
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Maďarsko - Magyarország???

Odoslaťod KN.SK » 21. Jan 2022 11:11

↑ ↑ ↑
Sme ešte v "Maďarsku" alebo niekde úplne inde? 1717
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod cPalo » 21. Jan 2022 16:43

Vyhral si, máš pravdu až na pár vecí:
Sprite je produkt a nie sesterská firma.
Jeden majiteľ, ale peniaze šli aj do Kauflandu. Či doobeda tam predáva LIDL a poobede K?
Rozdiel je 10% a ešte to treba rozdeliť. Ty si písal LIDL dostal 1MLD a zistíme, že viacerí dostali o 10% menej. Nemáme dáta, ale mohlo to byť kľudne aj 500M napr.
Pôžička od hocijakej banky nie je štátna podpora!!!!

To o neférovostí som ani raz nespochybnil, takže to môžeš vynechať.
od devil » 20. Jan 2022 20:31

velke odbery za lacnejsie nie je ziadna zlozita strategia ale bezna vec. obzvlast ked nasi vyrobcovia nedostavaju taku podporu ako na zapade pricom zapadny tovar sa vo velkom dovaza a teda nemaju taku silu vyjednavat rovna sa viac brat ponuku aka pride. to cele mi pride postavene na financnej sile a nie na nejakom originalnom napade.

Nie je to bežná vec, ak jeden to urobí s 5% tovaru a druhý s 95% tovaru ;)
Pre LIDL vyrábajú aj slovenský výrobcovia (+ češi, poliaci atď), čo tiež nedostávajú podporu! A zabudol si na niekoho, kto oberá o peniaze ostatných (veľkosklad, dovozca, distribútor atď). LIDL to má celé vo svojej réžií, čiže zisk si delí iba s výrobcom. ;)
LIDL vlastní imaginárne značky a výrobcovia tam len nalepia etiketu.
Každý jeden reťazec tlačí na výrobcov s cenou, to si nemyslí, že nie. Preto napr sa malopotraviny združovali do napr CBA, aby mali spolu väčší odber a tým nižšiu nákupnú cenu ;) To preto musia brať ponuku aká príde, lebo nemajú zabezpečenú výrobu tak, ako LIDL ;)
Stále sa tu bavíme o tom, že LIDL expandoval výrazne za tie peniaze, ale lokálny úspech mu priniesla stratégia.
cPalo
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 483
Založený: 07. Jan 2020 15:32

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod devil » 21. Jan 2022 18:12

Pôžička od hocijakej banky nie je štátna podpora!!!!
:roll:
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod ondrej100 » 25. Jan 2022 11:20

Nic proti diskusii, ale chcelo by tu zásah admina a premazanie. Toto trebalo riesit niekde v offtopic alebo proste inde. Clovek hlada info o madarskych dialniciach a dozvie sa o financej podpore LIDLA a KAUFU.
ondrej100
diskutujúci
 
Príspevky: 76
Založený: 14. Okt 2015 21:10

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod IDV » 29. Jan 2022 09:41

Tak minule som siel BA-KE cez H (Strba, Donovaly a Certovica snezilo uzatvorene pre nakladnu prepravu) prvykrat odkedy je M30, parada... z hladiska pohodovej jazdy sa to neda porovnat s hociktorou SK trasou. Prestavku som si dal jednu v BP, celkovy cas jazdy vysiel 4:30, ale nedalo sa stale ist 140 kvoli premavke (najhustejsia bola paradoxne od BP po Miskolc, vacsinou M1 byva plnsia) v BP som stravil asi 30 minut zapchy neboli len hustejsia premavka v case prejazdu 14:00. Volantom je potrebne minimalne krutit na dialnici kedze je skoro stale rovna, 140 rychlost sa zda pomalsie nez 140 na D1/R1..

Znamka H elektronicky kupena mesacna stala cca 14,50€, priemerna spotreba o cca 1-1,5L nizsia v H vdaka tomu ze je rovina skoro vsade. Benzin 479,9 HUF (cca 1,34€). Na novej M30 som stretol na celom useku asi 5 slovenskych aut (KE, KS, TV, PO) a 2 madarske - tj prazdny usek.

Vyzera to tak ze tuto trasu budem casto vyuzivat, okrem leta vtedy asi menej kedze tam bude asi vacsia premavka, aj ked to aj u nas byva vacsia... takze uvidime. Kazdopadne odporucam vyskusat tuto trasu - ci uz prejazd cez obchvat alebo BP - vyber je na vas :)
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod IDV » 29. Jan 2022 09:47

Inak co sa tyka ostatnych soferov, az jedneho som stretol ktory sa lepil toho som pustil a inak v pohode, boli asi 3 skupinky aut ktore sli cca 200+ kedze ma obehli ako nic a o chvilu uz som ich nevidel, ale paradoxne ti sa nelepili pockali si kym sa zaradim a potom odleteli dalej.. Waze mi hlasil fixne radary je ich odhadom asi cca 6-8 na celej trase
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod Pacho » 29. Jan 2022 11:40

-sice mimo tému, ale v celku by ma zaujímalo aký motor máš, lebo pri predpokladanej spotrebe 7-8l/100km, úspora 1,5l je zhruba 20%, čo sa mi nezdá reálne ani po rovine. Treba si uvedomiť, že keď idem hore kopcom je väčšia spotreba, a keď idem dole kopcom tak zasa menšia, netvrdím, že sa to vyrovná, ale pri vhodnom jazdnom štýle ten rozdiel nemôže byť taký markantný.
Pacho
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 119
Založený: 09. Máj 2006 07:19
Bydlisko: Lipt. Mikulas

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod IDV » 29. Jan 2022 12:39

2.0 turbo benzin, ano jasne ze ked vyjdem na vrchny bod tak to klesa ale nevyrovna sa to suvislejsej jazde na rovinke.. 1,5 je max, preto som napisal 1L co je skor presnejsie, ale uz som mal aj 9L priemer na severnej trase, rekord mam 5,1L ale to som siel 95kmh po dialnici cely cas :D kedze som sa neponahlal a vyslo to o cca 50-60 min pomalsie nez ked idem 140. Siel som uz aj 110-120 a to vyslo medzi tym.. v Madarsku som este neskusal ist 95 cely cas ale podla mna by to kleslo aj na 4,5 cca.. ked som mal naftu tak tie vykyvy boli mensie v spotrebe
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod IDV » 29. Jan 2022 12:40

1-1,5 som pisal, blizsie k 1L bude rozdiel
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod svaco » 29. Jan 2022 19:46

Ako by to vychadzalo cenovo po prepocitani aj so zahrnutimceny benzinu, predpokladam, ze v HU je nezanedbatelne lacnejsi. Ked idem v lete do CRO, tak 1.krat zvyknem tankovat na tejto benzinke https://goo.gl/maps/RaBo3PWBPQeW3xLf7 (zvykne tam bytnajlacnejsi benzin po celej trase do CRO, samozrejme ratam len znackove benzinky medzi ktore MOL patri) a potom pre chorvatskymi hranicami zvyknem odbocit z M7 vo Velkej Kanizi a natakujem tam na jednej z cca 5-tich benziniek, ktore su na hlavnej ceste napr. na tejto OMV (ale hned naproti je MOL), o kusok dalej Lukoil a este zopar dalsich. Odbodcenie z dialnice je vcelku prijemne, jednak sa clovek obcerstvi, WC atd. a ceny oproti M7 alebo M3 su citelne nizsie.
Obrázok používateľa
svaco
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 788
Obrázky: 14
Založený: 29. Jan 2008 11:16
Bydlisko: Presov

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod svaco » 29. Jan 2022 19:47

Obrázok používateľa
svaco
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 788
Obrázky: 14
Založený: 29. Jan 2008 11:16
Bydlisko: Presov

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod IDV » 30. Jan 2022 10:50

svaco napísal:Ako by to vychadzalo cenovo po prepocitani aj so zahrnutimceny benzinu, predpokladam, ze v HU je nezanedbatelne lacnejsi. Ked idem v lete do CRO, tak 1.krat zvyknem tankovat na tejto benzinke https://goo.gl/maps/RaBo3PWBPQeW3xLf7 (zvykne tam bytnajlacnejsi benzin po celej trase do CRO, samozrejme ratam len znackove benzinky medzi ktore MOL patri) a potom pre chorvatskymi hranicami zvyknem odbocit z M7 vo Velkej Kanizi a natakujem tam na jednej z cca 5-tich benziniek, ktore su na hlavnej ceste napr. na tejto OMV (ale hned naproti je MOL), o kusok dalej Lukoil a este zopar dalsich. Odbodcenie z dialnice je vcelku prijemne, jednak sa clovek obcerstvi, WC atd. a ceny oproti M7 alebo M3 su citelne nizsie.


Tak cenovo zalezi ako casto chces jazdit vzhladom na cenu H dialnicnej znamky, a ako sa budu vyvijat ceny benzinu, aktualne setris cca 0,20€ na liter pro benzine, spotreba bude v H nizsia (zalezi o kolko podla auta, ale o 0,5L minimalne az po 1L+). Vacsia uspora bude pri benzine nez nafte.
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

Re: Madarsko - Hungary

Odoslaťod IDV » 30. Jan 2022 10:52

Aktualne je jedno kde v H tankujes kedze vsade je rovnaka cena, ja vacsinou na OMV, tusim aj premiovy 95 benzin stoji rovnako ako klasika 95, ale zabudol som to vyskusat..
IDV
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Založený: 09. Sep 2021 21:16

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RK v EÚ

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.

cron