Grecko - Greece

všeobecná diskusia o diaľniciach a RK v EÚ (okrem SR a ČR)

Moderátor: Moderátori

Boli ste v Grécku?

Ano, bol som v Grécku.
36
47%
Nie, ale chcem tam niekedy určite ísť.
34
44%
Nie, ani sa nechystám do tejto krajiny ísť.
7
9%
 
Celkový počet hlasov : 77


Odoslaťod Caesar » 02. Dec 2005 19:43

Asi je v Grécku málo prístavov:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=2131
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Adaios » 05. Dec 2005 19:16

Caesar napísal:Asi je v Grécku málo prístavov:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=2131


Tiez ma to zaujimalo, lebo je to take zaujimave, ze prave na Krete, na ostrove, by malo byt prekladisko tovaru.

Grecko ma malo pristavov - prilis velky narast je v lodnej doprave kazdy rok zaznamenavany a pristavy su uz relativne vytazene, ale nie je to zatial nic vazne. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Egnatia Odos - info, foto, ...

Odoslaťod Adaios » 14. Dec 2005 13:40

Na tejto stranke najdete niekolko foto z vystavby dialnice Egnatia Odos:

http://observatory.egnatia.gr/index_en.htm - po anglicky hned po kliknuti :wink:

Foto: http://observatory.egnatia.gr/06_extras/6_3_photos.htm

Z obsahu:

http://observatory.egnatia.gr/images/PH ... st-052.jpg

http://observatory.egnatia.gr/images_en ... _B5_EN.pdf

...

Osobne odporucam. 8)
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Adaios » 21. Dec 2005 10:00

Pridal som 4 foto do Fotogalerie z dialnice Attica highway v Grecku. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=2321
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Adaios » 23. Dec 2005 13:54

Aj vzhladom na hlasovaciu otazku (hlavne ten vysledok) som sa rozhodol hladat info o Grecku po slovensky a nasiel na zaciatok dobru linku, kde je dost vela info zo vsetkych oblasti ohladom Grecka (aj ked su to de facto len zakladne info):

http://www.destinacie.sk/krajiny/grecko ... _info.html

Z obsahu:

Historia, zakladny slovnik, Grecko dnes, Foto, zakladny popis k pamiatkam Grecka, ...

Moj nazor: Urcite tu nie je vsetko, ale je tu viac info spolu hlavne pre turistov. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Adaios » 03. Jan 2006 13:16

Odporucam pre jazykove problemy aj tuto stranku:

http://ufal.mff.cuni.cz/~zeman/cesty/re ... rzace.html
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod junior » 04. Jan 2006 20:43

junior
návštevník
 
Príspevky: 24
Obrázky: 14
Založený: 03. Jan 2006 19:13


Nič osobné, len realita

Odoslaťod Dialniciar » 07. Jan 2006 01:09

Další podvod (junior, Adoas):

Grécko má dlh viac ako 100% HDP, a napriek tomu má Euro. Ako je to možné? Tiež nejaké klamstvo?

Grécko má viac ako 3% deficit štátneho rozpočtu a HDP tohoto štátu je také ako HDP ČR.

Grécko chce šetriť na armáde, ... ako keď sa tu dáva sotva 2% HDP ročne?

A Atény posledných dní ... teroristické útoky.

A problémy sú od Macedónska cez Albánsko, Buhlarsko až po Turecko, Egypt atď. ... s kým je Grécko za dobre?

Realita. Vyvráť to Adoas. A nie že napíšeš príspevok o tomto ale neskôr. Reaguj hneď ako to prečítaš.

Grécko má finančné a hospodárske problémy a zlyháva aj diplomacia.

Ešteže Grék vládne na tomto fóre. :lol:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Nič osobné, len realita - OK

Odoslaťod Adaios » 07. Jan 2006 10:40

Dy,

bola to otazka casu kedy sa niekto na toto opyta. Takze OK. Odpoviem.

Další podvod (junior, Adoas)


Ak myslis podvodom to, ze si nevedel to co si napisal tak spravne.

Ja sa nemam dovod chvalit tym, co je negativne.

Grécko má dlh viac ako 100% HDP, a napriek tomu má Euro. Ako je to možné? Tiež nejaké klamstvo?


Spravne. Toto vie velmi malo ludi. Ani vela turistov to nevie.

Grecko ma naozaj dlh vacsi ako 100% HDP. Je to aj priorita vlad ho znizovat, ale je to tazke pretoze tu chybaju take zasadne reformy ako v SR. Preto aj vela strajkov, kde 50% pracujucich vychadza do ulic, ... lebo vlada chce nieco co predtym dala ina vlada zase zobrat ludom - a to je tak, ... raz sa da a potom sa tazko berie naspat.

Ohladom meny EURO - Grecko vstupilo do eurozony uplne legalne sposobom, ze EU nase dlhy ratala tak, ze za dlh sa povazovali len take dlhy, ktore nie su v eurach. A teda v takom pripade Grecko nemalo dlh 60% HDP a EURO mohlo Grecko legalne prijat. Pretoze Greci nie su spokojny s EUROM, ale EU chcela, aby GR EURO prijalo. Podobne aj Taliansko - 2. najzadlzenejsi stat EU, ... taky isty princip a preto aj Taliansko ma EURO. A tiez vela ludi v Taliansku nie je spokojnych s touto menou.

Grécko má viac ako 3% deficit štátneho rozpočtu a HDP tohoto štátu je také ako HDP ČR.


Tu ta musim opravit. Ak uz to chces takto porovnavat tak potom takto:

CR ma 3x vacsie HDP ako SR. To plati. A Grecko ma 2x vacsie HDP ako CR.

Ohladom deficitu - r. 2004 bol mimoriadne narocny, pretoze boli Hry a tie stali viac ako 6 mld. EUR. Len bezpecnost stala 1 mld. EUR a 70 000 ludi sa staralo o bezpecnost Hier. Dalej sa musela postavit Sportova dedina, kde byvalo 16 000 sportovcov s doprovodom. Postavilo sa vela stadionov, sportovych ihrisk - de facto sa Athens prebudovali, lebo sa postavila aj dopravna infrastruktura, vela sa toho opravilo a hovori sa ze Hry stali celkovo 10 mld. EUR. Moze nas potesit, ze potom ta Sportova dedina sluzi ludom - pocitac vylosoval byty pre socialne pripady a nieco sa aj predalo. Ale ano, deficit 3% bol prekroceny. Nie je Grecko samotne. A to mame reformnu vladu.

Grécko chce šetriť na armáde, ... ako keď sa tu dáva sotva 2% HDP ročne?


Toto by sa dalo chapat ako ze chces po mne presne cislo, ktore ide na army. Nie su to 2%, ... je to v priemere rocne 4-6% HDP, ktore dava Grecko na army. Na 170 000 vojakov. Grecko nema problem kupit jeden rok 30 stihaciek F-16, dalsi rok modernizovat pozemnu armadu cez nakup a modernizaciu tankov, obrnenych vozdiel, slovenske hufnice atd. a dalsi rok modernizovat protivzdusne jednodtky a medzitym este udrziavat namorne sily. Nasa armada potrebuje reformu. Je aj podla mna zbytocne velka. Lenze aj zmensenie potrebuje peniaze. Preto existuje taky plan, ze reforma bude stat 10 mld. EUR, ktore sa daju hlavne na modernizaciu a armada znizi stav vojakov o 30 az 40 000.

NATO pozaduje 2,2% HDP po kazdej clenskej krajine. USA davaju ovela viac. SR dava menej. Nemecko dava menej. Grecko dava viac. Hlavne pre svoju polohu. Hlavne pre problem s Cyprom a Tureckom. A naviac, my nemozeme za to, ze sa nachadzame na Balkane - nebezpecna a nestala zona a ak chceme aby bol poriadok tak musime mat silnu armadu v tejto zone.

A Atény posledných dní ... teroristické útoky.


Da sa to nazvat aj tak - ale v praxi su to rozne anarchisticke skupiny. Nic viac.

A problémy sú od Macedónska cez Albánsko, Buhlarsko až po Turecko, Egypt atď. ... s kým je Grécko za dobre?


Albansko - problem pre celu EU. Kriminalita. A pokial viem, tak SR teraz tomuto statu odpustila nejake dlhy, takze aj SR mala problem a riesila ho pre poziciu SR dost nevyhodne. Teraz ma Albansko energeticke problemy, 30% elektrickej energie chyba. Albansko destabilizuje hlavne Macedonsko. Lebo v Macedonsku zije 30% mensina Albancov a je to problem.

Macedonsko - je tu na to ina tema: http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=1853 je tu spor o oficialny nazov tejto krajiny. Ale samotne vztahy nie su zle.

Bulharsko - neviem co myslis.

Turecko - ano, tu su problemy a velmi velke.

Egypt atd. - neviem co myslis.

Grécko má finančné a hospodárske problémy a zlyháva aj diplomacia.


Ja si nemyslim, ze Grecko ma zlu diplomaciu: Grecko hra hlavnu rolu vo svete v ramci svojich moznosti: EU, NATO, OECD, OSN, ... sme silny aj z hladiska hospodarstva a hlavne sme to my, kto formoval Europu a Aziu. Sme to my, kto sme polozili zaklady demokracie a vzdelania a vedy. Sme to aj my, kto sme mali a mame kvalitnu army a teda zabezpecujeme vo svete mier a poriadok. My sme stara civilizacia a preto sme aj hrdy na svoju krajinu od deti po starych ludi a Greci nezabudaju. Preto horsie vztahy s Tureckom a Nemeckom napriklad.

A v ramci hospodarstva - su potrebne reformy, to je pravda. Celu EU to caka. Ale zase na druhu stranu, ... co caka EU? Menej socialnych istot znamena viac chudoby, viac lacnych a menej kvalitnych veci hlavne z Ciny, kde 90% ludi zije v chudobe. Toto chce EU?

Ešteže Grék vládne na tomto fóre.


Minimalne v tejto teme ano. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Re: Nič osobné, len realita - OK

Odoslaťod wazari » 07. Jan 2006 16:28

Adoas napísal:
Grécko má viac ako 3% deficit štátneho rozpočtu a HDP tohoto štátu je také ako HDP ČR.


Tu ta musim opravit. Ak uz to chces takto porovnavat tak potom takto:

CR ma 3x vacsie HDP ako SR. To plati. A Grecko ma 2x vacsie HDP ako CR.

Ohladom deficitu - r. 2004 bol mimoriadne narocny, pretoze boli Hry a tie stali viac ako 6 mld. EUR. Len bezpecnost stala 1 mld. EUR a 70 000 ludi sa staralo o bezpecnost Hier. Dalej sa musela postavit Sportova dedina, kde byvalo 16 000 sportovcov s doprovodom. Postavilo sa vela stadionov, sportovych ihrisk - de facto sa Athens prebudovali, lebo sa postavila aj dopravna infrastruktura, vela sa toho opravilo a hovori sa ze Hry stali celkovo 10 mld. EUR. Moze nas potesit, ze potom ta Sportova dedina sluzi ludom - pocitac vylosoval byty pre socialne pripady a nieco sa aj predalo. Ale ano, deficit 3% bol prekroceny. Nie je Grecko samotne. A to mame reformnu vladu.


Najprv OT - ked odisiel Dy z fora, tak som na forum napisal, ze by som bol rad, keby sa vratil, vzhladom na to, ze tu az tolko odbornikov na regionalnu dopravu nepobehuje na fore. Nepaci sa mi vsak, ze hned, ako sa vrati, zacne utocit na "grecko". Mozno je zatrpknuty z urcitych osobnych dovodov, ktore sa tu uz raz preberali, ale tymto to nevyriesi.

a k teme: tie cisla okolo HDP sa mi nezdali, tak som sa prvykrat v zivote :wink: vydal na stranky Eurostatu - podla neho ma Grecko o cca 15% vyssie HDP ako CR - na hlavu, avsak pocet obyvatelov je asi dost podobny v tychto statoch.

http://epp.eurostat.cec.eu.int/portal/p ... l&_schema=
PORTAL&screen=detailref&language=en&product=STRIND_ECOBAC&root=STRIND_ECOBAC/ecobac/eb011

no a tu su deficity:

http://epp.eurostat.cec.eu.int/portal/p ... l&_schema=
PORTAL&screen=detailref&language=en&product=STRIND_ECOBAC&root=STRIND_ECOBAC/ecobac/eb060

uz sa to tu raz na fore preberalo, ze Grecko pred vstupom do eurozony "poopravilo" dake svoje deficity na o dost priznivejsiu hodnotu - neviem, ci v tej tabulke je to zohladnene, iba jedna hodnota v nej je s poznamkou "revidovane".

K tomu, ci Grecko chcelo ist alebo bolo dotlacene do eurozony sa neviem vyjadrit. Takisto sa nebudem vyjadrovat k dlhom - dlh sa "neopravoval", takze EU poznala cisla. Pre uplnost sem dodam aj tabulku s dlhmi.
http://epp.eurostat.cec.eu.int/portal/p ... l&_schema=
PORTAL&screen=detailref&language=en&product=STRIND_ECOBAC&root=STRIND_ECOBAC/ecobac/eb070
Naposledy upravil wazari dňa 07. Jan 2006 16:42, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod Adaios » 07. Jan 2006 16:38

wazari,

ohladom HDP - to je priemer vzhladom na EU, zivotna uroven - nie konkretne HDP co si ty uviedol. :wink:

A nejako tie links keby sa dali skratit - lebo sa "roztiahla stranka" ... :roll:

A inak nepovazujem Dy prispevok za "utocny" - 50% opravnena kritika a 50% nepresne udaje - ale toto je diskusne forum. Keby to napisal ktokolvek iny, tak budem reagovat takisto. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod wazari » 07. Jan 2006 16:53

Adoas napísal:wazari,

ohladom HDP - to je priemer vzhladom na EU, zivotna uroven - nie konkretne HDP co si ty uviedol. :wink:

A nejako tie links keby sa dali skratit - lebo sa "roztiahla stranka" ... :roll:


je tam uvedene HDP na hlavu v parite kupnej sily - ocisteny od vplyvov cenovych hladin - nikdy som v Grecku nebol, nepoznam cenovu uroven, ale nepredpokladam, ze ceny by dosahovali zhruba dvojnasobok ceskych, aby Greci mali realne dvojnasobne HDP ako CR :wink:
linky som odentroval na polovicu - hadam si to ludia vsimnu :wink:
Naposledy upravil wazari dňa 07. Jan 2006 17:08, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod Adaios » 07. Jan 2006 17:00

wazari napísal:
Adoas napísal:wazari,

ohladom HDP - to je priemer vzhladom na EU, zivotna uroven - nie konkretne HDP co si ty uviedol. :wink:

A nejako tie links keby sa dali skratit - lebo sa "roztiahla stranka" ... :roll:


je tam uvedene HDP na hlavu v parite kupnej sily - ocisteny od vplyvov cenovych hladin - nikdy som v Grecku nebol, nepoznam cenovu uroven, ale nepredpokladam, ze ceny by dosahovali zhruba dvojnasobok ceskych, aby Greci ma realne dvojnasobne HDP ako CR :wink:
linky som odentroval na polovicu - hadam si to ludia vsimnu :wink:


wazari,

ty o jednom a ja o druhom ... :roll:

Parita kupnej sily je jedna vec, ale velkove HDP - teda to, co stat vyprodukuje je ovela vacsie (aspon podla mojich info).

Ale OK - aj keby to tak nebolo, tak Grecko nema take iste HDP ako CR a teda z hladiska zivotnej urovne je na tom Grecko lepsie nez CR. A so SR to ani neporovnavam. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod wazari » 07. Jan 2006 17:07

Adoas napísal:
wazari napísal:
Adoas napísal:wazari,

ohladom HDP - to je priemer vzhladom na EU, zivotna uroven - nie konkretne HDP co si ty uviedol. :wink:

A nejako tie links keby sa dali skratit - lebo sa "roztiahla stranka" ... :roll:


je tam uvedene HDP na hlavu v parite kupnej sily - ocisteny od vplyvov cenovych hladin - nikdy som v Grecku nebol, nepoznam cenovu uroven, ale nepredpokladam, ze ceny by dosahovali zhruba dvojnasobok ceskych, aby Greci ma realne dvojnasobne HDP ako CR :wink:
linky som odentroval na polovicu - hadam si to ludia vsimnu :wink:


wazari,

ty o jednom a ja o druhom ... :roll:

Parita kupnej sily je jedna vec, ale velkove HDP - teda to, co stat vyprodukuje je ovela vacsie (aspon podla mojich info).

Ale OK - aj keby to tak nebolo, tak Grecko nema take iste HDP ako CR a teda z hladiska zivotnej urovne je na tom Grecko lepsie nez CR. A so SR to ani neporovnavam. :wink:


ved o tom pisem - parita kupnej sily znamena, ze sa beru do uvahy cenove hladiny - kedze v parite kupnej sily su HDP Grecka a CR podobne, v Grecku by museli byt dvakrat vyssie ceny ako v CR, aby Grecko realne malo dvakrat vyssie HDP ako CR.
Na tvoj povodny prispevok som reagoval preto, lebo sa mi nezdalo, ze Grecko ma realne dvakrat vyssi HDP ako CR - vyssi urcite ma, ale dvakrat asi nie ...
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod Adaios » 07. Jan 2006 18:24

wazari napísal:ved o tom pisem - parita kupnej sily znamena, ze sa beru do uvahy cenove hladiny - kedze v parite kupnej sily su HDP Grecka a CR podobne, v Grecku by museli byt dvakrat vyssie ceny ako v CR, aby Grecko realne malo dvakrat vyssie HDP ako CR.
Na tvoj povodny prispevok som reagoval preto, lebo sa mi nezdalo, ze Grecko ma realne dvakrat vyssi HDP ako CR - vyssi urcite ma, ale dvakrat asi nie ...


wazari,

donutil si ma k tomu, ze som si zistil presnejsie cisla.

Tak najprv - Grekov je o cca. 500-800 tis. viac ako Cechov.

A HDP ma Grecko na urovni 240 mld. USD, kym CR ho ma na urovni 150 mld. USD. V prepocte na obyvatela (nie na paritu kupnej sily a viem co to znamena) CR ma 15 000 USD, Grecko 22 000 USD. A samotna zivotna uroven je v Grecku cca. o 10-15% lepsia nez v CR.

Moje zdroje: http://www.eiu.com/
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod junior » 07. Jan 2006 18:48

Adoas napísal:Toto by sa dalo chapat ako ze chces po mne presne cislo, ktore ide na army. Nie su to 2%, ... je to v priemere rocne 4-6% HDP, ktore dava Grecko na army. Na 170 000 vojakov. Grecko nema problem kupit jeden rok 30 stihaciek F-16, dalsi rok modernizovat pozemnu armadu cez nakup a modernizaciu tankov, obrnenych vozdiel, slovenske hufnice atd. a dalsi rok modernizovat protivzdusne jednodtky a medzitym este udrziavat namorne sily. Nasa armada potrebuje reformu. Je aj podla mna zbytocne velka. Lenze aj zmensenie potrebuje peniaze. Preto existuje taky plan, ze reforma bude stat 10 mld. EUR, ktore sa daju hlavne na modernizaciu a armada znizi stav vojakov o 30 az 40 000.

NATO pozaduje 2,2% HDP po kazdej clenskej krajine. USA davaju ovela viac. SR dava menej. Nemecko dava menej. Grecko dava viac. Hlavne pre svoju polohu. Hlavne pre problem s Cyprom a Tureckom. A naviac, my nemozeme za to, ze sa nachadzame na Balkane - nebezpecna a nestala zona a ak chceme aby bol poriadok tak musime mat silnu armadu v tejto zone.


Adoas,

army v Greece je mensia podla mna. Army ma podla mna 150 000 vojakov. A plan je mat 120 000 vojakov. Modernizacia prebehne vo vsetkych fazach a oblastiach - vyzbroj, pocet vojakov, profesionalizacia - ale ide to pomaly.

Army je oblast, kde sa da setrit a riesit financie. Ale problemom je Turecko ktore tiez ma velke vydavky na army.

Ale vzhladom na tvoje vedomosti o Grecku a armade to nie je podstatne. :P
junior
návštevník
 
Príspevky: 24
Obrázky: 14
Založený: 03. Jan 2006 19:13

Odoslaťod Adaios » 07. Jan 2006 19:28

junior napísal:
Adoas napísal:Toto by sa dalo chapat ako ze chces po mne presne cislo, ktore ide na army. Nie su to 2%, ... je to v priemere rocne 4-6% HDP, ktore dava Grecko na army. Na 170 000 vojakov. Grecko nema problem kupit jeden rok 30 stihaciek F-16, dalsi rok modernizovat pozemnu armadu cez nakup a modernizaciu tankov, obrnenych vozdiel, slovenske hufnice atd. a dalsi rok modernizovat protivzdusne jednodtky a medzitym este udrziavat namorne sily. Nasa armada potrebuje reformu. Je aj podla mna zbytocne velka. Lenze aj zmensenie potrebuje peniaze. Preto existuje taky plan, ze reforma bude stat 10 mld. EUR, ktore sa daju hlavne na modernizaciu a armada znizi stav vojakov o 30 az 40 000.

NATO pozaduje 2,2% HDP po kazdej clenskej krajine. USA davaju ovela viac. SR dava menej. Nemecko dava menej. Grecko dava viac. Hlavne pre svoju polohu. Hlavne pre problem s Cyprom a Tureckom. A naviac, my nemozeme za to, ze sa nachadzame na Balkane - nebezpecna a nestala zona a ak chceme aby bol poriadok tak musime mat silnu armadu v tejto zone.


Adoas,

army v Greece je mensia podla mna. Army ma podla mna 150 000 vojakov. A plan je mat 120 000 vojakov. Modernizacia prebehne vo vsetkych fazach a oblastiach - vyzbroj, pocet vojakov, profesionalizacia - ale ide to pomaly.

Army je oblast, kde sa da setrit a riesit financie. Ale problemom je Turecko ktore tiez ma velke vydavky na army.

Ale vzhladom na tvoje vedomosti o Grecku a armade to nie je podstatne. :P


Prejavil si iny nazor nez ja ohladom cisiel. OK. Preco by to nemalo byt podstatne?

Ale pravda je v tom, ze kym Turecko bude mat velku armadu tak Grecko bude davat vela penazi na svoju armadu. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod wazari » 07. Jan 2006 21:40

Adoas napísal:
wazari napísal:ved o tom pisem - parita kupnej sily znamena, ze sa beru do uvahy cenove hladiny - kedze v parite kupnej sily su HDP Grecka a CR podobne, v Grecku by museli byt dvakrat vyssie ceny ako v CR, aby Grecko realne malo dvakrat vyssie HDP ako CR.
Na tvoj povodny prispevok som reagoval preto, lebo sa mi nezdalo, ze Grecko ma realne dvakrat vyssi HDP ako CR - vyssi urcite ma, ale dvakrat asi nie ...


wazari,

donutil si ma k tomu, ze som si zistil presnejsie cisla.

Tak najprv - Grekov je o cca. 500-800 tis. viac ako Cechov.

A HDP ma Grecko na urovni 240 mld. USD, kym CR ho ma na urovni 150 mld. USD. V prepocte na obyvatela (nie na paritu kupnej sily a viem co to znamena) CR ma 15 000 USD, Grecko 22 000 USD. A samotna zivotna uroven je v Grecku cca. o 10-15% lepsia nez v CR.

Moje zdroje: http://www.eiu.com/


suhlasim, len ten dvojnasobok, ktory si uviedol na zaciatku, sa mi nezdal :wink:
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod Adaios » 07. Jan 2006 21:48

wazari napísal:suhlasim, len ten dvojnasobok, ktory si uviedol na zaciatku, sa mi nezdal :wink:


OK. A teraz wazari, ake je HDP SR - to celkove :?: A aka je zivotna uroven SR v ramci priemeru EU :?:

Aby sme dosiahli skutocne porovnanie medzi SR a CR a medzi Greckom a tymito 2 statmi. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod wazari » 08. Jan 2006 13:03

Adoas napísal:
wazari napísal:suhlasim, len ten dvojnasobok, ktory si uviedol na zaciatku, sa mi nezdal :wink:


OK. A teraz wazari, ake je HDP SR - to celkove :?: A aka je zivotna uroven SR v ramci priemeru EU :?:

Aby sme dosiahli skutocne porovnanie medzi SR a CR a medzi Greckom a tymito 2 statmi. :wink:


priznam sa, neviem - tusim pred dvoma rokmi prekrocilo bilion korun.
niekde v polovice urovne a niekde v poslednej skupine statov :wink:

a to, ze CR ma 3x vacsi HDP ako SR, s tym v podstate suhlasim - CR ma vacsie HDP na hlavu a je 2x vacsia ako SR
ale ja som porovnaval iba CR a Grecko, kedze ten tebou uvedeny dvojnasobok sa mi nezdal :wink:
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod Adaios » 08. Jan 2006 21:30

wazari napísal:priznam sa, neviem - tusim pred dvoma rokmi prekrocilo bilion korun.
niekde v polovice urovne a niekde v poslednej skupine statov :wink:

a to, ze CR ma 3x vacsi HDP ako SR, s tym v podstate suhlasim - CR ma vacsie HDP na hlavu a je 2x vacsia ako SR
ale ja som porovnaval iba CR a Grecko, kedze ten tebou uvedeny dvojnasobok sa mi nezdal :wink:


wazari,

SR ma HDP cca. 1 500 mld. SKK.

Uznavam, ze Grecko nema 2x vacie HDP nez CR, ale mozes si preratat svoje porovnanie - Grecko 240 mld. USD, CR 150 mld. USD a to je urcite vacsi rozdiel nez 10-15% z hladiska zivotnej urovne.

Tym chcem ukazat skutocnu velkost hospodarstva - lebo len toto je udaj ktorym sa da porovnat hospodarstvo statu - to ostatne ako parita kupnej sily sluzi hlavne pre ukazku lepsieho porovnania HDP medzi statmi pri vplyve na obyvatelstvo. Ale keby prisli ine problemy - tak rozhodujuce je to, co cela ekonomika vyprodukuje. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod wazari » 08. Jan 2006 22:50

Adoas napísal:Uznavam, ze Grecko nema 2x vacie HDP nez CR, ale mozes si preratat svoje porovnanie - Grecko 240 mld. USD, CR 150 mld. USD a to je urcite vacsi rozdiel nez 10-15% z hladiska zivotnej urovne.

Tym chcem ukazat skutocnu velkost hospodarstva - lebo len toto je udaj ktorym sa da porovnat hospodarstvo statu - to ostatne ako parita kupnej sily sluzi hlavne pre ukazku lepsieho porovnania HDP medzi statmi pri vplyve na obyvatelstvo. Ale keby prisli ine problemy - tak rozhodujuce je to, co cela ekonomika vyprodukuje. :wink:


ak si to myslel tak, ze rozdiel zivotnej urovne je cca 15%, ale rozdiel absolutnych cisel HDP je daleko vacsi, tak suhlasim :wink:
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod Adaios » 08. Jan 2006 22:58

wazari napísal:
Adoas napísal:Uznavam, ze Grecko nema 2x vacie HDP nez CR, ale mozes si preratat svoje porovnanie - Grecko 240 mld. USD, CR 150 mld. USD a to je urcite vacsi rozdiel nez 10-15% z hladiska zivotnej urovne.

Tym chcem ukazat skutocnu velkost hospodarstva - lebo len toto je udaj ktorym sa da porovnat hospodarstvo statu - to ostatne ako parita kupnej sily sluzi hlavne pre ukazku lepsieho porovnania HDP medzi statmi pri vplyve na obyvatelstvo. Ale keby prisli ine problemy - tak rozhodujuce je to, co cela ekonomika vyprodukuje. :wink:


ak si to myslel tak, ze rozdiel zivotnej urovne je cca 15%, ale rozdiel absolutnych cisel HDP je daleko vacsi, tak suhlasim :wink:


No konecne sme dosli k dohode. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RK v EÚ

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.

cron