Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

všeobecná diskusia o diaľniciach a RK v EÚ (okrem SR a ČR)

Moderátor: Moderátori

R2 Rožňava – Jablonov nad Turňou

Odoslaťod mareks96 » 30. Dec 2019 13:49

A Rumuni teraz... Chyba im asi 20km co nemajú rozostavané aby bola súvislá diaľnica od maďarska po čierne more.
mareks96
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 500
Založený: 11. Okt 2014 08:14

R2 Rožňava – Jablonov nad Turňou

Odoslaťod metelesku.blesku » 06. Jan 2020 09:35

mareks96 napísal:A Rumuni teraz... Chyba im asi 20km co nemajú rozostavané aby bola súvislá diaľnica od maďarska po čierne more.

Nedá sa mi nezareagovať, lebo čo príspevok to perla. Ešte daj pár takýchto a už ťa fakt nebude môcť nikto brať vážne.

Prosím ťa, ktorých to 20km nemajú Rumuni rozostavané medzi HU a Čiernym morom? Myslíš tých 20 km medzi Lugoj a Devou pri Cosevite alebo tých 150 km medzi Sibiu a Pitesti, z ktorých sa budúci rok začne stavať iba 14km zo Sibiu do Boity a o zvyšku ani chýru ani slychu? Alebo tých vyše 10 rokov rozostavaných 50 km z Biharie do Suplacu de Barcau na A3 s chýbajúcimi zvyšnými 120 km do Klužu? Nuž, u nás sme takým spôsobom stavali úsek pri Skalitom, ale u nás už je hotový :lol:
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: R2 Rožňava – Jablonov nad Turňou

Odoslaťod albiman85 » 06. Jan 2020 12:55

Jj, toto som sa tiez cudoval ze akych 20km :D A ten usek medzi Sibiu a Pitesti je najhorsi, vedie cez Karpaty.
albiman85
diskutujúci
 
Príspevky: 111
Obrázky: 0
Založený: 02. Máj 2012 10:35

Re: R2 Rožňava – Jablonov nad Turňou

Odoslaťod mb1000 » 06. Jan 2020 14:27

metelesku.blesku napísal:150 km medzi Sibiu a Pitesti, z ktorých sa budúci rok začne stavať iba 14km zo Sibiu do Boity a o zvyšku ani chýru ani slychu?


Zvysok sa tendruje:
http://www.130km.ro/a1.html#doi
mb1000
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 406
Obrázky: 283
Založený: 23. Feb 2010 11:59

Re: R2 Rožňava – Jablonov nad Turňou

Odoslaťod metelesku.blesku » 07. Jan 2020 14:28

mb1000 napísal:
metelesku.blesku napísal:150 km medzi Sibiu a Pitesti, z ktorých sa budúci rok začne stavať iba 14km zo Sibiu do Boity a o zvyšku ani chýru ani slychu?


Zvysok sa tendruje:
http://www.130km.ro/a1.html#doi


Posledný krát sa k tomuto Rumunsku vrátim. Asi čítate len to čo chcete, lebo v tom odkaze (tú stránku poznám) nie je v úseku Pitesti - Sibiu pri dvoch najpodstatnejších úsekoch o dĺžke 70km o tendroch ani slovo. A pri ostatných je dúfam jasné, že "tendruje sa" a "je rozostavané" je dosť podstatný rozdiel. Pitesti - Curtea de Arges tendrujú 3 roky a do ukončenia kvôli súdnym sporom stále ďaleko. Ďalší úsek do Tigveni začali len tendrovať v marci 2019 a tender hneď po dvoch mesiacoch prerušili, lebo im hrozil rovnaký scenár, ako pri nepostavenom úseku Margina - Cosevita (Holdea). Tunelové úseky medzi Tigveni a Boitou o dĺžke 70 km nič. ANI TENDER. U nás sa tendruje skoro 3 roky obchvat Tvrdošína. Máte pocit, že je to rozostavané?

A posledný 13,6 km úsek medzi Lugoj a Deva má podobný osud ako náš Turany - Hubová. Tiež ho tendrujú už vyše 3 rokov. Takýmto porovnávaním vlastne aj u nás máme všetko rozostavané. Len o tom asi nevieme. A perlička na záver, google translate citát z miestnej tlače z 23.12.2019: "Časť 3 diaľnice Lugoj - Deva bola otvorená pre dopravu v pondelok po 14:00, medzi Holdea a Ilia, ale s obmedzeniami rýchlosti a tonáže. Konkrétne ide o maximálnu rýchlosť 80 km / h na diaľnici, 60 km / h na mostoch a limit 7,5 tony." :lol:

To potom "chýba im asi 20km čo nemajú rozostavané" hneď inak vyzerá. :lol:

PS: keďže to neviem presmerovať do správnej sekcie, poprosím moderátora o presun týchto príspevkov do Diaľnice v EÚ sekcie o Rumunsku. Ďakujem.
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: R2 Rožňava – Jablonov nad Turňou

Odoslaťod mb1000 » 07. Jan 2020 15:22

Metelesku, ja neobhajujem nezmysel ze chyba 20km, ja vyvraciam tvoju info ze o usekoch Sibiu-Pitesti ani chyru ani slychu. Pretoze cast sa tendruje a cast sa pripravuje, o com hovori hned prvy odkaz na tej stranke:
https://www.economica.net/autostrada-si ... 75820.html
mb1000
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 406
Obrázky: 283
Založený: 23. Feb 2010 11:59

Re: Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

Odoslaťod metelesku.blesku » 07. Jan 2020 15:46

"Ani chýru ani slychu" bola reakcia na ten vtip o rozostavaní od mareka96.

A zase nemôžeš reagovať na moju info svojou dezinfo, že "Zvyšok sa tendruje". Príprava nie je tender.
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

Odoslaťod mb1000 » 07. Jan 2020 16:21

Uviedol som zdroj, kto si to precita, pochopi. Spravne som mal napisat "Zvysok sa tendruje alebo pripravuje".
mb1000
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 406
Obrázky: 283
Založený: 23. Feb 2010 11:59

Re: Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

Odoslaťod Dendik » 07. Jan 2020 16:44

mb1000 napísal:Uviedol som zdroj, kto si to precita, pochopi. Spravne som mal napisat "Zvysok sa tendruje alebo pripravuje".


žiaľ na tomto fore si musis zvyknut ze sa tu chyta za slovicka, hoci pripustam ze aj ja som sa velakrat nepresne vyjadril, ale to hned chalani
radi využili :o
Dendik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 720
Obrázky: 9
Založený: 16. Feb 2017 10:49

Re: Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

Odoslaťod devil » 07. Jan 2020 17:01

rumunsko bol velmi kontraproduktivny pripad. lepsie je vytahovat susedov z V4.
a kedze starostka v okoli dediny nevidela ziadne stavebne stroje pytala sa NDS co sa deje...
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Re: Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

Odoslaťod metelesku.blesku » 07. Jan 2020 18:47

mb1000 napísal:Uviedol som zdroj, kto si to precita, pochopi. Spravne som mal napisat "Zvysok sa tendruje alebo pripravuje".


Preklad úvodnej časti článku:
Najdôležitejší rumunský cestný projekt: Diaľnica Sibiu - Pitesti bude postavená v troch etapách. Prvý je naplánovaný na rok 2023

Diaľnica Sibiu - Pitesti, najvýznamnejší rumunský cestný projekt, sa má postaviť v troch etapách podľa najnovšej implementačnej stratégie, ktorú stanovila národná spoločnosť pre správu cestnej infraštruktúry (CNAIR). Prvá etapa, ktorá obsahuje oddiely 1, 4 a 5, by sa mala skončiť v decembri 2023. V ostatných dvoch etapách nie je stanovené žiadne dokončovacie obdobie.

CNAIR zaviedla nasledujúcu stratégiu pre fázovú implementáciu diaľnice Sibiu - Pitești, berúc do úvahy splatnosť a horizont dokončenia každej časti: Etapa 1, ktorá je predmetom žiadosti o financovanie schválenej spoločnosťou CNAIR SA, zahŕňa:
- Konštrukčné a realizačné stavebné práce pre: oddiel 1, Sibiu - Boița - časť 1.1, - L = 13,17 km, hodnota: 129,283,334,05 EUR bez DPH, oddiel 4, Tigveni - Curtea de Argeș - L = 9,86 km, hodnota: 422,082,05,90 EUR bez DPH Oddiel 5, Curtea de Argeș - Pitești - L = 30,35 km, hodnota: 387,025,316,04 EUR bez DPH
- Prípravu na dokončenie potrebných štúdií Oddiel 1 - Časť 1.2, Oddiel 2 a Oddiel 3.


A tak ďalej, v podobnom duchu pokračuje celý článok.

Čiže zhrnuté:
Etapa I - stavajú oddiel 1 Sibiu - Boita, prerušili tender na oddiel 4 Tigveni - Curtea de Arges (na zistenie tejto info si treba preložiť ďalšie články), tender na oddiel 5 Curtea de Arges - Pitesti sa naťahuje už tretím rokom po súdoch bez zjavného konca (takisto si treba preložiť aj ďalšie články zo zdroja http://www.130km.ro/a1.html#doi)
To máme všetky úseky, na ktorých teraz prebiehajú tendre alebo je rozostavaný.

Ďalej Etapa II - Nie je stanovené žiadne dokončovacie obdobie. Príprava v štádiu získavanie štúdií. Je to úsek Tigveni - Cornetu o dĺžke 37 km.
Nakoniec Etapa III - Nie je stanovené žiadne dokončovacie obdobie. Príprava v štádiu získavanie štúdií. Je to úsek Cornetu - Boita o dĺžke 30,5 km.

Hovoriť o etape II a III ako "sa pripravuje" je to isté ako hovoriť u nás o R3 alebo D1 z Bidoviec po hranicu UA, že "sa pripravuje". Na Slovensku sme totiž majstri v príprave a inak tomu nie je ani v Rumunsku.

Jednalo sa mi iba o to, že nielen veta o rozostavanosti všetkých úsekov medzi HU a Čiernym morom je nezmysel, ale nezmysel je v súčasnosti hovoriť aj o nejakom za zmienku stojacom štádiu prípravy pri zvyšku nerozostavaných úsekov.
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

Odoslaťod Vceliak » 07. Jan 2020 20:23

metelesku.blesku napísal:urtea de Arges - Pitesti sa naťahuje už tretím rokom po súdoch bez zjavného konca

Je to "trošku" inak: Chcú to preplatiť z eurofondov, a mädzičasom im prepadla EIA, na obnovenie novej EIA podľa EU potrebujú nových 1600 prieskumných vrtov, povedali si že je to priveľa, začali výber staviteľa a nemajú platnú EIA-u atď. ..
Naozaj to nevyzerá na skoré začatie výstavby!
Vceliak
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 487
Založený: 20. Okt 2016 11:50

Re: Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

Odoslaťod metelesku.blesku » 07. Jan 2020 23:50

Včeliak, záleží od toho o ktorom úseku píšeš. EIA zrejme neplatí pre Etapu II (úsek 3) a etapu III (úsek 2), kde neprebiehajú žiadne tendre a úsek 4 z etapy I (Tigveni - Curtea de Arges), kde najprv niekoľkokrát predlžovali lehoty na predkladanie ponúk (to prerušenie čo som skôr písal bolo teda len dočasné - ako u nás pri obchvate KE) a nakoniec predsa len dostali naň ponuky od 10 staviteľov, len tú súťaž od konca augusta 2019 dodnes nevyhodnotili (rovnako ako obchvat KE). Dôvody som sa nedočítal (asi tá EIA, ktorú spomínaš), ale predpokladaná cena zaujímavá: 422 mil Eur za necelých 10 km, pričom je tam len jeden tunel kratší ako 2 km.

No o úseku 5 (etapa I) Curtea de Arges - Pitesti platí nasledovné:
Prekvapenie na diaľnici Sibiu - Piteşti: Číňania vylúčení Astaldi bojujú za oddiel 5 až do Najvyššieho kasačného a odvolacieho súdu

Pozastavenie víťaza aukcie pre časť 5 najdôležitejšieho rumunského cestného projektu sa predĺži najmenej o šesť mesiacov. A to preto, že Číňania prekvapivo podali odvolanie na Najvyšší kasačný a odvolací súd proti rozhodnutiu odvolacieho súdu v Bukurešti, ktorým boli na žiadosť Talianov z Astaldi vylúčení zo závodu.

Národná spoločnosť pre správu cestnej infraštruktúry (CNAIR) mala tento mesiac vyhlásiť víťaza tendra na časť Curtea de Argeş - Piteşti z najdôležitejšieho projektu ciest v Rumunsku. Pretože čínske združenie išlo do ICCJ, vyhlásenie víťaza sa predlžuje najmenej o šesť mesiacov, až kým nerozhodne najvyšší súd, odhadujú predstavitelia CNAIR.

Preskúmanie je mimoriadnou výzvou, zriedka sa používa v oblasti cestnej infraštruktúry. Keď ho použil samotný CNAIR v prípade oddielu 3 rýchlostnej cesty Craiova - Pitesti, proces z ICCJ trval 11 mesiacov.


https://www.economica.net/surpriza-pe-autostrada-sibiu-pitesti-chinezii-eliminati-din-cursa-pentru-sectiunea-5-s-au-dus-la-inalta-curte-licitatia-se-lungeste-cu-6-luni_174929.html?fbclid=IwAR2hX31hcGPt44BOLnq7P-5J2DQSrq0AUvQwIGKdRSyCombH9ia6fGqgxb0

Čiže sa na úseku 5 doťahujú stavbári rovnako ako u nás pri Kriváni alebo pri Tvrdošíne. Ibaže v rumunsku sa doťahujú taliani s číňanmi a u nás taliani so všetkými :)
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

Odoslaťod Vceliak » 04. Jún 2020 09:12

Prosím Vás, Tí, čo sa vyznáte v stavebných postupoch, naozaj vidieť v uvedenom videu pri stavbe zárezu do svahu "steny" z betónových stĺpov? Ako na nejakej gréckej vykopávke :-)
Čas 2:30
https://www.youtube.com/watch?v=Mphk9EpsFuU
Vceliak
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 487
Založený: 20. Okt 2016 11:50

Re: Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

Odoslaťod mapman » 04. Jún 2020 11:24

To je bežné aj v našich podmienkách. To sú tzv. pilótové steny pre stabilizáciu svahu, ktoré sa následne obložia pohľadovým obkladom.
mapman
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 686
Obrázky: 80
Založený: 24. Feb 2005 13:40
Bydlisko: CZ 140 00

Re: R2 Rožňava – Jablonov nad Turňou

Odoslaťod mareks96 » 28. Júl 2020 17:53

metelesku.blesku napísal:
mareks96 napísal:A Rumuni teraz... Chyba im asi 20km co nemajú rozostavané aby bola súvislá diaľnica od maďarska po čierne more.

Nedá sa mi nezareagovať, lebo čo príspevok to perla. Ešte daj pár takýchto a už ťa fakt nebude môcť nikto brať vážne.

Prosím ťa, ktorých to 20km nemajú Rumuni rozostavané medzi HU a Čiernym morom? Myslíš tých 20 km medzi Lugoj a Devou pri Cosevite alebo tých 150 km medzi Sibiu a Pitesti, z ktorých sa budúci rok začne stavať iba 14km zo Sibiu do Boity a o zvyšku ani chýru ani slychu? Alebo tých vyše 10 rokov rozostavaných 50 km z Biharie do Suplacu de Barcau na A3 s chýbajúcimi zvyšnými 120 km do Klužu? Nuž, u nás sme takým spôsobom stavali úsek pri Skalitom, ale u nás už je hotový :lol:


Myslel som samozrejme 120km(jednotka nejak ušla) medzi Sibiu-Piesti z ktorých sa nestavia/netendruje iba 70... Stále u nás na ťah Ž-V chýbajúcich viacej km...
mareks96
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 500
Založený: 11. Okt 2014 08:14

Re: Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

Odoslaťod metelesku.blesku » 29. Júl 2020 10:55

Tak my nemáme na východe 2 miliónové hlavné mesto a Čierne more, že? A čo je väčší problém, nemať 2 mil. hlavné mesto napojené na európsku diaľničnú sieť, alebo chýbajúcich 13,5 km (nestavaných/netendrovaných) medzi dvomi najväčšími mestami krajiny?

Inak, tých 70 chýbajúcich km u Rumunov (nestavaných/netendrovaných) je niečo ako Hričovské Podhradie - Ivachnová u nás. Takže si nemyslím, že sú na tom nejako lepšie aj keď nám chýba na D1 nejakých 80km (nestavaných/netendrovaných).
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

Odoslaťod mareks96 » 29. Júl 2020 23:02

Áno chyba im najťažší úsek, až by som povedal ze najmrocnejsi ako naše HP-IV, pointa bola skôr tam, že štartovaciu pozíciu po páde železnej opony sme mali inú, boli sme omnoho ďalej, co sa týkalo diaľníc a RK, a 250km proti rumunských 113km, mali sme vcelku vysokú životnú úroveň, čo sa o Rumunsku povedať nedá. Teraz máme, po 30 rokoch okolo 700km oni 850... Skôr som chcel poukázať na úroveň pokroku ktorý sme dosiahli my proti krajine ktorú sme donedávna brali pomaly ako krajinu tretieho sveta.
mareks96
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 500
Založený: 11. Okt 2014 08:14

Re: Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

Odoslaťod mareks96 » 29. Júl 2020 23:02

Áno chyba im najťažší úsek, až by som povedal ze najmrocnejsi ako naše HP-IV, pointa bola skôr tam, že štartovaciu pozíciu po páde železnej opony sme mali inú, boli sme omnoho ďalej, co sa týkalo diaľníc a RK, a 250km proti rumunských 113km, mali sme vcelku vysokú životnú úroveň, čo sa o Rumunsku povedať nedá. Teraz máme, po 30 rokoch okolo 700km oni 850... Skôr som chcel poukázať na úroveň pokroku ktorý sme dosiahli my proti krajine ktorú sme donedávna brali pomaly ako krajinu tretieho sveta.
mareks96
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 500
Založený: 11. Okt 2014 08:14

Re: Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

Odoslaťod metelesku.blesku » 30. Júl 2020 09:55

Áno, v tom súhlasím s tebou úplne. Pričom na rozdiel od ostatných spoza železnej opony sa u nás popri mizernej výstavbe diaľnic úplne kašlalo aj na cesty I. triedy.
To nemôže byť, lebo keď v Mýtnej bola dostatočná premávka, tak ja si myslím, že tá istá frekvencia je aj pri Pincinej.“ tvrdí starostka.
metelesku.blesku
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 27. Sep 2019 20:44

Re: Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

Odoslaťod Yoggy52 » 01. Aug 2020 10:12

Ja by som povedal, ze sa kaslalo na vsetko. :)
Yoggy52
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 9
Založený: 25. Feb 2013 23:02
Bydlisko: Rosenheim

Re: Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

Odoslaťod Vceliak » 05. Sep 2020 20:10

Rumuni otvorili prihraničný úsek diaľnice s Maďarskom Bors 2 (Bors - Biharia):

https://www.digi24.ro/stiri/economie/tr ... er-1363248
Vceliak
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 487
Založený: 20. Okt 2016 11:50

Re: Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

Odoslaťod Vceliak » 06. Dec 2020 21:35

Tento víkend sú v Rumunsku voľby, čiže tento týždeň otvorili niekoľko úsekov ciest a obchvatov. Síce nedokončené, ale koho by to zaujímalo ;-)
Nás z východu Slovenska, ktorý cestujú za morom, určite zaujíma otvorenie 15 km prvého úseku A10.
S diaľnicou A1 sa síce nespája "bezkolízne", ale pomocou kruhačov medzi Sebes a Lancram. Druhý koniec je ešte "lepší" Je to napojenie cez starý kruháč severne od Alba Iulia.
Vceliak
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 487
Založený: 20. Okt 2016 11:50

Re: Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

Odoslaťod Sentilj » 06. Dec 2020 22:13

Doplnim este info zo SSC - otvorit nedokoncene v Rumunsku znamena, ze prechodovu dilataciu na mostoch nahulvata zaliali asfaltom co sa po par prejazdoch vydrolil a skoncilo to nebezpecnymi situaciami s ohnutymi diskami a rozseknutymi pneu :twisted:
Sentilj
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 492
Obrázky: 165
Založený: 06. Jún 2010 10:38

Re: Rumunsko - Romania, Bulharsko - Bulgaria

Odoslaťod Sentilj » 07. Dec 2020 10:16

Sentilj
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 492
Obrázky: 165
Založený: 06. Jún 2010 10:38

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RK v EÚ

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 9 hostí.