Rakusko - Austria

všeobecná diskusia o diaľniciach a RK v EÚ (okrem SR a ČR)

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod aquila » 27. Nov 2006 14:26

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=5550

v skratke: v rakusku je seriozna debata zavedenie myta uz ja pre osobne auta, alebo vyrazne zvysit ceny nalepsiek.

ako hlavny dovod sa uvadza preuverovany asfinag, v pripade ze sa nezavedie myto aj pre osobaky, alebo sa vyrazne nezvysi cena znamok (tato druha moznost, vsak tento problem len oddiali), tak by sa mali znizit investicie asfinagu do dialnicnej siete z asi 1 miliardy euro na pol miliardy euro rocne.

snad len pripomeniem, ze aj v rakusku si nedostatocne financovanie dialnic uvedomuju a chceli rozbehnut PPP na dialniceu A5, ale skrachovalo to podobne ako u nas :) aj ked tam sa dostali aspon k tendru :)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Jonathan » 27. Nov 2006 16:28

aquila napísal:inak k aktualitam z rakuska snad to, ze uz dlhsiu dobu rozsiruju usek medzi knoten schwechat a knoten flughafen na 3+3.


Tuto povodnu spravu, som nejako prehiadol, preto ma to teraz milo prekvapilo, ked som to videl. Zaujima ma skor, ci to rozsirenie mali planovane uz pocas vystavby S1, alebo to vyplynulo ako nasledok po otvoreni a z toho plynucich problemov (vzdy ked som tade isiel bol problem plynuci z prudkej zmeny intenzit v doprave). Ak je to ten druhy pripad, tak im plati poklona za "okamzite" riesenie problemov.
Jonathan
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 626
Obrázky: 31
Založený: 09. Feb 2005 09:49

Odoslaťod aquila » 27. Nov 2006 16:59

urcite to bolo planovane, lebo v reichu sa veci hybu docela pomaly, ale sa mi paci, ako upravili mosty tak ze ich nemuseli ani burat.

mohli by sa na to pozriet aj nasi inzirnieri v pripade BA - TT rozsirenia.

inak dokoncene to ma byt v maji buduceho roku. je to asi 8km usek.
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod mapman » 27. Nov 2006 21:32

aquila napísal:http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=5550

v skratke: v rakusku je seriozna debata zavedenie myta uz ja pre osobne auta, alebo vyrazne zvysit ceny nalepsiek.

ako hlavny dovod sa uvadza preuverovany asfinag, v pripade ze sa nezavedie myto aj pre osobaky, alebo sa vyrazne nezvysi cena znamok (tato druha moznost, vsak tento problem len oddiali), tak by sa mali znizit investicie asfinagu do dialnicnej siete z asi 1 miliardy euro na pol miliardy euro rocne.

snad len pripomeniem, ze aj v rakusku si nedostatocne financovanie dialnic uvedomuju a chceli rozbehnut PPP na dialniceu A5, ale skrachovalo to podobne ako u nas :) aj ked tam sa dostali aspon k tendru :)


http://www.dialnice.info/viewtopic.php?p=31525#31525
pokusil som sa o translation, aquila sa hádam nebude hnevať ;)
mapman
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 686
Obrázky: 80
Založený: 24. Feb 2005 13:40
Bydlisko: CZ 140 00

Odoslaťod aquila » 27. Nov 2006 21:43

ee nebudem, vsak aj tunak je pisane, ze pod postingy v MT je mozne pridavat preklady ;)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Foto

Odoslaťod puff dady » 08. Dec 2006 13:37

Pridal som nejake fotky zo stavby A6 (kittsee-parndorf) do fotogalerie:
http://www.dialnice.info/album_cat.php?cat_id=103

Nie su velmi kvalitne nakolko su z mobilu a robene pocas jazdy :oops:
Je to z useku hranicny prechod Kittsee - krizovatka Gattendorf.
puff dady
diskutujúci
 
Príspevky: 72
Obrázky: 6
Založený: 07. Mar 2005 13:49
Bydlisko: Bratislava

Stavebníctvo a cestná doprava v Rakúsku za rok 2005

Odoslaťod Dialniciar » 12. Dec 2006 13:22

Stavebníctvo:

Sektor stavebnictví (oddíl F dle členění NACE) vytvořil v r. 2005 hrubou přidanou v běžných cenách ve výši 16,6 mld. EUR (meziročně plus 1,9%) a přispěl k tak podílem 7,5% na celkové přidané hodnotě. Reálně vzrostl objem stavební produkce meziročně o 1,6%, což znamenalo mírné meziroční zrychlení (0,9% v r. 2004).

Hodnota stavební produkce vzrostla meziročně o 2,2%, z toho hodnota pozemního a inženýrského stavitelství dohromady o 2,3% a hodnota doprovodných stavebních řemesel o 2,1%.

Hlavním motorem růstu byly inženýrské stavby s růstem produkce o 6,6%. Hlavní zásluhu měly mohutné veřejné investice do výstavby infrastruktury, což vedlo k růstu hodnoty výstavby silnic, mostů, železnic a tunelů celkem o 13,8%. Naopak ostatní odvětví zaznamenala celkový pokles o 0,3%, hlavně kvůli výraznému poklesu vodních staveb.

Doprava:

Silniční nákladní doprava je v Rakousku nejrozšířenějším způsobem přepravy zboží, její výkon v r. 2004 (za rok 2005 zatím údaj není k dispozici) dosáhl 39,2 mil. t/km. Na tomto výkonu se asi třetinou podílela vnitrostátní doprava, polovinou export a import zboží a zbytek připadal na tranzit a ostatní dopravu. Pro rok 2005 lze očekávat nárůst, v zahraničním obchodě došlo k růstu celkové hmotnosti přepraveného zboží o 4,9%. Nákladní dopravou se v r. 2004 zabývalo celkem 15.400 firem, z toho ovšem 9.300 s pouze jedním nákladním automobilem, s celkovou tonáží necelých 300.000 tun. Počet firem neustále pomalu klesá.

Od roku 2004 uplatňuje Rakousko elektronické mýtné pro nákladní auta, pojízdné pracovní stroje nad 3,5 t a pro autobusy, které využívají rychlostní silnice a dálnice.

Po celkem 8.613 km rakouských železnic (z toho asi 5.600 v péči Rakouské spolkové dráhy OeBB, z toho 3.550 km elektrifikovaných) se v r. 2004 přepravilo 17,9 mil. t/km. Zde má zahraniční obchod a tranzit významnější postavení, podíl domácí přepravy je méně než čtvrtinový. Pro rok 2005 je očekáván významný pokles (za tři kvartály dosáhl 5,9%) a vzhledem k růstu kamionové dopravy i významná ztráta podílu na trhu. Nákladní železniční doprava však postupně ztrácí své postavení již od r. 1990. Osobní železniční doprava naproti tomu zvolna dlouhodobě roste, oproti 168 mil. přepravených cestujících v r. 1980 na 188 mil. v r. 2004.

Zdroj: http://www.businessinfo.cz/files/2005/s ... ko1106.doc
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Branco » 12. Dec 2006 22:44

Pekný článok a obsiahle informácie nielen o rakúskej infraštruktúre.
Snáď len dodám, že aj v Rakúsku sa túto jeseň odovzdávajú diaľničné stavby. jednou z nich je čiastkový úsek A2, rozšírenie na 4 pruhy.
Viac v správe ASFINAGu::arrow:
http://www.asfinag.at/index.php?module= ... 63&pid=187
Branco
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 06. Feb 2005 01:54

Odoslaťod Branco » 16. Dec 2006 19:45

Diaľnice do Viedne bude hotová o rok, vlastne o necelý rok: :arrow:
http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=5692

"Všetky kritické práce sú hotové, teraz sa už nemôže stať nič, čo by oddialilo ukončenie výstavby," povedal Alois Schedl zo spoločnosti Asfinag Bau Management GmbH, ktorá v Rakúsku spravuje diaľnice.
Branco
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 06. Feb 2005 01:54

Odoslaťod mapman » 16. Dec 2006 22:14

Kde tí novinári berú informácie, to je pre mňa fakt záhada, v tomto článku sme sa mimoiné dozvedeli že dialnica do rakúska stála na slovenskom území už v roku 1990. Ak sa nemýlim tak po D4 sa jazdí od Júla 1999 alebo?
mapman
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 686
Obrázky: 80
Založený: 24. Feb 2005 13:40
Bydlisko: CZ 140 00

Odoslaťod Dialniciar » 19. Dec 2006 15:15

mapman napísal:Kde tí novinári berú informácie, to je pre mňa fakt záhada, v tomto článku sme sa mimoiné dozvedeli že dialnica do rakúska stála na slovenskom území už v roku 1990. Ak sa nemýlim tak po D4 sa jazdí od Júla 1999 alebo?


Ja som to tiež nepochopil s tým r. 1990, asi tam mali preklep. :roll:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Branco » 02. Jan 2007 22:24

Na stránkach ASFINAGu v časovom harmonograme A6 je termín koniec októbra 2006 oznámený ako odovzdanie križovatky Kittsee - Inbetriebnahme Anschlussstelle Kittsee.
Branco
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 06. Feb 2005 01:54

Odoslaťod Dialniciar » 14. Jan 2007 22:11

Tak ako som čítal, tak nová rakúska vláda schválila veľké investície do dopravnej infraštruktúry. Do roku 2010 chce preinvestovať 10,5 mld. EUR, z toho až 4,5 mld. EUR na nové diaľnice. Okrem iných sa má začať stavať diaľnica Viedeň-Mistelbach-hranice s ČR, pokračovaním na Brno.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod aquila » 15. Jan 2007 14:22

ta dialnica sa vola A5 a mala stat v ramci PPP cca 800 mio euro. ale tento PPP projekt krachol a zrejme sa tak skoro A5 nezacne, lebo teraz ju cas sudov ....
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Dialniciar » 15. Jan 2007 20:57

aquila napísal:ta dialnica sa vola A5 a mala stat v ramci PPP cca 800 mio euro. ale tento PPP projekt krachol a zrejme sa tak skoro A5 nezacne, lebo teraz ju cas sudov ....


Svet sa nekončí a prípadný spor nebude dlhší ako 1-2 roky a potom sa začne stavať. Presne ako v ČR alebo pri iných sporoch.

Rakúska vláda podcenila zmluvu aj prístup a neodhadla dané konzorcium, ktoré je známe práve tým, že bazíruje na ostrých hranách a ťaží potom hlavne z problematických podmienok pre vládu a následne na odškodňovaní, aspoň teda také je skutočné pozasdie tohto projektu, presne také isté ako aj v prípade ČR.

Podľa mňa je to čierna ovca PPP, je to možno 10% zo všetkých firiem, ktoré sa zapájajú do konzoricií PPP, ale žiaľ aj takíto tu sú a ani ja, ani ty ani rakúska vláda, ani Brusel alebo USA s tým nič nespravia, kým sa nezostaví relevantný zoznam. Ten by mohla vypracovat PPP Alliancia v Ríme-Berlíne-Paríži-Londýne v spolupráci s ďalšími mestami v USA atď., ale aby som to celé skrátil, tak popredný predstaviteľ rímskej časti dodnes tvrdí: "aj PPP je len trh a len trh si musí vybrať a skôr je chyba na strane jednotlivých vlád, čo dokazuje percentuálny podiel úspešných projektov", ... "neobávam sa, že by PPP nemalo šancu na rozvoj v strednej Európe, kde je neúspešné, pretože PPP prichádza v stále väčšej sile a zase je to len o trhu" ... výroky Adoasa.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Branco » 11. Feb 2007 19:06

Pre S8 Marchfeldschnellstrasse je čerstvý info materiál na stránke ASFINAGu. Je tam prakticky všetko, doterajšie realizované etapy, mapka, ceny, varianty, harmonogram, náklady....

Tu je linka: :arrow:

http://www.asfinag.at/index.php?module=Pagesetter&func=viewpub&tid=287&pid=57
Branco
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 06. Feb 2005 01:54

Odoslaťod aquila » 11. Feb 2007 21:05

pekne pekne, ak by stihli ten 2015, tak to je super.

inak zaujimave je, ze uvazuju aj o variantoch smerom na angern/malacky ... ked tam z nasej strany neni nejako neni nic planovane, teda ak opomeniem ten dreveny most z angernu ;)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Branco » 11. Feb 2007 21:36

Presne, na Angern/Malacky sa uvažuje so severným variantom, južný variant má prakticky kopírovať železnicu BA-Viedeň cez Marchegg. No, keby sa odsúhlasil severný variant, bolo by to síce zaujímavé, ale skončil by v Angerne, pokiaľ z našej strany by sa neuvaovalo s predĺžením na Malacky a ďalej. Pravdepodobne však bude vybraný stredný variant, resp. variant Mitte Sud, ktorý po miernom oblúku smerom na Agnern sa opäť vracia k železnici na Marchegg.

Inak ma tiež zaujala poznámka pri harmonograme, že všetky dátumy predstavujú časovo reálne/možné termíny, na druhej strane vo faktoch sa píše o najskôr možnom začatí termínu výstavby, resp. termíne odovzdania.
Branco
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 06. Feb 2005 01:54

Odoslaťod aquila » 11. Feb 2007 21:56

ja si do istej miery myslim, ze to budu robit minimalne etapovito, bo si potrebuju poriesit cestu B8, ktora je taka zvlastna, je to 1+1+1 t.j. v podstate dynamicky trojpruh, kde je mozne predbiehat. a su tam docela vysoke intenzity v podstate az po gansensdorf, ale najma po deutsch-wagram.

cize prvu cast po odklod obluku budu riesit moznoze aj prednostnejsie, lebo kopu obci z tej oblasti na tuto Sku tlaci ..
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Honda » 11. Feb 2007 22:00

aquila napísal:ja si do istej miery myslim, ze to budu robit etapovito, bo si potrebuju poriesit cestu B8, ktora je taka zvlastna, je to 1+1+1 t.j. v podstate dynamicky trojpruh, kde je mozne predbiehat. a su tam docela vysoke intenzity v podstate az po gansensdorf, ale najma po deutsch-wagram.


Toto ma zaujalo. :D

Dynamický trojpruh .. spravený zvislým alebo vodorovným dopravným značením alebo oboje :?: Vysvetlím svoju otázku (už som takéto trojpruhy vo svete videl a xcem si to ujasniť):

1. Može byť cesta, kde je vodorovné dopravné značenie spravené napevno. To znamená, že sa tam presne vie, v ktorom smere je väčšia premávka, povedzme že ide o úsek dlhý 50 km.
2. Može byť podobná cesta jako v prvom prípade, ale vodorovné dopravné značenie dopĺňa zvislý informačný systém o tom, ktorý smer je práve na 2+1 pruh a môže sa to meniť počas celej dĺžky a neni to pevne uchytené.

Alebo je to niečo iné ?
Canada forever ...
Honda
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 569
Obrázky: 57
Založený: 23. Jan 2007 18:52

Odoslaťod aquila » 11. Feb 2007 22:09

nie je to ani 1 ani druhy pripad.

je to v podstate trojpruhova cesta s, ktora ma nakreslene tri pruhy, pricom stredny je dostupny aj z jednej aj z druhej (prerusovana ciara) a je na zvazeni vodica ci bude alebo nebude predbiehat t.j. ci niekto iny nepredbieha.

v podstate to vyzera takto nejako

Kód: Vybrať všetko
--------------------
     <=
--    --    --    --

--    --    --    --
     =>
--------------------


na slovensku by to bolo nerealizovatelne, lebo ludia jazdia ako hovada a bol by to urcite usek castych dopravnych nehod ;)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Branco » 11. Feb 2007 22:17

Aquila, je možné, že sa to bude riešiť etapovito. Myslím si tiež, že Viedeňáci si počkajú na dotiahnutie S1 k miestu napojenia S8, a následne začnú so stavbou S8. Podľa ASFINAGu by sa s pokračovaním S1 zo Schwechatu na sever, vrátane tunelu Lobbau, malo začať o dva roky a väčšina termínov, ktoré uvádzajú Rakúšania, sú naozaj reálne termíny.

Podľa mňa najlepšie riešenie pre nás by bola S8 pozdĺž železnice - najkratšie prepojenie BA a Viedne z navrhovaných variantov a B8 až k Angernu, najlepšie v parametroch rýchlostnej cesty.
Branco
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 06. Feb 2005 01:54

Odoslaťod B; » 12. Feb 2007 12:02

Ja som tadial isiel, ( ak sa bavime o Malacky-Angern-Vieden) a pamatam si taketo finty:
Velmi siroky pruh jednym aj druhym smerom a na nom znacka "Jazdi vpravo".
Ak ide auto skutocne vpravo, tak pocas predbiehanie neprejdes do protismeru, ale ostavas vo svojom pruhu.
Toereticky sa zmestia 4 auta vedla seba a tou znackou akoby upozornovali, ze to budu ludia skusat.
System ako BA-DS, len tam je to bez znacky. :lol:
Obrázok používateľa
B;
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 29
Založený: 04. Feb 2005 10:55
Bydlisko: Doma :-) v EU

Odoslaťod B; » 12. Feb 2007 12:46

Branco napísal:Pre S8 Marchfeldschnellstrasse je čerstvý info materiál na stránke ASFINAGu. Je tam prakticky všetko, doterajšie realizované etapy, mapka, ceny, varianty, harmonogram, náklady....

Tu je linka: :arrow:

http://www.asfinag.at/index.php?module=Pagesetter&func=viewpub&tid=287&pid=57


Zaujimave, ze pisu S8 34 km za 609 mil eur = 17,9 mil/km
A6 ma 22 km za 154 km = 7 mil/km.

A ak to chcu tahat na Angern/Zah. Ves, co cakaju od Slovenska, ake napojenie?
Obrázok používateľa
B;
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 29
Založený: 04. Feb 2005 10:55
Bydlisko: Doma :-) v EU

Odoslaťod Honda » 12. Feb 2007 20:39

B; napísal:
Branco napísal:Pre S8 Marchfeldschnellstrasse je čerstvý info materiál na stránke ASFINAGu. Je tam prakticky všetko, doterajšie realizované etapy, mapka, ceny, varianty, harmonogram, náklady....

Tu je linka: :arrow:

http://www.asfinag.at/index.php?module=Pagesetter&func=viewpub&tid=287&pid=57


Zaujimave, ze pisu S8 34 km za 609 mil eur = 17,9 mil/km
A6 ma 22 km za 154 km = 7 mil/km.

A ak to chcu tahat na Angern/Zah. Ves, co cakaju od Slovenska, ake napojenie?


Ale veď to sú eurá a v tom prvom prípade je to celkom dosť (na rakúske pomery) .. to je cca. 627 mil. Sk na 1 km a na stavebné práce je to dosť.
Canada forever ...
Honda
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 569
Obrázky: 57
Založený: 23. Jan 2007 18:52

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RK v EÚ

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 20 hostí.