Chorvatsko - Croatia

všeobecná diskusia o diaľniciach a RK v EÚ (okrem SR a ČR)

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod Dialniciar » 26. Feb 2007 13:17

Chorvátsko je typická krajina, ktorá má najväčšie príjmy z turistického ruchu, ten tvorí až 25% HDP krajiny. Turistický ruch potrebuje mať kvalitnú dopravnú infraštruktúru, v tomto prípade diaľničnú a hlavné cesty, ďalej je tu výborná námorná infraštruktúra, letiská sa postupne modernizujú a a železnice sú zatiaľ utlmené, nakoľko rozvoj naozaj zažíva hlavne cestná infraštruktúra a to už aj vedľajšie cesty. Najväčšie investície smerujú na diaľnice, tie zaplatia turisti buď priamo cez mýto alebo cez iné poplatky a dane.

Ešte stále je tu priestor na rast v stavebníctve. Samozrejme, že nebude donekonečna, ale celkovo je tu už silný súkromný sektor, kde hlavne banky pomáhajú financovať výstavbu hotelov, apartmánov, domov a stále je kde stavať a stále je záujem, pretože stále enormne rastie počet turistov a počet prenocovaných nocí. Na pevnine dominujú diaľnice a hlavné cesty, medzi ostrovmi je základ námorníctvo.

Celkovo už je tu však vyšší podiel aktivity domácich firiem ako zahraničných. Vláda stále podporuje rozvoj diaľničnej výstavby, jednotlivé cesty sa priebežne opravujú a pokladá sa asfalt na štrkový podklad k menším a starým dedinám vo vnútrozemí (na pobreží v smere k BiH). Je silný tlak na dokončenie celej A1, kde treba súrne dostavať tunely Mala Kapela a Sveti Rok a celý chýbajúci úsek Split-Dubrovnik. Toto sa stavia v podstate na plný profil. Podobne sa uprednostnil plný profil pri dostavbe na Srbsko, pri výstavbe na Maďarsko a Slovinsko, pričom prepojenie SLO a HR je stále z oboch strán nedokončené. Okrem toho bolo nevyhnutné postaviť aj diaľnice na Istrii a len tu sa zvolil postup výstavby na 1/2 profil, pričom však v decembri r. 2006 sa dokončil posledný chýbajúci úsek a v pláne je teraz postupné dostavanie na plný profil, zase postupne. Dôvodom je fakt, že Istria bola najviac vybudovaná a tu bude aj tá diaľnica po dostavaní jednoducho plná áut a takto sa aspoň načas zvýšila priepustnosť hlavných ciest.

Plány v cestnej infraštruktúre boli obrovské v r. 2005, kedy sa dostavala A1 Zagreb-Split. Ale dnes v r. 2007 je jasné, že ešte rýchlejšie tempo nie je už možné a bolo treba spomaliť, pretože nový plán hovoril:

- výstavba ďalších 1500 km diaľnic do r. 2015 (150 km/1rok)
- výstavba 2400 km nových hlavných ciest do r. 2015 (240 km/1rok)
- oprava 1500 km hlavných ciest, predovšetkým na pobreží do r. 2010
- výstavba 2500 km nových vedľajších ciest do r. 2015

Toto už boli 4 veľké priority typu A1 2000-2005, dokonca ešte väčšie. Pričom HR musí min. 3 roky po dostavbe A1 spomaliť rast stavebného tempa v diaľniciach a zameriavať sa viac na splácanie dlhov pri výstavbe a to tak dlhov finančných ako aj dlhov investičných.

Ale výhoda je, že HR má vypracovaný detailný plán investícií a rozvoja cestnej infraštruktúry a pomaly ho aj napĺňa.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod B; » 26. Feb 2007 14:58

Taka otazka:
Tento rok sa ma dostavat predlzenie a1.
Ma poriesit obchvat mesta Omis.
Viete nejaky odhad, kolko dopravy na trase Split-Omis je v lete lokalnej a kolko
je tranzit+turisti cize kolko aut to cca stiahne na novy usek dialnice?
dik
Obrázok používateľa
B;
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 29
Založený: 04. Feb 2005 10:55
Bydlisko: Doma :-) v EU

Odoslaťod Dialniciar » 26. Feb 2007 15:14

B; napísal:Taka otazka:
Tento rok sa ma dostavat predlzenie a1.
Ma poriesit obchvat mesta Omis.
Viete nejaky odhad, kolko dopravy na trase Split-Omis je v lete lokalnej a kolko
je tranzit+turisti cize kolko aut to cca stiahne na novy usek dialnice?
dik


Split-Omiš nie je A1, je to extra stavba. :idea:
Aj samotný obchvat Splitu nie je A1, je to extra stavba. :idea:
Split-Omiš je špecifický úsek, odhad je 60/40 pre turisti/domáci, nakoľko Split je predsa len centrom práce pre celé okolie, výnimka existuje s piatok a extrémny rozdiel je v sobotu, kedy je to 80/20.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod B; » 26. Feb 2007 15:27

OK, uplne presne som chcel vediet:
o kolko klesnu intenzity na dnesnej ceste po pobrezi Split-Omis po dostavani A1 Dugopolje-Bisko.
Da sa cakat v pohode 50% a viac ak som spravne pochopil
dik
Obrázok používateľa
B;
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 29
Založený: 04. Feb 2005 10:55
Bydlisko: Doma :-) v EU

Odoslaťod Dialniciar » 26. Feb 2007 15:54

B; napísal:OK, uplne presne som chcel vediet:
o kolko klesnu intenzity na dnesnej ceste po pobrezi Split-Omis po dostavani A1 Dugopolje-Bisko.
Da sa cakat v pohode 50% a viac ak som spravne pochopil
dik


Ťažko povedať, o koľko klesnú, pretože je neustály rast počtu cestujúcich. A bude ešte väčší, pretože sa stále stavajú nové ubytovacie kapacity, rast by mal byť celkový ešte o 10% a to hlavne od Šibeniku po Split a potom v okolí Dubrovniku, kde tá A1 bude ako magnet pre turistov. Dneska ísť až do Dubrovniku autom je "o hubu", lebo Split-Dubrovnik je dnes 3 hodiny, pre tie cesty, to sam sú a kadiaľ idú, niekedy aj 4 hodiny. Slnko, cesta, non-stop byť v strehu.

Ďalej: stavia sa 37 km A1, malo by sa tento rok otvárať. Ale dostavba obchvatu Splitu je naplánovaná na roky 2008-2009 a Split-Omiš, čo je cestný obchvat Omišu a odľahčenie Jadranskej Magistraly je vo hviezdach, v akom rozsahu sa otvorí v r. 2007-2008 a čo sa všetko dostavia ... stavia sa všetko naraz, resp. je rozostavané, čiastočne na niektorých úsekoch zakonzervované a nie je peňazí na to stavať všetko naraz.

Pokles sa očakáva o 50% v bežné dni, v stredu/piatok/sobotu o 30% od r. 2009, dovtedy len mierny pokles, pretože: stúpa aj motorizácia v HR.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Dialniciar » 27. Feb 2007 16:17

Slovinský Petrol chce kúpiť chorvátsku sieť čerpacích staníc Tifon

http://ekonomika.sme.sk/c/3167611/Slovi ... Tifon.html

Záhreb/Ľubľana 26. februára (TASR) - Slovinský prevádzkovateľ čerpacích staníc, energetický koncern Petrol, má záujem o prevzatie chorvátskeho konkurenta Tifon. Slovinskému hospodárskemu denníku Finance to potvrdilo vedenie Petrolu. O získanie 33 chorvátskych čerpacích staníc má podľa chorvátskych médií záujem aj rakúsky koncern OMV, ruský LukOil a maďarský Mol. Oficiálne to však tieto spoločnosti doteraz nepotvrdili.

Ani člen predstavenstva Tifonu, Nenad Porges, nechcel rozhovory s Petrolom potvrdiť, ani dementovať. "Nie je žiadnou novinkou, že o Tifon ako kvalitnú spoločnosť majú záujem mnohé zahraničné firmy. To je všetko, čo môžem momentálne povedať," uviedol Porges pre chorvátsky denník Večernji list.

Keď sa v médiách objavili prvé informácie o záujme o Tifon zo zahraničia, spoločnosť predaj ešte rázne vylúčila. Až donedávna sa podľa denníka Finance o kúpu zaujímal predovšetkým ruský LukOil, ale predstavy vlastníka Tifonu, bývalého chorvátskeho generála, obžalovaného Haagskym tribunálom, Ivana Čermaka o cene boli príliš vysoké. Čermak požadoval 130 až 140 miliónov EUR, v prepočte 4,466 až 4,810 miliardy SKK, Rusi boli ochotní zaplatiť 100 miliónov EUR.

Tifon má v Chorvátsku trhový podiel 8 %. V roku 2005 dosiahol obrat 150 miliónov EUR.

Copyright © TASR 2007, [27. 2. 2007]
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod fh » 01. Mar 2007 15:35

Dovolil som si sem pridať Caesarov príspevok z inej témy, lebo sa týka Chorvátska. Caesar napísal: "S tým HR ti poviem pravdu, Chorváti 2x odsunuli náročné tunely a náročné úseky na spojení Zagreb-Split, lenže oni si to môžu dovoliť, pretože oni postavia ročne viac ako 50 km diaľnic, bežne aj 60-70 km a to my sotva 14 km. Oni na základe úverov, vysokých úverov, lenže im sa to vráti na mýte a na turistickom ruchu. Nám by sa to vrátilo na príleve viacerých investorov. Ja HR cesty poznám veľmi dobre, vrátane niektorých vyšších predstaviteľov v infraštruktúre v HR. "

Priznám sa, že mám pocit, akokeby to písal Diaľničiar... 8)
fh
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 12
Založený: 06. Máj 2005 11:19

Odoslaťod Dialniciar » 01. Mar 2007 23:47

Pozorovatel napísal:Dovolil som si sem pridať Caesarov príspevok z inej témy, lebo sa týka Chorvátska. Caesar napísal: "S tým HR ti poviem pravdu, Chorváti 2x odsunuli náročné tunely a náročné úseky na spojení Zagreb-Split, lenže oni si to môžu dovoliť, pretože oni postavia ročne viac ako 50 km diaľnic, bežne aj 60-70 km a to my sotva 14 km. Oni na základe úverov, vysokých úverov, lenže im sa to vráti na mýte a na turistickom ruchu. Nám by sa to vrátilo na príleve viacerých investorov. Ja HR cesty poznám veľmi dobre, vrátane niektorých vyšších predstaviteľov v infraštruktúre v HR. "

Priznám sa, že mám pocit, akokeby to písal Diaľničiar... 8)


Nebyť poslednej vety, aj by som povedal, že moje slová. :twisted: Ale dnes by som to upravil, už nie je taká vysoká otvárateľnosť, rozostavanosť ano, ale dominujú úseky na 1/2 profil a hlavné cesty.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod B; » 17. Apr 2007 13:52

podla stranky http://www.azm.hr/
sa chysta otvorenie chybajuceho useku A2 od Slovinskych hranic smer Zahreb
Macelj-Krapina, cca 20km koncom maja 2007
Obrázok používateľa
B;
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 29
Založený: 04. Feb 2005 10:55
Bydlisko: Doma :-) v EU

Odoslaťod Jurislav » 05. Máj 2007 13:01

Chorvátsko má max. povolenú rýchlosť na diaľnici 130, na ceste pre motorové vozidlá 100, mimo mesta 80, v obci 50. Šoférovať môžete s 0,0 promile alkoholu v krvi.
Obrázok používateľa
Jurislav
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 2
Založený: 16. Dec 2006 14:15
Bydlisko: I/18 km 353,748; asi 50m odtiaľ

Odoslaťod Dialniciar » 06. Máj 2007 13:10

Jurislav napísal:Chorvátsko má max. povolenú rýchlosť na diaľnici 130, na ceste pre motorové vozidlá 100, mimo mesta 80, v obci 50. Šoférovať môžete s 0,0 promile alkoholu v krvi.


Tolerancia však oficiálne existuje a to po 0,5 promile.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Branco » 25. Máj 2007 17:19

Cesta k Jadranu je rýchlejšia, ale aj drahšia

1. júna bude otvorený úsek Dugopolje - Bisko južne od Splitu.
Očakáva sa aj sprevádzkovanie druhých tubusov tunelov Mala Kapela a Sveti Rok, ktoré slúžili zatiaľ len v polovičnom profile.
A ešte tento mesiac pribudne posledný chýbajúci úsek Záhreb - Macelj (Krapina - Macelj), pre tých, ktorí smerujú do Chorvátska z Rakúska cez Graz a Maribor. Úsek má 19 kilometrov a je najdrahším na celej diaľnici. Na trase absolvujú motoristi šesť tunelova deväť viaduktov.

Kompletný článok je v Monitorngu tlače: :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=7124
Branco
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 06. Feb 2005 01:54

Odoslaťod B; » 06. Jún 2007 15:11

B; napísal:podla stranky http://www.azm.hr/
sa chysta otvorenie chybajuceho useku A2 od Slovinskych hranic smer Zahreb
Macelj-Krapina, cca 20km koncom maja 2007


Otvorene 29.5.2007 o 17.00
http://www.azm.hr/?hr/novosti/opsirnije/11

Cenu celeho prejazdu som nasiel 35 HRK, ale nesedi to celkom,
ked sa to podeli na 2 useky cena spolu je mensia.
http://www.azm.hr/?hr/static/page/cjenik
Obrázok používateľa
B;
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 29
Založený: 04. Feb 2005 10:55
Bydlisko: Doma :-) v EU

Odoslaťod Nevedko » 06. Jún 2007 15:56

1. júna bude otvorený úsek Dugopolje - Bisko južne od Splitu.


Nikde som nezachytil spravu o tom, ze by sa skutocne usek sprevadzkoval. Alebo som nieco prehliadol? Chorvati hovoria pri useku Dugopolje - Sestanovac o "juni 2007". Ale presny termin som nikde nevidel.
Obrázok používateľa
Nevedko
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 454
Obrázky: 3
Založený: 21. Jún 2005 08:44

Odoslaťod Branco » 06. Jún 2007 19:47

Nevedko napísal:
1. júna bude otvorený úsek Dugopolje - Bisko južne od Splitu.


Nikde som nezachytil spravu o tom, ze by sa skutocne usek sprevadzkoval. Alebo som nieco prehliadol? Chorvati hovoria pri useku Dugopolje - Sestanovac o "juni 2007". Ale presny termin som nikde nevidel.


V tlačových správach z marca sa hovorí dokonca o termíne 30. jún:

a premda je rok dovršetka radova predviđen za 30. lipnja ove godine, zdroj je http://www.057info.hr/opsirnije.php?id=343

Nenašiel som tiež správu, že by sa úsek otvoril. Správy z nášho zdroja uvádzakú termín 1. jún s odvolaním sa na chorvátske ministrerstvo cestovného ruchu, možno je to propagácia dovolenky v Chorvátsku aj týmto spôsobom...
Branco
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 135
Založený: 06. Feb 2005 01:54

Odoslaťod Stevqo » 25. Jún 2007 18:13

Neviem najst zdroj informacii (bolo to v Korzari, minulu stredu), ale v Chorvatsku otvoria do 15.jula dialnicny usek Dugopolje - Sestanovac, teda az po dedinu Brela na pobrezi, kt. par km od Podgory. Je to klucovy usek. Uz chyba len jeden, este o cosi vacsi az po Ploce a Chorvati budu uz daleko za Makarskou.
Stevqo
diskutujúci
 
Príspevky: 144
Obrázky: 76
Založený: 27. Aug 2006 20:19

Odoslaťod Nevedko » 26. Jún 2007 08:05

Stevqo napísal:Neviem najst zdroj informacii (bolo to v Korzari, minulu stredu), ale v Chorvatsku otvoria do 15.jula dialnicny usek Dugopolje - Sestanovac, teda az po dedinu Brela na pobrezi, kt. par km od Podgory. Je to klucovy usek. Uz chyba len jeden, este o cosi vacsi az po Ploce a Chorvati budu uz daleko za Makarskou.


Zdroj informacii najdes v prispevku predchadzajucom tvojmu ;-)
Obrázok používateľa
Nevedko
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 454
Obrázky: 3
Založený: 21. Jún 2005 08:44

Usek Dugo polje Sestanovac otvorili az dnes

Odoslaťod zoky » 27. Jún 2007 20:05

Ludkovia,

spominany usek otvorili az dnes. Dobrou spravou je, ze sa chystaju dobudovat aj druhe rury dvoch najdlhsich tunelov na trase dialnice, Sveti Rok a Mala Kapela.
zoky
nováčik
 
Príspevky: 9
Založený: 27. Jún 2007 17:24

Re: Usek Dugo polje Sestanovac otvorili az dnes

Odoslaťod bodrik » 28. Jún 2007 08:41

zoky napísal:Ludkovia,

spominany usek otvorili az dnes. Dobrou spravou je, ze sa chystaju dobudovat aj druhe rury dvoch najdlhsich tunelov na trase dialnice, Sveti Rok a Mala Kapela.


Presnejšie dobudovávajú, nie "chystajú sa dobudovat".. ;)
Obrázok používateľa
bodrik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 708
Obrázky: 1
Založený: 12. Aug 2005 00:30

Odoslaťod B; » 28. Jún 2007 08:51

A je znamy aj nejaky termin pre tunely?
Minuly rok som v nespickovy den skysol pred Sveti rok na 1/2 hodiny..
Obrázok používateľa
B;
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 29
Založený: 04. Feb 2005 10:55
Bydlisko: Doma :-) v EU

Odoslaťod bodrik » 28. Jún 2007 09:02

Presny termin som nikde nevidel, ale v tomto clanku http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=7124 sa spominana ze by druhe tubusy mali byt odovzdane do uzivania (zrejme este v tejto let. sezone), aj ked termin tam nie je uvedeny.. :roll:
Obrázok používateľa
bodrik
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 708
Obrázky: 1
Založený: 12. Aug 2005 00:30

Odoslaťod B; » 28. Jún 2007 09:05

Zial na stranke www.hac.hr som nenasiel nic podobne optimisticke.
Ale nie je momentalne cerstvo aktualizovana - napr usek Krapina-Macelj tam nie je updatenuty.
Obrázok používateľa
B;
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 29
Založený: 04. Feb 2005 10:55
Bydlisko: Doma :-) v EU

Re: Usek Dugo polje Sestanovac otvorili az dnes

Odoslaťod zoky » 28. Jún 2007 10:56

bodrik napísal:
zoky napísal:Ludkovia,

spominany usek otvorili az dnes. Dobrou spravou je, ze sa chystaju dobudovat aj druhe rury dvoch najdlhsich tunelov na trase dialnice, Sveti Rok a Mala Kapela.


Presnejšie dobudovávajú, nie "chystajú sa dobudovat".. ;)


...práve, že sa len chystajú vypísať tender na dobudovanie, čiže ešte nezačali s dokončovacimi prácami na štôlniach.
zoky
nováčik
 
Príspevky: 9
Založený: 27. Jún 2007 17:24

Odoslaťod jkjk » 28. Jún 2007 12:07

Prene tak. Cilem je stihnout to do dalsi turisticke sezony. Viz http://www.nacional.hr/articles/view/35650/
jkjk
diskutujúci
 
Príspevky: 55
Obrázky: 1
Založený: 06. Apr 2006 03:52

Odoslaťod pohodak » 28. Jún 2007 12:47

za rok? :shock:

v akom stadiu rozostavanosti su vlastne tie druhe rury?
pohodak
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 0
Založený: 20. Apr 2006 13:49
Bydlisko: PK

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RK v EÚ

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 9 hostí.

cron