Chorvatsko - Croatia

všeobecná diskusia o diaľniciach a RK v EÚ (okrem SR a ČR)

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod kaviarista » 08. Sep 2008 22:18

vdaka vsetkym za prejav sustrasti ...
pardon za malu filozoficku vsuvku, ale mozno si niektori viac uvedomime na prvy pohlad banalne veci. nemyslime nijako intenzivne na to, ze sa nasim blizkym moze nieco tragicke stat, ale hovorme im veci, ktore mame na srdci priebezne a dostatocne casto, nic neodkladajme na neskor, aby sme nemali nikdy pocit, ze nieco zostane nevypovedane. uprimne slova nemozu uskodit nikdy a to bez ohladu na to, ci sa s nami osud neskor kruto zahra alebo nie ...
este raz vdaka ...
Obrázok používateľa
kaviarista
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 7
Založený: 10. Feb 2005 20:46
Bydlisko: Zem

Re: zial

Odoslaťod johhan » 11. Sep 2008 18:24

kaviarista napísal:pri nehode tragicky zahynula aj moja svokra

rad by som jej vzdal hold aj na tomto portali

dobracka az do spiku kosti. nezasluzila si takuto smrt

R.I.P :cry:


fuha - kaviarista tak to mi je veľmi luto - úprimnu sustrať - veľa síl - budete to potrebovať
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Re: zial

Odoslaťod kaviarista » 11. Sep 2008 19:42

johhan napísal:
kaviarista napísal:pri nehode tragicky zahynula aj moja svokra

rad by som jej vzdal hold aj na tomto portali

dobracka az do spiku kosti. nezasluzila si takuto smrt

R.I.P :cry:


fuha - kaviarista tak to mi je veľmi luto - úprimnu sustrať - veľa síl - budete to potrebovať


vdaka johhan. najhorsie v takejto situacii je ta neistota. dlhe hodiny cakania na info, kto prezil a kto nie. brr.
po case tu skusim nahodit jednu temu, ktora sa tyka bezpecnosti dialnic a suvisi s touto tragediou
Obrázok používateľa
kaviarista
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 7
Založený: 10. Feb 2005 20:46
Bydlisko: Zem

Odoslaťod patriot » 11. Sep 2008 21:16

Ako som vyjadril súkromne, tak vyjadrujem aj verejne: úprimnú sústrasť. A to všetkým, ktorých sa to nejako dotklo. 14 ľudí naraz, ďalší ťazko zranení pri ceste na zaslúžený oddych - to si nezaslúžil nikto.

Ale diaľnica nemôže (a nikdy ani nenahradí) nahradiť chyby, ktoré vykoná človek priamo (mikrospánok, nepozornosť) alebo nepriamo (zlý technický stav, defekt, starý nevhodný bus na také trasy atď.) zavinil.

Dá sa diskutovať o tom, že na miestach pilierov nadjazdov by mali byť zdvojené vyvýšené zvodidlá alebo rovno betónové zvodidlá, ... ja som bol nielen šokovaný rozsahom tragédie, ale zároveň aj prekvapený aké technické prostriedky a aká koordinácia sa dokázala zariadiť a okamžite vyslať na miesto. Nehoda sa stala o 6:00, naše médiá informovali s 3-6h zdržaním. Osobne sa obávam, že SR by takéto nasadenie techniky a ľudského úsilia nedokázala vziať vzhľadom na rozloženie takých stredísk.

Médiá sa značne priživujú a už píšu aj hlúposti, ale to už sa nedá nič robiť. Diaľnica je bezpečná, ak sa dodržiavajú isté pravidlá, oproti iným cestám. Ale v prípade nehody je treba počítať s oveľa vážnejšími následkami a tiež treba vedieť čo robiť (prípad M.L. v ČR a zrazenými osobami).

Zvodidlá z hľadiska technického neboli vyrobené na hranici noriem. Ak by áno, tak by sa pretrhli ihneď po náraze. Ale tam prišlo k 22m ulamovaniu, teda následnému zbrzďovaniu busu, ale tá rýchlosť bola vysoká a zvodidlá jednoducho povolili tým, že už z jednej strany neboli fixované. Ak by na tom mieste narazilo osobné auto do 3,5t, tak zostalo na na vozovke. A z vlastných národných skúseností poznáme, že je ťažké investovať vyššie sumy peňazí do lepších oplotení, lepších zvodidiel, do ISD atď.
patriot
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 256
Založený: 19. Máj 2008 20:52

Odoslaťod konstrukt » 11. Sep 2008 21:22

Na internete bola táto informácia behom jednej hodiny, v správach po 3 až 4 hodinach.
Odbor dopravné staviteľstvo
Obrázok používateľa
konstrukt
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 255
Založený: 28. Dec 2006 23:23
Bydlisko: BRATISLAVA

Odoslaťod konstrukt » 11. Sep 2008 21:29

Inak napadlo ma, že na obchvate Tornaľa sme betonové piliere ochraňovali betonovými zvodidlami a tie sa nedaju tak rýchlo preraziť ako oceľové. Myslým, keby to bolo urobené aj na chorvátskej diaľnici, autobus nemusel v plnej rýchlosti naraziť do piliera, betónové zvodidlá /new jersey/ by ho zastavili,resp. spomalili a nepustili k pilieru.
Odbor dopravné staviteľstvo
Obrázok používateľa
konstrukt
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 255
Založený: 28. Dec 2006 23:23
Bydlisko: BRATISLAVA

Odoslaťod zoky » 12. Sep 2008 21:03

Dnes chorvati dokoncili dialnicu A7 Zahreb-Rijeka na plny profil. Slavnostne otvorenie sa odklada, kvoli nevyhnutnym opravam stareho poloprofilu o zhruba mesiac.
Po dokonceni dvoch najdlhsich tunelov Mala Kapela a Sveti Rok na dialnici A1 Zahreb-Split naplanovanych na buduci rok, budu na plny profil prepojene tri najvacsie mesta v Chorvatku Zahreb, Rijeka a Split.
Stvrte najvacsie mesto Osijek napoja na dialnicnu siet tiez na buduci rok po dokonceni useku na dialnici A5.
zoky
nováčik
 
Príspevky: 9
Založený: 27. Jún 2007 17:24

Odoslaťod patriot » 12. Sep 2008 21:16

zoky napísal:Dnes chorvati dokoncili dialnicu A7 Zahreb-Rijeka na plny profil. Slavnostne otvorenie sa odklada, kvoli nevyhnutnym opravam stareho poloprofilu o zhruba mesiac.
Po dokonceni dvoch najdlhsich tunelov Mala Kapela a Sveti Rok na dialnici A1 Zahreb-Split naplanovanych na buduci rok, budu na plny profil prepojene tri najvacsie mesta v Chorvatku Zahreb, Rijeka a Split.
Stvrte najvacsie mesto Osijek napoja na dialnicnu siet tiez na buduci rok po dokonceni useku na dialnici A5.


Gratulujem Chorvátom a pokiaľ viem, tak v ďalšom roku sa rozostavia posledný úsek na A5 a ďalšie úseky na A1.

Ale doplním pár faktov :arrow: Split je väčšie mesto ako Rijeka. :idea: :idea:

Záhreb - cca. 800 000 obyvateľov (aglomerácia do 1 mil.)
Split - cca. 190 000 obyvateľov
Rijeka - cca. 170 000 obyvateľov
Osijek - cca. 105 000 obyvateľov
patriot
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 256
Založený: 19. Máj 2008 20:52

Odoslaťod patriot » 15. Sep 2008 12:05

Chorváti kúpili 2 motorky so špeciálnou hasičskou výstrojou. Po jednej sa každá dostala na strediská k tunelom Sveti Rok a Mala Kapela. Cena jednej bez DPH dosiahla sumu 769.734,00 kn. :arrow:

Obrázok
Obrázok
patriot
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 256
Založený: 19. Máj 2008 20:52

Odoslaťod joe1024 » 15. Sep 2008 13:07

Nie je v sucsnosti cez vikend rychlejsie ist starou cestou, nez po A1 ? Tuto sobotu som siel zo Zadaru a na hranicu s Madarskom som dosiel po vyse 8 hodinach. Priemerna rychlost ~50 km/h, kvoli vyse 10 km zapcham pred tunelmi Sveti Rok/Mala Kapela. Plus, temer hodinove zdrzanie na zjazde z dialnice, kde sice bolo 13 ramp v prevadzke, ale nestacilo to ani omylom.

Viem, ze kazdy hovori, ze je to tam na starych cestach upchate. Ale trvalo by to realne dlhsie ako 8 hodin ? Urcite je menej na nervy ist 8 hodin 50kou, ako stat a dlhe hodiny sa posuvat po par metroch. Obzvlast pre deti.
O spotrebe uz ani nehovoriac.

Druha vec je, ze clovek vysoli 150 kuna za rychlost 50 km/h, co zrovna dva razy nepotesi.

Tie druhe tubusy uz boli mnohokrat odsuvane. Na kolko je realne, ze to stihnu za pol roka sprejazdnit ?


OT : Mate niekto tip na nejaku inu destinaciu, kde sa da dojst rovno po dialnici (podla moznosti suvislej) ? Ja som bol v Chorvatsku prvy raz v zivote, ale po kvante negativnych skusenosti so samotnymi Chorvatmi, ktori voci turistom prechovavaju priam vrazedny postoj (!), plus po absurdnej 8 hodinovej ceste cez HR (hlavne, ze kazdy druhy clovek u nas tvrdi, ze SR-HR trva len 6 hodin po tych novych dialniciach), zvazujem inu destinaciu, a viem ze je tu kopec ludi, co maju Europu poriadne precestovanu. More deti more zrovna nenadchlo, Aquacity v Poprade nastavilo latku veeelmi vysoko, do mora uz druhy raz ani nechceli vliezt(stacili hotelove bazeny).
joe1024
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 855
Založený: 10. Jan 2008 12:40

Odoslaťod eucitizen » 15. Sep 2008 13:17

Rovno po dialnici mas Taliansko,Francuzsko, Spanielsko, Portugalsko.
Skoro stale po dialnici mas Grecko cez Srbsko a Macedonsko. V severnom Srbsku mas 120km dialnice v 1/2 profile, potom sama dialnica az za Leskovacom. Potom mas asi 80km po dobrej a celkom rychlej cesty I. triedy. V Macedonsko az s hranicou s GR mas skoro stale dialnicu.
Obrázok používateľa
eucitizen
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 04. Feb 2005 00:43

Odoslaťod pohodak » 15. Sep 2008 13:28

po dialnici prides aj do slovinska, ale tam toho mora zrovna vela nie je...
Everything that can be counted does not necessarily count; everything that counts cannot necessarily be counted.
pohodak
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 0
Založený: 20. Apr 2006 13:49
Bydlisko: PK

Odoslaťod joe1024 » 15. Sep 2008 14:03

Heh, ze Spanielsko/Portugalsko :-) To je uz aspon dvojdnova cesta. Len tak od oka to vyzera na pomaly trojnasobok vzdialenosti do Chorvatska. Niekto aj chodi autom do Spanielska na dovolenku ?
Taliansko/Slovinsko/Francuzsko vyzera byt podstatne pristupnejsie. Skusim popozerat situaciu v Slovinsku. More az take podstatne, ako som uz spominal, nie je. Ledazeby to tam bolo na styl Bora-Bora / Seychely :-) To by uz stalo za tu streku.
joe1024
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 855
Založený: 10. Jan 2008 12:40

Odoslaťod pohodak » 15. Sep 2008 14:23

ak by si chcel blizsie info o slovinsku kludne mi napis IS, myslim ze ti mozem troska pomoct :-D
Everything that can be counted does not necessarily count; everything that counts cannot necessarily be counted.
pohodak
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 0
Založený: 20. Apr 2006 13:49
Bydlisko: PK

Odoslaťod patriot » 15. Sep 2008 14:53

joe1024: ja som išiel tento rok do HR (v stredu o 21:00 z BA), zápchy nulové po celej ceste a z HR v pondelok ráno zo Stobreču (Split) o 9:00 a môžem povedať, že tunely boli úplne voľné, ani náznak spomalenia k obedu ... ono záleží, kedy ideš.

Obidve tunelovú rúry na Sv. Rok a Mala Kapela budú sprejazdnené pred sezónou 2009 a narozdiel od Slovenska, Chorváti plnia tieto dátumy na skoro 100%. 8)

Ja som zvládol trasu Bratislava po diaľnici D2, v Maďarsku som sa diaľnici vyhol a išiel som po západnej trase, kde síce 1/2 cesty je to samá jama (uthibak), samý kamión, v dedinách 30 km/h, potom hneď v HR pri Varaždine som sa napojil na A1 a súvisle až dole k moru mi to trvalo 11h, ale ja mám vyše 50 rokov a robil som si 4x väčšiu prestávku po 15 min., aj pár menších a jazda v noci ma dosť unavovala, takže som už pociťoval aj isté znaky mikrospánku a to som zastavil na 1h. Potom po ceste naspäť v dennej premávke mi cesta trvala 8,5h s poriadnou prestávkou na obed a 3x menšia prestávka na 5-10 min.

Čo sa týka úspory ... ja idem po A1 130-150 km/h, v tuneloch kde svieti 100 km/h idem 100 km/h, lebo tam vraj merajú.

Ja som ešte nezažil zápchy 5-10 km na tuneloch, lebo nechodím na dovolenku na víkend a ani tak nikdy neodchádzam. 8) :D Ale keď sa v špičkách po A1 valí 50 tis. áut za 24h, tak je jasné, že na 1+1 je to neúnosné. A viem, že HR dáva niekedy aj také veci do praxe, že tunel je jednosmerný a jeden smer A1 sa odkloní na vedľajšiu cestu, ževraj, keď je kolóna z oboch strán viac ako 12 km. :roll:
patriot
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 256
Založený: 19. Máj 2008 20:52

Odoslaťod patriot » 15. Sep 2008 14:57

Jednoducho HR je pre SR najbližšie more. Nič proti Španielsku, ale to je na 2 dni a cez víkendy sú zápchy na všetkých tranzitných ťahoch od Rakúska až po Francúzsko, nepozeráte správy? :?:

Také že do Grécka, to ani autom neodporúčam. Najlepšie lietadlom alebo bus+loď.
patriot
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 256
Založený: 19. Máj 2008 20:52

Odoslaťod joe1024 » 15. Sep 2008 19:21

patriot : Tak keby mal clovek ist cez Madarsko mimo dialnic, tak to zaberie dalsieho pol dna. Dialnicna znamka na 10 dni je navyse za bagatel (200 SKK) oproti HR. Cele som ich presiel cca 170kou uplne v pohode v podvecernych hodinach za cca 3 hodiny (po Miskolc). Akurat tam svieti kazdych 5 km znacka ze dalsich 5 km mozu prebehnut jelene, a po dalsich 5 km je dalsia znacka, cize za celu cestu som ich napocital vyse 50 :-)

S tymi vikendami - bohuzial vacsina letovisk ma check-in a check-out v sobotu a tie ktore nie, maju zas pomaly dvojnasobnu cenu, takze nakoniec ides v sobotu, ci chces alebo nie.

Pouzit autobus na taku dlhu trasu (Grecko) je cista samovrazda.
Tie zapchy zo sprav nepoznam, ja uz neviem pozerat ten bulvar, co vecer oznacuju za spravy, takze mozno to tam aj davaju, to fakt netusim.
A Francuzsko / Spanielsko nema poriesenu dialnicnu siet ? Ci proste cez leto vsade k moru v celej Europe cesty kolabuju ?

Dakujem za info, ze je to 50.000 aut za 24 hod - cely cas som cestou dumal, ze co su to za intenzity.
joe1024
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 855
Založený: 10. Jan 2008 12:40

Odoslaťod patriot » 15. Sep 2008 19:29

joe1024: ja idem cez Maďarsko 200 km a trvá mi to čisté 3h. Po hlavných cestách idem 100-120 km/h, v obci dodržujem na 100%.

Tie zápchy bývajú bežne na TA3, čo za bulvár nepovažujem. Bežne je tam informácia o tom, že napr. na francúzskych diaľniciach sú 60 km kolóny, na hraniciach SLO-HR zdržanie 3-4h atď., ale stačí ísť cez menej vyťažený priechod a kontrola je skoro nulová. :P
patriot
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 256
Založený: 19. Máj 2008 20:52

Odoslaťod patriot » 15. Sep 2008 19:31

joe1024 napísal:A Francuzsko / Spanielsko nema poriesenu dialnicnu siet ? Ci proste cez leto vsade k moru v celej Europe cesty kolabuju ?


Kolabujú cesty a diaľnice. Sever ide na juh, juh zas domov, k tomu premávka za normálnych okolností a stred sa presúva všeobecne. :o A to motorizácia v EÚ stále stúpa.
patriot
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 256
Založený: 19. Máj 2008 20:52

Odoslaťod eucitizen » 15. Sep 2008 19:36

Do GRecka cez Srbsko a MAcedonsko sa ide fakt v pohode, patriot. Asi tadial si nesiel roky alebo nikdy.
Obrázok používateľa
eucitizen
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 04. Feb 2005 00:43

Odoslaťod patriot » 15. Sep 2008 19:42

eucitizen napísal:Do GRecka cez Srbsko a MAcedonsko sa ide fakt v pohode, patriot. Asi tadial si nesiel roky alebo nikdy.


To už ja ale nepovažujem za juh Európy. Ani som tadiaľ neišiel, to je fakt. Bol som len v Srbsku, do Grécka som po diaľnici neišiel.
patriot
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 256
Založený: 19. Máj 2008 20:52

Odoslaťod joe1024 » 16. Sep 2008 09:09

patriot napísal:joe1024: ja idem cez Maďarsko 200 km a trvá mi to čisté 3h. Po hlavných cestách idem 100-120 km/h, v obci dodržujem na 100%.

Tie zápchy bývajú bežne na TA3, čo za bulvár nepovažujem. Bežne je tam informácia o tom, že napr. na francúzskych diaľniciach sú 60 km kolóny, na hraniciach SLO-HR zdržanie 3-4h atď., ale stačí ísť cez menej vyťažený priechod a kontrola je skoro nulová. :P

Tak 200 km sa este da. Ja som si to len nevedel predstavit ist z KE cez Miskolc a potom po dedinkach, plus dalsia cesta cez HR. Netusim teraz v rychlosti, kolko by to bolo km na HR hranicu, ale odhadom tak 400 urcite.

TA3 bulvar urcite nie je, to je fakt. To sa snazim pozerat temer denne, len nechapem, ze som to tam este nezaregistroval za cele leto. O chorvatskych dialniciach sa mi nieco mari, ze to spominali, ale na 100% som nic nezaregistroval o franc. a span., a vobec inych krajinach. Take, ze 60 km kolona, to by som si urcite pamatal. BTW, ako dlho trva, kym sa taka kolona rozpusti ? 10 hodin ?

Inak, prechod HU-HR bol v pohode, ocividne vsetci sli cez Slovinsko, takze aj napriek prepchatej dialnici sa to na hranici neprejavilo - cize ani pri max. intenzitach nema zmysel zist z dialnice a ist inym prechodom.

Co je vacsi problem je, ze zjazd z dialnice kvoli mytu totalne nestihal a bolo to okolo hodiny (uplne presne neviem, ale nieco medzi 30-60 minut).

Par stran dozadu som sa docital, ze vlada nedava prioritu na zvysenie poctu budok na myto. Cize takto to uz naveky zostane ? Ja chapem, ze cela krajina zufalo potrebuje cesty, ale predsa na hlavnych tahoch nemoze stat tych par budok navyse desiatky milionov EUR. To musia byt uplne smiesne male naklady - doplnit napr. 12 budok (cize o 100%) v porovnani s nakladmi dialnic. Mozno sa mylim, ale neviem si predstavit, ze by za taku budku s rampou niekto pytal 1M EUR. A aj keby to bolo spolu 10M EUR, je to uplne zanedbatelna ciastka. Alebo nie ?
joe1024
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 855
Založený: 10. Jan 2008 12:40

Odoslaťod B; » 16. Sep 2008 09:47

Tie budky asi musia aj stat na nejakom asfalte, takze asi to nebude ala mobilne WC.
A kedze tam stoja auta "v zapche" tak to podlozie asi musi byt lepsie, aby tu staticku vahu udrzalo.
Ale inak suhlasim, ze by mali pridat budky.
Ja som raz cakal 1h v Zahrebe (smer SK), tento rok asi 15 min

Moja skusenost:
Jazda hranica SK(BA)-Vieden-Graz-Maribor-Split-(zjazd z dialnice) je cista jazda v stvrtok v noci 7:15 (tento rok)
Na velkej casti A1 bola 80/100 kmh, co som sa snazil ciastocne dodrziavat, inak max 140 kmh.
Na Slo/HR hranici asi 10 min cakanie (aut bolo malo, ale niekoho kontrolovali dlhsie)

Ak nejdes v spicke, je uplne realne prejst k moru za 6 hodin ak ides niekde na sever.
Ak mas (mate) zaujem poznam cestovku, ktora sa specializuje na HR a nastupy pocas tyzdna.
Cena sa mi nezdala dvojnasobna, ale reklamu robit nebudem, -->cez IS.
Obrázok používateľa
B;
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 29
Založený: 04. Feb 2005 10:55
Bydlisko: Doma :-) v EU

Odoslaťod joe1024 » 16. Sep 2008 11:35

Tak z BA to za 6 hodin mozne je, ale z KE ani omylom. KE-HR som spravil v jednom kuse bez prestavky za presne 4 hodiny, ale to som siel cely cas 160-180 po dialnici (a spalil plnu nadrz) a Bp mi pritom trvala len 25 minut (vecer). Ale z hranic, mimo spicky, by to k Zadaru (co je podla mna dost na severe) nemalo byt viac ako 3 hodiny. Lenze 7 hodin v kuse ist sa s rodinou neda. Tie 4 hodiny v kuse su podla mna horna hranica (aj to len ked spia).

K tej rakuskej A1ke - preco su tam vlastne take obmedzenia rychlosti na 80/100 ? Zbieha sa to tam do 1 pruhu, alebo kde je vlastne problem ? Hadam tak nebola projektovana, alebo ano ?
joe1024
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 855
Založený: 10. Jan 2008 12:40

Odoslaťod B; » 16. Sep 2008 12:46

Nepisal som to chronologicky (A1/Hranice) :oops:
A1 je myslena chorvatska dialnica, (rakuska dialnica A1 ide na zapad, na juh ide A2)

Bolo trochu poprsane a dali to asi pausalne - aj tam kde uz bola uplne sucha cesta.
Bolo to este v juni, takze mozno este neprepli zo zimy 8)

Ziadne "objektivne priciny", domaci to vobec nerespektovali

S rodinou je dobre ist v noci, za tu cestu sa vyspia.
My sme mali iba jednu pauzu pri Zahrebe.

Ked ides 160/180 co sa vacsinu cesty v HR da (technicky) tak usetris hodinu urcite

Zadar az tak na severe nie je, podla mna
Obrázok používateľa
B;
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 29
Založený: 04. Feb 2005 10:55
Bydlisko: Doma :-) v EU

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Diaľnice a RK v EÚ

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 25 hostí.