2. balík projektov PPP

sekcia venovaná financovaniu nielen diaľnic, ale aj ostatných projektov s hlavným zameraním na Public Private Partnership

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod rastislav5 » 21. Nov 2008 20:26

aquila napísal:Ja som sice dost velky skeptik co sa tyka PPP projektov

Ja som naopak optimista verim, ze to vyjde a z Bratislavy do Bystrice sa v roku 2010 bude jazdit za 1,5 hodiny. Pokial ide o cenu, siel by som do toho aj pri tej najhorsej cene zo styroch, ale len v pripade, ze zmluva by bola bez dalsich rizik. Tu mam obavy ci nasi pravnici zvladnu podpis do januara ako avizoval Vazny, kedze to este nikdy nerobili. Skor si myslim, ze sa vyjednavanie o zmluvach vyraznejsie pretiahne o niekolko mesiacov. Viem ako sa tazko a dlho sa vyjednavaju ovela lahsie zmluvy. Malokto si uvedomuje, ze ostatne zmluvne podmienky (pokuty, terminy, zaruky, sucinnost, vyssia moc, ine rizika...) su rovnako dolezite ak nie dolezitejsie ako cena. Skusenosti nadobudnute s vyjednavanim prvej zmluvy vyuziju pri dalsich, takze ocakavam ze vsetky 3 zmluvy sa budu podpisovat takmer sucasne na jar 2009.
rastislav5
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 14
Založený: 25. Nov 2006 18:58

Odoslaťod stanog » 22. Nov 2008 09:15

Každé urýchlenie je dobré a táto cena tiež. Nezabúdajme ešte ďalšie nie nevýznamné šetrenia okrem priamych výdavkov zo štátneho rozpočtu, ktoré skoršia výstavba prinesie:
- Úspora času cca 30 minút jazdy pre každého x priemerná mzda 1 človeka pri intenzite 20 000 vozidiel denne je cca 438 milionov ročne (a to nepočítam že vo vozidle je viac ľudí a cena práce je vyššia
- vyššia bezpečnosť = nižšie plnenia poisťovní, zdravotníctva pri nehodách
- úspora na palive a opotrebovaní áut
- vyššia obrátkovosť pri nákladných vozidlách a autobusoch
- ekologické faktory (nižšie emisie keď motory idú na konštantných otáčkach)
atď...

Takže keď to do ceny započítame stále sa do diaľnic cez PPP oplatí ísť. Už len zostáva dúfať že ked sa štát s koncesionárom na niečom nedohodnú tento nebude môcť RC zablokovať.

Ono kvalita výstavby diaľnic súvisí aj s tržbami za spoplatnenie. Dnes je problém zvyšovať ceny nálepiek, lebo psychologicky sú ľudia proti, nakoľko nevidia reálnu úsporu. Keď človeku cesta BA-ZA trvala pred 15-timi rokmi 2,5 hodiny a mal to temer zadarmo, ťažko zaplatí viac keď aj dnes cestuje rovnako dlho. To isté platí pre BA-BB či BA-KE. Výnimnkou kde vodiči cítia reálne zmenu sú niektoré úseky medzi bodovými závadami. Takže si myslím že keď budú vodiči cítiť vyšší komfort a úsporu času jazdy, budú ochotní zaplatiť aj vyššiu cenu na mýte.
Takže je veľmi dôležité že sa v reálnom čase odovzdá uselený úsek
stanog
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 46
Založený: 29. Jan 2008 12:05
Bydlisko: Do Senca to mám na skok ale do/z Bratislavy často aj hodiny...

Odoslaťod stanog » 22. Nov 2008 09:23

rastislav5 napísal:Ja som naopak optimista verim, ze to vyjde a z Bratislavy do Bystrice sa v roku 2010 bude jazdit za 1,5 hodiny.


Za 1,5 hod. BA-BB iba vo sne, D1 (premaľovaná s MPR 80 km/h a vjazdy do BA budú tak upchaté, že z centra BA po križovatku s TT pojdeš cca hodinu, taže budeš rád ak širšie centrum BA - širšie centrum BB spravíš za 2 hod. Ale aj tak je to o 30 min lepšie ako teraz, nehovoriac o tých stresoch. V noci je to reálne.
stanog
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 46
Založený: 29. Jan 2008 12:05
Bydlisko: Do Senca to mám na skok ale do/z Bratislavy často aj hodiny...

Odoslaťod mel » 25. Nov 2008 10:01

devil napísal:
Pri mnou zvolenycheje teda dnesna hodnota vsetkych tridsiatich 1,4mld splatok koncesionarovi prave spominanych 27,5 mld.


ja sa k tomuto cislu jednoducho neviem dopracovat.

http://www.youtube.com/watch?v=FI73bf_a528

tu zaznel udaj o udrzbe, cca 1 mil. rocne na km, v nasom pripade 52 mil. na 2. balik cize 1,56 mld. za 30 rokov uspora. o generalke tam nezaznelo nic ale pochybujem o 10 mld. ciastke.


to moze byt tym, ze som neratal dva roky dobu vystavby ale ratal som to ako hodnotu ku dnu dostavby, teda dva roky minus. Co sa tyka udrzby a generalky, tak som to odhadol na cca 80 mil rocne (co som prestrelil evidentne) a ta generalka netusim, to je cisto z brucha.
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod devil » 26. Nov 2008 11:34

to moze byt tym, ze som neratal dva roky dobu vystavby ale ratal som to ako hodnotu ku dnu dostavby, teda dva roky minus. Co sa tyka udrzby a generalky, tak som to odhadol na cca 80 mil rocne (co som prestrelil evidentne) a ta generalka netusim, to je cisto z brucha.


trochu som to laicky pocital, no v kazdom pripade mi to vyslo viac ako su terajsie naklady ale s udrzbou a generalkou to moze vyjst tak isto. samozrejme za predpokladu ze splatky nebudu najskor vyssie a potom nizsie, tym by casova hodnota penazi zavazila menej, a za predpokladu ustrazenia tych zmluv. pri 3nasobnej cene to uz ale vyzera dost zle.
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 139
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod mel » 26. Nov 2008 13:09

devil napísal:
to moze byt tym, ze som neratal dva roky dobu vystavby ale ratal som to ako hodnotu ku dnu dostavby, teda dva roky minus. Co sa tyka udrzby a generalky, tak som to odhadol na cca 80 mil rocne (co som prestrelil evidentne) a ta generalka netusim, to je cisto z brucha.


trochu som to laicky pocital, no v kazdom pripade mi to vyslo viac ako su terajsie naklady ale s udrzbou a generalkou to moze vyjst tak isto. samozrejme za predpokladu ze splatky nebudu najskor vyssie a potom nizsie, tym by casova hodnota penazi zavazila menej, a za predpokladu ustrazenia tych zmluv. pri 3nasobnej cene to uz ale vyzera dost zle.


devil, ked si hodis do excelu funkciu:
Kód: Vybrať všetko
=PV(3%;30;1,4)
tak ti vyjde cislo present value. To je jednoduche, pretoze platby su konstantne...

Pre stavbu + udrzbu statom je to uz zlozitejsie, treba pouzit funkciu NPV, kde zadas seriu hodnot a discount factor. To je ale mozne oblbnut, kedze predpokladame, ze udrzba bude kazdy rok rast o inflaciu a zaroven to o inflaciu budeme ocistovat, cize efekt je, ze mozes dat konstantne 50 mil rocne. Okrem toho ratam kazdych 10 rokov s mensou opravou v hodnote 500 mil. a na konci s generalkou povedzme 5 mld. (tych 10 bolo prestrelenych). To su podla mna realne cisla. Kedze sa nebudeme trapit diskontovanim, pretoze vsetko vsetko budeme ratat v sucasnych cenach, tak mas potom jednoduchu matematiku: 21 mld + (0,05mld*30R) + 2*0,5mld + 5mld = 28,5 mld.

Takto nejako som to ratal ja ... Samozrejme sa mozeme skriepit, ci bude generalka 5 mld v dnesnych cenach alebo 3 alebo ci nebude treba riesit povrch skor, resp castejsie ... ci to bude beton, alebo asfalt ... v kazdom pripade je jasne, ze PPP pri najnizsej ponuke vychadza porovnatelne s riesenim cez stat.


Ja mam na to taky nazor, ze ministerstvo teraz povedalo, ze ponuky su vyssie ako ocakavali aby ziskali pri rokovaniach s potencionalnymi koncesionarmi manevrovaci priestor. V zasade vsak minimalne najnizsia ponuka predstavuje porovnatelnu zataz pre statny rozpocet, len rozlozenu do 30 rokov rovnomerne oproti vysokej investicii na zaciatku pri statnom stavani. To je jediny rozdiel, z financeho hladiska nezanedbatelny.

Samozrejme ako som spomenul, zasadne veci su v rizikach, dodatocnych platbach, narokovatelnosti penale pri neplneni zmluvy, atd ... nase konstrukcie su velmi laicke
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod i15 » 26. Nov 2008 16:31

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=11220

"Momentálne je pred nami druhé kolo prehodnocovania ponúk. Chceli by sme ho ukončiť do konca budúceho týždňa a chceli by sme dovtedy vybrať aj víťaza," uviedol. Je podľa neho možné, že k podpisu koncesnej zmluvy dôjde ešte v tomto roku. "Je možné, že to bude do Vianoc, ale je možné aj to, že to bude v januári budúceho roka,
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Odoslaťod aquila » 02. Dec 2008 23:39

tak vyzera to, ze druhy balik sa pohne dalej .. aj ked je uplne smutne, ze vazny zase raz netusi o com toci ... :roll:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=11246

"Zatiaľ to vyzerá tak, že koniec januára by sa mohlo začať stavať na prvom balíku; do 15. decembra by sme chceli mať vybratého víťaza," vyhlásil Vážny.
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 578
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Re: 2. balík projektov PPP

Odoslaťod racto » 03. Dec 2008 12:13

Andrej napísal:2. balik

Pozostava z usekov:
Nitra-Selenec
Selenec-Bladice
Beladice-Tekovské Nemce
(vsetko R1)

Celkova dlzka usekov 2. balika je 47 km.

Odhadovana cena vystavby a prevadzky je 16,7 mld. Sk bez DPH

Tender by mal byt vyhlaseny o 2 tyzdne - cize koncom novembra


Predpokladane sprejazdnenie usekov 2. balika je v r. 2010



najnižšiu cenu zoskupenie rakúskych firiem Strabag a Porr, a to 1,38 miliardy eur (41,5 miliardy Sk).


Dáko nevišiel odhad :)
ach jaj
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Odoslaťod devil » 03. Dec 2008 13:46

ja som cital 15,5 mld. ale tiez bez 19% DPH a bez BB obchvat (3-4 mld.). to potom celkovo vychadza okolo 20-21 mld.
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 139
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod devil » 04. Dec 2008 07:03

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=11251

takze zaznelo ze

1/ komercne banky poziciavat nechcu - napriek tvrdeniam (johhan a spol.)

2/ ponuky nesplnili vsetky ocakavania - zrejme sa ocakavali ponuky pod 200% aby sa to nabeton oplatilo.
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 139
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod Thomas » 04. Dec 2008 07:53

ať je to jak chce za půl roku nebo za rok (což není zas takové zpoždění) u banky budou pomalu chtít zas půjčovat. Zdejší ekonomové ať mě opraví.
Thomas
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 27
Založený: 20. Dec 2007 19:42
Bydlisko: Brno

Odoslaťod aquila » 04. Dec 2008 09:03

thomas: banky ani teraz apriori nemaju problem na niektore veci pozicat... ale preco by nevyuzili situaciu a nevyzdimali stat este viac, ked vidia, ze fico ma taky zaujem pred volbami aspon nieco otvorit ;)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 578
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Lionheart » 04. Dec 2008 15:30

aquila, apriori to nie je tak ako hovoris :-) maju problem poziciavat na cokolvek. nehovorim ze vsetko skrtaju ale su ovela opatrnejsie. ci to bude za rok alebo pol roka inak sa da iba velmi tazko povedat... otazka je ci to bude vlada tak dlho drzat otvorene ... pol roka mozno ano pre treti balik. vtedy by sa vyhodnocovali ponuky a mozno uz bude vacsia ochota poziciavat. Ale tazko to predvidat.
Lionheart
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 67
Založený: 10. Dec 2007 13:24
Bydlisko: Milky way

Odoslaťod devil » 04. Dec 2008 16:02

otazka je ci to bude vlada tak dlho drzat otvorene


banky pozicaju ale nie naraz, az tak vela bank ktore taketo sumy poziciavaju a dokonca v takomto obdobi podla mna az tak vela nie je.
vlada to musi drzat, nemoze zrusit nijaky plan lebo v dotycnom regione by sa ihned "mobilizovali", ma ale dost nastrojov na oddalovanie.
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 139
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod Lionheart » 04. Dec 2008 16:10

musi sa to trosku utriast - ta situacia okolo
vstup EBRD a EIB by bolo dobrym krokom
ak su aj ochotne banky pozicat tak v mensom mnozstve ako pred povedzme rokom a pol. ak napr jedna banka bol predtym ochotna ist do toho v obejme 100-200 mil EUR tak dnes je mozno ochotna (ak vobec) tak mozno v objeme max 50 mil EUR. takze potrebujes ovela vacsi pocet bank do konzorcia.
potom vznika problem taketo konzorcium riadit lebo kazda banka moze mat ine poziadavky na zmluvnu dokomentaciu postupy a atd takze aranzer emisie by to mal enormne tazke takyto proces riadit ak sa do toho pusti. aj preto by pomohla ucast EBRD a EIB
Lionheart
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 67
Založený: 10. Dec 2007 13:24
Bydlisko: Milky way

Odoslaťod Lionheart » 16. Dec 2008 10:23

Čaká sa na víťaza hry o R1
"Do 15. decembra by malo byť jasné, kto bude víťaz,“ povedal minister dopravy Ľubomír Vážny začiatkom decembra. Včera na našu otázku, kto je víťazom tendra, hovorca rezortu Marián Jánošík odpovedal, že komisia rozhodne v týchto dňoch.
http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=11286
Lionheart
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 67
Založený: 10. Dec 2007 13:24
Bydlisko: Milky way

Odoslaťod Lionheart » 16. Dec 2008 12:41

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?p=80721#80721

Tender na 2.balík PPP vyhralo konzorcium Vinci/ABN Amro
Lionheart
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 67
Založený: 10. Dec 2007 13:24
Bydlisko: Milky way

Odoslaťod aquila » 16. Dec 2008 13:34

takze klasika, najlacnejsieho vyhodime z tendra .. to budu zase odvolavacky .. aj ked sa divim, ze vyhodili vahostav .. co ale znamena, ze minimalne 1 alebo 3 balik cez PPP sa bude tiez realizovat..
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 578
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod zoom » 16. Dec 2008 14:48

Taká malá otazočka:-D, nemohloi by vyhrať tender aj 2 konzorcia?? Keď sa tak zamyslím, tak to by boli pekne peniaze:-D

Ospravedlňujem sa za taku primitívnu otázku, ale nemám v tomto ani ponatia a keďže sa o tom dosť často hovorí, tak by som nechcel mať v tom hokej:-)
Obrázok používateľa
zoom
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 542
Obrázky: 15
Založený: 21. Sep 2008 16:28

Odoslaťod devil » 16. Dec 2008 16:00

Tender na 2.balík PPP vyhralo konzorcium Vinci/ABN Amro


zeby predovsetkym kvoli ucasti banky v tendri ?

http://www.strategie.sk/showdoc.do?docid=15746

Z hľadiska aktív sa radí na ôsme miesto v Európe a trináste miesto na svete (zdroj: The Banker, júl 2006)
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 139
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod aquila » 16. Dec 2008 16:22

no to su udaje starsieho data .. abm amro v principe "padla" v 2007, kvoli pruserom s hedgovanim .. potom si ju rozporcovali barclays, santander a este ktosi .. plus teraz na jesen bola holandsky pozostatok "zostatneny", lebo bol pred krachom ..

cize ked sa priznam, sam som zvedavy, co sa konkretne teraz skryva pod abn amro teraz ...
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 578
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod fh » 16. Dec 2008 16:27

aquila napísal:aj ked sa divim, ze vyhodili vahostav .. co ale znamena, ze minimalne 1 alebo 3 balik cez PPP sa bude tiez realizovat..


Váhostav sa vyhojí inde, nakoniec zakázky mu bežia aj inde, ale či budú aj ďaľšie PPP, som si nie istý, Vážny je spokojný, stavia sa mu smerom na jeho domov a ostatné bude Ficov problém...., jedine že by si naň viac došliapol. Otázka je, kde sa skôr začne..., 1., alebo 3. balík...
fh
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 12
Založený: 06. Máj 2005 11:19

Odoslaťod i15 » 16. Dec 2008 18:09

no super, takze kedy nastartuju bagre a buldozery? :)
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Odoslaťod johhan » 16. Dec 2008 18:41

devil napísal:http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=11251

takze zaznelo ze

1/ komercne banky poziciavat nechcu - napriek tvrdeniam (johhan a spol.)

2/ ponuky nesplnili vsetky ocakavania - zrejme sa ocakavali ponuky pod 200% aby sa to nabeton oplatilo.


Práve minulý týždeň sme podpísali úverovú linku na 500 mil s opciou na 2 mld :wink: - takže banky požičiavajú bez problémov
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Public Private Partnership (PPP) + financovanie projektov

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 8 hostí.