3. balík projektov PPP

sekcia venovaná financovaniu nielen diaľnic, ale aj ostatných projektov s hlavným zameraním na Public Private Partnership

Moderátor: Moderátori

Akú najvyššiu cenu celkových splátok 3. balíka PPP za 30 rokov by ste boli ochotní akceptovať?

Anketa bola ukončená dňa 29. Dec 2010 17:05

Žiadnu. Tento úsek by som nikdy nestaval
3
5%
< 3,5 mld. €
3
5%
3,5 - 5,0 mld. € (väčšia ako 40% zľava)
9
16%
5,0 - 6,5 mld. € (aspoň 24-40% zľava)
31
55%
6,5 - 8,5 mld. € (menej ako 24 % zľava)
5
9%
Kľudne aj cenu bez zľavy - 8,5 mld € a vyššiu
5
9%
 
Celkový počet hlasov : 56

Odoslaťod wizard112 » 13. Máj 2009 14:36

Mňa to až tak neprekvapilo...
wizard112
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 665
Obrázky: 13
Založený: 01. Feb 2008 20:02
Bydlisko: Banská Bystrica

Odoslaťod Lionheart » 13. Máj 2009 15:19

Mna by zaujimalo co znamena tato poznamka ministra:

"Súťaž je platná, aj keď je jedna ponuka. Je tam iný môj vnútorný otáznik, pre ktorý túto možnosť pripúšťam," naznačil bez bližších podrobností minister.

Zeby nemal rad tento usek? Alebo sa im tam nepodarili ksefty ale niektorym inym skor narodnym ako socialnyy stranam?:-)

Potom by sa rysovalo to o com uz raz hovoril aj Vazny aj Fico - spojenie BA-KE prelozkou cez Hiadelske sedlo - Dopravoprojekt uz kresli vykresy ...
Lionheart
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 67
Založený: 10. Dec 2007 13:24
Bydlisko: Milky way

Odoslaťod i15 » 13. Máj 2009 16:08

...alebo po skusenostiach s prvym a druhym balikom vidi, ze dalsi by bol financne nezvladnutelny. Zakladny ciel je uz splneny - Vahostav a Doprastav sa mozu vysantit na prvom baliku :)
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Odoslaťod sergej » 13. Máj 2009 16:08

Ja som tu už tuším kedysi dávnejšie písal, že 3. balík bude len také divadielko, aby bol na severe pokoj. Zrušenie bolo celý čas akože nemysliteľné a bum, už je to tu. Ak to zrazu Vážny pripúšťa a dôvodom je jeho "vnútorný otáznik", môžeme ho kľudne považovať za zrušený.

A k spojeniu cez Hiadeľské? Asi toľko, že výkresov je po Slovensku nakreslených až-až.
Obrázok používateľa
sergej
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 160
Založený: 20. Feb 2005 09:28
Bydlisko:

Odoslaťod racto » 13. Máj 2009 17:58

No ja stále dúfam že bude :)
ach jaj
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Odoslaťod johhan » 13. Máj 2009 20:04

No ja teraz som zvedavý ako to bude - dostane Vážny po ušoch od Fica alebo Fico od Merkel - alebo žeby išiel Robo do konfliktu s Nemeckom ?
.
osobne si myslím že problém je v tom že Hochtief spravil štandardnú európsku ponuku na PPP projekt :-)
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod Andrej » 13. Máj 2009 20:04

Medzitym sa uz stihli posunut terminy zaciatku vystavby prvych 2 usekov na D3 z eurofondov na koniec tohto roka, ktore sa vsak aj tak realne nepripravovali k vystavbe. Naklady na vystavbu tychto usekov D3 sa priblizne rovnaju cene za tunel Visnove.
Ze by sa Visnove predsa len financovalo z eurofondov? To je zrejme prilis optimisticky scenar, vsak? :roll:
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Odoslaťod johhan » 13. Máj 2009 20:07

sergej napísal:Ja som tu už tuším kedysi dávnejšie písal, že 3. balík bude len také divadielko, aby bol na severe pokoj. Zrušenie bolo celý čas akože nemysliteľné a bum, už je to tu. Ak to zrazu Vážny pripúšťa a dôvodom je jeho "vnútorný otáznik", môžeme ho kľudne považovať za zrušený.


no problém je v tom ža na základe nejakých garancií ( z vlády ) sa už mašinéria rozbehla a aj zabezpečili veci na výstavbu a to by si niekto sakramensky vyžral a niekto by to musel zaplatiť :-)
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod johhan » 13. Máj 2009 20:20

Andrej napísal:Medzitym sa uz stihli posunut terminy zaciatku vystavby prvych 2 usekov na D3 z eurofondov na koniec tohto roka, ktore sa vsak aj tak realne nepripravovali k vystavbe. Naklady na vystavbu tychto usekov D3 sa priblizne rovnaju cene za tunel Visnove.
Ze by sa Visnove predsa len financovalo z eurofondov? To je zrejme prilis optimisticky scenar, vsak? :roll:


Keďže sa schválil 1 a 2 balík PPP obmedzenie pre úsek D1 Hričovské Podhradie-Dubná Skala o nemožnosti financovania z EU fondov (vysoká koncentrácia stavieb v jednom regióne) by padla a tento úsek by sa dal zaradiť do finacovania
.
no ale čo Hochtief ?? 8)
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod sergej » 13. Máj 2009 20:26

johhan napísal:no problém je v tom ža na základe nejakých garancií ( z vlády ) sa už mašinéria rozbehla a aj zabezpečili veci na výstavbu a to by si niekto sakramensky vyžral a niekto by to musel zaplatiť :-)

Vazny dnes vyhlasil, ze dal pokyn, aby sa zacali useky z prveho a druheho balika pripravovat na klasicke verejne obstaravanie. Tak bud mal dnes zly den, alebo sa tu nieco pekne ruca. A nemam pocit, ze nejake predpokladam slovne garancie by Fica a spol. nejako trapili.
Obrázok používateľa
sergej
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 160
Založený: 20. Feb 2005 09:28
Bydlisko:

Odoslaťod Andrej » 13. Máj 2009 20:43

Kde to vyhlasil? O nieco sme prisli? :)
Btw, v principe by som nebol vobec proti tomu, aby sa cele sucasne "PPP" nahradilo klasickym verejnym obstaravanim. Ktovie, ci by to dokonca nebolo rychlejsie postavene. Koncesionari zjavne nemaju potrebne prostriedky, kym stat by mohol pouzit dochodkove ucty.
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Odoslaťod devil » 14. Máj 2009 08:10

No ja teraz som zvedavý ako to bude - dostane Vážny po ušoch od Fica alebo Fico od Merkel - alebo žeby išiel Robo do konfliktu s Nemeckom ?


tak ako to vcera prokopovic povedal : hlavny princip PPP - zohnat financie si ma koncesionar, preco npr. nemecke banky do ktorych sa naliali pekne prachy nepozicaju hochtiefu ?
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 139
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod johhan » 14. Máj 2009 09:31

devil napísal: tak ako to vcera prokopovic povedal : hlavny princip PPP - zohnat financie si ma koncesionar, preco npr. nemecke banky do ktorych sa naliali pekne prachy nepozicaju hochtiefu ?


No čo ja viem tak Hochtief s tým nemá problémy - dokonca by tam mala byť garancia nemeckej vlády ako posledný inštitút, za minlý rok mali polmiliardy EUR čistý zisk - takže nemyslím si že by to bol akurát proglém Hochtiefu
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod johhan » 14. Máj 2009 09:34

sergej napísal: Vazny dnes vyhlasil, ze dal pokyn, aby sa zacali useky z prveho a druheho balika pripravovat na klasicke verejne obstaravanie. Tak bud mal dnes zly den, alebo sa tu nieco pekne ruca. A nemam pocit, ze nejake predpokladam slovne garancie by Fica a spol. nejako trapili.

Toto sa týka iba 2 balíka prvý je nedotknuteľný :-)
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod sergej » 14. Máj 2009 09:43

Veď preto som napísal, že mal zlý deň :D
Obrázok používateľa
sergej
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 160
Založený: 20. Feb 2005 09:28
Bydlisko:

Odoslaťod devil » 14. Máj 2009 10:10

No čo ja viem tak Hochtief s tým nemá problémy


mat silne reci je dnes marketingova povinnost kazdej firmy.
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 139
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod Lionheart » 14. Máj 2009 10:34

Z ekonomickeho pohladu by bolo najlepsie aspon jeden balik (mozno k tomu smeruje c.3) zrusit. Inak budeme rocne platit take velke splatky, ze tak rychlo uz nic nepostavime - mozno nejake male obchvaty.
Situaciu si zrejme skomplikovali aj pravdepodobnym zavazkom voci poliakom, kedze ti asi tlacili na dobudovanie D3 kvoli ME 2012 vo futbale ... Takze bude dilema D1 alebo D3 v okoli Ziliny?! :-)
Lionheart
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 67
Založený: 10. Dec 2007 13:24
Bydlisko: Milky way

Odoslaťod johhan » 14. Máj 2009 10:49

devil napísal: mat silne reci je dnes marketingova povinnost kazdej firmy.


neviem či sa dá označiť 2 mld EUR hotovostných prostriedkov koncernu Hochtief ako silné reči a marketingová povinnosť :-) samozrejme pri dlhu idúcemu k nule :wink: ale budiž :arrow:
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod devil » 14. Máj 2009 11:51

mozno ma a mozno ich mala v banke alebo ich vyuziva inde a inak...a vie to akurat vedenie firmy. takze je to informacia hodna ficovych vyhlaseni. ale je to jedno, existuje vinci, ta francuzska firma, a nase "hviezdy". vsetko super prosperujuce a patricne sa schvastajuce. ale financne memoranda uzavrete nie su.
Obrázok používateľa
devil
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 139
Založený: 04. Feb 2005 07:32

Odoslaťod johhan » 14. Máj 2009 19:51

devil napísal:mozno ma a mozno ich mala v banke alebo ich vyuziva inde a inak...a vie to akurat vedenie firmy. takze je to informacia hodna ficovych vyhlaseni. ale je to jedno, existuje vinci, ta francuzska firma, a nase "hviezdy". vsetko super prosperujuce a patricne sa schvastajuce. ale financne memoranda uzavrete nie su.

predpokladám že si ešte nezažil nemeckých auditorov - ja pravidelne každé leto a čo nemecký auditor nevidí to nepodpíše :-) - ono totiž nemci majú na toto tvrdé zákony po audite je zodpovedný auditor pred úradmi nie ako u nás :-)
.
a môžem ti povedať že auditori boli daleko horší ako kontrola z Finanzamtu
..
Ale to je jedno to je nepodstatné - ja by som radšej videl tú ponuku od Hochtief - asi aká bola keď sa jej Vážny tak naľakal až dostal brušné kŕče :lol: 8)
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod Dialniciar » 03. Júl 2009 18:57

Stále nie je oficiálne potvrdené, že ide o Hochtief a stále sa ani žiadna ponuka nezverejnila. Verejne sa rozpráva, že sa to možno aj zruší, lebo sa nevie nájsť 5 mld. € naraz iba na slovenské diaľnice a rýchlostné cesty.

Už len keď si človek pozrie ten pôvodný zoznam prihlásených, tak je jasné, že mega firmy majú záujmy aj inde a nielen na Slovensku.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod paul0001 » 10. Júl 2009 23:57

Tak ako budeme stavat cez PPP Višnove-Dubna Skala? (resp.kedy?) :(
paul0001
diskutujúci
 
Príspevky: 228
Obrázky: 12
Založený: 14. Aug 2008 13:22
Bydlisko: Brusel - Paris - Washington

Odoslaťod qantas » 06. Aug 2009 11:27

niekto okolo 3 balika ?? nieco nove ?
qantas
diskutujúci
 
Príspevky: 198
Založený: 23. Feb 2008 23:08

Odoslaťod i15 » 16. Aug 2009 11:42

clanok z Trendu "Chcete lacnejšie diaľnice? Treba viac ponúk" :arrow: http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=12313

toto je trochu usmevne, lebo vieme ako to u nas chodi... ale samozrejme ma pravdu ;)

Predovšetkým je potrebné, aby zadávatelia zákaziek prijali filozofiu, že čím viac ponúk získajú, tým lepšie. Treba sa vyhnúť akýmkoľvek opatreniam, ktoré môžu viesť k zníženiu počtu záujemcov o verejnú zákazku. Preto je dôležité upustiť od používania užších súťaží či rokovacích konaní oboch typov (so zverejnením/bez zverejnenia). Vyššie uvedené postupy obstarávania totiž už zo svojej podstaty znižujú počet potenciálne predložených ponúk. Potenciálne úspory na administratívnych nákladoch zadávateľa sú v porovnaní s negatívnymi vplyvmi na cenu zanedbateľné. Pozornosť treba venovať aj stanoveniu kvalifikačných kritérií, ktoré určujú, aké firmy sa môžu o zákazku uchádzať. Ich zbytočná prísnosť môže významne obmedziť počet predložených ponúk.

Rešpektovanie týchto odporúčaní nevyžaduje žiadne dodatočné verejné výdavky ani zmeny zákonov. Naopak, ide o zvýšenie transparentnosti celého procesu obstarávania spojeného so zlepšením podnikateľského prostredia. Výsledné úspory môžu byť dosť vysoké, čo je žiaduce nielen v období hospodárskej krízy. Zároveň ide o podstatne jednoduchšie a menej rizikové riešenie problémov s nedostatočnou infraštruktúrou, než prináša v súčasnosti preferovaný koncept PPP projektov


...

Preco to davam sem... na 3.balik PPP prisla jedna ponuka a to znamena, ze to jednoducho nemoze byt pre nas vyhodne. Ani ked 10 dialniciarov napise, ze statny rozpocet a eurofondy to nedokazu v rozumnom case prefinancovat. Pri tom, ako pomaly sa vybavuje 1.balik hrozi, ze treti sa spusti v casovej tiesni tiesne pred volbami 2010. A za cenu, ktoru nebudeme vediet splacat. Cize pevne verim, ze treti balik bol uz v tichosti zruseny a pripravuje sa alternativne financovanie - aj za cenu, ze sa bude stavat 6-10 rokov.
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Odoslaťod Dialniciar » 16. Aug 2009 12:29

Tu nejde o to, čo píše diaľničiar, ale o to, že nikto oficiálne nepotvrdil, že ponuka prišla len jedna. Jediné, čo je potvrdené je to, že ponuku zaslal Hochtief, ale ako vieme, Skanska tu mala vážny záujem.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Public Private Partnership (PPP) + financovanie projektov

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 8 hostí.