Stránka 1 z 1

cena Rychlostnej cesty

OdoslaťOdoslané: 07. Máj 2010 17:43
od DodoSK
Dobry den!

Chcem sa vas opytat na vas nazor, ci si myslite, ze cena 37 000 000 eur/ km rychlostnej cesty je vela alebo nie. Ide o rychlostnu cestu v zlozitom geomorfologickom uzemi, kde 42% trasy je vedena na mostoch, a nasypy dosahuju vysku 14m, zarezy 20m, takze velka cast trasy je vybavena zarubnymi a opornymi murmi.

Popis je strucny takze vas ziadam naozaj len o hruby odhad, ci ta cena je realna alebo je celkom uletena :).

Dakujem za nazory!

Re: cena Rychlostnej cesty

OdoslaťOdoslané: 07. Máj 2010 18:32
od Koro
Ides predkladat ponuku do tendra? :D Ja som len laik ale ak tu cenu prirovname k R1 Zarnovica - Sasovske podhradie, 7 000 000 eur/km tak je to sakra vela.

Re: cena Rychlostnej cesty

OdoslaťOdoslané: 07. Máj 2010 18:45
od DodoSK
No ano je to odost viac. ale tam myslim su podmienky na stavbu nie az tak narocne, mosty su sice urcite aj tam, no nemaju isto 40 percentne zastupenie. a tie spolu s murmy stavbu riadne predrazuju....ponuku do tendra zatial predkladat nejdem, riesim len skolsky projekt :)

Re: cena Rychlostnej cesty

OdoslaťOdoslané: 07. Máj 2010 18:57
od DodoSK
skusim doplnit otazku. vedel by mi niekto odhadnut kolko by stal 1km dlhy most pre Rku 24.5/80 priblizne na 20 metrovych pilieroch? vdaka.

Re: cena Rychlostnej cesty

OdoslaťOdoslané: 08. Máj 2010 23:21
od Dialniciar
To je teoretický model do nejakej úlohy ?

(odborníci vedia, prečo sa pýtam)

Ak nie, požiadam o lokalizáciu (a či vôbec je to na Slovensku) a ostatné technické parametre, ktoré RC má mať, teda nie len to, kde a ako je vedená. Teda konkrétne údaje: šírka, návrhová rýchlosť, kanalizácia (či vôbec), oplotenie (či vôbec), odlučovače ropných látok (na RC byť nemusia, ale v NP a CHKO áno). Stavebné prvky a prvky technologické: ekodukt (tzv. prechod pre zver pevný ponad teleso), informačný alebo informačno-riadiaci systém, správa a údržba rýchlostnej komunikácie, odpočívadlá, zeleň (či ide o tzv. eko-diaľnicu, čo sa rozmáha teraz vo svete), dĺžka takto problematického úseku (napr. na R2 je priemerná cena nákladov do 7 mil. € na 1 km bez DPH, ale tunel Soroška na 2 tunelové rúry presahuje 35 mil. € na 1 km), meteorologické senzory a zariadenia na sledovanie počasia, SOS hlásky (či vôbec) atď. ... ďalej, tá cena je s DPH ? ... toho by sa našlo ešte veľmi veľa.

Napr.: Nová cesta II. triedy môže stáť 3 mil. €, ale aj 5 mil. €, ale aj 7 mil. € na 1 km. Lebo ide o to, či to je cesta na rovine alebo cesta 1+1 s priestorom po oboch stranách na parkovanie áut + osvetlenie + obojstranné chodníky. A keby sem niekto prišiel na fórum a uviedol iba to, že cesta je ešte aj na mostoch dostaneme sa k ešte vyššej sume. :idea: Je irelevantné pýtať sa, čo je moc, ak nepoznáme podmienky a parametre.