Projekt PPP na D1

sekcia venovaná financovaniu nielen diaľnic, ale aj ostatných projektov s hlavným zameraním na Public Private Partnership

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod Jonathan » 29. Nov 2005 09:29

Adoas napísal:
aquila napísal:napriklad sa ozvat, ze pouzivaju jeho material :)


aquila,

ale ved je dost prevdepodobne, ze tam existuje dohoda.

Preco si taky pesimista? :wink:


Napriklad preto, lbo NDS ma vlastnu mapu dialnic, ktora je aj lepsie graficky spracovana. Preto som aj ja pesimista.

http://www.ndsas.sk/index/mapa_big.jpg (pozor 4M)
Jonathan
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 626
Obrázky: 31
Založený: 09. Feb 2005 09:49

Odoslaťod aquila » 29. Nov 2005 14:54

je to skratka az moc okate :)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod aquila » 29. Nov 2005 16:07

tak uz tento tyzden tu budeme mat tender :)

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=2097

uvidime ako to dopadne ... snad ta cena ozaj bude 20 miliard ... a bude hotovy do roku 2010 ;)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Adaios » 29. Nov 2005 19:21

aquila napísal:tak uz tento tyzden tu budeme mat tender :)

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=2097

uvidime ako to dopadne ... snad ta cena ozaj bude 20 miliard ... a bude hotovy do roku 2010 ;)


aquila,

asi si nepochopil dost dobre cenu. Ta cena je len priblizna a uz toto slovo znamena, ze MDPT ani nevie aku ma dat priamu cenu a nechce davat ani cenovy rozhlad hned. Uvazuje sa aj vo viacerych materialoch o cene priblizne 22 mld. SKK a rad by som len doplnil, ze to su stavebne naklady. Konecna cena pre SR bude vacsia aj ked s viacerymi sluzbami naviac. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod aquila » 29. Nov 2005 20:26

adoas, ver tomu, ze kopu veci chapem, aj ked nemam potrebu explicitne pisat :) a aj tie suvislosti, preto som pisal, ze by bolo dobre ak by ta zakladna ena bola 20 miliard za cely usek..
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Adaios » 29. Nov 2005 20:44

aquila napísal:adoas, ver tomu, ze kopu veci chapem, aj ked nemam potrebu explicitne pisat :) a aj tie suvislosti, preto som pisal, ze by bolo dobre ak by ta zakladna ena bola 20 miliard za cely usek..


aquila,

realne si myslis ze to bude 20 mld. SKK? A za dalsie, kde je podla teba napisane aka bude zmluva (a neviem aka bude ani ja) - tam moze byt cena 20 mld. SKK, ale vysledna bude taka, ze nikdy nezistis, ci to bolo skutocne 20 mld. SKK. Chapes? :wink:

Vas stat tuto zmluvu robi 1. krat a snazi sa davat slovne najavo, ze si da pozor aby sa to neskoncilo ako v CR a H (aj ked tam sa zase uvazuje o PPP), ale mne osobne to nejako v praktickom zivote unika. :wink: ... Prilis SR "krici" do sveta, ze zmluva bude kvalitna a prepracovana - ja Vam to prajem ale nejako o tom pochybujem. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod aquila » 29. Nov 2005 20:57

adoas: ako som povedal, ja to praveze dobre chapem a viem ake su tam uskalia :) a osobne si od toho ani moc neslubujem.

necudoval by som keby to vyskocilo aj na 40 miliard :)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Adaios » 29. Nov 2005 22:02

aquila napísal:adoas: ako som povedal, ja to praveze dobre chapem a viem ake su tam uskalia :) a osobne si od toho ani moc neslubujem.

necudoval by som keby to vyskocilo aj na 40 miliard :)


Hmhmhm,

tak nechapeme sa, lebo sa ja neviem skor presnejsie vyjadrit:

Pri PPP je jeden obrovsky rozdiel medzi:

1. Stavebne naklady a za 2. Konecne naklady.

Kam ty ratas tu sumu 20 mld. SKK a kam 40 mld. SKK (alebo aj spolu to moze byt :lol: v tom istom)? - daj mi na toto prosim odpoved.

A ja uz len doplnim, ze pri zlej zmluve mozu byt stavebne naklady urcene aj na 18 mld. SKK, ale konecna cena bude 50 mld. SKK a nikto uz nezisti (a vas stat uz vobec nie, ked tomu nedokaze v zmluve vopred zabranit) kolko boli skutocne stavebne naklady, pretoze tam mozu byt ulavy pre stavebne firmy a nejake sluzby, ktore nebude mat vas stat ako skontrolovat, ci boli alebo neboli spravene a ako mali byt spravene atd.

PPP je velmi narocna oblast a tato tema bude len rast. Pretoze je velmi vela nejasnosti medzi odbornikmi na Slovensku v tejto oblasti (nie este radova verejnost, tej staci uviest ze vyhoda je ze sa postavi s prehladom a so sluzbami a rocne stat minie menej atd. a nevyhoda ze je "len"v nekvalitnej zmluve) a na tomto fore ma tiez vela uzivatelov dost skreslenu predstavu o tom co to je PPP alebo aj P3 a nemyslim tym teba, lebo ty tomu mozno aj rozumies hlbsie, len komunikacia viazne kvoli jazykovym nedostatkom z mojej strany. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod aquila » 29. Nov 2005 23:00

adoas, odpoved ti nedam, lebo ju neviem, je to moj odhad a nazor. tym to hasne, plz nehladaj tam veci co tam nie su, dik ;)

a to ze je rozdiel medzi stym ake su stavebne naklady a konecne je jasne ... neni nutne dopisat vsetko do konca, toto nie je pravna zmluva tunak je forum :)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Adaios » 30. Nov 2005 20:39

aquila napísal:adoas, odpoved ti nedam, lebo ju neviem, je to moj odhad a nazor. tym to hasne, plz nehladaj tam veci co tam nie su, dik ;)

a to ze je rozdiel medzi stym ake su stavebne naklady a konecne je jasne ... neni nutne dopisat vsetko do konca, toto nie je pravna zmluva tunak je forum :)


aquila,

OK. Nie je to pravna zmluva, keby bola tak by si videl moj prispevok do dlzky by sa zmenil.

Stavebne naklady su 20-22 mld. SKK, keby to staval sam stat.

Ak to bude stavat PPP, tak tiez budu naklady 20-22 mld. SKK, ale PPP sa bude o ten usek 20-40 rokov starat/opravovat a udrziavat v poriadku (otazne je ci aj zimna udrzba), okrem toho je tu istota, ze tu budu efektivne vynalozene financie, pretoze sukromny sektor si da pozor na kazde EURO narozdiel od statu. Vas stat na tento usek nema dost penazi a pritom toto je 50% potreby na spojenie ZA-RK. Stat na to nema. A PPP na to mat bude a este da statu aj rozne vyhody - ale za vacsiu cenu, cena bude vacsia o 150-250% nez ked by to staval sam stat, ale tato cena bude dosiahnuta az za 20-40 rokov, takze stat usetri, ... len z dlhodobeho hladiska prerobi. Ale je to tazko sudit, pretoze D1 postavena byt musi a jej nestavanie sposobuje vacsie skody nez takyto sposob vystavby.

Takze naklady budu 20 mld. SKK, ale PPP postavi a bude spravovat dialnicu v priemere 30 rokov za cenu 30-40 mld. SKK. To je moj odhad, ktory sa moze za 30 dni zmenit. Samozrejme da sa predpokladat ze inflacia a dalsie vplyvy budu tiez hradene. Uz len 1. nevyhoda je, ze PPP si berie komercny uver narozdiel od statu.

PPP je dobra vec, ked sa spravi kvalitna zmluva. Toto je forum a ja tu tiez nebudem pisat ako by mala zmluva vyzerat - za 1. na fore som zadarmo a za 2. nemam dovod. Mozem (a aj som to uz spravil) zverejnit niektore rizika.

Hlavne si treba zapamatat, ze to je SR, ktora dava nieco stavat a teda je to SR, ktora si ma pravo vybrat to najlepsie, nie PPP. PPP je tu na splnenie poziadaviek vasho statu. Netreba sa bat a treba mat vo vsetkom jasno. Bez PPP sa dnes dialnice nedaju stavat (v regione V4) - prisli na to aj CR aj Madarsko, ktore sice prerobili, ale planuju zase pokracovat v tomto smere - a uz su mudrejsi. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod johhan » 01. Dec 2005 12:04

A nakoniec cele PPP nebude nič iné ako len dlhodobý dodavateľský úver pre NDS.
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod aquila » 01. Dec 2005 15:08

ja mam tiez taky dojem ze to skonci na styl ala zilinske PPP, kde vlastne to len dodavatel preuveruje.. uvidime ako moc to bude vyhodne ..
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Adaios » 01. Dec 2005 22:31

Tak treba si to povedat takto: PPP je vsade vo svete uplne normalny system, ... len na Slovensku to bude "slovenska verzia" ... vase dialnice si sami na seba nezarobia, takze NDS bude platit este naviac - nie je to ten system, ze investor postavi a ma zisk a prevadzkuje dialnicu 30 rokov a stat je spokojny. Ale nie je na tom ani SR zase az tak zle, aby sa PPP nerealizovalo - ked chce mat SR skoro EURO, tak musi pouzit P3. To je fakt. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod wazari » 03. Dec 2005 01:31

Adoas napísal:PPP je vsade vo svete uplne normalny system, ... len na Slovensku to bude "slovenska verzia" ... vase dialnice si sami na seba nezarobia, takze NDS bude platit este naviac - nie je to ten system, ze investor postavi a ma zisk a prevadzkuje dialnicu 30 rokov a stat je spokojny.


Niekde som cital, ze aj Portugalsko pouzivalo tienove myto pri PPP - cize tiez si cesty nezarobili.
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod johhan » 05. Dec 2005 09:02

wazari napísal:Niekde som cital, ze aj Portugalsko pouzivalo tienove myto pri PPP - cize tiez si cesty nezarobili.


Neviem či by som to nazval tieňové mýto, to je skorej v Nemeku kde sa dodnes cez dan z PHM nahradzuje mýto.

U nás by PPP mal byť skrytý dodávateľskú úver, tak to aspon vyzerá. Teda štát si objedná cez koncesiu dialnicu v určenej trase s tým že ju bude počas koncesie splácať pevnou sumou. V iných štátoch je to tak že PPP je na štandardných princípoch dialnicu natrasuje postaví a prevádzkuje investor s tým že je stanovená koncesia a výška mýta. Spraví sa ročné zúčtovanie a ak mýto nepostačuje tak dopláca štát. Samozrejme toto platí pre štát ako je Slovensko, kde sa o riziko delí štát a investor.

Zhruba napísané :-)
johhan
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 39
Založený: 03. Feb 2005 21:43

Odoslaťod JG » 06. Dec 2005 10:06

Adoas napísal:
Jonathan napísal:Na stranke NDS je sekcia venovana pilotnemu projektu PPP s podrobnym popisom stavby

http://www.ndsas.sk/index/index.php?ids=460

P.S. Zaujimalo by ma, ci NDS ma vlastne nakresy vlastnej dialnicnej siete, ked na web kopiruje z nezavislych stranok ;-)


Je aj druha jednoducha moznost: Na stranke www.highways.sk je napisane, kto s nou spolupracuje - ta mapa mohla byt povodom od SSC/NDS. :wink:


Mapku som vytvoril na zaklade udajov od SSC, ale NDS nema ziadne povolenie ju pouzit pre svoje komercne aktivity. Je vsak zbytocne sparat do toho bordelu, budme radi, ze sa NDS zmohla aspon na ten zmatok s neskutocnym mnozstvom chyb, ktory prezentuje na svojich strankach a ktory plne zodpoveda praci NDS.
JG
diskutujúci
 
Príspevky: 164
Obrázky: 1
Založený: 10. Mar 2005 12:47

Odoslaťod Adaios » 06. Dec 2005 20:41

JG napísal:Mapku som vytvoril na zaklade udajov od SSC, ale NDS nema ziadne povolenie ju pouzit pre svoje komercne aktivity. Je vsak zbytocne sparat do toho bordelu, budme radi, ze sa NDS zmohla aspon na ten zmatok s neskutocnym mnozstvom chyb, ktory prezentuje na svojich strankach a ktory plne zodpoveda praci NDS.


V takom pripade vsetka cest JG. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod fh » 08. Jan 2006 17:47

Tu je link k semináru o PPP, je tam viacero príspevkov, aj ku diaľniciam je tam jeden.
http://www.transparency.sk/seminar_ppp.htm
fh
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 12
Založený: 06. Máj 2005 11:19

Odoslaťod Adaios » 08. Jan 2006 17:59

http://www.transparency.sk/seminar_ppp/ ... _PPP.ppt#7

Toto je ktory usek zo SR a je to vobec zo SR :?:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod fh » 08. Jan 2006 19:24

Ak myslíš tú fotku, tak neviem odkiaľ to je. Ale pekne to vyzerá 8) .
fh
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 12
Založený: 06. Máj 2005 11:19

Odoslaťod Adaios » 08. Jan 2006 21:42

Pozorovateľ napísal:Ak myslíš tú fotku, tak neviem odkiaľ to je. Ale pekne to vyzerá 8) .


Inak tam nie je (pre mna) ziadna nova zasadna strategicka info okrem jednej, ze planom MDPT je prenajom dialnice na 30 rokov. Uvidime. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Saget » 08. Jan 2006 23:37

Ta fotka je z useku Hr. Benadik - N. Bana

http://www.doprastav.sk/index.php?s-cv-contentID=10478
Obrázok používateľa
Saget
diskutujúci
 
Príspevky: 93
Obrázky: 37
Založený: 26. Máj 2005 21:42
Bydlisko: Bratislava - DNV

Odoslaťod Leonidas » 09. Jan 2006 18:10

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=2515

Tohle je dalším důkazem toho, jak si to představuje SR a jestli to tak i bude, tak to nebude dobrý signál v směre ven. :arrow:

"Výstavba diaľnic po novom láka na Slovensko väčšinu relevantných európskych i svetových hráčov, ktorí doteraz malý trh prehliadali. Či sa popri nich presadia aj domáci lídri, bude závisieť od toho, ako Národná diaľničná spoločnosť stanoví tendrové podmienky.

Ak medzi ne vsunie nevyhnutnosť skúsenosti s prevádzkovaním PPP diaľnice, slovenskí stavbári budú potrebovať zahraničného partnera. Tak či onak, diaľnice budú budovať predovšetkým domáce firmy.

Či už ako partneri v konzorciu alebo, pravdepodobnejšie, ako subdodávatelia zahraničných producentov. Pre tých by totiž bolo nerentabilné „nosiť“ z domovskej krajiny stroje a pracovnú silu." :arrow:

"Tak či onak, diaľnice budú budovať predovšetkým domáce firmy."
Leonidas
diskutujúci
 
Príspevky: 71
Založený: 26. Okt 2005 12:21

Odoslaťod Adaios » 09. Jan 2006 20:46

Dialnice bude stavat ten koho vyberie NDS, a.s., ... snad MDPT SR atd.

Len by som rad zdoraznil, ze ani jedna slovenska stavebna firma, ktora je stale slovenska bez vplyvu firiem Strabag a Skanska nema kapacity na to aby mohla sama financovat a postavit akykolvek usek na D1 medzi ZA a RK - najprv cele postavit a az nasledne cakat peniaze. O tomto je PPP.

To si moze ktorykolvek novinar pisat co chce, toto je zakladny fakt od ktoreho sa da odvijat situacia.

Skor treba uviest kto s kym spolupracuje ale nakoniec to bude silny boj medzi predovsetkym zahranicnymi lidrami, ktori sa zrejme spoja s nejakou domacou firmou.

Ale mozno nie. Uvidime. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Andrej » 15. Feb 2006 11:48

Pilotný projekt PPP už nestihne schváliť táto, ale až nasledujúca vláda kvôli predčasným voľbám

http://dialnice.info/viewtopic.php?p=18176#18176

Schválenie zmluvy by malo prebehnúť v auguste
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Public Private Partnership (PPP) + financovanie projektov

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 15 hostí.