Slovenské letiská

sekcia venovaná iným infraštrukturálnym stavbám ako diaľnice a železnice, t.j. napríklad letiská, nosný dopravný systém, pozemným stavbám a developerským projektom

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod aquila » 15. Jan 2007 17:04

k tym kapacitam, som si pozistoval par udajov. takze opravujem svojich 230 tisic, bolo to 296 tisic.

ad kapacita, tam by som dodal, ze celkova kapacita letiska je ako som nadskrtol dost problematicky odhadnutelna, resp teoreticky, keby boli pohyby roznovnomerne rozlozene a nekulminovali by, tak by pri priebeznom odbavovani mohlo BTS odbavit aj 5 mio pasazierov, ale to je nerealne, najma ak 1/2 pasazierov sa premelie cez letisko za 1/4 roka.

nehovoriac o tom, ze sa lieta cez den. najpodstatnejsi udaj o kapacite je kolko ludi je schopne BTS "spracovat" za 1 hodinu a to je cca 800 ludi, co su cca 5 - 10 lietadiel za hodinu, a to len teoreticky, ak by napriklad prisli 3 vacsie naraz je velky problem (co si ostatne mnohi z nas aj realne vyskusali). realita je taka, ze v spicke je v BTS cca 10-20 pohybov (1 pohyb == start alebo pristanie) za hodinu.

cielom modernizacie bolo zvysenie hodinovej kapacity aspon o 100%, vyhladovo na cca 2000 ludi/hodina.

pre ilustraciu, brnenske letisko ma kapacitu asi 1100 osob/hodina a to tam bolo toto leto spicka asi 70 000 pasazierov mesacne a v BTS to bolo 200 000 pasazierov mesacne. o pohodli cestovania si v BTS bohuzial mozeme nechat len zdat ...

dalej, terajsi "hlavny" terminal ma 35 rokov, teda bol budovany na uplne ine zatazenie, kapacity a za inych podmienok.

dalsi (aj ked podstatne mensi problem) su krizujuce sa drahy, ale to neni apriori problem, kedze az tak busy to v BTS neni.

problem je ale ako som uz pisal so stojankami, hangarmi, technologickym zazemim a handlingom.

no tak zhruba tolko k letisku
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 578
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Dialniciar » 15. Jan 2007 17:23

aquila napísal:dialniciar, ale to su dve veci, ktore sa vobec nevylucuju.

aj na indickych zelezniciach kazdy rok prudko stupa pocet cestujucich, co na tom, ze ludia cestuju aj na strechach vagonov, na staniciach neni mozna pomaly ani zakladna hygiena .. ale halvne ze cisla stupaju.

len tak pre zaujimavost, sky europe bude utlmovat buduci rok svoje aktivity v bratislave, bude ich naopak rozsirovat priamo vo viedni. lufthansa taktiez, uvidime ako ryanair, ale tiez sa im moc nechce rozsirovat baza v bratislave, easyjet sa stiahol kompletne, CSA lieta tak isto, slovenske aerolinky su de facto minulost (chvala bohu, aj tak stal ten meciarovsky nepodarok danovych poplatnikov stovky milionov korun)

takze uvidime ten "prudky" rast na buduci rok ...

vies dialniciar, mozes si obhajovat fica kolko chces, s letiskom to pohnojil na celej ciare. preradil z trojky na spiatocku a zadrel motor ..

letecke spolocnosti ocakavali rozvoj letiska a nie jeho systematicke nicenie ...

teraz so vo viedni aj v budapesti smeju, ze ako lacno im to nas neobolsveik vybavil.

vsak je na smiech, ze aj v brne maju lepsi terminal a s vyssou kapacitou ako v bratislave :)


Ja Fica v tomto neobhajujem, ale ty robíš presný opak a robíš zo Slovenska Indiu. Vieš keby to bola pravda, bol by som spokojný, lebo India postaví ročne od r. 2002 cez 1100 km diaľnic. 8)

Slovenské letisko je naposledných priečkach v službách a ešte dlho bude a ten, kto si myslel, že niekto príde a ročne do neho bude investovať 4 mld. SKK, tak ten je vysoko na omyle.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Dialniciar » 15. Jan 2007 17:29

aquila napísal:k tym kapacitam, som si pozistoval par udajov. takze opravujem svojich 230 tisic, bolo to 296 tisic.

ad kapacita, tam by som dodal, ze celkova kapacita letiska je ako som nadskrtol dost problematicky odhadnutelna, resp teoreticky, keby boli pohyby roznovnomerne rozlozene a nekulminovali by, tak by pri priebeznom odbavovani mohlo BTS odbavit aj 5 mio pasazierov, ale to je nerealne, najma ak 1/2 pasazierov sa premelie cez letisko za 1/4 roka.

nehovoriac o tom, ze sa lieta cez den. najpodstatnejsi udaj o kapacite je kolko ludi je schopne BTS "spracovat" za 1 hodinu a to je cca 800 ludi, co su cca 5 - 10 lietadiel za hodinu, a to len teoreticky, ak by napriklad prisli 3 vacsie naraz je velky problem (co si ostatne mnohi z nas aj realne vyskusali). realita je taka, ze v spicke je v BTS cca 10-20 pohybov (1 pohyb == start alebo pristanie) za hodinu.

cielom modernizacie bolo zvysenie hodinovej kapacity aspon o 100%, vyhladovo na cca 2000 ludi/hodina.

pre ilustraciu, brnenske letisko ma kapacitu asi 1100 osob/hodina a to tam bolo toto leto spicka asi 70 000 pasazierov mesacne a v BTS to bolo 200 000 pasazierov mesacne. o pohodli cestovania si v BTS bohuzial mozeme nechat len zdat ...

dalej, terajsi "hlavny" terminal ma 35 rokov, teda bol budovany na uplne ine zatazenie, kapacity a za inych podmienok.

dalsi (aj ked podstatne mensi problem) su krizujuce sa drahy, ale to neni apriori problem, kedze az tak busy to v BTS neni.

problem je ale ako som uz pisal so stojankami, hangarmi, technologickym zazemim a handlingom.

no tak zhruba tolko k letisku


Ano, ďalší veľký problém, letisko zažíva len sezónny boom.

Letisko by potrebovalo kompletne prebudovať od nových dlhších pristávacích plôch po nové odbavovacie haly, lepšiu letiskovú techniku, veľké parkovisko, viac poskytovateľov paliva (dnes monopol) a doplniť kopec služieb - čo dnes takmer vôbec nie je. Ale to je sen budovať niekde, kde je Viedeň+Budapešť+Praha.

Ak si tu každý z vás myslí, že my sme najlacnejší, tak to je pravda. Ale keď sa preinvestuje 20 mld. SKK, tak už najlacnejší nebudeme. A určite nie pri predstave, že v BA pristáť a potom do Viedne cestovať.

Letisko má na predaj čas. Ani v Maďarsku ho hneď nepredali, v ČR ho ešte nepredali. SR má 1/2 ekonomiky aj po prepočtoch na obyvateľa a jednoducho sa letisko nepredalo. Čo sa nepredalo dnes, sa neskôr predá za viac.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod aquila » 15. Jan 2007 17:32

nerobim zo slovenska indiu, len som hladal podonu paraleru k nezmyselnemu argumentu, ze pocet cestujuci prudko rastie. da sa skor povedat, ze rastol.

dalej, porovnaval som bratislavske letisko s podstate mensim a menej vytazenejsim v brne napriklad. a aj tam je rozdiel skoro 40% v prospech brnianskeho letiska co sa odbavovacej kapacity tyka, pricom BTS odbavi v spicke o 300% viac ludi, cize je tam dost velky rozdiel.

a ano investor by prisiel a investoval by radovo viacej ako sa chysta vlada, respektive vlada sa nechysta nic, ta nechala letisko na pospas, aby som bol presny.

a nikto tu nepisal o 4 mld rocne. ale o 10 az 20 miliardach v priebehu 10tich rokov. je to stale neporovnatelne viacej ako "mozno" 2 miliardy ak si to letisko zabezpeci samo, s tym, ze rozdiel bude diametralne odlisny...
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 578
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod wazari » 15. Jan 2007 17:34

aquila napísal:
vsak je na smiech, ze aj v brne maju lepsi terminal a s vyssou kapacitou ako v bratislave :)


siel som cez neho (Brno) pred dvomi rokmi a toto sa mi nezda
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod Dialniciar » 15. Jan 2007 17:37

aquila napísal:nerobim zo slovenska indiu, len som hladal podonu paraleru k nezmyselnemu argumentu, ze pocet cestujuci prudko rastie. da sa skor povedat, ze rastol.

dalej, porovnaval som bratislavske letisko s podstate mensim a menej vytazenejsim v brne napriklad. a aj tam je rozdiel skoro 40% v prospech brnianskeho letiska co sa odbavovacej kapacity tyka, pricom BTS odbavi v spicke o 300% viac ludi, cize je tam dost velky rozdiel.

a ano investor by prisiel a investoval by radovo viacej ako sa chysta vlada, respektive vlada sa nechysta nic, ta nechala letisko na pospas, aby som bol presny.

a nikto tu nepisal o 4 mld rocne. ale o 10 az 20 miliardach v priebehu 10tich rokov. je to stale neporovnatelne viacej ako "mozno" 2 miliardy ak si to letisko zabezpeci samo, s tym, ze rozdiel bude diametralne odlisny...


Letisko si bez problémov môže vziať úver vo výške 2,5 mld. SKK a to na najnutnejšie stačí. 8)

Počet cestujúcich prudko rástol, pretože bolo z čoho (z mála sa rýchlo rastie), to sa spomalí, ale neklesne to.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod aquila » 15. Jan 2007 17:41

Dialniciar napísal:Ano, ďalší veľký problém, letisko zažíva len sezónny boom.

Letisko by potrebovalo kompletne prebudovať od nových dlhších pristávacích plôch po nové odbavovacie haly, lepšiu letiskovú techniku, veľké parkovisko, viac poskytovateľov paliva (dnes monopol) a doplniť kopec služieb - čo dnes takmer vôbec nie je. Ale to je sen budovať niekde, kde je Viedeň+Budapešť+Praha.


nemas pravdu, tu sa realne planovalo tie peniaze preinvestovat a investori dobre vedeli do coho idu. vedeli, ze sa muselo zainstatovat _teraz_, lebo do 10tich rokoch to nema zmysel.

preco myslis, ze zacina aj skyeurope utlmovat svoje aktivity v BTS ?

Dialniciar napísal:Ak si tu každý z vás myslí, že my sme najlacnejší, tak to je pravda. Ale keď sa preinvestuje 20 mld. SKK, tak už najlacnejší nebudeme. A určite nie pri predstave, že v BA pristáť a potom do Viedne cestovať.


ano, ale stale by sme boli lacnejsi ako VIE a hlavne je resp bol tu obrovsky potencial, ludia sa uz pomaly naucili lietat aj z BTS. len problem je v tom, ze BTS este "neprekrocilo priepast" aby bolo za vodou. pri prvom naznaku prekracovanie tejto imaginarnej priepaste fico zhodil letisko do nej.

Dialniciar napísal:Letisko má na predaj čas. Ani v Maďarsku ho hneď nepredali, v ČR ho ešte nepredali. SR má 1/2 ekonomiky aj po prepočtoch na obyvateľa a jednoducho sa letisko nepredalo. Čo sa nepredalo dnes, sa neskôr predá za viac.


prave v tomto sa velmi mylis. letisko sa predavalo v najlepsi mozny moment (na rozdiel napriklad od SE, alebo SPP). lebo malo najvyssi rast, cisla vyzerali dobre, bol tu potencial, okolie este nie uplne vo forme.

novy terminal mohol byt hotovy do roku 2009/2010. priam idealna doba.

ale aka bude realita za 5 rokov ? no stav v bratislave temer totozny, snad len s vynimkou, ze vieden bude mat novy terminal a kapacity z 15 na 25 milionov (s rezervou dokopu 30 milionov), praha bude stavat dalsiu RWY, budapest bude rozvinuta.

a BTS bude stale v agonii, v podstate nepredajna.

za 5 rokov, slovensky stat nedostane tolko kolko by mohol teraz ani len nominalne, nieto ak sa clovek zacne hrat s net present value & co.

cize taka je realita, fico odsudil bratislavske letisko na zivorenie, a ked to dopadne fakt blbo, tak sa letisko rozpreda na pozemky, co by samozrejme kopu ludi z vychodnej strany BA VUC potesilo :)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 578
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod aquila » 15. Jan 2007 17:46

Dialniciar napísal:Letisko si bez problémov môže vziať úver vo výške 2,5 mld. SKK a to na najnutnejšie stačí. 8)

Počet cestujúcich prudko rástol, pretože bolo z čoho (z mála sa rýchlo rastie), to sa spomalí, ale neklesne to.


to sme sa zasmiali, ze staci. ano staci aj 10 milionov, staci aj 0. je to vec pohladu. ale 2,5 miliardz nestaci na buduci solidny rozvoj... ale len na lepenie a staletrvajucu mizeriu.

kde su parkhausy ? kde je nejake PPP ohladne hotelov a pripadneho business centra ? kde su adekvatne logisticke, cargo, handling, opravarenske kapacity ?

ale ako som povedal, susedne letiska sa len tesia tomuto "rozvoju" BTS :) nich to nestoji, prave naopak uz teraz sa tesia na lepsie zisky, kedze je malo statov, co si systematicky nicia svoj potencial :)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 578
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Dialniciar » 15. Jan 2007 18:59

aquila,

za 5 rokov bude taký istý, ak nie väčší záujem a potom sa schuti zasmejem ja. :P
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod pohodak » 15. Jan 2007 21:56

jj za 5 rokov sa budu vsetci trhat o polorozpadnute nikoho nezaujimajuce letisko :roll:
pohodak
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 0
Založený: 20. Apr 2006 13:49
Bydlisko: PK

Odoslaťod Dialniciar » 15. Jan 2007 22:28

pohodak napísal:jj za 5 rokov sa budu vsetci trhat o polorozpadnute nikoho nezaujimajuce letisko :roll:


Ibaže tento stav tu už je dnes.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod wazari » 16. Jan 2007 00:20

Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod Jarda » 16. Jan 2007 01:08

Z článku: Na otázku Profitu, či súhlasí s tvrdením pražských hotelierov a cestovných agentúr, že záujem britských zábavychtivých turistov sa pomaly presúva z drahej Prahy na lacný východ Poľska a pobaltských krajín a to isté očakáva aj Bratislavu, lakonicky povedal: „Neverte im.“

Tomu nerozumím. Co očekává Bratislavu? V čem tomu nemám věřit?
Jarda
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 24. Mar 2006 11:03
Bydlisko: ČR, Praha

Odoslaťod Dialniciar » 16. Jan 2007 01:13

wazari napísal:ako to vidi Ryanair

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?p=34645#34645


4 mil. cestujúcich, to je 100% rast oproti dnešnému stavu. Takže ten záujem tu bude vždy, lebo investície budú nutné rovnaké, cena stúpne a rast cestujúcich bude stále. 8)

A to nie je o Ficovi, ale o realite. Letisko porastie bez ohľadu na to, či tu je Fico alebo nie.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Milos » 16. Jan 2007 01:20

Jarda napísal:Z článku: Na otázku Profitu, či súhlasí s tvrdením pražských hotelierov a cestovných agentúr, že záujem britských zábavychtivých turistov sa pomaly presúva z drahej Prahy na lacný východ Poľska a pobaltských krajín a to isté očakáva aj Bratislavu, lakonicky povedal: „Neverte im.“

Tomu nerozumím. Co očekává Bratislavu? V čem tomu nemám věřit?


Myslel tým zrejme, aby neverili, že Bratislavu čaká odlev zábavychtivých britských turistov do lacnejšich oblastí
Obrázok používateľa
Milos
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 422
Založený: 15. Feb 2005 16:20

Odoslaťod Jarda » 16. Jan 2007 01:24

Asi je to tak míněno, ale ten odstavec má trojí možný výklad.
Jarda
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 24. Mar 2006 11:03
Bydlisko: ČR, Praha

Odoslaťod Dialniciar » 16. Jan 2007 01:35

Jarda napísal:Asi je to tak míněno, ale ten odstavec má trojí možný výklad.


Aké sú ďalšie dva :?:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Jarda » 16. Jan 2007 01:48

a) Odliv "zábavychtivých" britských turistů z Prahy se ve skutečnosti nekoná.
b) Bratislavu podle pražských hotelierů čeká přesun těchto turistů z Prahy, protože je proti Praze levnější destinací, ale podle Ryanairu se tak nestane.
Jarda
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 24. Mar 2006 11:03
Bydlisko: ČR, Praha

Odoslaťod Jarda » 16. Jan 2007 01:54

Milos napísal:
Jarda napísal:Z článku: Na otázku Profitu, či súhlasí s tvrdením pražských hotelierov a cestovných agentúr, že záujem britských zábavychtivých turistov sa pomaly presúva z drahej Prahy na lacný východ Poľska a pobaltských krajín a to isté očakáva aj Bratislavu, lakonicky povedal: „Neverte im.“

Tomu nerozumím. Co očekává Bratislavu? V čem tomu nemám věřit?


Myslel tým zrejme, aby neverili, že Bratislavu čaká odlev zábavychtivých britských turistov do lacnejšich oblastí


Jde o turisty, kterými naplněný hotel je pro hoteliera jen o málo lepší než hotel poloprázdný.
Jarda
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 24. Mar 2006 11:03
Bydlisko: ČR, Praha

Odoslaťod Milos » 16. Jan 2007 01:59

Jarda napísal:a) Odliv "zábavychtivých" britských turistů z Prahy se ve skutečnosti nekoná.
b) Bratislavu podle pražských hotelierů čeká přesun těchto turistů z Prahy, protože je proti Praze levnější destinací, ale podle Ryanairu se tak nestane.



a) je tak isto možné, možno aj pravdepodobnejšie, ale b) nedáva v kontexte článku žiadny zmysel. Keby išli nejakú linku rušiť, tak áno
Obrázok používateľa
Milos
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 422
Založený: 15. Feb 2005 16:20

Odoslaťod Milos » 16. Jan 2007 02:02

Teda dobrý príklad nepresne položenej otázky :D
Obrázok používateľa
Milos
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 422
Založený: 15. Feb 2005 16:20

Odoslaťod Milos » 16. Jan 2007 02:53

Cestujúcich na letisku Sliač vlani ubudlo :arrow: http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=5875
Obrázok používateľa
Milos
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 422
Založený: 15. Feb 2005 16:20

Odoslaťod Milos » 16. Jan 2007 03:00

Vlani prepravilo 6 najväčších letísk v SR približne 2,35 milióna pasažierov :arrow: http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=5874
Obrázok používateľa
Milos
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 422
Založený: 15. Feb 2005 16:20

Odoslaťod pohodak » 16. Jan 2007 09:06

Dialniciar napísal:
wazari napísal:ako to vidi Ryanair

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?p=34645#34645


4 mil. cestujúcich, to je 100% rast oproti dnešnému stavu. Takže ten záujem tu bude vždy, lebo investície budú nutné rovnaké, cena stúpne a rast cestujúcich bude stále. 8)

A to nie je o Ficovi, ale o realite. Letisko porastie bez ohľadu na to, či tu je Fico alebo nie.


chces porovnavat tie 2mld co si letisko zobere ako uver s tym, co by do toho investoval sukromny vlastnik :?:

jedine ze by sa vlada prebrala a zacala do letiska naozaj investovat coho sa fakt bojim :roll:
pohodak
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 0
Založený: 20. Apr 2006 13:49
Bydlisko: PK

Odoslaťod Dialniciar » 16. Jan 2007 10:43

pohodak napísal:
Dialniciar napísal:
wazari napísal:ako to vidi Ryanair

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?p=34645#34645


4 mil. cestujúcich, to je 100% rast oproti dnešnému stavu. Takže ten záujem tu bude vždy, lebo investície budú nutné rovnaké, cena stúpne a rast cestujúcich bude stále. 8)

A to nie je o Ficovi, ale o realite. Letisko porastie bez ohľadu na to, či tu je Fico alebo nie.


chces porovnavat tie 2mld co si letisko zobere ako uver s tym, co by do toho investoval sukromny vlastnik :?:

jedine ze by sa vlada prebrala a zacala do letiska naozaj investovat coho sa fakt bojim :roll:


Ja tu hlavne nerobím strašiaka z tejto vlády, ani tu nedávam priamo hororové scenáre ako niektorí ...
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Ostatná infraštruktúra, pozemné stavby a developerská činnosť

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.