Elektromobily

sekcia venovaná iným infraštrukturálnym stavbám ako diaľnice a železnice, t.j. napríklad letiská, nosný dopravný systém, pozemným stavbám a developerským projektom

Moderátor: Moderátori

Re: Elektromobily

Odoslaťod Cybersoc » 25. Mar 2019 16:30

IceFox napísal:Takže podľa teba sú elektroautá bezemisné?
//no offense len tú poslednú vetu máš zvláštne zformovanú


hej tak som to myslel, sorry za komplikovanost :)
Cybersoc
diskutujúci
 
Príspevky: 60
Založený: 17. Júl 2018 14:28

Re: Elektromobily

Odoslaťod Cybersoc » 25. Mar 2019 16:36

1mmortal2 napísal:Samozrejme ze elektroauta nie su bezemistne (to si snad nikto nemysli).


Ja si to myslim.
A je to strohy fakt. Elektro auto nevypusta ziadne emisie. Emisna je elektraren, ktora vyraba elektrinu, za to auto nemoze ani to nema ako ovplyvnit.
Tento argument je len trapnym pokusom odporcov elektromobility zbrzdit ich nastup.

Uz som to tu pisal, ale preco nikto neprotestuje proti "emisiam" vysavacov, praciek, zehlicek, atd. atd.??? Pretoze tam je kazdemu jasne aka je to blbost.
Rovnako som tu uz pisal, ze nikomu ani nenapadne do emisii spalovacich motorov priratavat emisie rafinerii ci ropnych tankerov.

Len elektroauta su akosi v nemilosti.
Cybersoc
diskutujúci
 
Príspevky: 60
Založený: 17. Júl 2018 14:28

Re: Elektromobily

Odoslaťod Bager3 » 25. Mar 2019 17:06

https://www.youtube.com/embed/f7MzFfuNOtY

Neviem ci som spravne napisal URL ale zaujimeve video a ucinosti baterie a vodika a benzinu
Bager3
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 322
Obrázky: 2
Založený: 16. Nov 2005 12:12

Re: Elektromobily

Odoslaťod 1mmortal2 » 25. Mar 2019 19:44

Cybersoc, tak dobre su bezemisne, happy? :D . Aj tak je to jedno. Vysavace, ta mozno prekvapi, ze riesila EU a znizoval sa ich maximalny prikon, preco asi? Ja som maximalny zastanvca elektro a keby mam nato uz teraz sa vozim na Tesle
1mmortal2
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 443
Obrázky: 37
Založený: 28. Dec 2007 18:34
Bydlisko: Trencin

Re: Elektromobily

Odoslaťod IceFox » 25. Mar 2019 20:34

Keď sa budeme ťahať za slovíčka tak áno, elektromobil je relatívne bezemisný (okrem výroby, lenže tam vždy boli/sú/budú emisie takže je to irelevantné).
Z logického hľadiska to je len presúvanie problému a zakrývanie si očí.
Tá elektráreň musí o toľko viac elektriny vyrobiť (o koľko auto potrebuje), čo produkuje buď viac emisií pri tepelných/fosílnych elektrárňach
alebo
spotrebúva viac vody a teda vytvára viac odpadu (jadrové elektrárne)
Výrobok nemá emisie, tie sa však preniesli inam.
Cogito ergo sum.
Obrázok používateľa
IceFox
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 989
Obrázky: 2
Založený: 09. Máj 2017 15:14
Bydlisko: CA

Re: Elektromobily

Odoslaťod Maxx787 » 25. Mar 2019 22:48

voda z jadrovyych elektrarni sa vypusti do rieky o cosi teplejsia prejde jednym cylkom kolobehu vody a potom tu vodu vypijes. to nie je spotreba vody.
emisie z elektrarni pravda treba viac emisii z elektrarni. ale kezde ideme aj cestou alternativnych zdrojov je to rok o roku lepsie ale stale nie bez CO2.
podla mna treba pozerat aj na to kolko elektriny spotrebujeme v domacnosti. aj kolko energie spotrebujeme elektroautami. ved skuste si pspocitat CO2 stopu vasej domacnosti (dom, auto, potraviny, energie, teplo). treba zacat riesit CO2 na vsetkych frontoch o pol storocia moze byt neskoro.
Geography is not a career, is post apocalyptic survival skill
Maxx787
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 727
Obrázky: 77
Založený: 03. Okt 2014 17:33
Bydlisko: NO

Re: Elektromobily

Odoslaťod Cybersoc » 26. Mar 2019 07:01

1mmortal2 napísal:Cybersoc, tak dobre su bezemisne, happy? :D . Aj tak je to jedno. Vysavace, ta mozno prekvapi, ze riesila EU a znizoval sa ich maximalny prikon, preco asi? Ja som maximalny zastanvca elektro a keby mam nato uz teraz sa vozim na Tesle


no nie je to jedno
uz som pisal vyssie, ze toto je casty argument odporcov a politici na to pocuvaju
taketo informacie brzdia rozvoj elektromobility a z tohto hladiska je dolezite zdoraznovat bezemisnost
Cybersoc
diskutujúci
 
Príspevky: 60
Založený: 17. Júl 2018 14:28

Elektromobily - nákladné automobily, VHD, .......

Odoslaťod KN.SK » 26. Mar 2019 11:35

Elektronákladiaky asi tak veľmi skoro nebudú využívané. I tie znečisťujú. Možno ešte tak mestské elektroautobusy, nejaký kríženec s trolejbusmi, s trolejmi alebo i bez nich — ktovie ako je to s percentuálnymi stratami pri prenose do nabíjacích staníc a do trolejov.
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Elektromobily

Odoslaťod lostrail » 26. Mar 2019 20:26

Maxx787: Sekundarna voda mozno. Ale primarnu asi tazko mozu vypustit. Nastastie doplnanie do tohto systemu nie je az tak kriticke.
lostrail
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 432
Založený: 19. Aug 2018 14:42

Re: Elektromobily

Odoslaťod Laco » 27. Mar 2019 12:27

Celkom zaujimava diskusia sa.tu strhla. Tiez som zastanca elektroaut, resp. Ich vyvoja. Vyroba auta a vybavy je zhruba rovnaka zataz na prostredie bez ohladu na pohon. Ale co taka bateria? Dnes sa pouzivaju litiove, to tazenie litia je tiez nie uplne eko-friendly. A co s baterkami po zivotnosti? Viem, dnes je to zanedbatelna cast celkovej tazby, vyroby a spracovania vyradenych baterii ale kedze toto odvetvie rapidne napreduje, ide o stale vacsiu zataz.
Preto sa treba zamerat na vyvoj efektivnejsieho uchovania energie. Zvysit objemovu kapacitu a rapidne znizit hmotnost. Zaroven by sa to malo dal lahko recyklovat, atd...

Ked chceme zaratat znecistenie na vyrobu elektriny, tak musime zaratat aj znecistenie na prepravu ropy a z prevadzky rafinerii. Dalo by sa povedat, ze prevadzka elektroaut ako taka je bezemisna. Jeho vyroba a vyroba elektriny uz emisna je.

Ked sa to rozmohne, pripadne ked nastane prelom v bateriach, tak bude zufaly nedostatok el. energie. Poriesia to asi len atomky- relativne najcistejsi zdroj, zarovne najstabilnejsi. Problemom su v poslednych rokoch extremne naroky na bezpecnost. Ale fakt ze extremne, najma po fukusime, co ma za nasledok velmi drahe riesenia inak trivialnych veci, v niektorych priladoch dokonca technicky nerealizovatne...
Treba dufat ze sa v radovo 10kach rokov spravi pokrok v jadrovej fuzii.
Laco
diskutujúci
 
Príspevky: 203
Obrázky: 9
Založený: 10. Feb 2016 07:06
Bydlisko: NZ

Re: Elektromobily

Odoslaťod Outererror » 27. Mar 2019 21:05

elektromobily určite nie sú bezemisné. To je len taká marketingová fráza. Tie batérie, elektrina tiež "vyrába" nejaké tie emisie.
Outererror
diskutujúci
 
Príspevky: 123
Obrázky: 0
Založený: 27. Feb 2019 18:12
Bydlisko: Orava

Re: Elektromobily

Odoslaťod Peter_CA » 27. Mar 2019 22:02

Laco napísal:A co s baterkami po zivotnosti?

Počul som návrhy používať ich do záložných zdrojov, kde údajne znížená kapacita nevadí. Tým sa problém s recykláciou prenesie na niekoho iného a my sme zelení.
A rád by som pripomenul jednu dôležitú vec: s dnešnou technológiou je lítium z vyradených batérií nerecyklovateľné!
LKV reduce travel time by Slovakia
Der Güterverkehr verkürzt die Reisezeit der Slowakei
Peter_CA
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 814
Obrázky: 47
Založený: 12. Jún 2017 12:40

Re: Elektromobily

Odoslaťod IceFox » 27. Mar 2019 22:53

Outererror napísal:elektromobily určite nie sú bezemisné. To je len taká marketingová fráza. Tie batérie, elektrina tiež "vyrába" nejaké tie emisie.

Preberali sme to vyššie.
Je to hra so slovíčkami. Fakticky to auto nevypúšťa nič. Lenže keď sa na to pozrieš kriticky dôjdeš k tvojmu záveru (už som to aj písal vyššie).
Pri elektrine sa však použije argument o tom, že sa bude vyrábať čistou cestou (jadrová energia nie je čistá - jadrový odpad JE stále odpad, ktorý sa niekde musí "odložiť", zabrať a znehodnotiť prírodu.
A vodička, slniečko a vetríček sú síce fajn, ale oproti napr. jadrovej energií sú neefektívne.
Cogito ergo sum.
Obrázok používateľa
IceFox
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 989
Obrázky: 2
Založený: 09. Máj 2017 15:14
Bydlisko: CA

Re: Elektromobily

Odoslaťod KN.SK » 28. Mar 2019 08:51

(Skoro) každá ľudská činnosť robí odpad, len s rôznym dopadom na okolie, životné prostredie.
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Elektromobily

Odoslaťod Peter_CA » 28. Mar 2019 16:41

Niektorý odpad je "dobrý", takže sa budeme tváriť, že nie je. Podobne aj okolo ničenia pôdy veľko-plantážami repky a podobného svinstva je ticho, pretože je z toho dobrá zelená prísada benzínu.
LKV reduce travel time by Slovakia
Der Güterverkehr verkürzt die Reisezeit der Slowakei
Peter_CA
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 814
Obrázky: 47
Založený: 12. Jún 2017 12:40

Re: Elektromobily

Odoslaťod KN.SK » 28. Mar 2019 22:01

Peter_CA napísal:Niektorý odpad je "dobrý", takže sa budeme tváriť, že nie je. Podobne aj okolo ničenia pôdy veľko-plantážami repky a podobného svinstva je ticho, pretože je z toho dobrá zelená prísada benzínu.
A ešte to (ekonaftu) podporuje i EK.
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Elektromobily

Odoslaťod Peter_CA » 31. Mar 2019 10:21

Cybersoc napísal:aby sme boli konkretni, kukol som zakon

Prípustná miera znečistenia oddelene zbieranej zložky komunálneho odpadu v zbernej nádobe podľa § 59 ods. 9 je

Lenže stále sa nebavíme o tom, čo hovorí zákon, ale čo si (dá sa povedať, že svojvoľne) určujú samosprávy.

P.S.: Návrh pre moderátorov: asi by bolo fajn, aby tieto príspevky o hospodárení s odpadmi vyňali do samostatnej témy, nech nerozvíjame OT v elektromobiloch
LKV reduce travel time by Slovakia
Der Güterverkehr verkürzt die Reisezeit der Slowakei
Peter_CA
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 814
Obrázky: 47
Založený: 12. Jún 2017 12:40

Re: Elektromobily

Odoslaťod Cybersoc » 01. Apr 2019 07:58

no ale samospravy nemozu si nic urcovat proti zakonu, cize sa mozes na to vykaslat
Cybersoc
diskutujúci
 
Príspevky: 60
Založený: 17. Júl 2018 14:28

Elektromobily — M A CH I N Á C I E

Odoslaťod KN.SK » 09. Apr 2019 12:59

https://www.teslamagazin.sk/fiat-chrysl ... -spojenie/ i viewtopic.php?f=35&t=24112
Fiat Chrysler zaradí do svojej flotily elektromobily Tesla, aby sa vyhol pokutám:
...
TESLAmagazin.sk napísal:Koncern Fiat Chrysler sa dohodol so spoločnosťou Tesla na tom, že jej elektromobily budú môcť byť započítané do spoločnej európskej flotily vozidiel. To im pomôže splniť nové emisné normhejm sa vyhnú miliardovým pokutám.
Už onedlho vstúpia v EÚ do platnosti nové emisné normy, ktoré narobia mnohým výrobcom veľké problémy. A to najmä tým, ktorý dlhodobo ignorovali elektrifikáciu svojho portfólia. Medzi nich patrí aj koncern Fiat Chrysler. Ten je pritom podľa viacerých analýz na tom v tomto smere najhoršie zo skúmaných výrobcov.
Do budúceho roka budú musieť výrobcovia vozidiel dosiahnuť v EÚ v rámci svojej flotily priemerné emisie nových áut na úrovni 95 g CO2 na 1 km. Podľa UBS dosiahol taliansko-americký koncern v minulom roku priemerné emisie CO2 123 g/km. Štúdia PA Consulting pritom predpokladá, že Fiat Chrysler by mohol v roku 2021 prekročiť emisnú normu o 6,7 g/km. Analytická spoločnosť Jefferies dodáva, že by ich to mohlo stáž až 2 miliardy € na pokutách.
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Elektromobily

Odoslaťod Cybersoc » 09. Apr 2019 14:47

ake machinacie? ved to robia vsetci, Tesla predava emisne kvoty len sa tak prasi
Cybersoc
diskutujúci
 
Príspevky: 60
Založený: 17. Júl 2018 14:28

Elektromobily v ČR už majú zvláštne tabuľky:

Odoslaťod KN.SK » 12. Apr 2019 12:11

Od 1. 4. 2019: https://www.mdcr.cz/Ministerstvo/Zadost-o-poskytnuti-informace-(1)/Poskytnute-informace/Registracni-znacka-elektrickeho-vozidla-%E2%80%93-platnost
41617
Budú (zatiaľ) vo formáte ELx xxyy [x=číslica; y=písmeno], teda "celoštátne", nie podľa "krajov".
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Radšej budovať, než niečo ničiť.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3839
Založený: 08. Máj 2014 11:56

Re: Elektromobily

Odoslaťod Laco » 12. Apr 2019 13:37

a to uz ma aky vyznam davat na elektroauta speci tabulky?
ked ich bude casom viac (a to urcite bude) tak co potom?
niekto sa musel silno nudit...
Laco
diskutujúci
 
Príspevky: 203
Obrázky: 9
Založený: 10. Feb 2016 07:06
Bydlisko: NZ

Re: Elektromobily

Odoslaťod Cybersoc » 12. Apr 2019 14:37

Laco, mozno kvoli tomu aby sa dalo rychlo urcit porusovanie speci pravidiel pre elektro?
a tym ze budu celostatne sa celkom elegantne odstrani ten nezmysel s delenim znaciek podla krajov/okresov
Cybersoc
diskutujúci
 
Príspevky: 60
Založený: 17. Júl 2018 14:28

Re: Elektromobily

Odoslaťod IceFox » 13. Apr 2019 15:04

Čo je nezmyselné na delení značiek podľa nejakej územnej časti?
Cogito ergo sum.
Obrázok používateľa
IceFox
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 989
Obrázky: 2
Založený: 09. Máj 2017 15:14
Bydlisko: CA

Re: Elektromobily

Odoslaťod sendvo » 14. Apr 2019 12:36

zbytocna byrokracia pri zmene majitela alebo bydliska? zbytocne komplikacie pri kupe auta? zbytocne vyrabat znacky ktore su niekedy na aute iba par mesiacov a potom sa rychlo minaju kombinacie? ked som kupoval auto v ramci rakuska isiel som na starych znackach z grazu do viedne, potom som ich musel poslat postou naspat majitelovi a ked dosli poslal mi naspat odhlasene papiere. cele to trvalo tyzden pocas ktoreho som nemohol jazdit ani parkovat na ulici lebo by mi ho bez znaciek odtiahli. mal som ho zaparkovane v platenej garazi kde som si tiez nasiel listocek ze ak ho do tyzdna neidentifikujem odtiahnu ho lebo auto bez znaciek je proti ich obchodnym podmienkam. takze tak :) na slovensku si aspon mozes nechat stare znacky, staci odhlasit papiere. divim sa ze rakusaci alebo nemci stale frcia na blbych okresoch ked uz aj obycajni madari maju trvale znacky.

ps: v rakusku maju elektromobily take iste znacky iba font je zeleny. niekedy tam ten rozdiel vo farbe ani nevidiet, niekedy je ta zelena taka bleda ze sa to neda ani precitat. takze tiez celkom sranda :)
https://freebitco.in/?r=41546130
Obrázok používateľa
sendvo
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 505
Obrázky: 54
Založený: 24. Jan 2010 11:04
Bydlisko: Wien (A) / original Zilina

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Ostatná infraštruktúra, pozemné stavby a developerská činnosť

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 12 hostí.