Vodarenstvo: Vodovody, kanalizacie, cistiarne odp. vod, ...

sekcia venovaná iným infraštrukturálnym stavbám ako diaľnice a železnice, t.j. napríklad letiská, nosný dopravný systém, pozemným stavbám a developerským projektom

Moderátor: Moderátori

Vodarenstvo: Vodovody, kanalizacie, cistiarne odp. vod, ...

Odoslaťod Adaios » 19. Jan 2006 15:36

Toto je tema, ktorej hodnota je cca. 150 mld. SKK na najblizsich 10 rokov z hladiska potrebnych min. investici. Takto najlepsie sa vyjadri to co tato tema vsetko obsahuje a co vela ludi ani nevie. A zistia to az ked sa ich to priamo dotyka, ale to uz je zle. :arrow:

Vodovody na Slovensku su stare od 40 do 60 rokov a to znamena ze vela z nich casto praska a vznikaju problemy s dodavkami vody. Uz dost casto po celom uzemi mesta. To sposobuje uniky, ktore sa tazko kontroluju, problemy s rozkopanim ciest a chodnikov atd. a hlavne problemy ma obyvatelstvo. Penazi je malo, prispieva hlavne EU a investuje sa viac len na zapade SR.

Cistiarne odpadovych vod (COV). Toto je zariadenie bez ktoreho neexistuje rozvoj ziadneho mesta. Casto nestacia kapacity, casto treba drahu rekonstrukciu a casto treba postavit aj nove COV. A zase penazi je malo, prispieva hlavne EU a investuje sa viac len na zapade SR.

Kanalizacia. Potrebna pre mesto. Az mam spravne info tak mesto v SR nemoze dostat statu mesta pokial nema kanalizaciu. A kanalizaciu ma aj niekolko obci, ale vela z nich ju nema celoplosne, potrebne su vysoke investicie a vela obci kanalizaciu stale len planuje. A tu je problem, ked nie su peniaze, lebo je zbytocne aby sa najprv investovalo do noveho chodnika a potom az do kanalizacie, plynu, verejneho osvetlenia, ... to by ten chodnik de facto sa 2-3x stale rozkopaval. Ale obec na chodnik peniaze ma, ale na drahu kanalizaciu a plyn uz nie. A peniaze nie su, prispieva hlavne EU (v pripade plynu aj SPP) a investuje sa celoplosne, ale viac len na zapade a severe.

To co je, su kvalitne projekty pre EU v tejto oblasti a zaroven aj silna podpora vlady a MZP.

A len doplnim: SR ma velke zasoby podzemnej vody a spodnych vod. Ma vydatne pramene a toto bude mat za 50-100 rokov cenu zlata. Ale treba sa o to aj viac starat: mat kvalitne vodovody (aby sa voda nestracala), mat dostatocne kapacity COV pre vacsiu navratnost cistej vody do obehu a mat aj kanalizaciu, aby dazdova voda nesposobovala vzdy problemy v doprave a ludom atd. A potom to pokracuje dalej: ochrana zdrojov pitnej vody a zasob vody pod zemou tak aby tymito uzemiami neprechadzali ziadne ropovody a plynovody a ab tu neboli ziadne chemicke a ine tovarne, ktore by mohli sposobit nejake prirodne katastrofy.

A dalej by sa sem dalo zaradit aj vela dalsich potrebnych investici, ale uz to sem priamo nespada: vodne nadrze, uprava koryt riek a vacsich tokov, vyroba elektrickej energie, ... az po napriklad vodne kanaly atd.

Voda - zivotne dolezita potreba pre celu nasu planetu a je to neuveritelne ale deli sa medzi viacero ministerstiev atd. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Adaios » 19. Jan 2006 15:38

A to co som chcel este napisat, tak na to som zabudol takze to doplnim:

Vodárne pripravujú na Orave investície za 2,7 mld. Sk, z toho 85% prispeje EU. To je myslim max., ktore EU moze davat na tieto ucely. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=2608
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod wazari » 19. Jan 2006 15:46

dovolim si len doplnit:
v zmysle nasho vstupu do EU, do konca roku 2010 musi mat kazda aglomeracia nad 10 000 obyvatelov kanalizaciu a do roku 2015 kazda nad 2 000 obyvatelov - to je zaroven aj najdlhsie prechodne obdobie, do kedy treba naplnit legislativu EU, ktore SR vyrokovala.
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod Adaios » 23. Jan 2006 22:41

wazari napísal:dovolim si len doplnit:
v zmysle nasho vstupu do EU, do konca roku 2010 musi mat kazda aglomeracia nad 10 000 obyvatelov kanalizaciu a do roku 2015 kazda nad 2 000 obyvatelov - to je zaroven aj najdlhsie prechodne obdobie, do kedy treba naplnit legislativu EU, ktore SR vyrokovala.


wazari,

a teraz prakticka otazka: myslis ze je to realne :?:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod wazari » 23. Jan 2006 22:53

Adoas napísal:wazari,

a teraz prakticka otazka: myslis ze je to realne :?:


neviem posudit
ale podla toho, ze ta infrastruktura sa u nas vzdy vlecie ...

a zda sa mi, ze Miklos (minister zivotneho prostredia) pred par mesiacmi tvrdil, ze predbezne vyclenene zdroje su na to nedostatocne - ale kolko z toho bola predrozpoctova retorika ... :roll:
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod Adaios » 23. Jan 2006 23:03

wazari napísal:
Adoas napísal:wazari,

a teraz prakticka otazka: myslis ze je to realne :?:


neviem posudit
ale podla toho, ze ta infrastruktura sa u nas vzdy vlecie ...

a zda sa mi, ze Miklos (minister zivotneho prostredia) pred par mesiacmi tvrdil, ze predbezne vyclenene zdroje su na to nedostatocne - ale kolko z toho bola predrozpoctova retorika ... :roll:


SR chce financovat obnovu bytov, aj podporovat tuto oblast (tema v ktorej piseme), ale nema dost penazi a EU bude nejake peniaze davat, ale urcite nie 15 mld. SKK rocne. A to je minimum.

A v ramci MZP (kde je Miklos) su aj dalsie problemy ako odpad. Co by ale SR chcela ked pred vstupom do EU malo ministerstvo ZP cca. 1 mld. SKK rocne :?:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Adaios » 25. Jan 2006 20:59

Viac ako 1 mld. SKK (a z toho 70% da EU) sa investuje vo Velkom Krtisi do projektu zasobovanie pitnou vodou. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=2665
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Dialniciar » 06. Feb 2006 16:49

Severoslovenskí vodári investujú na Kysuciach 54,3 mil. eur. Náklady na projekt vodárenskej spoločnosti pod názvom Dodávka pitnej vody a odkanalizovanie horných Kysúc by mali presiahnuť 2 mld. Sk, z čoho 80 % by mala financovať Európska únia. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=2783
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Adaios » 07. Feb 2006 19:30

Z potrebnych 15 mld. SKK rocne bude davat EU tymto smerom cca. 5-10 mld. SKK podla stavu projektov a podpory vlady. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Dialniciar » 15. Feb 2006 20:49

Vodné hospodárstvo stagnuje, potrebných je 193 mld. Sk. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=2886

Rozvoj vodovodov a kanalizácií bez záväzných peňazí štátu. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=2887

Je to smutné, ale sú dnes regióny, kde ľudia nemajú k dispozícii ani kvalitnú pitnú vodu ... Vranou nad Topľou, Sabinov, Gelnica atď. Celkovo za slovenským priemerom zaostáva 39 okresov (je ich 79). Jednoducho, SR má veľké zásoby spodných vôd, veľa riek atď. ... ale investície do nových vodovov, ČOV a investície do nových vodných diel sú tak malé, že to nestačí ani na údržbu. Pomáha EU, ale aj to je málo.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Adaios » 22. Feb 2006 15:34

Je velkou chybou ze SR nedokaze najst potrebne peniaze rocne na podporu oprav bytov, na rychlejsiu vystavbu dialnic a opravy hlavnych ciest a do vodarenstva. Na nieco je tu EU - ale stat musi tieto oblasti financovat aj sam. Inak ani EU nepomoze vo vsetkom. :arrow:

Do vodarenstva a kanalizacie dnes treba investovat 500 mld. SKK. Je to suma ktora ju potrebne znizovat, pretoze v r. 2010 pridu dalsiem problemy s dalsimi potrubiami atd. a suma sa bude zvysovat - ale suma to ludom nic nehovori - ale poruchy dodavok vody ano. Opravit/vymenit potrubie trva 10-20 dni, ale ked je porucha tak to moze trvat aj 20 dni + dalsie mozne poruchy.

V socializme SR davala pod zem a pouzivala take materialy pri vodovodnych potrubiach ze zivotnost niektorych nie je ani 50 rokov.

A napriklad za 10 rokov bude uz nevyhnutne investovat o 50 mld. SKK viac do dnesnych vodnych diel.
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Dialniciar » 24. Feb 2006 18:36

Domaniža - Výstavba čističky odpadových vôd a kanalizačných zberačov sa v obci ráta už na desaťročia. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=2971
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Dialniciar » 02. Mar 2006 17:38

V Zbrojníkoch pripravujú kanalizáciu a vodovod. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=3061
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Adaios » 03. Mar 2006 20:09

Dnes SR odpojila od pitnej vody najvacsie romske sidlisko na Slovensku v KE. ... tomu sa hovori riesenie. Toto bola chyba ktora sa vrati. :idea:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Adaios » 19. Mar 2006 15:16

pozn. admin: pokracovanie z temy o energetike..

aquila napísal:vody je docela dost ;) len ako kazda ina nerastna surivna je rozdelena nerovnomerne. to by som moc neriesil :)

my tiez nemame ropu, ale mame prebytok vody, dokonca taky, ze s pitnou priezracnou vodou si mozeme dovolit splachovat zachody ... taky luxus si moze dovolit len zopar krajin :lol:


aquila,

SR ma vody dostatok ked ide o zasoby podzemnych vod atd. Ja to nespochybnujem. Ale napojenie obyvatelstva na pitnu vodu z vodovodov je hlavne na vychodnom Slovensku viac nez nedostatocne.

Ohladom zasob vody - vody je vseobecne na svete dostatok. Ale pitnej vody uz tak vela nie je.

Ty by si to neriesil podobne ako vela dalsich ludi. Ja som proti akymkolvek rieseniam typu mat 10 golfovych ihrisk vedla seba, plytvat vodou na priemysel, ... 20% obyvatelov tejto planety nema moznost mat dostatok pitnej vody a dalsich takmer 20% obyvatelov planety ma problem dostat akukolvek vodu - a to hlavne - Azia a Afrika.

Voda nie je rozdelena nerovnomerne v viac ako 40% oblastiach kde su dnes problemy s vodou - len sa velmi nerovnomerne a riesia problemy. Voda sa stava surovinou o ktoru sa dnes bojuje (rieka Jordan je typickym prikladom) - vodarenstvo a kanalizacia nie je ani v SR na dobrej urovni a nech by si reagoval ze v Grecku je kanalizacny system horsi pretoze sa cudzincom nepaci system odhadzovania pouziteho papiera - tak to nic neznamena. Ide o celkovy system obnovy vody - jej cistenie a navrat do obehu. Je dost vela oblasti aj v USA kde je jedno jazero a na jednej strane sa tam vlievaju kanalizacne systemy (odpadova voda min. precistena) a na druhej strane je cistiaren a nasledne chemicke osetrenie vody a jej nasledne pouzitie obyvatelmi - ... na 90% vzdy mimo pitia ale to je USA takze vela inych krajin ma taky isty system ale vodu ludia na konci piju - pretoze inu nemaju.

Ja nekritizujem fakt ze SR nema dostatok vody. Neviem kde si to zobral - neviem preco zase nejake porovnavanie - SR ma vysoke zasoby podzemnych a spodnych vod, pomerne dobre zasobovanie pitnou vodou atd. - na druhu stranu ma tiez SR stare vodovodne systemy ktore sposobuju uz caste vypadky pravidelnych dodavok vody od mesta Komarno cez BA az po vychodne Slovensko kde dokonca ani vodovodne siete nie su a su tam hlavne studne. Aj to je lepsie nez kdekolvek inde ale casto voda v studniach nie je idealna - a ina nie je. Oblasti ako Vranou nad Toplou atd. Podobne kanalizacna siet. Existuje a je pomerne v dobrom stave ale nie je dostatocne rozsirena - v ramci celej SR. Na toto je tu dnes hlavne EU ktora pomaha hlavne financne v tejto oblasti a situacia sa meni. Ked uz chceme porovnavat tak Grecko ma v porovnani s SR horsiu kanalizacnu siet ale zase je mimoriadne rozsirena kvoli cestovnemu rozvoju - takisto je dostatok vodnych zdrojov v ramci moznosti a je dostatok pitnej vody. Neviem preco ale 90% 1. krat turistov GR prichadzaju s obavami ze voda ktora tecie v GR nie je pitna. A zatial sa na 90% (zalezi podla oblasti) potvrdilo ze voda pitna je - a aj tam kde nie je zdroj vody existuje vodovodne prepojenie s oblastami kde voda je (Corfu atd.) a nie je voda draha. Tieto vysledky sa dosiahli s pomocou EU. Tolko k porovnavaniu ked uz sa to zacalo aby neprislo k dalsim hadkam.

Ale naspat k mojmu upozorneniu - ja tvrdim ze pouzivat vodne zdroje v akejkolvek podobe na akekolvek nenavratne ciele (paliva pre auta, jednorazovy zdroj pre energetiku) v oblasti energetiky a dalsich oblasti je neefektivne a prilis drahe riesenie pre celu planetu.

A o problemoch s vodou a jej cene a nedostatku/prebytku ja nieco v ramci UNO a EU viem. Takze napisat ze "ja by som to neriesil" nie je spravne v stave ked 1/3 obyvatelov planety ma problemy dostat sa k cistej vode. A samozrejme v USA a EU sa voda nevyuziva absolutne hospodarne a mohli by sme pokracovat - v Japonsku tiez nie pretoze napriklad vyroba jedneho pocitacoveho chip stoji tuto planetu 28 kg vody.

Samozrejme nemam absolutne nic proti vybudovaniu vodnych elektrarni a priehrad ale aj v tomto by sa malo postupovat citlivo tam kde je na 1-2 vyznamne (cely rok tecuce) rieky pre viac ako 1 stat.

To je moj nazor ohladom vody. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod aquila » 19. Mar 2006 15:32

adoas, kde som pisal nieco ine ako ty ? voda je surovina. to je fakt. niekde sa ziskava tak ci onak. slovensko je na tom velmi dobre. ak povazujes za vychod ciganske osady tak prosim. ale inak nie. ano v kopu dedinach su studne, lebo je to lacnejsie riesenie z dlhodobeho hladiska a pre tvoju informaciu studne sa schvaluju a voda sa testuje ci je pitna alebo nie.

a ja by som to neriesil je spravne, lebo tak isto ako 2/3 obyvatelstva sa ma problem dostat k rope a jej produktom tak 1/3 sa nemoze dostat k vode. uplne normalne. to je ta pointa => voda je _surovina_.

a uprimne ? to co sa deje na ostatnej casti planety ma vobec netankuje. napriklad co ma tankuje, preco su este neni zakazane diesel motory bez filtra pevnych castic ? mne je v principe jedno ci z CO2 nastava globalne oteplovanie, ked kvoli dieslakom dostanem rakovinu pluc ..

diesel je rakovina europy, kratkozrako si to pustili do miest, kde sa uz neda dychat. v USA v tomto maju rozum, ze dieslaky su vo velkej casti statov zakazane ..

btw. kde som spominal grecko ? ach jaj, nebudem sa radsej k tej casti vyjadrovat .. snad len, ze vsade hladas nieco co tam nie je ;)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Adaios » 19. Mar 2006 15:44

aquila,

adoas, kde som pisal nieco ine ako ty ? voda je surovina. to je fakt. niekde sa ziskava tak ci onak. slovensko je na tom velmi dobre. ak povazujes za vychod ciganske osady tak prosim. ale inak nie. ano v kopu dedinach su studne, lebo je to lacnejsie riesenie z dlhodobeho hladiska a pre tvoju informaciu studne sa schvaluju a voda sa testuje ci je pitna alebo nie


Spravne si napisal, ze voda je surovina. Patri ale do zoznamu hodnot ktore by mali byt dostupne pre kazdeho obyvatela tejto planety. To len doplnam info.

Ty si nenapisal nic z toho co ja ohladom vyvoja spotreby a planovania uzitia vody (atd.) - preto som logicky ani nereagoval v tychto oblastiach na nic v smere na teba.

Ja som len reagoval na vetu ze by si neriesil "vodu a jej spotrebu v energetike ako celok pretoze vody je dostatok a hlavne v SR". Na toto som sa ti snazil vysvetlit ze tomu ani zdaleka tak nie je. A jednoducho nemoze a nema pravo ani EU ani USA nakladat s vodnymi zdrojmi akokolvek chcu - aj ked maju vody zatial dostatok. Voda ale nie je nevycerpatelna surovina. Teraz hovorim hlavne o niekolkych % vody ktora nie je slana.

Nejde len o nejake romske/ciganske osady. Ani zdaleka. Ale OK.

a ja by som to neriesil je spravne, lebo tak isto ako 2/3 obyvatelstva sa ma problem dostat k rope a jej produktom tak 1/3 sa nemoze dostat k vode. uplne normalne. to je ta pointa => voda je _surovina_.


Tvoj nazor. Su ale krajiny ktore nemaju ani ropu ani vodu a o tom hovorim ja.

a uprimne ? to co sa deje na ostatnej casti planety ma vobec netankuje. napriklad co ma tankuje, preco su este neni zakazane diesel motory bez filtra pevnych castic ? mne je v principe jedno ci z CO2 nastava globalne oteplovanie, ked kvoli dieslakom dostanem rakovinu pluc ..

diesel je rakovina europy, kratkozrako si to pustili do miest, kde sa uz neda dychat. v USA v tomto maju rozum, ze dieslaky su vo velkej casti statov zakazane ..


Aj takto sa to napisat a ja to len doplnim - jednu vec ma super USA ale dalsiu ma super EU.

btw. kde som spominal grecko ? ach jaj, nebudem sa radsej k tej casti vyjadrovat .. snad len, ze vsade hladas nieco co tam nie je ;)


Nikde si ho nespominal - ale na druhu stranu si spomenul stav vody v SR a ked to predtym zase sposobilo problem ohladom SR a GR tak som si dovolil porovnat SR a GR - nic viac - nic menej.

...

Podla mna nie je spravne vyuzitivat vodu ako jednorazovu surovinu bez moznosti navratu na akekolvek ucely kdekolvek na svete. To je moj nazor - ktory s dialnicami nijako v tejto chvili nesuvisi, ani s SR ani s GR. Nic sa za tym neda hladat, nijako na to nie je potrebne reagovat.

Kym ropa tu bude 100-200 rokov, voda tu bola ovela skor nez nejaka ropa bola objavena. A bez ropy sa existovat da - bez plastov, liekov atd. - da sa to nahradit a da sa zit bez vela hmotnych veci ale bez vody sa zit neda. A preto by sa mala hospodarne a efektivne vyuzivat.

Skoncil som pretoze to vzdy smeruje inam nez bol zamer. Ja ale za nicim nic nehladam.
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod aquila » 19. Mar 2006 16:20

Adoas napísal:Spravne si napisal, ze voda je surovina. Patri ale do zoznamu hodnot ktore by mali byt dostupne pre kazdeho obyvatela tejto planety. To len doplnam info.


tych hodnot co by mali byt dostupneho pre kazdeho je kvantum ;)

Adoas napísal:Ty si nenapisal nic z toho co ja ohladom vyvoja spotreby a planovania uzitia vody (atd.) - preto som logicky ani nereagoval v tychto oblastiach na nic v smere na teba.


nebol dovod, kedze je to mimo tema o energetike ...

Adoas napísal:Ja som len reagoval na vetu ze by si neriesil "vodu a jej spotrebu v energetike ako celok pretoze vody je dostatok a hlavne v SR". Na toto som sa ti snazil vysvetlit ze tomu ani zdaleka tak nie je. A jednoducho nemoze a nema pravo ani EU ani USA nakladat s vodnymi zdrojmi akokolvek chcu - aj ked maju vody zatial dostatok. Voda ale nie je nevycerpatelna surovina. Teraz hovorim hlavne o niekolkych % vody ktora nie je slana.

Nejde len o nejake romske/ciganske osady. Ani zdaleka. Ale OK.

kazdy si naklada so surovinami ako uzna za vhodne. su jeho majetkom, ma na to pravo.

keby nemohli a nemali na to pravo, tak by to asi nerobili ? ale pravda sa zda byt opakom ;)

Adoas napísal:Tvoj nazor. Su ale krajiny ktore nemaju ani ropu ani vodu a o tom hovorim ja.

a hovoril som nieco ine ? a co je na tom ze nemaju ropu ani vodu? je to normalne.

Adoas napísal:Aj takto sa to napisat a ja to len doplnim - jednu vec ma super USA ale dalsiu ma super EU.


a presne o tom to je, niekto ma vodu, niekto ropu, niekto oboje a niekto nic.

Adoas napísal:Nikde si ho nespominal - ale na druhu stranu si spomenul stav vody v SR a ked to predtym zase sposobilo problem ohladom SR a GR tak som si dovolil porovnat SR a GR - nic viac - nic menej.


hovorim, hladas veci tam kde nie su.

Adoas napísal:Podla mna nie je spravne vyuzitivat vodu ako jednorazovu surovinu bez moznosti navratu na akekolvek ucely kdekolvek na svete. To je moj nazor - ktory s dialnicami nijako v tejto chvili nesuvisi, ani s SR ani s GR. Nic sa za tym neda hladat, nijako na to nie je potrebne reagovat.

Kym ropa tu bude 100-200 rokov, voda tu bola ovela skor nez nejaka ropa bola objavena. A bez ropy sa existovat da - bez plastov, liekov atd. - da sa to nahradit a da sa zit bez vela hmotnych veci ale bez vody sa zit neda. A preto by sa mala hospodarne a efektivne vyuzivat.

Skoncil som pretoze to vzdy smeruje inam nez bol zamer. Ja ale za nicim nic nehladam.


ano mas pravdu, kopu krat zacnes nieco co nasmerujes uplne inde ako je tema a aky je zamer ...
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Zameriam sa len na vodu a energetiku

Odoslaťod Adaios » 19. Mar 2006 17:02

aquila,

vecne :arrow:

aquila napísal:
Adoas napísal:Ty si nenapisal nic z toho co ja ohladom vyvoja spotreby a planovania uzitia vody (atd.) - preto som logicky ani nereagoval v tychto oblastiach na nic v smere na teba.


nebol dovod, kedze je to mimo tema o energetike ...


Je to tema o energetike kde ja som reagoval na fakt ze davat vodu ako cisto spotrebnu surovinu na vyrobu elektrickej energie je nespravne a ako dovod som uviedol stav vody na tejto planete. Takze naopak dovod bol - ... uz vidim ako by vsetci pochopili moj prispevok keby som len strucne napisal ze vyroba energie z vody ktora sa uz nevrati do systemu je nespravna - bez dalsich dovodov.

a co je na tom ze nemaju ropu ani vodu? je to normalne


V podstate na tom nie je nic. :o Ja viem teba a dalsich niekolko 100 mil. ludi nezaujima co tito ludia robia - z coho ziju atd.

Podla mna to normalne nie je - vidiet deti ktore su na tom tak ze neprezije z rodiny (a nie pocetna rodina nad 10 clenov) 80% a dalsi preziju ale s nasledkami - to vyspely svet nezaujima. To je pravda.

A velmi sa mylis ak si myslis ze voda je cisto len surovina. A kto ju ma - tak je jeho a nikoho dalsieho. Teba to nezaujima. Lebo maju ropu a ked nemaju ropu tak zase ta to nezaujima pretoze je to normalne podla teba.

Ti ktori nemaju nic - ti potrebuju pomoc. Ani SR nema tolko vody aby si mohla dovolit vymenit 10 tankerov ropy za vodu. To vies :?: - da sa to ale za obdobie niekolko mesiacov.

hovorim, hladas veci tam kde nie su


ano mas pravdu, kopu krat zacnes nieco co nasmerujes uplne inde ako je tema a aky je zamer ...


Toto konstatujes vzdy a stale. Ale OK - tak napis mi konkretne co mam zmenit :?:

Alebo nemam reagovat na teba vobec :?:

...

Voda ma vacsiu hodnotu ako ropa v krajinach ako UAE. Bude to voda o ktoru sa budu viest vojny. A uz sa zacali - ale zatial je to diplomacia a svet kde to prebieha je svet ktory nie je nijako zaujimavy pre 90% ludi na tejto planete. Svet kde je najvacsi problem to ci prezije 10-20 slonov z nejakeho pola alebo 30-40 ludi z nejakeho pola. Svet kde este v tychto podmienkach je obcianska vojna viac ako 10 rokov. Svet kde je UNO - a z toho sa financuje skolstvo, zdravotnictvo a prevencia proti HIV. Svet kde statne dlhy v vyske do 5 mld. USD sposobuju bankrot statu. Svet kde dieta nepozna co je to laska/detstvo bez toho aby nevidelo a nedrzalo v rukach zbran a v lepsom pripade nikoho nezastrelilo. Je to svet kde nie voda je problemom ale cela rada hodnot je problemom - drevo, jedlo, voda, saty, dobytok, ... peniaze cenu nemaju. A ked je nejaka bana na diamanty alebo zlato alebo ropu tak vzdy 99% zisku vlady ide na zbrane proti vlastnym ludom na udrzanie mieru a pokoja. Takeho mieru ktory nepolozi danu vladu.

Je to absolutne Off-topic. Netreba reagovat. Staci velmi pozorne citat. Snazim sa vybrat priemer z 50% sveta, z 50% obyvatelov planety. Niekde je to horsie a niekde lepsie. Neda sa napisat vsetko co by som chcel do jedneho prispevku ani do dvoch ani do jednej temy. Ale da sa upozornit na problem - celu radu problemov kde voda je hlavnym zdrojom stastia ale aj problemov a riadenie obehu vody treba robit zodpovedne.

Ak je to pre niekoho uplne mimo - OK. Ak to niekoho teraz "zmrazilo" tak to nebolo cielom. Pretoze ani ja ktory sledujem vela statov sveta, ktory vidim realny zivot v krajinach nie som prave clovek ktory pracuje ako lekar v nejakej chudobnej krajine na svete. Ani nefinancujem ziadny program "podporte vzdelanie dieta v nejakej chudobnej krajine", nefinancujem tieto oblasti preto ze viem ze system ktory tu je - je taky ze 40% penazi sa da inam nez tam kam chcem financovat nieco ja. Je to "cesta" na dany ciel. Byrokracia, urady, ... miestna vlada, miestne organizacie, ... a az potom je dane dieta. Ale aj tak ma toto dieta neuveritelne stastie nez tie ostatne deti. 15% deti ma stastie ale len v 25% krajin ktore to potrebuju. Preco sa svet zameriava na deti :?: - pretoze kym nebude v danych krajinach ako Angola, Sudan, Somal, Palestina, East Timor atd. generacia ktora nespozna co je to zbran, zabijanie, hlad a extremna chudoba tak nikdy nebude mier bez takych ako je UNO (OSN) v tychto statoch.

Vela vojakov z EU, USA, Japan ... odchadza do krajin v Afrike, Azia, Balkan ... pomahat. Stavat cesty, letiska, zeleznice, skoly, nemocnice - a pomahat aj vzdelanymi ludmi ako su ucitelia a lekari ktori naucia obyvatelov anglickemu jazyku a zakladnej hygieny. ... Ale predtym kazda vojenska jednotka ma svoj tabor ktory je strazeny atd. a vzdy sa miestne obyvatelstvo snazi zobrat od vojakov cokolvek - ale hlavne pitnu vodu v flaskach. Obycajnu vodu. Bez jedla sa da existovat niekolko dni ale bez vody nie - v krainach kde je extremna teplota cez den a v noci.

...

Su ludia ktori nepochopia a neuznaju akukolvek pomoc takymto krajinam. Potom su ludia ktori to pochopia ale nemaju ako pomoct.

Vseobecne ale plati ze voda je zakladna zivotna potreba narozdiel od ropy. Dalej plati ze na cistu a nezavadnu vodu ma narok kazdy obyvatel tejto planety. Nie je tomu tak - ale je tu o to snaha.

A mohol by som pokracovat este sirsie.

Pisat o spotrebe vody na vyrobu energie sposobom aby sa voda spotrebovala bez akehokolvek navratu naspat ako o velmi dobrom sposobe vyroby energie je nespravne pre fakt ze vody je na svete malo. Slanej vody je dost ale jej uprava na pitnu je dnes stale v mnohych statoch neefektivna a draha. Napriklad znamy Dubai ma 95% vsetkych rastlin v meste priamo napojenych na samostatne vodovodne systemy - pretoze inak je to mesto na pusti. A az po vysokych investiciach do celeho mesta to prinasa zisk - ale investicie boli extremne vysoke. Zelen v tomto meste priamo zisk nikdy neprinesie ale je to podobny vyznam ako metro v velkom meste. Tiez zisk samotne nikdy neprinesie.

Nech sa stavaju po celej planete slnecne a veterne elektrarne, vodne elektrarne, v maximalnej moznej miere aj jadrove elektrarne - ale ked ma byt zakladom fuzneho reaktoru zdroj na vyrobu energie voda ... :arrow:

random napísal:... osobne sa mi paci myslienka ze asi z 5kg vody sa vyroby asi tolko energie co z 50kg uranu :)


... tak to radsej nie. :wink:

Skor nez budovat stale nove energeticke zdroje a vyroby by sa mala vedecka kapacita sveta podla mna zameriavat na lepsie vyuzitie skladovania energie, presunu energie a uspornych opatreni. Napriklad taka usporna ziarovka - jej vyvoj tiez nebol jednoduchy a este stale nie je ani preferovana pre jej relativne vacsie vstupne naklady na jej zakupenie.
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Lenny » 20. Mar 2006 12:00

Lenny - Búrka Thór bude zurit na zemi
Lenny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 85
Založený: 19. Júl 2005 22:09
Bydlisko: CZ - tam na druhém břehu Moravy

Odoslaťod Adaios » 20. Mar 2006 12:10

Lenny napísal:Evropa nemá dostatek pitné vody :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?p=19752#19752


Presne tak - je to zavazny celosvetovy problem. :idea:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Adaios » 21. Mar 2006 15:50

SR zaostáva v rámci EÚ v pripojení na vodovodnú sieť. Ako vyplýva z údajov Eurostatu, na Slovensku bolo v roku 2003 pripojených na verejnú vodovodnú sieť 84 % domácností, menší podiel zaznamenali len Estónsko a Litva. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=3208
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Adaios » 22. Mar 2006 17:55

Naplnenie vodohospodárskej politiky do roku 2015 si vyžiada 194 mld. korún. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=3232

Tvrda realita SR dnes :arrow:

Pitnú vodu z verejných zdrojov totiž v súčasnom období využíva len 85 percent obyvateľov. Ale odkanalizovaných sídiel na Slovensku je iba 56 percent a čističky odpadových vôd slúžia len pre 30 percent obyvateľov, uviedol Supek (Generálny riaditeľ Sekcie vôd Ministerstva životného prostredia SR). ... viac v prispevku.
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Viac odborneho do temy ... z hladiska sveta

Odoslaťod Adaios » 01. Apr 2006 19:02

Je na svete 1 stat ktory z hladiska poctu obyvatelov je obrovsky - 2. najvacsi. Nema vyznamne zasoby ropy ani zemneho plynu. Nie je to bohata krajina ale ma rychly hospodarsky rast, rocne cca. 10% rast HDP. Aj tak je HDP nizke - na urovni cca. 800 mld. USD. Za 6 rokov sa tu do konca r. 2006 planuje postavit 4 000 km novych dialnic co sa aj postavi. Celkovo je tu silny stavebny BOOM, ekonomicky BOOM a mierny rast zivotnej urovne niektorych kast obyvatelstva. Tento stat je statom odkial ma najviac obyvatelov problem s moznostou mat cistu a pitnu vodu kazdy den bez problemov - viac ako 100 mil. obyvatelov, cca. 10% obyvatelov krajiny (co uz nie je najviac na svete pretoze su staty ako Somalsko, Sudan, ... kde ma problem s cistou vodou viac ako 90% obyvatelov) a tato krajina sa vola India. O celoplosnej kanalizacnej a vodovodnej sieti sa tu moze snivat aj v hlavnom meste aj v najvacsich mestach.

Moze to byt prekvapenie pre viacerych z vas ze problem s vodou ma napriklad Cina mensie nez India.

India ale tiez tvori cca. 7% obyvatelov planety ktori nemaju dobry pristup k cistej/pitnej vode.
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Dialniciar » 02. Apr 2006 15:05

Toľko India od Adoasa v predchádzajúcom príspevku, ale ja sa vrátim naspäť na Slovensko. :arrow:

Voda netečie z bezodnej studne. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=3309

Obyvatelia obce Bulhary pijú závadnú vodu :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=3312
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Ďalšia

Naspäť na Ostatná infraštruktúra, pozemné stavby a developerská činnosť

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.