Cyklistika na Slovensku

sekcia venovaná iným infraštrukturálnym stavbám ako diaľnice a železnice, t.j. napríklad letiská, nosný dopravný systém, pozemným stavbám a developerským projektom

Moderátor: Moderátori

myslíte si že mestá vynakladajú dosť finančných prostriedkov na cyklistickú dopravu

ano vynakladajú dosť
3
3%
nie nevynakladajú dosť
81
88%
neviem posúdiť
8
9%
 
Celkový počet hlasov : 92

Cyklistika na Slovensku

Odoslaťod racto » 13. Jan 2008 22:10

Zdravím chcem zahajiť tému cyklistiky lebo v poslednej dobe sa dosť o nej hovorí. Takže nech sa páči ak máte nejake novinky z cyklistiky nech sa páči. Temička je otvorená.
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Odoslaťod Andrej » 13. Jan 2008 22:36

Zial, na Slovensku na cyklisti stale neberu ako seriozny druh dopravy. Je to velka chyba, kedze v mnohych mestach zapadnej europy je vidiet, kolko sa da usetrit vybudovanim kvalitnych cyklociest. Pritom casto staci vynalozit neporovnatelne mensie financne prostriedky oproti cestnym komunikaciam :roll:
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Odoslaťod Dialniciar » 13. Jan 2008 22:39

Nevynakladá sa dosť ... :arrow:

V Skalickom regióne sa plánuje do r. 2010 postaviť 80 km cyklotrás, z toho nejakých 14 km existuje a 21 km sa má rozostavať tento rok.

Že by boli prepojené mestečká, obce cyklotrasami sa nedá zrovna povedať.

Mesto Senica realizovalo 2 vetvy o dĺžke asi 6 km cez 7 rokov ...
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod racto » 13. Jan 2008 22:52

Jedine prepojenie čo viem že sa pripravuje a je v štádiu realizácie je cyklistický chodník medzi ZV a BB. síce je tam ja teraz ale večina trate je urobena len zo štrku a len klasickými značením cyklistických trás. (Inak vo všetkých propagačných materialoch maju cyklistický chodník :) )
ach jaj
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Odoslaťod Lermik » 13. Jan 2008 23:01

V ČR je rozdíl cyklostezka a cyklotrasa (pokud vím teda)

Cyklostezka: Značená cesta vedoucí po samostatném tělese, oddělená od IAD.

Cyklotrasa: Značená cesta vedoucí společně s IAD, většinou po méně frekvetovaných úsecích silnic nebo po lesních cestách bez IAD. Neprovádí se prakticky žádná výstavba.

Jinak já mám cyklistiku moc rád. Samozřejmě dodržuju zákon a jezdím s helmou (námět pro anketu). Je to pro mě výborný způsob relaxace a vyjíždím na okraj a okolí Prahy (např. Klánovice - největší les v Praze, Koloděje - zámek sloužící k výjezdním zasedáním vlády, Dolní Počernice - pěkný rybník vedle hlavní tratě na Pardubice), někdy i dál (Nymburk, Poděbrady, Jevany), dost často používám pro nějakou cestu i příměstskou železnici, která je přizpůsobená přepravě kol.

Mojě kolo je crossový Scott, který za dva měsíce oslaví svoje první narozeniny. Slouží vcelku dobře, akorát v okolí Prahy není využit naplno jeho potenciál. Terény pro kola na Slovensku moc neznám, to spíš pěší turistika (Slovenský Ráj, Malá Fatra, Vysoké Tatry a jeskyně)
Lermik
diskutujúci
 
Príspevky: 172
Obrázky: 2
Založený: 23. Sep 2005 18:50
Bydlisko: Praha

Odoslaťod racto » 13. Jan 2008 23:01

čo sa týka financovania je to tak isto katastrofa. niektore krajiny financuju výstavbu cyklistických chodníkov priamo o štátneho rozpočtu (napriklad v Madarsku dáva 75% ceny ministerstvo životneho prostredia )
aj financovanie z fondou EU je pre našich dosť zložite kedže za minulí rok nebol schváleny ani jeden projekt na výstavbu cyklistických chodníkov
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Odoslaťod racto » 13. Jan 2008 23:10

Lermik napísal:V ČR je rozdíl cyklostezka a cyklotrasa (pokud vím teda)

Cyklostezka: Značená cesta vedoucí po samostatném tělese, oddělená od IAD.

Cyklotrasa: Značená cesta vedoucí společně s IAD, většinou po méně frekvetovaných úsecích silnic nebo po lesních cestách bez IAD. Neprovádí se prakticky žádná výstavba.


Na Slovensku sú cyklistické trasy a Cyklistické chodníky.
Cyklisticke trasy - cyklotrasa
Cyklistické chodníky - cyklosteska ( vedene samostatne lebo pridružene k cestnej komunikacii )
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Odoslaťod i15 » 13. Jan 2008 23:22

v meste mi vadi, ze chodci povazuju cyklotrasy za chodniky a zavadzaju tam :roll:
Obrázok používateľa
i15
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 827
Založený: 21. Jan 2007 20:49
Bydlisko: vo výslužbe

Odoslaťod Dialniciar » 13. Jan 2008 23:23

i15 napísal:v meste mi vadi, ze chodci povazuju cyklotrasy za chodniky a zavadzaju tam :roll:


Chyba kontrolných orgánov. Treba rozdať zopár pokút a každý si bude dávať pozor.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod konstrukt » 14. Jan 2008 00:20

Dialniciar napísal:
i15 napísal:v meste mi vadi, ze chodci povazuju cyklotrasy za chodniky a zavadzaju tam :roll:


Chyba kontrolných orgánov. Treba rozdať zopár pokút a každý si bude dávať pozor.
Mne sa toto stalo v Prostějove, išiel som po cyklistickom chodníku, samozrejme nevedel som o tom, iba stále jazdili okolo mňa cyklisti, myslel som si najprv že sú nejaké preteky, iba po nejakých 500 m som videl značku cyklostezka. :lol: :D
Odbor dopravné staviteľstvo
Obrázok používateľa
konstrukt
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 255
Založený: 28. Dec 2006 23:23
Bydlisko: BRATISLAVA

Odoslaťod Andrej » 14. Jan 2008 10:37

i15 napísal:v meste mi vadi, ze chodci povazuju cyklotrasy za chodniky a zavadzaju tam :roll:

Toto je obrovska chyba. Nie je problem hned po znackou cyklisticky chodnik dat znacku aj zakaz vstupu chodcom a nasledne pokutovat. Nebol by najmensi problem vytvorit takto siet cyklochodnikov aj po BA. Prepojit vsetky mestske casti, vyznacit a doplnit informativnymi mapami. Investicia financne nenarocna a poriesila by vela problemov. Nehovoriac o tom, ako by na niektorych cestach zredla premavka aut.
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Odoslaťod racto » 14. Jan 2008 11:39

No podľa normy STN 73 6110 by malo byť každých 200m značka cyklistickeho chodníka (nakreslený bycikel na chodníku)

Keby boli vybudovane v každom meste cyklisticke chodníky tak by nehodovsť rapídne klesla len nato treba vôľu
ach jaj
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Odoslaťod racto » 14. Jan 2008 11:42

Dialniciar napísal:
i15 napísal:v meste mi vadi, ze chodci povazuju cyklotrasy za chodniky a zavadzaju tam :roll:


Chyba kontrolných orgánov. Treba rozdať zopár pokút a každý si bude dávať pozor.


no tieto komunikacie patria pod mesto a kedže by mali vyberať pokuty mestský policajti ktorý su platený mestom a kedže primátor je volený tak aby si nepokazil verejnu mienku tak nariadi náčelnikovi mestskej policie aby pokuti neudeloval lebo sa chce dostať ešte raz na kreslo. tooto je bežna prax v jednom stredoslovenskom meste.
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Odoslaťod Dialniciar » 14. Jan 2008 11:58

racto0 napísal:
Dialniciar napísal:
i15 napísal:v meste mi vadi, ze chodci povazuju cyklotrasy za chodniky a zavadzaju tam :roll:


Chyba kontrolných orgánov. Treba rozdať zopár pokút a každý si bude dávať pozor.


no tieto komunikacie patria pod mesto a kedže by mali vyberať pokuty mestský policajti ktorý su platený mestom a kedže primátor je volený tak aby si nepokazil verejnu mienku tak nariadi náčelnikovi mestskej policie aby pokuti neudeloval lebo sa chce dostať ešte raz na kreslo. tooto je bežna prax v jednom stredoslovenskom meste.


No, to je možné, za to prax na Záhorí je úplne iná. Pokuty cyklistom za nesplnený technický stav ich dopr. prostriedkov. :idea:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod Koksolam » 14. Jan 2008 14:20

Trosku necyklisticky prispevok od necyklistu.
Paci sa mi ako sa hovori ze cyklotrasy nechcene chcene znehodnocuju chodci, to beriem ako dfakt a je to asi nefer, co potom ale ked nejaky cyklista si to funi po chodniku a po ceste ako sa mu paci, to sa nepaci mne a to vidim asi nikoho nevzrusuje, problem hlavne v mestach.
Myslim si osobne ze cyklotras sa stavia dost, kilometrovy narast rocne je urcite viac ako u dialnic a RK :P
Som za aby bolo viac cyklotras, myslim ze o tom nepochybuje snad nikto ale myslim v krajine kde vcera 100 km novych dialnic a oprav ciest uz bolo neskoro, nadavat na pomalu vystavbu...je prisilne, myslim ze je to skor uloha samosprav a nie statu.
Obrázok používateľa
Koksolam
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 821
Obrázky: 2
Založený: 05. Dec 2005 01:43

... trošku recesie ...

Odoslaťod Dialniciar » 14. Jan 2008 14:49

Tie titulky: Slovensko otvorilo v r. 2008 až 1.200 km cyklotrás, už chýba len 10.000 km. :idea:

A súčiastky do Kie by sa vozili v prípojných vozíkoch. Žiadne tunely, minimum mostov, lebo tie 3-4 metre cestičky sa nacpú všade. Naopak, cesty by museli byť nadjazdové, aby cyklisti mali stálu zelenú vlnu.

Budovanie cyklotrás je samozrejme o samospráve. :idea:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod mikeBoss » 14. Jan 2008 19:46

V Nitre pred par rokmi postavili prve kilometre cyklotras. Na tom by nebolo cudne, keby to boli normalne nove vyznacene cyklotrasy s vhodnym povrchom. Hanbou je, ze to stalo niekolko milionov a jedine co urobili bolo, ze namalovali zelenu ciaru ktora delila existujuci chodnik na cast pre chodcov a cast pre cyklistov. Zelenu ciaru namalovali cez hrbolate useky, cez rozbite useky kde spravili ciaru cez volne pohodene kamene atd. A este sa tym aj chvalili ze co urobili pre mesto. Nastastie uz rok a pol existuje nova cyklotrasa- urobil sa novy povrch, pribudli znacky, smetne kose, dokonca squashove ihrisko. Chybou krasy su useky kde sa uvolnuju dlazdice a nejaki polointeligenti ich pobrali nemysliac na bezpecnost ludi.

V lete je to super pohlad na ludi ktori sa bicykluju, korculuju behaju popri rieke po cyklotrase. Su plany na rozsirenie len sa musia najst peniaze :wink:
mikeBoss
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 556
Obrázky: 33
Založený: 27. Jún 2005 21:33
Bydlisko: okolie Žiliny

Odoslaťod Andrej » 14. Jan 2008 22:08

mikeBoss napísal:Nastastie uz rok a pol existuje nova cyklotrasa- urobil sa novy povrch, pribudli znacky, smetne kose, dokonca squashove ihrisko.

Taketo cyklochodniky su sice skvele, ale zväcsa sluzia len rekreacnemu ucelu a nedaju sa vyuzit na seriozny presun mestom. Bude este dlho trvat, kym mesta a kraje pochopia, ako by pomohli vybudovanim cyklochodnikov doprave v mestach :roll:
Andrej
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 608
Založený: 08. Feb 2005 16:57

Odoslaťod racto » 15. Jan 2008 18:58

nech sa páči nejake štatistiky mrtvych : pre nemotorovu dopravu


rok 2005
celkový počet 849
Počet smrtených 26
Počet ťažko ranených 126
počet ľahko ranených 496
pod vplyvom alkoholu 168

rok 2006
celkový počet 871
Počet smrtených 18
počet ťažko ranených 122
počet ľahko ranených 533
pod vplyvom alkoholu 168 180

rok 2007
celkový počet 730
Počet smrtených 20
počet ťažko ranených 88
počet ľahko ranených 444
pod vplyvom alkoholu 174
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Odoslaťod Dialniciar » 15. Jan 2008 19:28

Rok 2007 na tom nie je najhoršie.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod racto » 15. Jan 2008 19:40

Dialniciar napísal:Rok 2007 na tom nie je najhoršie.


aj ja som sa čudoval.vo všetkých mediach bolo prezentovany nárast hlavne v nemotorostickej doprave
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Odoslaťod Dialniciar » 15. Jan 2008 19:41

Nárast bol prezentovaný pri dopravných autonehodách ako takých. :wink:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod racto » 15. Jan 2008 19:51

nie nie počet celkových dopravnych nehod sa tiež znížil akurat je večšia umrtnosť
ach jaj
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Odoslaťod Dialniciar » 15. Jan 2008 19:52

racto0 napísal:nie nie počet celkových dopravnych nehod sa tiež znížil akurat je večšia umrtnosť


Úmrtnosť som myslel, nepresne som sa vyjadril. Ej, pri tebe človek aby sa bál niečo napísať.
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Odoslaťod racto » 15. Jan 2008 20:01

Dialniciar napísal:
racto0 napísal:nie nie počet celkových dopravnych nehod sa tiež znížil akurat je večšia umrtnosť


Úmrtnosť som myslel, nepresne som sa vyjadril. Ej, pri tebe človek aby sa bál niečo napísať.


:) :D :wink: :P 8)
Obrázok používateľa
racto
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 28
Založený: 22. Okt 2007 11:33
Bydlisko: Detva

Ďalšia

Naspäť na Ostatná infraštruktúra, pozemné stavby a developerská činnosť

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 15 hostí.