Končia firmy, ktoré opravovali českú D1. Je za tým veľké ...

diskuze o D & RS v ČR ve všeobecné rovině, plány, návrhy a samozřejmě flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Končia firmy, ktoré opravovali českú D1. Je za tým veľké ...

Odoslaťod duro_z_dediny » 18. Dec 2018 14:01

Končia firmy, ktoré opravovali českú D1. Je za tým veľké meškanie


Doprava minulý týždeň skolabovala, kolóny merali desiatky kilometrov.

JIHLAVA, PRAHA. Združenie stavebných firiem, ktoré opravovalo diaľnicu D1 medzi Humpolcom na 90. kilometri a Větrným Jeníkovom na 104. kilometri, odstúpilo od zmluvy o dielo uzatvorenej s Riaditeľstvom ciest a diaľnic (ŘSD).

ČTK o tom v utorok v tlačovom vyhlásení informovala spoločnosť Geosan Group.

Ukončenie zmluvy s terajšími stavbármi už v pondelok oznámilo ŘSD, ktoré to zdôvodnilo veľkým oneskorením prác.

Štát bude vymáhať penále

V najbližšej dobe by malo ŘSD zabezpečiť rozšírenie opravovanej časti diaľnice.

Podľa ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) je odstúpenie konzorcia najjednoduchšou cestou, štát bude od firmy vymáhať penále.

Doprava na tejto časti diaľnice minulý týždeň kolabovala kvôli hustému sneženiu. Kolóny merali desiatky kilometrov.

Kraj Vysočina vo štvrtok uviedol, že kolaps prevádzky na D1 spôsobila nepripravenosť modernizovaného úseku na zimné podmienky.

Minister to zistil cez SMS


O ďalšom postupe podľa vyhlásenia firmy Geosan rozhodne rokovanie zainteresovaných strán, prípadne súd. "Odstúpili sme od zmluvy o dielo a ukončujeme našu činnosť na zákazke," povedala ČTK hovorkyňa spoločnosti Geosan Vlasta Končelová.

"Dúfam, že pochopili, že by ten úsek nedostavali, a toto je asi najjednoduchšia cesta," reagoval na krok konzorcia v Českej televízii Ťok.

O odstúpení sa dozvedel v SMS správe, než išiel do štúdia.

"Obávam sa, že nebola schopnosť tohto konzorcia tú prácu dobre urobiť," dodal.

Štát bude teraz po konzorciu vymáhať penále. "Sú tam veľké škody," dodal, výšku škôd ale nespresnil.

Cestu provizórne rozšíria

ŘSD podľa Ťoka nemá kapacity na to, aby teraz úsek diaľnice doviedlo do prijateľného stavu. Najme preto firmu, ktorá posunie zvodidlá a zasype kaverny.

Firmu vyberie bez súťaže takzvanú formou rokovacieho konania bez zverejnenia.

Paralelne bude musieť okamžite vypísať novú zmluvu tak, aby tam už na jar prišla nová firma, ktorá bude schopná stavbu urobiť podľa predstáv štátu.

V pondelok minister povedal, že sa tento úsek diaľnice okamžite rozšíri, aby vznikol plnohodnotný jazdný pruh.

Autá tam stále jazdia v zúžených jazdných pruhoch. Hovorca ŘSD Jan Rýdl v utorok ČTK povedal, že riaditeľstvo je pripravené sprejazdnenie diaľnice zaistiť.

Už v pondelok uviedol, že ak posunutie zvodidiel nezvládnu doterajšie firmy, postará sa o to ŘSD, ktoré už kvôli tomu oslovilo inú firmu. Jej meno neuviedol.

"Tá stavba je na jednotlivých stavebných objektoch viac ako dva mesiace za svojím harmonogramom," povedal hovorca ŘSD v pondelok novinárom.

Stavali Taliani, Česi a Kazachovia


Opravy medzi Humpolcom a Větrným Jeníkovom začali tento rok v marci. Zákazku dostalo združenie TGS Joint Venture tvorené českou firmou Geosan Group, talianskou Toto Costruzioni Generali a kazašskú SP Sine Midas strom.

Firma Geosan ešte v pondelkovom vyhlásení uviedla, že je rozhodnutá svoje zmluvné povinnosti splniť a dielo v roku 2020 dokončiť.

Firma Geosan označila ako dôvod odstúpenia od zmluvy hlavne to, že sa počas niekoľkých posledných mesiacov na stavbe objavili skryté prekážky.

"A to jednak v podobe kolízie novo budovannej kanalizácie s existujúcim telesom diaľnice a plynovodom, a ďalej v podobe odlišných geologických podmienok v mieste založenia novo budovaného mosta," stojí vo vyhlásení.

Dohoda zmene zmluvy podľa firmy nebola dosiahnutá. "Najnovšie útoky ŘSD" podľa výkonného riaditeľa Geosan Group Ivana Havla ukázali, že objednávateľ o konštruktívnu spoluprácu nestojí.

"Nemáme tak inú možnosť, než sa neuvážlivým, účelovým, nesprávnym a politicky motivovaným krokom ŘSD brániť odstúpením od zmluvy o dielo a nadväzujúcou ochranou našej spoločnosti právnou cestou," uviedol Havel vo vyhlásení.


Zdroj:ČTK, portál http://www.sme.sk
https://ekonomika.sme.sk/c/22011254/kon ... kanie.html
Obrázok používateľa
duro_z_dediny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 207
Založený: 18. Jún 2009 10:46

Naspäť na Dálnice a rychlostní silnice v ČR

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.