Diaľnice v ČR - všeobecne

diskuze o D & RS v ČR ve všeobecné rovině, plány, návrhy a samozřejmě flamewars ;)

Moderátor: Moderátori

Odoslaťod aquila » 25. Okt 2005 15:57

myslel som si ;) diki za obrazok :)
Obrázok používateľa
aquila
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 577
Založený: 03. Feb 2005 18:08
Bydlisko: doma :)

Odoslaťod Adaios » 25. Okt 2005 20:33

Prave samotne mesto Zlin ma problem s napojenim, lebo je to vlastne jedna aglomeracia spolu s Otrokovicami. Problemova oblast, vysoka nezamestnanost v ramci CR, ale je to pekna oblast, ja som tam bol uz 4x a raz v ramci navstev aj v ZOO. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Lenny » 27. Okt 2005 10:28

Do fotogalerie jsem vložil obrázek s R49.

http://dialnice.info/album_page.php?pic_id=347
Lenny - Búrka Thór bude zurit na zemi
Lenny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 85
Založený: 19. Júl 2005 22:09
Bydlisko: CZ - tam na druhém břehu Moravy

Odoslaťod Adaios » 07. Nov 2005 21:06

V CR uz sa da tento rok zrejme konecne 1. v histori na dopravnu infrastrukturu (nove investicie + udrzba) viac ako 2% HDP.

Aj ked EU vyzyva take staty ako CR (kde su velke nedostatky v tejto oblasti) na rocne investicie vo vyske min. 2,5% HDP.

Viac info: http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=1850
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Adaios » 08. Nov 2005 13:42

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=1855

CR bude potrebovat 1,3 bil. CZK do r. 2013 dat na dopravnu infrastrukturu - platilo pre r. 2003, teda vyhlad na 10 rokov. :wink:

Ja len doplnim, ze Statny fond rozvoja dopravy - to je fond, ktory disponuje rocne s 10-tkami mld. CZK - takyto fond na Slovensku nie je. :roll:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod wazari » 08. Nov 2005 14:02

Adoas napísal:Ja len doplnim, ze Statny fond rozvoja dopravy - to je fond, ktory disponuje rocne s 10-tkami mld. CZK - takyto fond na Slovensku nie je. :roll:


bol zruseny asi pred 4 rokmi
ministerstvo financii vtedy zrusilo takmer vsetky mimorozpoctove fondy aby centralizovalo statne prijmy a vydavky
ostali tusim iba dva fondy a tohto roku k nim pribudol environmentalny fond
Obrázok používateľa
wazari
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 3
Založený: 17. Máj 2005 16:12

Odoslaťod Adaios » 08. Nov 2005 14:36

wazari napísal:
Adoas napísal:Ja len doplnim, ze Statny fond rozvoja dopravy - to je fond, ktory disponuje rocne s 10-tkami mld. CZK - takyto fond na Slovensku nie je. :roll:


bol zruseny asi pred 4 rokmi
ministerstvo financii vtedy zrusilo takmer vsetky mimorozpoctove fondy aby centralizovalo statne prijmy a vydavky
ostali tusim iba dva fondy a tohto roku k nim pribudol environmentalny fond


CR dala z privatizacie takmer 120 mld. CZK na tento fond do r. 2003, takze dnes to je cca. 200 mld. CZK.

Dala SR z toho fondu aspon 100 mld. SKK na dialnice/cesty/zeleznice?

Lebo ked v takom fonde nie su peniaze, tak sa moze skutocne zrusit. Len fondy su na to, ze v buducnosti v nich su peniaze - napriklad jadrovy odpad - teraz SR nevie, kde ma vzat peniaze. Atd. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Caesar » 14. Nov 2005 22:56

No skutočne malo sa priamo predať 51% SPP (lebo štát aj tak nemá viac ako 50% v správnej rade) a divideny by boli stále a už tie 2% by to z "biedy nevytrhli" a cena by tak bola min. 150 mld. SKK. A keby sa z tohoto dalo 50% na diaľničnú sieť, bola by to suma 75 mld. SKK a z tej by sa bez problémov dala dostavať celá R1 aj R4 južná vetva a mohla sa začať výstavba D3. Ostatné peniaze cca. 40 mld. SKK by sa dali na úseky až po Žilinu a zostalo by aj na ďalšie úseky na D1.

...

Smola. ČR investuje a ešte k tomu to je mena silnejšia o 1/3. Ja to ČR prajem. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Caesar » 22. Nov 2005 20:06

Zakázku na mýtné posoudí antimonopolní úřad. A zasiahol aj premiér českej vlády, ktorý žiada prešetrenie výsledku tendra. :arrow:

Viac: http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=2000 , http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=1992

Ja len doplním, že vyhrala firma s 3. cenovou ponukou a systém mikrovlnný, ktorý kritizuje aj EÚ. 8)
Caesar
Obrázok používateľa
Caesar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 43
Založený: 06. Máj 2005 14:03
Bydlisko:

Odoslaťod Lenny » 23. Nov 2005 11:51

Caesar napísal:Zakázku na mýtné posoudí antimonopolní úřad. A zasiahol aj premiér českej vlády, ktorý žiada prešetrenie výsledku tendra. :arrow:

Viac: http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=2000 , http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=1992

Ja len doplním, že vyhrala firma s 3. cenovou ponukou a systém mikrovlnný, ktorý kritizuje aj EÚ. 8)


Už od začátku bylo mnohým jasné, kdo vyhraje, resp. jaký systém. I premiér pochopil, že tato kauza by mohla vlemi dobře posloužit opozici a to nemá zapotřebí, tak přemýšlí, jak rozhodnutí nejlépe obhájit anebo zrušit. Bude to ještě zajímavé. 8)
Lenny - Búrka Thór bude zurit na zemi
Lenny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 85
Založený: 19. Júl 2005 22:09
Bydlisko: CZ - tam na druhém břehu Moravy

Odoslaťod Adaios » 26. Nov 2005 20:30

Ten mytny system bol podla mna skorumpovany, dokaz samozrejme nemam. Tam uz od zaciatku vsetci hovorili, ktory system vyhra a ktora firma vyhra. Odbornici boli za satelitny system, ale ministerstvo vzdy taketo spravy dementovalo.

Zavadzat teraz mikrovlny system v CR ma vyznam na 5-7 rokov, kym sa zavedie satelitny system - EU bude jednotna. Satelitny system bude fungovat cez nie GPS ale cez system Galileo, ktory podporuju financne najbohatsie staty Europy.

Hovorit, ze aj Rakusko ma mikrovlny system je trochu scestne, pretoze Rakusko ma system, ktory moze lahko prejst na satelitny a zaroven ma Rakusko dost velku dialnicnu siet, takze naklady sa vratili za 1 rok. V CR to bude za 2-3 roky, ... takze zisk tam sice bude, ale mensi.

A v pripade SR - ak bude mat SR mikrovlny system, tak prerobi. Lebo SR bude 4-5 rokov na system najprv zarabat na samotny system.

Ale najviac zarazajuce je to, ze tender v CR vyhrala az 3. firma v poradi z piatich v ramci cenovej ponuky. Este ze sa snazi teraz to nejako presetrit sam premier, ktory nevylucil, ze v pripade chyb bude minister dopravy odvolany - hold CR je v EU a idu volby a toto je dost velka kauza. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Lenny » 09. Dec 2005 11:03

Z článku Šimonovský informoval vládu o postupu v zavádění mýtného

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=2200

"Toto výběrové řízení bylo připraveno tak pečlivě jako žádné jiné v ČR, co má paměť sahá. Pracovaly na něm profesionální firmy a my jsme si nemohli dovolit žádnou chybu. Takže jsem přesvědčen, že všechno bylo v pořádku," řekl Právu Šimonovský.


To snad nemyslí vážně :shock: :shock: :roll: :roll:
Lenny - Búrka Thór bude zurit na zemi
Lenny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 85
Založený: 19. Júl 2005 22:09
Bydlisko: CZ - tam na druhém břehu Moravy

Odoslaťod Adaios » 09. Dec 2005 18:26

Minister by mal odstupit. Je to politik - ked sa ukaze podozrenie, mal by odstupit sam od seba, pretoze tu je to podozrive cele a velmi vyrazne, ked az sam premier sa rozhodol cely proces skontrolovat. Ak sa nepreukaze vina, tak dany politik bude mat vacsie preferencie nez predtym a ludia si ho zapamataju ako slusneho politika. :wink:

Ministerstvo dopravy (alebo ineho nazvu s podobnym vyznamom) je zaujimave v celom svete. Vela pravomoci, vela penazi atd. - to chce zodpovedneho cloveka a hlavne cloveka, ktory ma zakladny prehlad o vsetkom, co ma riadit z hladiska penazi. Nemusi byt odbornikom on sam, moze sa nimi obklopit, ale mal by to byt sikovny clovek. Na 99,99% je vzdy tento rezort riadeny tou politickou stranou, ktora ma aj premiera. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Adaios » 18. Dec 2005 23:33

Zpravodaj ŘSD ČR - prosinec 2005 :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=2301
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Dalsi zasadny vyvoj v tendri mytneho systemu v CR ...

Odoslaťod Adaios » 21. Dec 2005 23:59

V ČR predbežne zakázali kontrakt na systém výberu mýta (Podľa predbežného rozhodnutia úradu nesmie česká vláda uzavrieť zmluvu s dodávateľom systému na výber cestného mýta, až kým ÚOHS neprešetrí tender na výber dodávateľa, v ktorom vyhrala firma Kapsch):

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=2348
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Re: Dalsi zasadny vyvoj v tendri mytneho systemu v CR ...

Odoslaťod Lenny » 22. Dec 2005 10:50

Adoas napísal:V ČR predbežne zakázali kontrakt na systém výberu mýta (Podľa predbežného rozhodnutia úradu nesmie česká vláda uzavrieť zmluvu s dodávateľom systému na výber cestného mýta, až kým ÚOHS neprešetrí tender na výber dodávateľa, v ktorom vyhrala firma Kapsch):

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=2348


Doufám, že ho zruší. ÚOHS má 30 dnů na prošetření. 8)
Lenny - Búrka Thór bude zurit na zemi
Lenny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 85
Založený: 19. Júl 2005 22:09
Bydlisko: CZ - tam na druhém břehu Moravy

Re: Dalsi zasadny vyvoj v tendri mytneho systemu v CR ...

Odoslaťod Adaios » 22. Dec 2005 22:14

Lenny napísal:
Adoas napísal:V ČR predbežne zakázali kontrakt na systém výberu mýta (Podľa predbežného rozhodnutia úradu nesmie česká vláda uzavrieť zmluvu s dodávateľom systému na výber cestného mýta, až kým ÚOHS neprešetrí tender na výber dodávateľa, v ktorom vyhrala firma Kapsch):

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=2348


Doufám, že ho zruší. ÚOHS má 30 dnů na prošetření. 8)


Zrusenie tendra by bol asi spravny krok a rozumny krok. Nakoniec ide o statne peniaze, o popularitu vlady, ale aj o dalsie zalezitosti ako napriklad, ze priebeh bol kritizovany, ze sa oznacovala uz vopred firma, ktora asi vyhra - a vyhrala, aj ked nedala najnizsiu ponuku atd. EU to tiez kritizovala a v tomto jednoducho je vela nejasnosti.
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Adaios » 03. Jan 2006 14:43

Tu je dokaz toho ze sa da do dialnicnej siete investovat viac a deficit statneho rozpoctu je nizsi nez 3% HDP. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=2473
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Lenny » 03. Jan 2006 17:09

Adoas napísal:Tu je dokaz toho ze sa da do dialnicnej siete investovat viac a deficit statneho rozpoctu je nizsi nez 3% HDP. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=2473


Na toto mám svůj názor. Je to hra s čísly. 8)
Lenny - Búrka Thór bude zurit na zemi
Lenny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 85
Založený: 19. Júl 2005 22:09
Bydlisko: CZ - tam na druhém břehu Moravy

Odoslaťod mel » 05. Jan 2006 13:38

neinvestuju do dochodkovej reformy, lebo je to long run ani do reformy zdravotnictva, lebo za to idu preferencie dole ... (ked maju z coho) :) ... ale ekonomike sa dari, vedia lepsie prilakat investicie, nizsia nezamestnanost, ako aj lepsie rozvinuty vidiek (suvisi s infrastrukturou).

Najviac sa mi pacilo, ked Paroubek povedal, ze dochodkovu reformu nepotrebuju, lebo sa im bude rodit dostatok pracujucih... aj to je riesenie ... pozriet statistiky a zvysit prispevok pri narodeni dietata ... :)
mel
Obrázok používateľa
mel
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 10
Založený: 07. Feb 2005 12:41

Odoslaťod Lenny » 05. Jan 2006 14:06

Mel,

na to aby obyvatelstvo neubývalo potřebuješ mít plodnost okolo 2,2 dítěte na jednu ženu. My máme okolo 1,2. I kdyby u nás zakázali potraty tak plodnost vzroste na 1,6-7 více ne. U nás se více dětí neplodí. :wink:

Problém bude až pujde do důchodu silné ročníky z 1. poloviny 70 let, protože ty už nebude mít kdo živit. Tady hrozí kolaps.

Ani politika zvání imigrantů na práci nepřinesla svoje ovoce, protože s požadavky na manželský pár oba vysokoškoláci moc cizinců neslyšelo. Nuž nezbývá nic jiného, že nás za pár let bude méně než deset milionů. 8)
Lenny - Búrka Thór bude zurit na zemi
Lenny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 85
Založený: 19. Júl 2005 22:09
Bydlisko: CZ - tam na druhém břehu Moravy

Odoslaťod Adaios » 06. Jan 2006 00:15

Lenny,

ja poznam tvoj nazor na hospodarsky vyvoj v CR. Hra s cislami - cely svet je o hre s cislami.

Nic to nemeni na tom, ze CR vyzbierala viac dani, ma nizsi deficit nez planovala a aj keby to nebolo o 2% HDP menej ale len o 1% HDP tak je to uplne OK, pretoze CR nebude mat ziadny problem prijat EURO v r. 2010-11 a nie je sa kam ponahlat. Na takyto krok treba mat stabilizovanu financnu situaciu, lebo potom su problemy a rast HDP je v CR vacsi nez rast deficitu takze nebude ani problem s 60% hranicou statneho dlhu.

CR hospodari dobre, aj ked jej chybaju reformy - dochodkova napriklad. Ale pozor, slovenska dochodkova reforma nie je lacna a samotna SR s tym ma dost velke problemy - len ide o buducnost, ale CR ma este stale cas. Ma ho - 10 rokov, az potom pridu problemy, lebo reforma kym sa zabehne 10 rokov trva a v CR za 30 rokov uz zacnu vyrazne problemy.

Potom chyba nejaka zdravotnicka reforma - ale ta chyba na celom svete, od USA cez EU az po Japonsko atd.

Nevidim zle hospodarske smerovanie CR a uz vobec nie vystavbu dialnic a financovanie tejto vystavby. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Adaios » 05. Feb 2006 19:33

Testování ŘSD na tepně D1 ukazuje výrazně zhoršené chování řidičů na šestipruhové dálnici. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=2771

Tu mam niekolko poznamok:

1. Kde sa maju vodici naucit ako sa jazdi na dialnici 3+3, ked ziadna taka okrem D1 neexistuje v CR :?:

2. Jazdi sa viac ako 130 km/h - tak na to sa nemuseli robit ziadne testy, pretoze sa tak jazdi v celej Europe, na celom svete sa jazdi hlavne na dialniciach viac nez je povolene. A prave preto nie je vyznam preradit sa vzdy az do uplne praveho jazdneho pruhu - je to ovela nebezpecnejsie, pretoze tam su casto kamiony atd. V USA ked je 6+6 a viac pruhov, tak je uplne normalne ze ten 1.-3. pruh zostava tak, ze sa tam vela aut nepreraduje. Ale nie je tam ziadny problem preradit sa aj o 8 pruhov ked treba ist na exit - a nie je to problem nikde na svete a ani v CR.

Aby tento test nakoniec neskoncil takto:

Ked vodici nevedia jazdit na 3+3, tak je zbytocne rozsirovat dialnicu. :wink:
Adaios
Adaios
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 291
Založený: 05. Okt 2005 20:36

Odoslaťod Lenny » 05. Feb 2006 20:04

Adoas napísal:Testování ŘSD na tepně D1 ukazuje výrazně zhoršené chování řidičů na šestipruhové dálnici. :arrow:

http://www.dialnice.info/viewtopic.php?t=2771

Tu mam niekolko poznamok:

1. Kde sa maju vodici naucit ako sa jazdi na dialnici 3+3, ked ziadna taka okrem D1 neexistuje v CR :?:

2. Jazdi sa viac ako 130 km/h - tak na to sa nemuseli robit ziadne testy, pretoze sa tak jazdi v celej Europe, na celom svete sa jazdi hlavne na dialniciach viac nez je povolene. A prave preto nie je vyznam preradit sa vzdy az do uplne praveho jazdneho pruhu - je to ovela nebezpecnejsie, pretoze tam su casto kamiony atd. V USA ked je 6+6 a viac pruhov, tak je uplne normalne ze ten 1.-3. pruh zostava tak, ze sa tam vela aut nepreraduje. Ale nie je tam ziadny problem preradit sa aj o 8 pruhov ked treba ist na exit - a nie je to problem nikde na svete a ani v CR.

Aby tento test nakoniec neskoncil takto:

Ked vodici nevedia jazdit na 3+3, tak je zbytocne rozsirovat dialnicu. :wink:


No 3+3 pruhy jsou na Jižní spojce v Praze, na R1 v úseku Třebonice - Zličín, ale to je málo. Problém je, že spousta řidiřu si myslí, že pravý pruh je pro kamiony a je pro nich potupa v něm jezdit. :wink:
Lenny - Búrka Thór bude zurit na zemi
Lenny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 85
Založený: 19. Júl 2005 22:09
Bydlisko: CZ - tam na druhém břehu Moravy

Odoslaťod Dialniciar » 05. Feb 2006 20:32

Lenny napísal:No 3+3 pruhy jsou na Jižní spojce v Praze, na R1 v úseku Třebonice - Zličín, ale to je málo. Problém je, že spousta řidiřu si myslí, že pravý pruh je pro kamiony a je pro nich potupa v něm jezdit. :wink:


Ale v tomto má Adoas pravdu, že keď niekto ide 150 km/h, tak na preplnenej D1 Praha-Brno, na úseku 3+3 pruhy nebude sa stále preraďovať z jedného pruhu do druhého. Na to stačí logická úvaha. To by tá D1 musela byť poloprázdna a to asi nie je. :lol:
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Dálnice a rychlostní silnice v ČR

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.