Obce chcú pokutovať za rýchlosť

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Obce chcú pokutovať za rýchlosť

Odoslaťod Dialniciar » 06. Dec 2007 12:08

http://spravy.pravda.sk/obce-chcu-pokut ... egiony_p04


Obce chcú pokutovať za rýchlosť

Dopravná kontrola.

3. decembra 2007 13:42

Rýchlosť, akou sa vodiči preháňajú cez viacero obcí, v poslednom čase začali merať nové stacionárne radary. Nainštalovali ich tam obce, no zatiaľ nimi rýchlosti len merajú. Pokutu vodičovi, ktorý prekročí rýchlosť, totiž mestská či obecná polícia dať nemôže. Problém je v platnej legislatíve.

Pred časom namontovali stacionárny radar aj na Ľubickej ceste v Kežmarku. V úseku, kde je predpísaná štyridsiatka, vodiči s obľubou rýchlosť nedodržiavajú a stalo sa tu už niekoľko vážnych dopravných nehôd. "Zatiaľ je jednoznačný prínos v tom, že vodiči o radare vedia a automaticky spomalia," hovorí primátor Kežmarku Igor Šajtlava.

Mesto sa pre namontovanie prístroja rozhodlo z viacerých dôvodov. "Dlhšie trvalo, kým sme správcu cesty aj dopravnú políciu presvedčili o potrebe obmedzenia rýchlosti. Ani to však nepomohlo. Stacionárny radar by mal pomôcť zlepšeniu bezpečnosti na tomto úseku," dodáva primátor.

Hoci je merač len v skúšobnej prevádzke, už teraz zaznamenáva vodičov, ktorí rýchlosť prekročia. Radar mestu ponúkla súkromná spoločnosť, ktorá platila všetky výdavky spojené s jeho zakúpením a inštaláciou. Podľa dohody s mestom jej za to mala patriť polovica vybraných pokút. Tie však zatiaľ nikto neplatí.

"Ešte stále nemáme výklad ministerstva vnútra o tom, či naša mestská polícia môže pokuty od vodičov vyberať a či vôbec môže riešiť dopravné priestupky tohto druhu," uvádza Šajtlava. Radar je tak zatiaľ len symbolickým strašiakom podobne ako v iných obciach na Slovensku.

Vyjadrenie ministerstva vnútra k prípadnému vyberaniu pokút mestskými policajtmi sa nám získať nepodarilo.

Svjatoslav Dohovič, Pravda
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Naspäť na 2007

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.