V prosinci začne velké přeznačení silnic...

re-print článků souvisejících s problematikou dálnic, rychlostních komunikací a silnic

Moderátor: Moderátori

V prosinci začne velké přeznačení silnic...

Odoslaťod Majkl » 12. Nov 2015 09:51

V prosinci začne velké přeznačení silnic. Praha bude mít dálnici D0

V Česku už brzy začne velká výměna dopravních značek. V rámci akce za několik milionů korun zmizí značka pro rychlostní silnice, ze kterých se stanou dálnice. Formálně tak přibude 450 kilometrů dálnic. Pražský okruh se bude nově označovat jako D0.

Nové označování dálnic je jednou z nejviditelnějších změn vyhlášky, která začne platit od 1. ledna 2016. Symbol dálnice už nebude na modrém, ale na zeleném pozadí. Značka silnic pro motorová vozidla s vyobrazením auta na modrém pozadí z českých silnic zmizí.

Některé silnice se přečíslují. Například u Pražského okruhu, který nyní nese označení R1, si řidiči budou muset zvykat na označení D0. Dálnice budou na značkách označeny číslem v rámečku s červeným pozadím (viz fotogalerie).
Tím, že zmizí „erka“, se zároveň některé značky zjednoduší. Zmizí malý symbol auta pro rychlostní silnici a číslo rychlostní silnice se pouze začervení, aby bylo vidět, že je to dálnice. Zjednoduší se zřejmě i některé směrové ukazatele. Namísto rozcestníku, který ukazoval rychlostní silnici na Prahu, Liberec či Nymburk se může objevit jen zelená značka se symbolem dálnice.

Obrázok

ObrázokObrázokObrázok

„Nebude to žádný kulový blesk. Značek je velké množství. Připravujeme akční plán, jak vše přeznačit,“ uvedl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl.
Už v prosinci se začnou měnit značky u rychlostních silnic s maximální povolenou rychlosti 130 kilometrů za hodinu. Tam, kde se jezdí rychlostí 90 kilometrů za hodinu, bude možné s výměnou začít až od ledna.

Podle ŘSD, které uvádí do praxe vyhlášku ministerstva dopravy, je těžké spočítat přesný počet dopravních značek, které se nahradí. Celkově však nové značky vyjdou na miliony korun.
„Jedna nová značka IP15 (nově IZ1a) stojí 4 tisíce až 7 tisíc korun podle toho, zdali se mění pouze plech, nebo i sloupek, nebo se mění i poloha sloupku,“ upřesnil Jan Studecký z tiskového oddělení ŘSD. Podle dřívějších informací ministerstva dopravy se bude měnit kolem 480 značek.
Vyhláška také zavádí několik zcela nových dopravních značek. Budou například varovat před výskytem konkrétních zvířat, jako jsou koně, divoká prasata nebo žáby. Nahradí tak univerzální značky s krávami (více čtěte zde). Objeví se i piktogramy vozítek segway, značky emisních zón, obchvatů měst či nábřeží.

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/v-prosinci-za ... oprava_fih
Majkl
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 701
Obrázky: 1057
Založený: 03. Máj 2005 09:20

Naspäť na Monitoring tisku

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.