Stránka 1 z 1

S předstihem se otevřel nový desetikilometrový úsek dálnice

OdoslaťOdoslané: 10. Dec 2019 11:48
od Majkl
S předstihem se otevřel nový desetikilometrový úsek dálnice u Budějovic

Řidiči od dopoledne jezdí po novém úseku dálnice D3 na Českobudějovicku. S předstihem několika měsíců se otevřela desetikilometrová část mezi Borkem a Ševětínem. Ve směru do krajského města musí ještě dělníci na některých místech odstranit poslední zábrany. D3 tak nyní měří téměř sedmdesát kilometrů.

Úsek mezi Borkem a Ševětínem měl být podle plánů hotový na jaře roku 2020, ale firma Eurovia ho stihla dokončit o několik měsíců dříve. Měří 10,5 kilometru a vyšel na 933 milionů korun.

Řidiči tak najedou na dálnici za Českými Budějovicemi a po téměř sedmdesáti kilometrech sjedou u Mezna na hranici Jihočeského a Středočeského kraje. Stále chybí malá část u Tábora, kde trvá spor o pozemky u Motocentra bratří Bratránkových.

U D3 se bude v blízké budoucnosti stavět ještě odpočívka poblíž Chotýčan. V trase komunikace teď zároveň vznikají i dva úseky kolem krajského města. Obchvat má být hotový v roce 2022.

Zatímco většina motoristů se na novou část D3 od Ševětína k Borku těšila, někteří mají obavy, že se může zhoršit dopravní situace na staré trase mezi Borkem a Veselím nad Lužnicí. Důvodem je zavedení mýta a možnost, že se řidiči kamionů budou placenému úseku vyhýbat.

Starostka Ševětína Romana Hajská proto upozornila, že se tamní radnice snaží vytlačit těžkou dopravu z městyse úplně. Ve spolupráci s okolními obcemi Vitínem a Chotýčany žádá Jihočeský kraj o zákaz průjezdu vozidel nad 12 tun.

„Máme obavy, že k nám začnou kamiony opět najíždět po zpoplatnění dálnice,“ potvrdila Hajská. V nadcházejících týdnech by mohlo být v této věci jasněji.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ceske-budejovice/z ... zpravy_khr