Polícia má novú zbraň na cestných pirátov (radar na 2 km)

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Polícia má novú zbraň na cestných pirátov (radar na 2 km)

Odoslaťod Dialniciar » 29. Dec 2008 10:54

Na cestách už striehne sto nových meračov rýchlosti s oveľa širším dosahom ako doteraz.

Polícia má novú zbraň na cestných pirátov

Polícia vyšla na cesty s novou zbraňou na cestných pirátov. Laserové merače rýchlosti s oveľa širším dosahom už môžu vodiči stretnúť. Na cestách je už aktuálne okolo sto nových radarov. Polícia niekoľkokrát ohlasovala, že sprísni kontrolu rýchlosti na cestách, pretože býva veľmi častou príčinou dopravných nehôd. „Z celkového množstva vyše 47-tisíc nehôd za jedenásť mesiacov tohto roka zavinených vodičmi bola príčinou neprimeraná rýchlosť až v skoro 7-tisíc prípadoch,“ povedal HN hovorca Prezídia Policajného zboru Viktor Plézel.

Vysoká alebo neprispôsobená rýchlosť zapríčiňuje aj najviac tých nehôd, ktoré sa končia tragicky – smrťou. Najmä preto si chcú policajti viac posvietiť na tých, ktorí maximálnu povolenú prekračujú. „Výrazne zvýšime počet meraní rýchlosti. Najprísnejšie chceme zasahovať proti cestným pirátom, ktorí ohrozujú ostatných,“ povedal nedávno HN minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD).

Tajomstvo dosahu

Nové radary na rozdiel od starších typov, ktoré fungovali na princípe mikrovĺn, by mali podľa dostupných informácií dokázať odmerať rýchlosť do vzdialenosti takmer dvoch kilometrov. Na porovnanie, tie staré dokážu merať do vzdialenosti okolo 50 metrov. Polícia však toto číslo prezrádzať nechce. Plézel len potvrdil, že sú omnoho lepšie ako doteraz používané merače. Polícia bude podľa neho aj naďalej prihliadať na istú odchýlku, spravidla do 10 km/h. Zaškolených na používanie nových laserov je dvesto policajtov. „Bude ich využívať nielen dopravná polícia, ale aj poriadková a na všetkých typoch komunikácií.“

Bratislavskí diaľniční policajti namerali v poslednom čase vodiča, ktorý išiel rýchlosťou až 256 km/h. Podľa Plézla sa však trnavskí príslušníci stretli aj s vyššou rýchlosťou. Laserové radary budú na nich čakať aj na miestach, kde by to doteraz nečakali. „Je to po prvý raz, čo prichádzajú tieto malé radary aj do obvodných oddelení, teda na malé obce s úsekmi ciest 2. a 3. triedy. Sú to miesta, kde nebolo zvykom merať a stávali sa tam vážne nehody,“ hovorí Kaliňák.

Šéf Ústredného automotoklubu Juraj Smrečan nové radary a zvýšený počet policajtov na cestách vníma ako dobrý ťah, ktorý môže byť vhodnou prevenciou. „Vidíme to ako systémový krok polície. Je prijatý nový zákon, a kto sa s ním stotožní, nebude sa musieť obávať žiadnych radarov.“ Dodáva, že lasery môžu mať istý psychologický efekt na vodičov. Tí, čo majú v autách antiradary a dúfajú, že ich na dokonalejšie merače rýchlosti včas upozornia, môžu prísť od februára aj o technický preukaz. Nový cestný zákon totiž akékoľvek antiradary a rušičky zakazuje.

Aj prísnejšie postihy

Okrem zvýšeného počtu meraní rýchlosti sa zvyšujú aj pokuty za jej prekročenie. Po novom sa vyšplhajú až na 150 do 800 eur (4518,9 do 24100,8 korún) a zákaz šoférovania do troch rokov. Minulý rok policajti udelili takmer 114-tisíc pokút za rýchlosť, skoro 11-tisíc z nich postúpili na správne konanie, z ktorých vyše trom tisíckam cestných pirátov zadržali vodičský preukaz. „Za prvý polrok tohto roka to bolo takmer 64-tisíc pokút za prekročenie povolenej rýchlosti," tvrdí Plézel. Pokuty sa od februára novým cestným zákonom vyšplhajú na tisíce aj desaťtisíce korún.

Automotoklub nie je zástancom riešenia priestupkov len vysokými sankciami. „Určite treba rozlišovať, či sa jedná o nejakého náhodného, alebo opakovaného priestupcu. Najlepšie by bolo, ak by polícia takého vodiča vrátila do autoškoly. Niekoho totiž vysoká pokuta neodradí, ale takéto niečo by mohlo zabrať,“ myslí si Smrečan. Ako istú pomoc vidí aj možnosť nového zákona zvýšiť povolenú rýchlosť v niektorých na to vhodných úsekoch na 160 km/h. „Autá sú už inej kvality ako pred dvadsiatimi rokmi, kedy jazdili škodovky 105. Dnes majú iné pneumatiky, iné brzdové systémy, inú kvalitu podvozka, tak prečo nie.“

Pokuty za rýchlosť
– 113 951 udelených pokút za vysokú rýchlosť v roku 2007
– 10 976 prípadov postúpených na správne konanie
– 3 211 zadržaných vodičských preukazov vlani
– 63 849 udelených pokút za vysokú rýchlosť v prvom polroku 2008

Zdroj: PPZ, 29.12.2008

http://hnonline.sk/slovensko/c1-3191062 ... ch-piratov
Dialniciar
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 304
Založený: 23. Jún 2005 19:16

Naspäť na 2008

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.