Vážneho zarazila vysoká cena za montáž prístroja pre mýto

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Vážneho zarazila vysoká cena za montáž prístroja pre mýto

Odoslaťod sergej » 16. Dec 2009 16:53

Vážneho zarazila vysoká cena za montáž prístroja pre mýto

http://ekonomika.sme.sk/c/5157555/vazne ... -myto.html

BRATISLAVA. Ministrovi dopravy Ľubomírovi Vážnemu sa nepozdáva cena za pevnú montáž palubnej jednotky v automobile na vypočítanie výšky mýta. Suma, ktorú dopravcom účtuje Združenie cestných dopravcov Česmad Slovakia, je podľa neho vysoká.

"Dal som to analyzovať s tým, nech mi predložia aj nákladové položky, aby som to vedel posúdiť. Zdôrazňujem, že je to zmluvný vzťah medzi prevádzkovateľom a správcom mýta, do ktorého nemôžem vstupovať," povedal v stredu Vážny po zasadnutí vlády.

Minister dopravy v tejto súvislosti vyslovil presvedčenie, že ak mu nepreukážu opodstatnenosť týchto výdavkov, má aj iné nástroje na to, aby ich donútil riešiť cenu za montáž palubnej jednotky. Minister neprezradil, o aké iné nástroje ide.

Prevádzkovateľom mýtneho systému bude od začiatku roka 2010 spoločnosť SkyToll, a.s., správcom mýta je Národná diaľničná spoločnosť, a.s. "Znehodnocujú mýto takýmito platbami, ale nechcem to komentovať dopredu, keď neuvidím, čo je vo veci," dodal Vážny.

Česmad, ktorý na základe dohody so SkyToll-om prevádzkuje osem krajských a trinásť pohraničných kontaktných miest pre registráciu mýta, účtuje dopravcom za pevnú montáž palubnej jednotky 134,90 eura bez dane z pridanej hodnoty.

Spolu s daňou táto suma predstavuje 160,53 eura. Pre následné platenie mýta na faktúru je pevná montáž prístroja povinná podľa Mýtneho poriadku. Ak si dopravcovia vo vozidle namontujú zariadenie samostatne do zapaľovača, čo je lacnejšie, nebudú môcť platiť mýto na faktúru, ale len vopred cez kreditnú kartu. Česmad tvrdí, že cena pevnej montáže je v porovnaní s výškou prípadných pokút pre dopravcu zanedbateľnou položkou.

Pokuta za porušenie pravidiel pri používaní palubnej jednotky na spoplatených úsekoch predstavuje pre fyzické osoby 2 655 eur a pre právnické osoby 16 595 eur.

Vážny považuje za potrebné, aby sa do mýtneho systému zaregistrovalo čo najviac dopravcov. Do začiatku výberu mýta totiž zostáva už len šestnásť dní. Minister dopravy podľa vlastných slov už vydal pokyn na zrýchlenie registrácie, aby vyhotovenie jednej zmluvy netrvalo dlhšie ako desať minút. Vyplňovanie zmlúv podľa neho komplikuje požiadavka bánk, ktoré poskytli úver, aby zmluva mala náležitosti, nad rámec bežných zmlúv.

"Vyzývam dopravcov, aby sa pohli. Paralelou je daňové priznanie, daňový úrad ide 31. marca prasknúť vo švíkoch a predtým je úplne prázdny. Je to aj obdoba tohto. Rady, ktoré budú po Novom roku, mi dajú za pravdu, že je lepšie realizovať tieto veci teraz," povedal Vážny o registrácii na mýto.


zdroj: SITA via sme.sk
Obrázok používateľa
sergej
administrátor
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 160
Založený: 20. Feb 2005 09:28
Bydlisko:

Naspäť na 2009

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.