Starsia sprava - april- Tunel pod Tatrami ?

Moderátor: Moderátori

Starsia sprava - april- Tunel pod Tatrami ?

Odoslaťod ister11 » 13. Okt 2017 10:49

Regionálna obchodná komora si myslí, že by to pomohlo ekonomike a cestovnému ruchu, a chce zadať štúdiu realizovateľnosti.

Spojiť strediská cestovného ruchu na obidvoch stranách Vysokých Tatier a v širšom zmysle skrátiť dopravné trasy medzi centrami regiónov na obidvoch stranách hranice by mohol tunel pod masívom Tatier. Prišla s tým Prešovská regionálna komora Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory, ktorá návrh predstavila na výročnom zhromaždení SOPK v Bratislave.

Impulz pre turizmus
Vzdušná vzdialenosť medzi poľským Zakopaným a Štrbským Plesom na slovenskej strane je 20 kilometrov, po ceste však medzi nimi treba prejsť vyše 70 km. Predstavitelia regionálnej komory predpokladajú, že skrátenie tejto trasy tunelom by pritiahlo do slovenských Tatier aj podhoria množstvo návštevníkov poľskej časti. „Tatry sa v zahraničí vnímajú ako jeden celok a návštevníci, ktorí prídu zďaleka, by uvítali skrátenie vzdialeností medzi slovenskými a poľskými strediskami,“ povedal jeden zo zástupcov podnikateľskej organizácie. Obrazne povedané, návštevníci poľských Tatier by si mohli počas svojho pobytu odskočiť na Slovensko na kávu.

Nechceme byť horší od Švajčiarov
Iná vec sú technické nároky a najmä ekonomické náklady. Podľa zástancov tunela však treba prihliadať aj na strategický rozvoj dopravných spojení, ktoré v tatranskom regióne zažili rozmach približne pred 100 rokmi (budovanie železníc) a potom za Slovenského štátu. Nasledujúce generácie v tomto smere po sebe zanechali určitý dlh. V Európe v súčasnosti však nie je budovanie megatunelov ničím neobvyklým, ako ukazuje príklad nedávno otvoreného svätogotthardského tunela vo Švajčiarsku (57 km) a 64-kilometrového systému tunelov pod Brennerom medzi Rakúskom a Talianskom, ktorý je vo výstavbe.

Tunel popod Tatry je zatiaľ veľmi vzdialená predstava; neexistuje nijaký konkrétny návrh pokiaľ ide o trasovanie, parametre, atď. Podnikatelia z regiónu združení v obchodnej komore však chcú iniciovať vypracovanie štúdie realizovateľnosti so začiatkom prác na nej už v tomto roku.http://www.goodwill.eu.sk/clanky/item/2 ... od-tatrami
ister11
nováčik
 
Príspevky: 9
Založený: 03. Sep 2005 15:54

Naspäť na 2017

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.

cron