Sliač zvažuje pre obchvat Zvolena právne kroky

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Moderátor: Moderátori

Sliač zvažuje pre obchvat Zvolena právne kroky

Odoslaťod nevo83 » 12. Jún 2018 15:28

SLIAČ. Primátor Sliača Daniel Dunčko chce iniciovať stretnutie s premiérom Petrom Pellegrinim. Chce si s ním vysvetliť premiérove tvrdenia v súvislosti s pripravovaným obchvatom Zvolena. Pellegrini na nedávnej konferencii s primátormi z Iniciatívy stredné Slovensko povedal, že nebude tolerovať správanie sa niektorých samospráv.

„Mesto Sliač donekonečna spochybňuje trasovanie. Jeden primátor si vymyslel, že on si to tam neželá, celý obchvat má ísť radšej estakádami na betónových pilieroch cez celý Zvolen, čo je úplne nelogické a trikrát také drahé,“ vyhlásil Pellegrini.

„Takéto vyjadrenie nie je šťastné, pretože pred začatím projektových prác malo byť splnených niekoľko územnoplánovacích podmienok a požiadaviek a Národná diaľničná spoločnosť by mala disponovať súhlasnými stanoviskami niektorých inštitúcií štátnej a verejnej správy. Mám vedomosť, že takéto stanoviská NDS nemá,“ reagoval Dunčko.

Už predtým sa Dunčko vyjadril, že právna kancelária mesta Sliač pripravuje podnet na prokuratúru, prípadne na Ústavný súd, aby prešetrili „zákonnosť postupu pri príprave výstavby obchvatu Zvolena“.

NDS postupuje v príprave stavby v zmysle platnej legislatívy, odkázali cez svoju hovorkyňu.

„Koridory diaľnic a rýchlostných ciest sú stanovené v územnom pláne vyšších územných celkov a v tejto časti je územný plán kraja záväzný pre územné plány obcí,“ kontrovala hovorkyňa NDS Michaela Michalová.
Prečítajte si tiež: Pellegrini pobúril Sliačanov, o obchvate Zvolena podľa nich nemá dosť informácií

Diaľničná spoločnosť podľa nej nedisponuje informáciou o povinnosti zabezpečiť súhlasné stanoviská dotknutých orgánov pred začatím projektových prác.

„Nie je nám zrejmé, aké konkrétne podmienky a stanoviská má pán primátor na mysli. NDS obstaráva projektovú dokumentáciu pre územné rozhodnutie a v rámci projektových prác budú zapracované požiadavky vyplývajúce z existujúcich stanovísk, najmä záverečného stanoviska EIA,“ doplnila Michalová.

„Zároveň bude projektová dokumentácia zhotovená v zmysle platnej legislatívy so všetkými náležitosťami potrebnými k vydaniu rozhodnutia o umiestnení stavby. Až po prerokovaní spracovanej dokumentácie pre územné rozhodnutie môžu byť vydané príslušné stanoviská a rozhodnutia,“ napísala v stanovisku NDS.

Verejnú súťaž na projektovú dokumentáciu vyhlásila NDS pred mesiacom. Úsek rýchlostnej cesty R2, ktorý má obísť Zvolen, má byť dlhý približne 10,7 kilometrov.

Čítajte viac: https://myzvolen.sme.sk/c/20847851/obch ... usuje.html
nevo83
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 457
Založený: 22. Mar 2017 19:00

Naspäť na Monitoring tlače

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 9 hostí.