Vláda má akčný plán pre elektromobily, obsahuje špeciálne EČ

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Moderátor: Moderátori

Vláda má akčný plán pre elektromobily, obsahuje špeciálne EČ

Odoslaťod KN.SK » 14. Apr 2019 23:31

Vláda má akčný plán pre elektromobily, obsahuje špeciálne EČV
13.3.2019 16:09 | Štát a IT
https://zive.aktuality.sk/clanok/138832 ... ialne-ecv/

Obrázok

Štát chce podporiť sieť nabíjacích staníc aj mimo hlavných ťahov.
Odpisová doba na elektromobily, respektíve automobily s alternatívnym pohonom sa od roku 2020 má skrátiť na dva roky. Vyplýva to z Akčného plánu rozvoja elektromobility, ktorý dnes schválila vláda. Materiál obsahuje 15 konkrétnych opatrení, ktoré by mali byť realizované do dvoch rokov.

Elektromobily odlíšia
Zrýchlené odpisy sa nebudú vzťahovať len na elektromobily, ale aj nabíjacie stanice. Pribudnú aj zelené evidenčné čísla vozidla, ktoré vodičov oprávnia na jazdu vo vyhradených jazdných pruhoch či parkovať v nízkoemisných zónach, informoval minister Peter Žiga.
Štát súčasne sľubuje budovanie infraštruktúry – nabíjacích staníc pre samosprávy a podporu aj pre sieť mimo hlavných ťahov, spresnil minister. Počíta sa aj so zjednodušením administratívneho procesu pri ich výstavbe.
Dokument obsahuje takisto povinnosti budovať nabíjaciu infraštruktúru pri výstavbe nových parkovacích miest, čo by mala bližšie upraviť legislatíva. V súčasnosti je na Slovensku približne 250 nabíjacích staníc.

Ďalšia finančná pomoc
Štát súčasne chce viac pomôcť výskumu, vývoju komponentov pre elektromobily a konkurencieschopnej a udržateľnej priemyselnej výrobe batérií.
Súčasťou akčného plánu je aj pokračovanie projektu na podporu kúpy elektromobilov. Ministerstvo naň plánuje vyčleniť päť miliónov eur. Systém podpory by mal byť nastavený rovnako ako pri pilotnom projekte, ktorý rezort hospodárstva realizoval so Zväzom automobilového priemyslu (ZAP) SR.
Zvýšiť záujem o vozidlá s alternatívnym pohonom by mala tiež informačná kampaň, jej súčasťou bude nový portál.

Čísla prvého projektu
„Počet batériových a plug-in hybridných elektrických vozidiel s možnosťou dobíjania zo siete bol ku koncu minulého roka približne 1 700. Ak k nim pripočítame aj hybridné vozidlá s interne nabíjanou batériou, ich počet je okolo 5 000," vyčíslil rezort hospodárstva výsledky prvej štátnej podpory.
Festina lente! Σπεῦδε βραδέως!
Sapienti sat.
Obrázok používateľa
KN.SK
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 1255
Založený: 08. Máj 2014 12:56

Naspäť na Monitoring tlače

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.