Nechcú čakať, spúšťajú petíciu

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Moderátor: Moderátori

Nechcú čakať, spúšťajú petíciu

Odoslaťod duro_z_dediny » 15. Apr 2019 21:34

15. apr 2019 o 15:01 Ľubica Mojžišová

Cesta cez dedinu je súčasťou dopravného koridoru Varšava – Budapešť.

DOBRÁ NIVA. V Dobrej Nive v okrese Zvolen spúšťajú petíciu za cestný obchvat. Má byť súčasťou rýchlostnej cesty R3 Zvolen - Šahy, tá sa stavať celá naraz sa nebude.

Prioritou je podľa diaľničiarov obchvat Krupiny, ktorý sa má začať v roku 2022, a hneď po ňom obchvat Šiah. Dobrá Niva chce byť v prvej etape; zároveň s výstavbou obchvatu Krupiny.

„Petičnou akciou budeme požadovať od ministra dopravy a od Národnej diaľničnej spoločnosti, aby našu obec zaradili do prvého plánu, nie po roku 2030,“ hovorí starosta obce Milan Jakubík.

Slovenská správa ciest aktuálne pripravujerekonštrukciu sedemkilometrového úseku cestného ťahu na Maďarsko, vrátane Dobrej Nivy.

„To, že sa cesta cez dedinu urobí nanovo a že sa pridajú bezpečnostné prvky, nijako neovplyvní fakt, že tranzitná doprava pôjde stále stredom obce a ľudia budú naďalej trpieť.

My potrebujeme dostať tranzitnú dopravu mimo obce,“ dodáva.

„Máme jednoduchšie varianty obchvatu, ako má Krupina aj Šahy. Náš obchvat západnou stranou je elegantné riešenie, ktoré nepotrebuje žiadne veľké zásahy do terénu, žiadne ďalšie cestné objekty. Je to takmer rovina, občas mierne kopce a žiadne chránené územia,“ podotýka starosta.

Dodáva, že obchvat Dobrej Nivy je nenáročný aj technicky, aj finančne a „keby kompetentní chceli, určite naň peniaze nájdu“.

Vybudovaním obchvatu Dobrej Nivy sa podľa neho docieli dosť zásadná vec. „Dve okresné mestá – Zvolen a Krupina – tak budú spojené cestou, ktorá pôjde výlučne extravilánom, a vodiči môžu ísť deväťdesiatkou celým úsekom. S výnimkou spomalenia na niekoľkých metroch pri Brezinách a Podzámčoku,“ pripomína.

Vzdialenosť medzi Zvolenom a Krupinou je zhruba 27 kilometrov. Dobrá Niva je jediná, kde tranzitná cesta prechádza stredom dediny.

„Ide o prirodzené pokračovanie úsilia obyvateľov Dobrej Nivy odbremeniť svoju obec od tranzitnej dopravy, keď na konci roku 2017 zablokovali priechod pre chodcov, aby upozornili na neúnosnú a nebezpečnú situáciu, ktorá však aj naďalej pretrváva,“ dodáva Jakubík.

Podpisy budú zbierať aj v okolitých obciach a v mestách Zvolen a Krupina.

Dôvody, pre ktoré obyvatelia Dobrej Nivy považujú projekt výstavby obchvatu za dôležitý:

• obec Dobrá Niva je v súčasnosti tretí najrizikovejší úsek cesty I/66, so stupňujúcou intenzitou tranzitnej dopravy a stále väčším rizikom dopravných nehôd s následkom vážnych zranení, až smrti na tomto úseku,

• cez 2-kilometrový úsek cesty I/66, ktorý prechádza samým centrom Dobrej Nivy, prejde za 24 hodín okolo 10 700 vozidiel (informácia zaznela na verejnom prerokovaní výstavby R3 10. 1. 2019 vo Zvolene), z čoho minimálne 10 percent tvorí tranzitná kamiónová doprava, teda 1700 nákladných áut znamená viac ako 1 nákladné auto za každú minútu,

• vybudovanie obchvatu obce by výrazne zlepšilo kvalitu života jej obyvateľov, ktorí v súčasnosti musia znášať zhoršovanie podmienok a negatívne aspekty dopravy, akými sú hluk, vibrácie, exhaláty, prašnosť,

• vďaka obchvatu by celá trať úseku medzi dvomi okresnými mestami Zvolen – Krupina viedla výlučne extravilánom, čo by malo výrazne pozitívny vplyv na rýchlu a bezpečnú dopravu v regióne s prihliadnutím na fakt, že ide o úsek medzinárodného významu

• z pohľadu stavebných prác by jednoznačne išlo o najmenej komplikovanú časť celého projektu, pretože celá trasa obchvatu by viedla len cez mierne svahovitý terén, bez potreby budovania mostov, násypov, zárezov a trasa by neviedla územím so zvýšeným stupňom ochrany prírody.Zdroj:SME, portál http://www.sme.sk
https://myzvolen.sme.sk/c/22096630/nech ... ref=tembox
Obrázok používateľa
duro_z_dediny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 205
Založený: 18. Jún 2009 11:46

Naspäť na Monitoring tlače

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Matus I. a 4 hostí.