Električky zo Švajčiarska pre Čiernohronskú železnicu už pre

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Moderátor: Moderátori

Električky zo Švajčiarska pre Čiernohronskú železnicu už pre

Odoslaťod plš » 15. Máj 2021 14:08

Električky zo Švajčiarska pre Čiernohronskú železnicu už prekladajú na koľajnice v Hronci

14.5.2021
17:12 Električkové vozne by v budúcnosti mali rozvíjať ekologickú dopravu v regiónoch
Električky zo Švajčiarska prekladajú na koľajnice v Hronci

Z lodí na vlakové súpravy preložili v Bratislave počas stredy a štvrtka prvú várku električiek zo švajčiarskeho Bazileja, ktoré majú na Slovensku využiť pri prevádzke regionálnej železničnej dopravy. O vozňoch, ktoré majú slúžiť cestujúcim napríklad medzi Čiernym Balogom a Podbrezovou alebo na južnej strane Chopku v Nízkych Tatrách, informuje Bratislavský samosprávny kraj (BSK). V piatok potom električky zo Švajčiarska prekladali na koľajnice v Hronci v okrese Brezno.

Pred pár dňami TREND informoval, že električky putovali z nákladného prístavu v Bazileji Mohansko-dunajským prieplavom až do Bratislavy. Doprava vozňov bola najdrahšou časťou celej transakcie a vyšla na zhruba štvrť milióna eur. Samotné súpravy predal ich majiteľ za symbolickú cenu celkom 80-tisíc švajčiarskych frankov (vyše 72-tisíc eur).
Prevoz švajčiarskych vozňov na Horehronie

„Električky by sa mali využiť pri plánovanej elektrifikácii 17-kilometrového úseku z Čierneho Balogu do Podbrezovej. Parné rušne, ktoré doteraz v okolí Čierneho Balogu vozili turistov, by mala doplniť pravidelná linka verejnej dopravy,“ priblížil BSK na svojej stránke. Získané vozidlá sú koncipované predovšetkým pre regionálnu osobnú dopravu s účelným usporiadaním pre rýchlu vzájomnú kombináciu vozidiel. Ide o 7 ks elektrických hnacích vozňov s kapacitou 33 miest a 10 ks riadiacich vozňov s kapacitou 49 miest na sedenie, informuje web chz.sk. Peniaze na projekt sa ČHŽ pokúsi získať zdrojov Európskej únie.

„Ak sa na trati ČHŽ zavedie celoročná doprava vo verejnom záujme, zabezpečí to železnici kontinuálny prísun peňazí na prevádzku a údržbu. Okrem kvalitnej dopravy tak región získa i niekoľko desiatok trvalých pracovných miest. Takto bude Čiernohronská železnica slúžiť a prinášať nové príležitosti nielen návštevníkom, aj ľuďom žijúcim priamo v regióne, ako to vidieť v okolí podobných turistických železníc v zahraničí,“ uviedol riaditeľ Čiernohronskej železnice Aleš Bílek
plš
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 04. Sep 2011 22:26
Bydlisko: Košice

Naspäť na Monitoring tlače

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.

cron