Výstavba košického obchvatu R2 sa môže predĺžiť

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Moderátor: Moderátori

Výstavba košického obchvatu R2 sa môže predĺžiť

Odoslaťod DrX » 07. Feb 2023 15:48

Výstavba košického obchvatu R2 sa môže predĺžiť
Výstavba druhého úseku rýchlostnej cesty R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany v dĺžke vyše 14 kilometrov bude drahšia a potrvá dlhšie. Národná diaľničná spoločnosť, a. s., (NDS) a zhotoviteľ stavby Eurovia SK, a. s., Košice sa necelý rok po uzavretí zmluvy dohodli na zmene.

Výstavba košického obchvatu R2 sa môže predĺžiť
Zdroj: kosicenaokolo.sk
Vysúťažená zmluvná cena juhovýchodného košického obchvatu 132,6 milióna eur vzrástla zatiaľ o 1,4 milióna eur na takmer 134 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Pôvodne plánovaná trojročná lehota výstavby od marca 2022 do marca 2025 sa môže predlžiť o viac ako päť mesiacov. Počíta s tým pokyn na zmenu zverejnený v centrálnom registri zmlúv.

Zmena súvisí s prácami navyše, pre zväčšený a rozšírený rozsah záchranného archeologického výskumu na trase stavby R2. Po sondáži začali s archeologickým výskumom vlani v máji v šiestich lokalitách určených prieskumom, odhalili veľké množstvo významných nálezov, ktoré priebežne skúmajú a vyhodnocujú. „Z tohto dôvodu práce na archeologickom výskume naďalej prebiehajú s tým, že predpoklad ich ukončenia je v termíne august 2023,“ vyplýva z dôvodu zmeny.

VIAC K TÉME: Ako prebiehajú práce na obchvate?
https://kosicednes.sk/spravy/slovensko/ ... -predlzit/
Objavili nové lokality pre archeologický výskum
Taktiež počas realizácie zemných prác na stavenisku identifikovali ďalšie tri nové lokality, v ktorých Krajský pamiatkový úrad Košice určil, resp. nariadil, vykonať záchranný archeologický výskum. Predpokladaný rozsah prác na archeologickom výskume podľa zmluvy o dielo preto nestačí a je potrebné jeho zvýšenie. Práce majú byť uhradené podľa skutočne odpracovaných hodín odborníkov, robotníkov a strojného nasadenia.

Ešte v máji roku 2022 našli archeológovia na stavenisku rýchlostnej cesty R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany deväť hrobov, ktoré pochádzajú z doby bronzovej. Archeológovia sa na základe tohto nálezu domnievajú, že na území križovatky Košice – Krásna, mohlo byť v minulosti sídlisko. Hroby, ktoré archeológovia objavili, datujú do obdobia otomanskej kultúry.


Zdroj: kosicenaokolo.sk
Okrem hrobov sa však našla aj keramika z iných období. Začiatkom mája 2022 objavili archeológovia napríklad črepové nálezy a keramický materiál, ktorý pochádzal hlavne z praveku, ale aj staršej doby bronzovej. Nálezy, ktoré sa na stavenisku našli, pochádzajú aj z doby laténskej či zo stredoveku alebo novoveku.

Vyše 200 munícií
Košický obchvat nie je len lokalitou bohatou na staroveké hroby či keramiku. Na stavenisku sa v priebehu minulého roka našlo až 202 kusov pyrotechnickej munície, ktorá pochádzala z čias druhej svetovej vojny. Muníciu zo staveniska odniesla polícia. Na mieste sa našlo 198 kusov špeciálnych signálnych nábojov kalibru 26,6 mm, jeden delostrelecký hlavový zapaľovač a dva trhavé delostrelecké granáty kalibru 75 mm. Okrem toho sa na stavenisku obchvatu našiel aj jeden ručný časový granát RG 39.

O mesiac neskôr našli pyrotechnici ďalšie munície. Tentoraz išlo o mínometný delostrelecký granát kalibru 82 milimetrov, stabilizátor mínometného delostreleckého granátu kalibru 120 milimetrov a v poslednom rade aj protipancierovú delostreleckú strelu kalibru 37 milimetrov.

Zdroj: (SITA, be, it), ZL

Galéria
Thumbnail
Thumbnail
Thumbnail
+
6
avatar
Zuzana Lajčiaková
Slovakia - the banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia november 2021, Obr. 3)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 7
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Naspäť na Monitoring tlače

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.