6.12.2024 11:39 Mates Pleško
![Obrázok](https://www.railpage.net/wp-content/uploads/2024/12/6193-032-RP-7-945x629.jpg)
Železničná spoločnosť Slovensko vo štvrtok 5. 12. 2024 od RS Lease prevzala do užívania prvé dva rušne Siemens Vectron MS z kontraktu, ktorý začal dopravca súťažiť v septembri tohto roka. Prvými dodanými sa stali rušne 6193 025 a 032, ktoré vo štvrtok na obed zamierili z priestorov depa Bratislava východ do depa Bratislava hlavné. Okrem týchto dvoch prevezme ZSSK do užívania v najbližších dňoch ďalšie tri kusy.
Pred prevzatím Vectronov boli v priestoroch Rolling Stock Services Bratislava polepené do inovovaného korporátneho vzhľadu, ktorý odkazuje na aktuálne prebiehajúcu kampaň ZSSK pod názvom „Držíme Slovensko v pohybe“. Dizajnu dominuje sýto červená korporátna farba ZSSK decentne doplnená čiernymi časťami nad stanovišťami rušňovodiča a čiernymi „fúzmi“. Už spomenutý nápis na bokoch rušňa vzbudil medzi ľuďmi, ktorí nový polep videli na uniknutých fotografiách značnú dávku kontroverzie.
Premiérové výkony u ZSSK si Vectrony odkrútia dnes večer a zajtra ráno. Prvý bude nasadený na večerný vlak Ex 627, druhý v sobotu ráno na vlak Ex 601. Oba tieto spoje sú zaradené v dvojdňovej turnusovej skupine TS303, kde prvý deň sú v pláne vlaky 601/608/627 a druhý deň 622/605/612. Od zmeny grafikonu budú následne nasadené na medzinárodnú vozbu do Českej republiky na linku zo Žiliny do Prahy. Ďalšie dodané Vectrony v roku 2025 a 2026 majú slúžiť podľa Petra Helexu, generálneho riaditeľa ZSSK na tratiach z Bratislavy do Košíc a Viedne cez Marchegg. Dopravca s nimi počíta aj pri sezónnych vlakoch do Splitu.
Jedná sa o Vectrony, ktoré sú svojimi paketmi pre ZSSK pomerne exotické. 6193 025 je vybavený paketom A35, ide teda o verziu schopnú jazdy v Taliansku, 6193 032 zas môže jazdiť v Holandsku. Pre obe krajinheje vyžadovaný špeciálny zberač. Maximálna rýchlosť rušňov je 200 km/h, dosahujú výkon 6,4 MW. Vybavené sú zabezpečovacími systémami úrovne 1 príslušných krajín v ktorých môžu jazdiť (u nás Mirel VZ1) a európskym zabezpečovacím systémom úrovne 2, ETCS Level 1 a Level 2 podľa špecifikácie Baseline 3.
viac fotiek na https://www.railpage.net/zssk-predstavi ... -vectrony/