Zablokovaný pre vodičov bude na polhodinu aj Zvolen

Moderátor: Moderátori

Zablokovaný pre vodičov bude na polhodinu aj Zvolen

Odoslaťod ANDi » 27. Nov 2017 22:48

Vodiči sa musia pripraviť na dopravné obmedzenia, chystá sa protest za výstavbu rýchlostnej cesty R3.

Do protestu, ktorý bude 29. novembra naraz na deviatich miestach Slovenska, sa pripája aj Zvolen. Kým v Krupine protest organizuje občianska iniciatíva Zdravá Krupina, ktorá s blokádou priechodu pre chodcov začala prvá, Zvolen ide do protestu pod hlavičkou Iniciatívy stredné Slovensko.

Protest potrvá všade polhodinu od 15.30 do 16.00 h, a to v mestách a obciach Banská Bystrica, Zvolen, Šahy, Hontianske Nemce, Dobrá Niva, Podbrezová, Ružomberok a Dolný Kubín. Teda v mestách, kadiaľ by v budúcnosti mala viesť rýchlostná cesta spájajúca sever a juh krajiny.


Zablokujú frekventovanú štvorprúdovku

Vo Zvolene mienia nespokojní obyvatelia obsadiť priechod pre chodcov pri svetelnej križovatke pod Strážami, teda na známej štvorprúdovke vedúcej okolo sídliska Západ.

Hoci primátorka Zvolena Lenka Balkovičová má voči podobným nátlakovým aktivitám zdržanlivý postoj, blokádu podporí.

„Na tieto aktivity, žiaľ, najviac doplatia tí, ktorí v podstate za nič nemôžu. Zvolenčanom, ale aj cestujúcim z iných lokalít, ktorí naším mestom len prechádzajú, protest skomplikuje život, čo ma mrzí,“ okomentovala.

„Zároveň mi však záleží na tom, aby sme všetci mohli cestovať stredným Slovenskom rýchlejšie a hlavne bezpečnejšie. Pri proteste, ktorý sa odohrá naraz vo viacerých mestách, preto nemôžeme ostať bokom,“ dodala Balkovičová.


Chýbajú protihlukové steny

Zvolen má aj iný dôvod, prečo pre blokádu vybrali cestu I/66 popri sídlisku Západ. Akcia má zároveň poukázať na dávnejšie vybudované úseky, ktorým chýbajú protihlukové steny.

„Napríklad obyvateľov sídliska Západ trápi čoraz väčšia hlučnosť práve z tejto cesty, príslušné inštitúcie preto chceme upozorniť, aby sa problémom začali vážne zaoberať,“ doplnila Balkovičová.

Primátorka spomenula aj problematiku severného obchvatu Zvolena, pretože mesto do Iniciatívy stredné Slovensko vstúpilo pod podmienkou, že aj ostatní partneri budú tlačiť na urýchlenú výstavbu tohto úseku.


Najskôr dialóg. Obchvat Zvolena

„Vždy uprednostňujem najskôr rokovanie a dialóg s druhou stranou. Týmto spôsobom sa nám podarilo dostať severnú trasu medzi posudzované varianty cestného obchvatu Zvolena. Rozumiem však viacerým členom iniciatívy, že im dochádza trpezlivosť. V tejto situácii by bolo voči nim neférové, ak by sme sa len pasívne prizerali,“ podotkla Balkovičová.

„Napokon, dnes nevieme, či v budúcnosti tiež nebudeme potrebovať ich pomoc. Hoci severný variant vyšiel z odborného posudzovania ako najlepšia možnosť, definitívne rozhodnutie o jeho výstavbe zatiaľ nepadlo. Ak by sa v budúcnosti náhodou stalo, že dôjde k opätovaným snahám o budovanie rýchlostnej cesty cez naše mesto, spoločne bude náš protestný hlas určite silnejší.“


autor: 27. nov 2017 o 10:50 Ľubica Mojžišová
zdroj: https://myzvolen.sme.sk/c/20704409/zabl ... volen.html
Obrázok používateľa
ANDi
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 1141
Založený: 14. Júl 2012 17:12

Naspäť na 2017

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.