Tunel Soroška sa už mal stavať, súťaž ešte len chystajú

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Moderátor: Moderátori

Tunel Soroška sa už mal stavať, súťaž ešte len chystajú

Odoslaťod mirecko255 » 05. Jan 2018 11:00

Dva úseky rýchlostnej cesty R2 neďaleko Košíc zrejme začnú budovať až v roku 2019.

KOŠICE, BRATISLAVA. Tunel Soroška, ktorý môže zrýchliť cestu medzi Košicami a Zvolenom, sa mal viac ako rok stavať. Aspoň tak to sľubovala druhá vláda Roberta Fica (Smer) v roku 2014.

Tá podľa plánu, ktorý pripravil vtedajší minister dopravy Ján Počiatek (Smer), chcela tento tunel začať stavať ešte v roku 2016. Dokončiť ho plánovala o päť rokov neskôr - v roku 2021.

Podľa najnovších plánov súčasného ministra dopravy Árpáda Érseka (Most-Híd) sa však stavba zrejme nezačne ani v tomto roku.

Úsek na juhu Slovenska, ktorý má stáť bezmála 280 miliónov eur, plánuje pustiť do súťaže až v druhej polovici tohto roka. Ak by stavbári začali s výstavbou v roku 2019, dokončiť by ho mohli v roku 2024.

Dva úseky

Tunel Soroška je súčasťou dlhšieho viac ako 14-kilometrového úseku rýchlostnej cesty R2 medzi Rožňavou a Jablonovom nad Turňou.

Stavať sa však bude len v polovičnom profile, teda s jedným pruhom v každom smere. Toto rozhodnutie prišlo v roku 2017 po tlaku analytikov okolo ministra financií Petra Kažimíra z Útvaru hodnoty za peniaze.

Rovnako ako Soroška mešká ďalší úsek spomínanej rýchlostnej cesty medzi košickou Šacou a Košickými Oľšanmi. Ide o časť cesty, ktorý je súčasťou južného obchvatu Košíc.

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) ho podľa Počiatkovych plánov chcela začať stavať ešte v roku 2017, dokončiť o tri roky neskôr, teda v roku 2020. Do dnešného dňa však nevypísala ani tender.

„Na priebeh prípravy mali do určitej miery negatívny vplyv aj výmeny vrcholového manažmentu NDS,“ povedal pre Korzár štátny tajomník rezortu dopravy Viktor Stromček (Smer).

Po odchode Milana Gajdoša z postu generálneho riaditeľa NDS na jar 2016 sa za rok na tomto poste vymenili až štyria ľudia.

Ostatným riaditeľom je Ján Ďurišin, ktorý na túto stoličku nastúpil v decembri 2016.

O pár mesiacov

Érsekovo ministerstvo sľubuje, že tender na výstavbu tohto obchvatu vypíše v druhej polovici roka 2018. S reálnou výstavbou by sa tak mohlo začať v roku 2019, dokončiť v roku 2022.

Národná diaľničná spoločnosť stavebné náklady zatiaľ odhadla na takmer 290 miliónov eur. Ministerstvo dopravy dopravy chce na tento úsek použiť eurofondy.

V prípade výstavby úseku, ktorého súčasťou je aj tunel Soroška, ministerstvo dopravy bude musieť nájsť peniaze v štátnom rozpočte.

https://ekonomika.sme.sk/c/20731082/tun ... staju.html
mirecko255
diskutujúci
 
Príspevky: 64
Založený: 02. Dec 2015 08:38

Naspäť na Monitoring tlače

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.