Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod ni

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Moderátor: Moderátori

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod ni

Odoslaťod Miro » 19. Jan 2018 12:37

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

18. ledna 2018 19:10

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá zabudovat speciální práh, který se pod rychle jedoucím autem propadne.

Zařízení se říká Actibump a pochází ze Švédska, kde ho instaluje tamější správa silnic a dálnic Trafikverket. Je napojené na radar a pro neukázněné řidiče vytváří podobnou situaci, jako by vjeli v plné rychlosti do výmolu.

„Jeho přejetí nijak nepoškodí auto. Díky psychologickému efektu si však řidič dá příště na rychlost pozor,“ uvedl Daniel Čada, jednatel společnosti Longevus, která nový systém do České republiky dováží.


Vedení Branišovic se k instalaci mizejícího prahu rozhodlo, protože povolenou rychlost překračuje drtivá většina řidičů projíždějících obcí. Místní si kvůli tomu prostřednictvím petice stěžovali, že se jim otřásají domy. Vedení obce se však k zavedení nového systému nechce blíže vyjadřovat.

Jednatel Čada podotýká, že obavu z bezpečnostního prahu nemusí mít ani projíždějící sanitky, hasiči nebo policie. Nájezdová hrana je totiž velmi malá a pod úrovní silnice. Vznikne tak daleko menší náraz než u klasického příčného prahu.

„Pokud nebude taková vymoženost každých sto metrů, tak to nevadí. Výmoly na silnici jsou někdy mnohem horší,“ konstatoval Marek Slabý, předseda Asociace zdravotnických záchranných služeb.

Práh může reagovat na libovolnou rychlost. „Standardně ho doporučujeme užívat s tolerancí asi tři kilometry za hodinu,“ poznamenal Čada.

Pro Branišovice bude nastaven na rychlost 53 kilometrů za hodinu. Práh vydrží i sněhovou nadílku, dokonce mu nevadí ani posyp.

Zdroj: https://brno.idnes.cz/mizejici-prah-zbr ... -zpravy_vh
Miro
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 867
Obrázky: 2
Založený: 12. Jún 2005 20:47

Naspäť na Monitoring tlače

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.