Mesto Prešov chce na Sídlisku III novú železničnú zastávku

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Moderátor: Moderátori

Mesto Prešov chce na Sídlisku III novú železničnú zastávku

Odoslaťod svaco » 01. Feb 2018 23:47

Vybrať chcú lokalitu, ktorá nebude spôsobovať ďalšie dopravné kolapsy.

1. feb 2018 o 0:00 MICHAL IVAN

Čítajte viac: https://presov.korzar.sme.sk/c/20750853 ... z55taNAVkC

PREŠOV. Vybudovanie zastávky by malo byť ďalším krokom k zatraktívneniu vlakovej dopravy na trase Prešov – Košice.

Pomôcť by mala najmä Prešovčanom, ktorí cestujú denne za prácou do susedného mesta.

Tí by novú zastávku uvítali.

Rokovali o novej zastávke
Primátorka Prešova Andrea Turčanová (KDH) ešte v novembri 2017 rokovala so šéfom Železničnej spoločnosti Slovensko Antonom Ružbarským.


PREČÍTAJTE SI TIEŽ:
Zrýchlené vlaky medzi Prešovom a Košicami by mali jazdiť od marca
Navrhla vtedy zavedenie expresných vlakov, ktoré by mali konkurovať preprave osobným automobilom.

Medzi Prešovom a Košicami by sa mali cestujúci od marca prepraviť vlakom do pol hodiny.

Vzniknúť by však podľa mesta mala aj nová zastávka.

„Na tému umiestnenia železničnej zastávky v priestore prešovského Sídliska III sa už uskutočnili rokovania mesta a Železničnej spoločnosti Slovensko. Mesto tým chce zvýšiť záujem verejnosti o verejnú hromadnú dopravu a priblížiť možnosti jej využitia čo najväčšiemu okruhu obyvateľov,“ informoval tlačový referent mesta Milan Grejták.

Stále hľadajú lokalitu
Prešov v súčasnosti pracuje na Stratégii udržateľného rozvoja dopravy (tzv. masterplan), ktorý má riešiť aj železničnú dopravu na území mesta.

Po jej dokončení by malo byť jasné, kde na Sídlisku III by bolo optimálne umiestiť zastávku.

„Vhodnosť lokality pre vybudovanie takejto zastávky určí napríklad aj možnosť ďalšieho dopravného napojenia. Do úvahy však je potrebné brať tiež vzdialenosti železničných priecestí, aby prechádzajúce vlaky nekomplikovali cestnú dopravu,“ informoval Grejták.

Železnice vidia riziká
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) preverujú technické možnosti umiestnenia zastávky.

„Vzhľadom na to, že boli už identifikované viaceré riziká v meste Prešov, budú potrebné ďalšie rokovania so zástupcami mesta súvisiace s elimináciou možného dopravného kolapsu. V tejto chvíli nie je umiestnenie zastávky jednoznačné,“ uviedla hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková.

Rozhodujúcim faktorom budú podľa nej finančné náklady na zriadenie takejto stavby, majetkovoprávne záležitosti a vhodnosť umiestnenia zastávky pre obyvateľov.

Termín a financie neznáme
Konkrétny termín výstavby Grejták neupresnil, avšak dodal, že je v záujme mesta, aby sa zastávka vybudovala čo najskôr.

Podľa železníc sa termín realizácie bude odvíjať od výsledku riešenia viacerých načrtnutých problémov s dopravou a technickým umiestnením.

„Zároveň tento termín realizácie je ovplyvnený aj skutočnosťou, že požadovaná stavba nie je zahrnutá v schválenom investičnom pláne ŽSR,“ informovala hovorkyňa železníc.

Na možné spolufinancovanie mesta sme sa pýtali radnice.

Podľa Grejtáka sa takéto rokovanie ešte neuskutočnilo.

Anketa
Prešovčania sú „za“

„Veľmi súhlasím s touto myšlienkou, aj keď si myslím, že Prešov má dosť dobre vybudovanú sieť MHD. Napriek tomu nikomu neuškodí, keby bola železničná zastávka aj na Sídlisku III a osobne som už dávno po tom túžil. Neviem, nakoľko to je možné, ale najlepšie by bola umiestnená oproti kúpalisku s tým, že by sa tam asi musel ešte vybudovať most cez Torysu. Podľa mňa by to bola vhodná spádová oblasť,“ hovorí Daniel, ktorý býva blízko konečnej zastávky na Sídlisku III.

„Neviem, kedy to bude, ale veľmi by mi to pomohlo pri cestovaní do školy, keďže nemám 'intrák' v Košiciach. Je to super nápad, určite by som to uvítal,“ myslí si Peter, študent Technickej univerzity v Košiciach.

„Mne by to veľmi pomohlo, keďže pracujem v Košiciach a nemusela by som chodiť na autobuse cez celé mesto. Mám aj skoré ranné služby, takže by som si mohla trošku dlhšie pospať a zároveň aj skôr prísť domov. Najradšej by som bola, keby to bolo pri Bajkalskej ulici na konci 'trojky', pretože by som to mala pomerne blízko aj pešo. Je to asi aj najlogickejšie a využívať by ju mohli aj ľudia zo Šidlovca,“ povedala nám Ivana.

„Ťažko povedať, kde by mohla byť umiestnená, ale je to dobrá myšlienka, pretože by to mohlo aj kúsok odľahčiť dopravu na cestách. Veľa ľudí chodí do Košíc, či už do školy alebo do práce, takže by to mohli takto skôr využívať a nečakať v kolónach. Určite by aj pomohlo, keby k odchodom vlakov prispôsobili aj autobusové spoje v rámci mesta. Ľudia by to asi skôr začali využívať,“ vyjadril sa pre Korzár Vladimír.Čítajte viac: https://presov.korzar.sme.sk/c/20750853 ... z55taTIsb7
Obrázok používateľa
svaco
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 504
Založený: 29. Jan 2008 12:16
Bydlisko: Presov

Naspäť na Monitoring tlače

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.