Starosta obce Valaliky: Tušil som, že nejaký investor už prí

Moderátor: Moderátori

Starosta obce Valaliky: Tušil som, že nejaký investor už prí

Odoslaťod DrX » 26. Apr 2018 12:31

Starosta obce Valaliky: Tušil som, že nejaký investor už príde

Napadlo ho to po vyhlásení výberového konania na cestu R2.

26. apr 2018 o 0:00 Kristián Sabo

Petrik vraví, že s okolitými obcami budú spolupracovať.(Zdroj: Korzár/Judita Čermáková)
Písmo:A-|A+029

VALALIKY. Obec Valaliky (okres Košice – okolie) by sa mala na prípadnej významnej investícii podieľať najväčšou plochou spomedzi obcí, v ktorých katastrálnom území môže nový priemyselný park vyrásť.
Pozemky predtým ponúkali Peugeotu

To, že ide o lokalitu blízko ich obce, starostu Štefana Petrika neprekvapilo.
Prečítajte si tiež: Vláda tají, pre koho vyvlastní stovky hektárov pri Haniske

„Mňa osobne vôbec, pretože táto lokalita, čo sa týka podielu obce Valaliky vo výmere asi 350 hektárov, bola už v roku 2002 ponúknutá pre konzorcium Peugeot – Citroën,“ vraví starosta.

Tvrdí síce, že o pripravovanom strategickom parku nevedel, niečo však vraj tušil.

„Nevedel som o tomto zámere, ale... Niekoľko dní predtým vláda schválila výberové konanie na rýchlostnú cestu R2 medzi Šacou a Košickými Oľšanmi. Vtedy som začal predpokladať, že ak toto dobudujú, tak sem asi nejaký investor príde. Sme blízko krajského sídla, je logické, že sa tu chystá veľká investícia,“ povedal nám včera.
Budú žiadať novú cestu

Vybudovaním priemyselného parku a príchodom silného investora by pre Valaliky nastali aj viaceré zmeny.

Čo očakávajú?
Prečítajte si tiež: Ministri schválili vybudovanie strategického priemyselného parku Haniska

„Každá zmena prináša klady aj zápory. Ja dúfam, že budú prevažovať kladné stránky. Vláda rozhodla o významnej investícii, nemusí sa s obcami radiť a nemáme právo do toho rozprávať. To je jedna stránka veci.“

Druhou podľa starostu je, že teraz prídu na rad aj obce a budú sa môcť tiež vyjadriť.

„Budú sa robiť zmeny a doplnky územného plánu a my sa budeme snažiť doň naše požiadavky presadiť. Určite budeme chcieť, aby bol vyriešený prístup medzi obcou Valaliky, respektíve medzi obcami Čaňa a Geča. Aby sme nechodili po ceste tretej triedy, ktorá vedie aj do spaľovne.“

V rámci ochrany životného prostredia chce presadiť, aby haly boli čo najďalej od zastavanej časti.

„Budeme žiadať zelené koridory a izolačné zóny,“ avizuje Petrik.
Informácie sú zatiaľ kusé

Podľa starostu ľudia zatiaľ možnú investíciu príliš nevnímajú.
Prečítajte si tiež: Investorom pri Košiciach môže byť čínska automobilka Zhi Dou

„Zatiaľ tomu nevenujú pozornosť, informácie sú zatiaľ kusé a už sa za tie roky hovorilo všeličo. Ja si však myslím, že niečo tu vyrastie, neviem čo, ale určite. V Košiciach je Technická univerzita a verím, že investícia súvisí aj s tým.“

Ak by došlo k vybudovaniu priemyselného parku, rozpočet obce to iste pocíti.

„Keď bude postavená továreň na 350 hektároch, my z toho budeme brať dane z nehnuteľností a iste budeme mať vyššie príjmy. Peňazí nikdy nie je dosť. Sme prímestská obec, počet obyvateľov sa rýchlo zväčšil, nestačia nám už kapacity v škôlke či škole a potrebujeme pristavať,“ uzavrel starosta.

Čítajte viac: https://kosice.korzar.sme.sk/c/20812592 ... pride.html
Slovakia - the Bratislava-centric banana republic with the worst regional disparities in the EU and OECD (aktualizácia maj 2023)
DrX
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 11
Založený: 08. Feb 2005 19:45
Bydlisko: KE

Naspäť na 2018

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.