Žena nebohého stavbára: Je ticho, ako keby iba uhynul pes

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Moderátor: Moderátori

Žena nebohého stavbára: Je ticho, ako keby iba uhynul pes

Odoslaťod duro_z_dediny » 17. Máj 2018 11:37

Za mužom smúti manželka a štyri deti.

KOŠICE, ŠIROKÉ. Vdova po živnostníkovi zo Širokého Helena Kmecová aj s odstupom takmer troch týždňov od jeho tragického skonu na stavbe úseku diaľnice Budimír – Bidovce len veľmi ťažko hľadala slová.

„Už nám ho nikto a nič nevráti... Stále je to pre nás hrozné a veľmi ťažké vyrovnať sa s tým. O to viac, že ani nevieme, čo sa tam vlastne stalo, prečo to naňho spadlo a kto je za to zodpovedný. Ráno išiel do práce a už sa nevrátil...“


Tvrdí, že firma jej neponúkla žiadnu pomoc


Po náhlej strate blízkeho človeka ju bolestne zasiahlo aj to ticho, ktoré vládne okolo celého prípadu.

„Po jednej správe v médiách sa už nedeje absolútne nič. Ako keby uhynul nejaký pes. Ešte horšie, lebo aj o tom by sa písalo a hovorilo viac, keby bol týraný,“ vyriekla tvrdé slová.

Doteraz nemala žiadne informácie ani len od polície.

Práve v pondelok jej prišlo oznámenie z Obvodného oddelenia PZ Bidovce o tom, že sa 27. apríla (deň tragédie – pozn. red.) začalo trestné stíhanie vo veci usmrtenia jej manžela. Nič viac.

„Snažili sme sa získať nejaké podrobnejšie informácie o tom, čo sa stalo, aj od firmy Dopravné staviteľstvo Bardejov (s touto firmou mal jej manžel zmluvu – pozn. red.). Keď sme tam telefonovali, len povedali, že na to majú právnikov a nemajú sa s nami o tom rozprávať,“ posťažovala sa nám.

Neponúkli jej žiadnu pomoc, ani finančnú, ani inú.

Zabolelo ju tiež, že na pohrebe nikto z DSB nepovedal ani len pár slov a nepoďakoval sa za roky práce, ktorú Kmec pre firmu odviedol. Jej zástupca iba priniesol veniec.

„Aj keď bol manžel živnostník, pracoval pre túto firmu dlhé roky. Najprv na trvalý pracovný pomer. Keď nemal zamestnávateľ pre ľudí robotu, po dohode z firmy odišli. Keď potom po čase zavolali manžela späť, vedúci mu povedal, že ho nemôžu zobrať za zamestnanca, ale už len ako živnostníka,“ vysvetlila vdova.

Pani Helena: Určite to tak nenecháme

Je preto rozhorčená a nemôže pochopiť, keď niekto pri téme odškodňovania po nejakej tragédii rieši, či išlo o živnostníka alebo stáleho zamestnanca.

„Áno, mal ako živnostník podpísané, že zodpovedá sám za seba. Ale keď on príde na stavbu, majster mu riadne pridelí prácu, tak to neznamená, že robí pre nich? Môj manžel vôbec netušil, čo sa tam hore nad ním deje. On predsa za nič nemohol, len robil to, čo a kde mu prikázal majster...“ argumentovala.

Jaroslav Kmec zomrel na následky zranení hlavy, nezlučiteľných so životom, po zrútení sa lešenia s hmotnosťou 350 kilogramov na stavbe diaľničného mosta medzi Košickými Oľšanmi a Ďurďošíkom.

Odškodnenie od štátu by Kmecovcom veľmi pomohlo, lebo stratili živiteľa rodiny. Príjem pani Heleny na utiahnutie domácnosti nestačí.

Po Jaroslavovi zostali štyri deti – plnoletí sú len synovia Jaroslav a Patrik, 17-ročný Dávid a 15-ročná Lenka ešte študujú na stredných školách.
„Určite to tak nenecháme. S právnikom práve riešime, ako budeme postupovať,“ uzavrela pani Kmecová.

16. máj 2018 o 0:00 Peter Jabrik
Zdroj:SME, portál http://www.sme.sk
https://kosice.korzar.sme.sk/c/20826559 ... ref=njctse
Obrázok používateľa
duro_z_dediny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 202
Založený: 18. Jún 2009 11:46

Naspäť na Monitoring tlače

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.