Po Érsekových vyhrážkach sťahujú robotníkov z Višňového. Dia

Moderátor: Moderátori

Po Érsekových vyhrážkach sťahujú robotníkov z Višňového. Dia

Odoslaťod plš » 10. Jan 2019 19:38

10.01.2019, 15:21
Po Érsekových vyhrážkach sťahujú robotníkov z Višňového. Diaľničiari posielajú staviteľom výzvu
Radovan Jankovič

Voči zhotoviteľovi úseku diaľnice D1 s tunelom Višňové si NDS uplatnila už 6-miliónové pokuty. Samotné konzorcium sa o situácii na stavbe pre médiá vyjadrovať nesmie, zakazuje mu to zmluva.
Po Érsekových vyhrážkach sťahujú robotníkov z Višňového. Diaľničiari posielajú staviteľom výzvu
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Na kontroverznej stavbe tunela Višňové sa po Novom roku takmer vôbec nepracuje. Podľa diaľničiarov má konzorcium firiem Dúha a Salini Impregilo na stavbe okolo 50 pracovníkov, malo by ich tam byť aspoň desaťkrát toľko. Dôvodom sú stále peniaze.

„NDS už viac ako rok dostáva od jednotlivých subdodávateľov zhotoviteľa opakované upozornenia, že im zhotoviteľ neuhrádza platby za nimi vykonané práce na projekte a z toho dôvodu existuje riziko zastavenia prác z ich strany,“ tvrdia diaľničiari. O tom, že konzorcium nemá na stavbu peniaze, hovoril v nedávnom rozhovore pre HN aj minister dopravy Árpád Érsek.

„Keď tu sedeli Taliani, tak mi hovorili: 'Dajte zálohu 50 miliónov, a potom to vyúčtujeme.' Ale takto to nefunguje. Ja zastupujem štát, nemôžem tu niečo vykešovať, že potom sa vyrovnáme a mňa zavrú,“ povedal minister s tým, že zhotovitelia buď žiadali preplatiť nedokončené časti diaľnice, alebo ich nedokázali dostatočne vyfakturovať.

Námatková kontrola

Diaľnicu pri Žiline chodí šéf rezortu dopravy kontrolovať oveľa častejšie, než ostatné úseky. Po každom stretnutí so zhotoviteľmi sa vyjadruje kriticky. „To tam naženú robotníkov, len keď vedia, že príde minister?“ pýtal sa Érsek.

Koncom decembra prišiel na stavbu neohlásene a zobral so sebou aj premiéra Petra Pellegriniho. Predseda vlády na mieste povedal, že ak zhotoviteľ na stavbe do februára nepridá, NDS s ním vypovie zmluvu. „Mali

https://slovensko.hnonline.sk/1871671-p ... okracovali
plš
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Založený: 04. Sep 2011 22:26
Bydlisko: Košice

Naspäť na 2019

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.