Váhostav postaví časť obchvatu Prešova na R4

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Moderátor: Moderátori

Váhostav postaví časť obchvatu Prešova na R4

Odoslaťod caki » 17. Jún 2019 18:57

Váhostav chce pri výstavbe maximálne využiť svoje vlastné kapacity.
BRATISLAVA. Stavebná spoločnosť Váhostav - SK, a. s., (Váhostav) so sídlom v Bratislave potvrdila, že dostala od Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s. (NDS) akceptačný list o prijatí ponuky na výstavbu prvej etapy severného obchvatu Prešova na rýchlostnej ceste R4.

Zákazka za vyše 142 miliónov
Ponuka združenia na čele s Váhostavom vo výške 142,9 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH) bola vo verejnej súťaži vyhodnotená ako najvýhodnejšia spomedzi piatich uchádzačov.

Partnerom Váhostavu v združení je firma TuCon, a. s., Žilina. Zákonná lehota na podanie námietok ostatnými uchádzačmi končí 17. júna.

"Keďže spoločnosť Váhostav - SK je pripravená okamžite začať realizovať zákazku, akonáhle investor Národná diaľničná spoločnosť vyzve k podpisu zmluvy, podnikne Váhostav - SK kroky k začatiu výstavby," uviedol mediálny zástupca stavebnej spoločnosti Tomáš Halán.

Tunel Bikoš
Prvú časť severného obchvatu Prešova na R4 považuje Váhostav za štandardný a obdobný tým, ktoré už v minulosti staval. Súčasťou prešovského úseku R4 bude tunel Bikoš v dĺžke 1,1 kilometra.

"Keďže partner v združení firma TuCon sa zaoberá predovšetkým razbou tunelov, delenie výkonov v združení bude zodpovedať tejto skutočnosti. Nateraz sa nepredpokladá, že by sa na danom úseku vyskytli nepredvíteľné udalosti a predpokladaný termín 1 340 dní (tri roky a deväť mesiacov) by mal byť dodržaný," dodal Halán.

Váhostav chce pri výstavbe maximálne využiť svoje vlastné kapacity, ako aj všetky dostupné technologické postupy.

Predpokladaná cena stavebných prác na výstavbe prvej etapy severného obchvatu Prešova na R4 bola takmer 170 miliónov eur bez DPH.

Termín - rok 2023
Ponuka úspešného uchádzača vedeného Váhostavom dosahuje 84 percent z očakávanej hodnoty zákazky. Úsek by mal byť dokončený v roku 2023. Výstavba prvej časti obchvatu Prešova na R4 bude financovaná z prostriedkov štátneho rozpočtu.

"NDS vyhodnotila ponuky a 6. júna odoslala uchádzačom oznámenie o výsledku. Víťazným uchádzačom sa stalo združenie Váhostav - SK a TuCon. Toto rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné, nakoľko ostatní uchádzači môžu podať odvolanie do desiatich dní od doručenia rozhodnutia NDS," uviedla v piatok hovorkyňa NDS Michaela Michalová.

Diaľničiari plánujú podpísať zmluvu o dielo s vybraným združením v druhom júlovom týždni, s prácami by sa malo začať 29. júla.

"Tieto termíny platia iba za predpokladu, že nepríde k odvolaniu voči rozhodnutiu NDS o vyhodnotení ponúk," poznamenala Michalová.
Najväčšie zdržanie pri vyhodnocovaní súťaže spôsobilo viacnásobné overovanie stavebných referencií z Ázie.

NDS vyhodnotila ponuky piatich uchádzačov, kritériom bola cena. Druhú najnižšiu cenu v tendri predložila spoločnosť Hochtief SK, s. r. o., Bratislava, a to vo výške 143,6 mil. eur bez DPH. Tretie v poradí združenie spoločností Eurovia SK, a. s., Košice (vedúci člen), Eurovia CS, a. s., Praha a Doprastav, a. s., Bratislava a Metrostav, a. s., Praha chcelo časť prešovského obchvatu postaviť za 144,4 milióna eur. Združenie Strabag, s. r. o., (vedúci člen) a Tubau, a. s., Bratislava navrhlo cenu výstavby v objeme 153,2 milióna eur a združenie Inžinierske stavby, a. s., Košice (hlavný člen), PORR, s. r. o., Bratislava a Chemkostav IS, s. r. o., predložilo ponuku vo výške 188,4 mil. eur bez DPH.

Úsek R4 bude mať plný profil so štyrmi pruhmi, šírku 24,5 metra a navrhovanú rýchlosť 100 kilometrov za hodinu.

"Začiatok stavby sa nachádza v križovatke Prešov, západ, ktorá je v súčasnosti realizovaná v rámci výstavby diaľnice D1 Prešov, západ - Prešov, juh.

Koniec úseku je v kilometri 4,3 za mimoúrovňovou križovatkou Prešov, sever, ktorá je križovatkou R4 Prešov - severný obchvat a preložky cesty I. triedy I/68," uviedla NDS v tendri.

Zdroj: https://ekonomika.sme.sk/c/22147212/vahostav-postavi-cast-obchvatu-presova-na-r4-nds.html
caki
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 337
Obrázky: 33
Založený: 01. Júl 2010 12:47

Naspäť na Monitoring tlače

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: 1mmortal2 a 3 hostí.