Úsek cesty R3 od Mošoviec do Hornej Štubne má po novom tri v

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Moderátor: Moderátori

Úsek cesty R3 od Mošoviec do Hornej Štubne má po novom tri v

Odoslaťod EmBe » 16. Júl 2019 21:08

Úsek cesty R3 od Mošoviec do Hornej Štubne má po novom tri varianty

Úsek rýchlostnej cesty R3 v okrese Turčianske Teplice pôvodne počítal s dvoma variantmi, modrým, ktorý obchádza mesto z východnej strany a zeleným, ktorý ho obchádza zo západnej strany.
Autor TASR
19. júna 2019 12:02
Horná Štubňa 19. júna (TASR) - Úsek plánovanej rýchlostnej cesty R3 Mošovce - Horná Štubňa po novom počíta s troma rôznymi variantmi trasovania. Zo správy o hodnotení Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) vyplýva, že nový variant pre posudzovanie vplyvov na životné prostredie zaradili pre negatívny vplyv na niektoré predmety ochrany území európskeho významu.

Úsek rýchlostnej cesty R3 v okrese Turčianske Teplice pôvodne počítal s dvoma variantmi, modrým, ktorý obchádza zastavané územie Turčianskych Teplíc z východnej strany a zeleným, ktorý obchádza mesto zo západnej strany. Správa o hodnotení v prípade tohto variantu počíta s odklonením od Diviackych kruhov. Po novom zaradili diaľničiari do posudzovania druhú úpravu zeleného variantu, ktorá obchádza Turčianske Teplice zo západnej strany. Tento bol do posudzovania vplyvov zaradený počas vypracovania správy o hodnotení, nakoľko na základe priebežných výsledkov Primeraného posúdenia územia sústavy Natura 2000 zistili významne negatívny vplyv pôvodných variantov na niektoré predmety ochrany územia. Technické riešenie tohto variantu počíta s viacerými opatreniami zohľadňujúcimi migráciu zveri.

V trase druhej úpravy zeleného variantu je celkovo navrhnutých šesť mostov na rýchlostnej ceste a jeden nadjazd. Menšie vodné toky sú preklenuté troma priepustmi, v trase sa nachádzajú štyri protihlukové steny a dve mimoúrovňové križovatky. Dĺžka variantu je 11,4 kilometra.

Všetky varianty majú spoločný začiatok a koniec, začínajú na severe Turčianskych Teplíc napojením sa na pripravovaný úsek R3 Rakovo - Mošovce a končia v napojení na vybudovaný obchvat Hornej Štubne.

Náklady na vybudovanie zeleného variantu úseku R3 odhadla NDS na približne 132 miliónov eur, modrého variantu na približne 145 miliónov eur a druhej úpravy zeleného variantu na približne 166 miliónov eur.

Dobudovaním rýchlostnej cesty R3, ktorá zabezpečuje severojužné prepojenie Slovenska, chcú diaľničiari skvalitniť podmienky pre medzinárodnú a vnútroštátnu dopravu a zvýšiť plynulosť, rýchlosť a zároveň bezpečnosť cestnej premávky. Trasa R3 začína pri Trstenej a pokračuje južným smerom na Dolný Kubín, Martin, Turčianske Teplice, Šášovské Podhradie a Krupinu. Končí na štátnej hranici s Maďarskom. Výstavba úseku by mala priniesť okrem iného i podstatné odľahčenie dopravy na ceste I/65. Začiatok výstavby odhadli diaľničiari na rok 2027. Správu o hodnotení predložila orgánom NDS začiatkom júna.

http://www.teraz.sk/ekonomika/usek-cest ... w1x11tjDRc
Obrázok používateľa
EmBe
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 1129
Založený: 24. Jan 2010 21:33
Bydlisko: ZA/ZV

Naspäť na Monitoring tlače

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Matt a 3 hostí.