Na trolejové prepojenie stanice a Solivarskej ulice si v Pre

Moderátor: Moderátori

Na trolejové prepojenie stanice a Solivarskej ulice si v Pre

Odoslaťod EmBe » 17. Júl 2019 10:33

Na trolejové prepojenie stanice a Solivarskej ulice si v Prešove budú musieť počkať
PREŠOV. Minulý rok sa začala oprava predstaničného priestoru na Masarykovej ulici.

Práce na stavbe napredujú a minulý týždeň preložili aj trolejové vedenie na obnovovaných zastávkach MHD Železničná stanica.

Priame trolejové prepojenie ulíc Solivarská a Masarykova však zatiaľ nebude.
Prepojenie skráti trasovanie liniek

O projekte priameho trolejového prepojenia stanice a Solivarskej ulice sa hovorí už dlhšie.
Súvisiaci článok Trolejbusy nebudú premávať cez zastávky Železničná stanica a Čierny most Čítajte

Po obnove kruhovej križovatky na Solivarskej ulici a začatí prác na oprave predstaničného priestoru sa téma dostala aj na septembrové zastupiteľstvo minulého roku.

Vtedy radnica vysvetlila, že obnovu predstaničného priestoru chcú riešiť komplexnejšie.

Trolejizáciu tejto časti cesty však do veľkej obnovy predstaničného priestoru nemohli započítať, takže projekt plánujú zaplatiť zo zdrojov Európskej únie prostredníctvom Operačného programu Integrovaná infraštruktúra.

O peniaze môžu žiadať vďaka vypracovanému strategickému dokumentu dopravy v meste Prešov, ktorý počíta s touto zmenou trasovania.

Doposiaľ trolejbusy jazdia cez križovatku okolo obchodného domu OBI, čím sa predlžuje trasa trolejových liniek o niekoľko sto metrov cez frekventovanú Východnú ulicu.
S pozemkami problém nie je

V rámci prípravy projektu však radnica narazila na problém a musela vysporiadať vzťahy k pozemkom, kde sa má stavať. Podľa radnice to projekt nezastaví.
Súvisiaci článok Práce na oprave predstaničného priestoru v Prešove pokračujú Čítajte

„Majiteľom pozemku je zahraničná spoločnosť, ktorá bola pri rokovaniach maximálne ústretová a nemala výhrady,“ reagovala Šitárová.

Podľa radnice príprava projektu napreduje a na stavbu je vypracovaná projektová dokumentácia. Mesto má aj stavebné povolenie, ktoré nadobudlo právoplatnosť v máji tohto roka.

„Účelom stavby v rámci II. etapy je prepojenie trolejbusovej stopy z novej okružnej križovatky Východná – Solivarská na Košickú ulicu označenú ako Solivarská. Trolejové vedenie bude jednostopové a bude kotvené na prevesoch, resp. na výložníkoch. V prepojovacej časti Solivarskej ulice sa vybuduje päť nových trakčných stožiarov. Na Košickej ulici sa demontujú tri jestvujúce trakčné stožiare a nahradia sa novými trakčnými stožiarmi,“ píše sa v stavebnom povolení.
Zmena trasovania bude vraj do dvoch rokov

Konkrétny termín začatia stavby však radnica ešte doposiaľ nevie odhadnúť.

„Čas závisí od termínu vypísania výzvy operačného programu a úspešnosti podaného projektu,“ informovala tlačová referentka mesta Lenka Šitárová.

Podľa vyjadrenia radnice by však trolejbusová doprava mohla po novom trolejovom prepojení byť presmerovaná až v horizonte rokov 2020 – 2021.

Čítajte viac: https://presov.korzar.sme.sk/c/22169131 ... z5tvSpEH4u
Obrázok používateľa
EmBe
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 1231
Založený: 24. Jan 2010 20:33
Bydlisko: ZA/ZV

Naspäť na 2019

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.