Váhostav začne stavať severný obchvat Prešova v pondelok

Moderátor: Moderátori

Váhostav začne stavať severný obchvat Prešova v pondelok

Odoslaťod caki » 24. Júl 2019 23:19

Váhostav začne stavať severný obchvat Prešova v pondelok
Zmluva na prvú etapu je už podpísaná.

PREŠOV. Národná diaľničná spoločnosť (NDS) už podpísala zmluvu o dielo so zhotoviteľom prvej etapy rýchlostnej cesty R4.
Viac ako štvorkilometrový úsek je len prvou etapou severného obchvatu Prešova.
NDS v polovici júna ukončila súťaž na zhotoviteľa stavebných prác.

Víťazným uchádzačom sa stalo združenie Váhostav – SK, a. s. a TuCon, a. s., s navrhovanou zmluvnou cenou 142 876 816 eur bez DPH.
Voči rozhodnutiu nepodal žiadny z uchádzačov odvolanie v zákonnej lehote. Podľa aktuálnych informácií NDS je už zmluva podpísaná a práce začnú podľa plánu v pondelok 29. júla.
Výstavba novej štvorprúdovej cesty má trvať približne tri a pol roka.
Váhostav potvrdil prevzatie stavby v pondelok.
„Daný úsek považuje Váhostav za štandardný a obdobný tým, ktoré už v minulosti staval. Súčasťou úseku je aj diaľničný tunel Bikoš s dĺžkou 1,1 kilometra, avšak nateraz sa nepredpokladá, že by sa na danom úseku vyskytli nepredvídateľné udalosti a predpokladaný termín výstavby 1340 dní by tak mal byť dodržaný. Váhostav pri výstavbe využije svoje vlastné kapacity, ako aj všetky dostupné technologické postupy,“ reagoval mediálny zástupca Váhostavu Tomáš Halán.

Cesta má znížiť zaťaženosť dopravy v meste
Prvá etapa stavby rýchlostnej cesty R4 predstavuje úsek s dĺžkou 4,3 km medzi križovatkami Prešov, západ a Prešov, sever.
Nová cesta sa začne na križovatke s diaľnicou D1, ktorá ide z Popradu do Košíc, na konci sa napojí na cestu, ktorá privádza autá do Prešova v smere od Sabinova.
Ide o prepojenie cesty I/68 (Sabinov – Prešov) s diaľnicou D1.
Súčasťou severného obchvatu Prešova, I. etapy, je aj preložka cesty I/68 v dĺžke takmer 2 km a mimoúrovňová križovatka Prešov, sever s touto cestou.
„Výstavbou rýchlostnej cesty R4 v danom úseku dôjde k prerozdeleniu dopravy a čiastočnému zníženiu zaťaženia mestských komunikácií. Súčasťou úseku je tunel Bikoš s dĺžkou 1155 m. Rýchlostná cesta R4 je súčasťou transeurópskej dopravnej siete TEN-T, ide o začiatok severnej R4 smerom na Poľsko cez Svidník,“ informovala Michalová.

Obrázok

  Severný obchvat Prešova, I. etapa

  4,3 km dlhý úsek v plnom profile
  dvojrúrový tunel Bikoš má dĺžku 1 155 m
  spolu 9 mostov
  3 mosty na R4
  3 mosty na vetvách križovatky Prešov, sever
  3 mosty mimo R4
  1 367 m celková dĺžka mostných objektov
  1 objekt protihlukovej steny s dĺžkou 699 m
  1 340 dní výstavby


Druhá etapa rýchlostnej cesty R4
O druhej etape R4 sa stále rozhoduje, či bude rýchlostná cesta pokračovať v plnom alebo polovičnom profile, teda či budú v každom smere dva jazdné pruhy alebo jeden.
Rozhodnúť by sa malo do konca tohto roka na základe výsledkov ekonomických analýz.
Na tento úsek má NDS vydané právoplatné územné rozhodnutie a spracovanú dokumentáciu na stavebné povolenie na plný profil.
„V prípade, že padne rozhodnutie o pokračovaní v plnom profile, tak sme pripravení vyhlásiť súťaž začiatkom roku 2020. V prípade, že budeme musieť ísť do polovičného profilu, je potreba túto dokumentáciu prepracovať a tým pádom predpokladáme zhruba 12-mesačné oneskorenie," konkretizovala Michalová.

Zdroj: https://presov.korzar.sme.sk/c/22174808/vahostav-zacne-stavat-severny-obchvat-presova-v-pondelok.html
caki
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 347
Obrázky: 34
Založený: 01. Júl 2010 11:47

Naspäť na 2019

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.