Zver si postupne osvojuje zelený most ponad D2, najviac ...

Moderátor: Moderátori

Zver si postupne osvojuje zelený most ponad D2, najviac ...

Odoslaťod duro_z_dediny » 03. Aug 2019 10:46

Zver si postupne osvojuje zelený most ponad D2, najviac migruje v októbri


Slovensko má len tri ekodukty, čo je podľa ochranárov málo.

2. aug 2019 o 20:58 SITA

BRATISLAVA. Zelený most ponad diaľnicu D2 pri obci Moravský Svätý Ján si zver tri roky od jeho dokončenia už osvojila a využíva ho na križovanie diaľnice pri migráciách.

Národná diaľničná spoločnosť pohyb zveri monitorovala a zistila, že cez ekodukt prechádzajú všetky druhy raticovej zveri vyskytujúcej sa v širšom okolí.

Z časového hľadiska vrchol migrácie zaznamenali v mesiaci október.

Ako pre agentúru SITA uviedol Dušan Valachovič z Chránenej krajinnej oblasti Záhorie diaľnica pri vyhotovení ekoduktu už stála 38 rokov, zver tento zelený most preto len postupne objavuje a osvojuje si ho.

Spolu s ekoduktom na D2 boli v jednom projekte postavené aj ďalšie dva zelené mosty v Rakúsku.

"Rakúšania svoje dva ekodukty plánujú začať monitorovať až po šiestich až siedmich rokoch. Zver sa totiž učí iba v mladosti a pokiaľ sa naučené jedince nestanú vedúcimi čriedy, "vysvetlil Valachovič

Ekodukty predstavujú jedno z riešení, ako môžu zvieratá zdolať pre nich ťažko prekonateľné bariéry vo forme cestných komunikácií.

Dôležitá je ich umiestnenie a parametre, ktoré musia zohľadňovať odborné zoologické vedomosti a prieskumy. Pokiaľ sú priechody nevhodne naplánované, zver ich nebude využívať.

Na Slovensku sú zatiaľ tri ekodukty - na diaľnici D1 pri obci Jánovce a na úseku Važec – Mengusovce a na diaľnici D2 pri obci Moravský Svätý Ján.

"Ekodukty v mnohých štátoch patria k štandardnej výbave diaľnic. Na počet kilometrov diaľnic a stavu prírody ich má Slovensko žalostne málo," uzavrel Valachovič.

Zdroj:SITA, portál http://www.sme.sk
https://domov.sme.sk/c/22181188/zver-si ... tobri.html
Obrázok používateľa
duro_z_dediny
veterán fóra
 
Príspevky: > 1000
Obrázky: 206
Založený: 18. Jún 2009 10:46

Naspäť na 2019

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.