Výstavba tunela cez Karpaty sa plánuje až po roku 2024, potv

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Moderátor: Moderátori

Výstavba tunela cez Karpaty sa plánuje až po roku 2024, potv

Odoslaťod mirecko255 » 06. Aug 2019 14:55

Výstavba tunela cez Karpaty sa plánuje až po roku 2024, potvrdili diaľničiari

Výstavba tunela Karpaty v masíve Malých Karpát, ktorý má byť súčasťou bratislavského obchvatu, je podľa aktuálneho harmonogramu plánovaná po roku 2024. Potvrdila to hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Michaela Michalová.

„Hraničný úsek Devínska Nová Ves – štátna hranica Slovenska s Rakúskom je pripravovaný na neskoršie obdobie, keďže na rakúskej strane nie je ešte stanovené presné trasovanie nadväzujúcej S8,“ spresnila M. Michalová.

Ministerstvo dopravy uviedlo, že úsek D4 cez Karpaty, medzi bratislavskou Račou a mestom Stupava, sa pripravuje.

„Aktuálne sa realizujú procesy potrebné na získanie posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). Termín realizácie chýbajúcich úsekov D4 teda závisí od postupu prípravy vrátane postupu prípravy na rakúskej strane a dostupnosti finančných prostriedkov na prípravu a realizáciu,“ uviedlo ministerstvo.

V minulom roku odhadovala NDS dokončenie obchvatu Bratislavy na diaľnici D4 vrátane takmer 11-kilometrového tunela Karpaty okolo roku 2030.

Aktuálne realizovaná výstavba bratislavského obchvatu, diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 je podľa rezortu dopravy vzhľadom na postup výstavby formou PPP projektu plne v rukách koncesionára.

„Koncesionár hlásil, že na dvoch úsekoch, ktoré majú byť odovzdané v apríli, je v miernom predstihu. Naopak, na úsekoch D4 hlási koncesionár zdržanie, ktoré sa snaží minimalizovať. Presnú dĺžku výstavby preto nie je možné aktuálne stanoviť,“ uviedlo ministerstvo.

Koncesionár projektu bratislavského obchvatu - spoločnosť Zero Bypass Limited informoval, že výstavba na všetkých úsekoch diaľnice i rýchlostnej cesty napreduje v požadovanom tempe.

„Navyše úseky rýchlostnej cesty od Ketelca po Holice budú vodičom odovzdané do užívania už v jarných mesiacoch budúceho roka. Čiastočné meškanie výstavby zabrzdili nedodané stavebné povolenia v zmluvných termínoch, ktoré sú zároveň aj predmetom arbitrážneho procesu,“ priblížil koncesionár.

Zároveň podotkol, že tunel Karpaty nie je súčasťou vysúťaženého balíka PPP projektu výstavby D4 a R7. „Diaľnica D4 končí v rámci projektu križovatkou Rača,“ podotkol.

https://reality.etrend.sk/komercne-nehn ... ciari.html
mirecko255
diskutujúci
 
Príspevky: 137
Založený: 02. Dec 2015 08:38

Naspäť na Monitoring tlače

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: okorec a 1 hosť.