Obchvat Bratislavy postavili na nevykúpených pozemkoch

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Moderátor: Moderátori

Obchvat Bratislavy postavili na nevykúpených pozemkoch

Odoslaťod cargobull » 07. Aug 2019 10:11

Obchvat Bratislavy postavili na nevykúpených pozemkoch. Diaľničiari nevedia, ako ďalej

Po pozemkoch už jazdia stavebné stroje a diaľničiari dodnes netušia, či mali za pozemky zaplatiť alebo boli už po vojne skonfiškované. Problém spôsobili čudné postupy Slovenského pozemkového fondu.
Kameňom úrazu nového obchvatu Bratislavy sú sporné pozemky v Podunajských Biskupiciach a Vrakuni, na ktorých má stavba stáť. V roku 2015 sa kataster pokúsil dať dokopy údaje, kto je ich skutočným vlastníkom. Vďaka tomu dostala skupina súkromných osôb do rúk dokumenty, že na tieto parcely majú nárok, keďže pred 2. svetovou vojnou patrili ich predkom.

Pozemky teda začali diaľničiari od týchto ľudí vykupovať, ale do hry vstúpil Slovenský pozemkový fond. Prišiel s podozrením, že za parcely netreba platiť nič, lebo cez Benešové dekréty ich dávno skonfiškoval štát. Aktuality.sk teraz získali dokument, že fond doposiaľ nepredložil žiadny dôkaz, že je to pravda.

„Aktuálna problematika výkupu pozemkov spomaľuje proces komplexného majetkovoprávneho dousporiadania vlastníckych vzťahov pre projekt D4/R7,“ potvrdila nám hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti Michaela Michalová. Keďže bol fond až doteraz pasívny, diaľničiari si urobia sami právnu analýzu, či majú za pozemky zaplatiť alebo nie. Ak by zistili, že musia platiť, stavba by sa predražila o milióny eur.

Problematické konfiškáty
Aktuality.sk získali dokument ministerstva dopravy, z ktorého vyplýva, ako chceli diaľničiari situáciu okolo sporných pozemkov riešiť. Problém sa začal v marci 2018, keď ich Slovenský pozemkový fond (SPF) žiadal, aby prestali pozemky vykupovať, lebo „existuje dôvodný predpoklad, že sa zachovali konfiškačné rozhodnutia a tieto pozemky sú vo vlastníctve Slovenskej republiky“. Fond ale diaľničnej spoločnosti nepredložil žiadne právne podklady, ktoré by to aj potvrdzovali.

Diaľničiari teda vyzvali fond, aby na súde podal žalobu o určenie vlastníckych práv k pozemkom. „SPF na žiadosť zatiaľ oficiálne nereagoval. Podľa dostupných informácií ale takéto žaloby podané neboli,“ uvádza sa v liste ministerstva dopravy, ktorým rezort vysvetľoval situáciu právnikovi nespokojných vlastníkov pozemkov Tomášovi Plankovi. List mu poslali 10. júla tohto roka.

Nespochybnili vlastníctvo
V kauze okolo sporných pozemkov už padli aj dve trestné oznámenie. Prvé podal Slovenský pozemkový fond, keď nadobudol podozrenie, že pri zápise nových vlastníkov pozemkov do listov vlastníctva došlo k podvodu. Toto podanie smeruje proti tvorcom Registra obnovenej evidencie pozemkov (ROEP), ktorí v roku 2015 vytvorili obnovený register vlastníkov pozemkov v spomínanom území.

Druhé trestné oznámenie podal právnik nespokojných vlastníkov Tomáš Plank, ktorému sa nepáčia postupy Slovenského pozemkového fondu a diaľničiarov. „Ich konanie vykazuje znaky jednak arogancie moci a jednak trestného konania, keď vytvárajú situáciu, že sa nerešpektuje zákon. Nevykupujú sa pozemky od vlastníkov registrovaných na verejných listinách, nerešpektujú sa právoplatné súdne a dedičské rozhodnutia. Na pozemkoch sa stavia. A to všetko bez akéhokoľvek vysvetlenia a právnej argumentácie,“ uviedol Plank.

Obchvat to vraj neohrozí
Ministerstvo dopravy tvrdí, že spor o vlastníctvo pozemkov by nemal mať vplyv na dokončenie obchvatu. Tieto parcely totiž neležia priamo pod plánovanou diaľnicou. Majú na nich stá čerpacie stanice a odpočívadlá.

„Ministerstvo v tejto veci aktívne komunikuje s NDS, koncesionárom a budúcim prevádzkovateľom čerpacej stanice za účelom nájdenia optimálneho riešenia aktuálnej situácie spôsobenej tretími stranami.“

Redakcia požiadala o reakciu aj Slovenský pozemkový fond. Ten sa však k téme pozemkov pod obchvatom Bratislavy dlhodobo nevyjadruje, keďže prípad vyšetruje polícia.

:arrow: https://www.aktuality.sk/clanok/712827/ ... -ako-dalej
Obrázok používateľa
cargobull
pokročilý diskutujúci
 
Príspevky: 270
Obrázky: 75
Založený: 05. Aug 2010 19:42

Naspäť na Monitoring tlače

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.