Asfalt na severný obchvat bude Váhostav voziť cez celý Prešo

re-print článkov týkajúcich sa problematiky diaľnic a rýchlostných komunikácií

Moderátor: Moderátori

Asfalt na severný obchvat bude Váhostav voziť cez celý Prešo

Odoslaťod svaco » 09. Aug 2019 11:45

Asfalt na severný obchvat bude Váhostav voziť cez celý Prešov
Obaľovačku chce stavať pri Haniske. Čaká na povolenie.

Čítajte viac: https://presov.korzar.sme.sk/c/22185463 ... z5w5zi0KMn

PREŠOV, HANISKA. Váhostav-SK, a. s., začína so stavbou severného obchvatu Prešova, ktorý je súčasťou rýchlostnej cesty R4.

Nedávno poklepali základný kameň tejto stavby.

V tejto súvislosti je zaujímavý fakt, že spoločnosť Váhostav-SK, a. s., predložila zámer na účel vybudovania Obaľovačky asfaltových zmesí Prešov - Haniska.

Momentálne táto akcia podlieha povinnému hodnoteniu vplyvov na životné prostredie.

Obaľovačka má vyrásť na pozemku tejto firmy, v areáli bývalej čistiarne odpadových vôd.

Začať stavať by sa mala teraz, hotová má byť na budúci rok.

Nachádza sa v katastri Prešova, v bezprostrednom susedstve s obcou Haniska.

Konkrétne v priestore voľného pozemku ohraničeného na juhovýchodnej strane železničnou traťou Prešov - Kysak a paralelne s ňou vedúcou cestou I/20, na juhozápade s areálom firmy EBA, na severozápade s riekou Torysa a na severovýchode priestorom poľnohospodárskej pôdy.

Severný obchvat sa bude stavať na opačnom konci mesta, pod Bikošom sa bude raziť tunel.

To znamená, že autá s asfaltom budú prechádzať z obaľovačky cez celé mesto.

Poklepanie základného kameňa severného obchvatu Prešova.Béla Bugár.
Začiatok stavby severného obchvatu Prešova (22 fotografií)
Starosta Hanisky: Váhostav môže všetko
Ďalšie výhrady k tejto stavbe má obec Haniska.

„Štve nás to, že o nás bez nás. Táto prevádzka nebola nám, ako dotknutej obci, oznámená,“ povedal pre Korzár starosta Hanisky Ladislav Šimkovič (nezávislý).

„Sme všetci rozhorčení, lebo tadiaľ bude prechádzať strašne veľa áut. Dotkne sa to aj prešovskej Wilec hôrky,“ podotkol.

V okolí sú podľa jeho slov dve podobné obaľovačky, ale Váhostav sa vraj nedohodol s konkurenčnou firmou.

Starosta so stavbou obaľovačky asfaltových zmesí nesúhlasí.

„Je tam rekreačná oblasť a oni ju týmto zdevastujú. Keď tam chceli naši podnikatelia postaviť prístrešok pre kone, ani to sa nedalo, lebo je tam rekreačné pásmo. A obaľovačka sa dá. Je milión lokalít, kde by mohli stavať. Váhostav si myslí, že môže všetko,“ netajil rozhorčenie L. Šimkovič.

Odhaduje, že odtiaľ bude denne jazdiť dvesto vozidiel cez celý Prešov.

Váhostav: Obaľovačka bude pre viac stavieb
Prečo sa takáto stavba robí pri Haniske, teda na opačnom konci Prešova než sa má stavať severný obchvat na R4 a či teda budú musieť vozidlá s asfaltom jazdiť cez celé mesto? Nebolo bližšie vhodné miesto? Zisťovali sme priamo u investora.

„Pozemok, na ktorom sa plánuje výstavba obaľovačky, je v dlhodobom vlastníctve spoločnosti Váhostav-SK. Výrobňa obaľovaných zmesí bude mať svoje komerčné využitie nielen pre severný obchvat Prešova, ale aj pre priľahlý región,“ odpovedal Tomáš Halán, mediálny zástupca spoločnosti Váhostav-SK.

Kedy bude obaľovačka hotová, to podľa jeho slov závisí od vydaní všetkých potrebných povolení v zmysle stavebného zákona.

„Na zmienený zámer vybudovať obaľovačku asfaltových zmesí Prešov – Haniska prebehol proces posudzovania vplyvov navrhovanej činnosti na životné prostredie podľa zákona. Bol spracovaný zámer navrhovanej činnosti a správa o hodnotení. V decembri 2018 sa uskutočnilo verejné prerokovanie k danému zámeru v súčinnosti s Mestom Prešov. Následne bol spracovaný odborný posudok k navrhovanej činnosti nezávislým odborníkom, na základe ktorého Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR vydalo súhlasné záverečné stanovisko k realizácii navrhovanej činnosti. Ostatné potrebné povolenia budú riešené v ďalšom stupni stavebného konania v zmysle stavebného zákona,“ konštatoval T. Halán.

Stavebné povolenie zatiaľ nevydali
Oslovili sme aj odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Prešove.

„V súčasnosti je na Enviroportáli zverejnené Záverečné stanovisko (pred nadobudnutím právoplatnosti) z posudzovania vplyvov na životné prostredie Obaľovačky asfaltových zmesí Prešov – Haniska. Proces posudzovania vplyvov na životné prostredie vedie MŽP SR. Okresný úrad Prešov, odbor starostlivosti o životné prostredie, vydal vyjadrenia k procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie a ich znenie je uvedené v Záverečnom stanovisku,“ reagoval vedúci odboru Miroslav Benko.

Pripomenul, že povoľujúcim orgánom pre vydanie povolenia je príslušný stavebný úrad, ktorý spadá pod mesto Prešov.

Stavebný úrad zatiaľ Váhostavu nevydal povolenie.

„Aktuálne prebieha proces hodnotenia vplyvu stavby na životné prostredie,“ spresnila Lenka Šitárová, tlačová referentka Mestského úradu v Prešove.

Čo je obaľovačka asfaltových zmesí
Čo je a čo bude obnášať nová obaľovačka asfaltových zmesí? Citujeme zo záverečného stanoviska MŽP SR zverejneného na Enviroportáli.

Pripravovaná obaľovačka asfaltových zmesí zabezpečí výrobu stavebnej látky nevyhnutnej pre výstavbu diaľnic a dopravných ciest - obaľovaného asfaltobetónového kameniva určeného pre povrchové vrstvy dopravných ciest.

Požiadavka na vybudovanie obaľovačky vyplynula z budovania diaľnice D1 v juhozápadnej časti Prešova a tiež pripravovanej cestnej siete ako obchvat mesta Prešov a ďalšej rekonštrukcie mestských komunikácií.

Tieto stavy budú vyžadovať značné množstvá živičných zmesí, takže zhotoviteľ dostavby cestnej siete v okolí Prešova musí riešiť požiadavky na zmesi vybudovaním vlastného dočasného zariadenia.Čítajte viac: https://presov.korzar.sme.sk/c/22185463 ... z5w5znubjY
Obrázok používateľa
svaco
zaslúžilý diskutujúci
 
Príspevky: 606
Obrázky: 12
Založený: 29. Jan 2008 12:16
Bydlisko: Presov

Naspäť na Monitoring tlače

Kto je prítomný

Používatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.